Türk İnsanı Ne Tüketiyor?

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,219
Puanı
1,060
Türkiye olarak hangi besin türlerini daha çok tüketiyoruz;hangi besini daha çok kullanıyoruz biraz buna bakmak istedim.

Ülkemizin ekonomik yapısı,kültürel değerler yada farklı koşullardan dolayı Avrupa yada Dünyaya nazaran bazı temel ürünlerde ciddi tüketim farklılıkları yaşıyoruz.

Örneğin;
Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde; Yıllık Deniz Ürünleri Tüketimi Yıllık 5 kg civarında; Macaristanın bizden daha çok deniz ürünü tüketmesi ironik bir sonuç.Belkide elimizin altında olduğu için mi bilemedim bu düşük oranın nedenini,eminim sizlerin yorumları olacaktır?
europe-seafood-consumption.png

Tamam; balık yemiyorsak kesin Hayvancılığın olduğu ülkemizde et yiyoruzdur diyorum ki kırmızı et tüketimidi çok düşük,kırmızı ete nazaran daha çok tercih edilebilecek tavuğa baktığımızda ise Avrupa ortalaması 24 kg iken ülkemizde Tavuk tüketimi 17 kg civarlarında görünmekte; kırmızı ete nazaran tüketimi daha fazla olduğu belli.

Süt ürünlerinin tüketimine baktığımızda;
EryAak2WMAIE8Zw.png

Süt ürünlerine 2017 verilerine göre ortalama 175 kg tüketimle Avrupa ile başabaş gittiğimiz gözükmekte.

Peki Türkler en çok hangi besin kategorisini tüketiyor derseniz; SEBZE!
Sebze Tüketiminde Dünyada üst sıralarda olduğumuz bir gerçek; ekonomik yapımız,sebzeye erişimin daha çok olması gibi bir çok faktör vardır; eminim bu konuda da fikirleriniz vardır.

vegetable-consumption-per-capita.png

Ve peki karbonhidrat tüketiminde makarna ve ekmek konusunda ciddi başları çekiyoruz;

EL5KnS4X0AASNfV.jpg

Ekmek ve Makarna ve yanında sebze ile yaşayan bir toplum olmuşuz...
Et,tavuk,balık gibi ürünler mutfaklardan çekilerek,lüks tüketim öğeleri olmaya başlamış...

Ekonomik güç,alım gücü,erişebilirlik,kaynakların doğru işlenmesi...birçok neden sunulabilir...

Son olarak Sebze ile beslenen bir ülke havasında olsakta; göreceğiniz Obezite tablosunda aslında ne kadar içler acısı durumda olduğumuzu görüceksiniz.
Sağlık beslenmeme ,yoğun karbonhidrat tüketimi nedenleri ile Obeziteye bağlı yaşam kaybı oranlarında Ülkemizin dünyada ciddi şekilde üstlerde olduğunu farkedeceksiniz.

share-of-deaths-obesity.png

Toparlamak gerekirse; tarım ülkesi,hayvancılık ülkesi hatta her tarafımız deniz olsada et,balık,tavuk gibi besinlerden nasıl uzaklaştığımız acı bir gerçek;
Sebze,makarna yüklenmemizde ekonomik olarak ne kadar ciddi sıkıntılarda olduğumuzu gösteriyor.
En korkuncu ise Obezite. Sağlıklı ve doğru beslenmiyoruz yada beslenemiyoruz!!

Eminim hepinizin değerli görüşleri vardır;Ülkemiz tüketim konusunda nerelere gidiyor.
Düğünde Takı olarak ET taksan yeri var...(!!)

Sizler ne düşünüyorsunuz Peki?

Konunun verisel kaynakları https://ourworldindata.org/ dan alınmıştır. Bu siteyi incelemenizi özellikle tavsiye ederim.

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
Ben gelmeden önce duymuştum da inanmamıştım ama gelince ikna oldum.

Türkiye'de neredeyse herşey Azerbaycandan daha ucuz. Ama bir kaç şey hariç. Bunlardan biri kırmızı et. Türkiyede çok pahalı ve tadı hiç aynı değil. Belki Türkiyede uzun süre bu eti tüketenler farkı anlamayacak ama yolunuz Azerbaycana düşerse oranın etlerinin tadına bir bakın. :D

Bu yüzden ben de genellikle tavuk tüketirdim, Azerbaycandan birisi gelince et getirmesini söylerdim. :D

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Gıda olarak en uygun coğrafyalardan birine sahibiz. Bu sonuçlar tam bir rezillik. Sırf sadece tarım ve hayvancılığa bile önem versek şu an çok daha iyi durumdaydık

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,638
Puanı
560
Ekonomik nedenler dolayısıyla daha çok evlerde ekmek ve makarna tüketimi arttı ..

Bir de Türkler olarak severek tükettiğimiz şey çay :A

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,990
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Ne deniz ürünü, ne et ve et ürünleri, ne de sebze tüketiyorum. :A Ama tüketimin diğer ülkelere göre az olması şaşırtıcı.

Emeğine sağlık abi. :bhr:

• Beğendim
Reactions: The_Erinch

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,884
Puanı
360
Ülkemizde her durumda olduğu gibi maalesef yeme kültürü zenginliği de gün aşırı körelmeye devam ediyor. Dediğin gibi denizlerin çevrelediği bir ülkede yaşayıp balık tüketiminin lüks olması, tarım ve hayvancılığın bolluğuna karşın et tüketiminin az olmasını tabii ki ben ekonomiye bağlıyorum. Daha virüsün başında yerli somon balığını kilosu 12 tl ye aldığımı hatırlıyorum. Sebebi ise diğer ülkelere pandemi ile satılamamış olması. Ama şimdi bir somon alın kilosu en az 80 tl ediyor. Aynı şey et için de geçerli. Bizim ülke değerleri köreltip eti bile yurt dışından alıp bizi de o eti almaya mecbur ettiği için maalesef ne tarım ülkesi olarak ne hayvancılık olarak bizim ülkenin adını anan bile yok dünya piyasasında. Tabii makarna ve ekmeğin bu bolluk içerisinde başı çekmesi daha büyük bir hezeyan.

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,219
Puanı
1,060
Ülkemizde her durumda olduğu gibi maalesef yeme kültürü zenginliği de gün aşırı körelmeye devam ediyor. Dediğin gibi denizlerin çevrelediği bir ülkede yaşayıp balık tüketiminin lüks olması, tarım ve hayvancılığın bolluğuna karşın et tüketiminin az olmasını tabii ki ben ekonomiye bağlıyorum. Daha virüsün başında yerli somon balığını kilosu 12 tl ye aldığımı hatırlıyorum. Sebebi ise diğer ülkelere pandemi ile satılamamış olması. Ama şimdi bir somon alın kilosu en az 80 tl ediyor. Aynı şey et için de geçerli. Bizim ülke değerleri köreltip eti bile yurt dışından alıp bizi de o eti almaya mecbur ettiği için maalesef ne tarım ülkesi olarak ne hayvancılık olarak bizim ülkenin adını anan bile yok dünya piyasasında. Tabii makarna ve ekmeğin bu bolluk içerisinde başı çekmesi daha büyük bir hezeyan.
Gizmen, konuyla ilgili verdiğin gerçekten detaylı yorum için teşekkür ediyorum;
Elimizdekileri doğru değerlendirmeyip,dışa bağımlı hale gelmeye başladık.

Bunu irdelemek lazım ama sanırım forum kuralları gereği irdelersek doğru olmaz.

4 mevsim, 3 deniz, ırmaklar,ovalar olduğu bu güzide ülkede bu kadar olumsuz verilere sahip olmak son derece üzücü ve düşündürücü.

Ekmek ve Makarna olayıda işin daha acı boyutu... "Bir kuru ekmeğe" diye boşa denmiyor demek ki....

• Beğendim
Reactions: Gizmen

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,884
Puanı
360
Gizmen, konuyla ilgili verdiğin gerçekten detaylı yorum için teşekkür ediyorum;
Elimizdekileri doğru değerlendirmeyip,dışa bağımlı hale gelmeye başladık.

Bunu irdelemek lazım ama sanırım forum kuralları gereği irdelersek doğru olmaz.

4 mevsim, 3 deniz, ırmaklar,ovalar olduğu bu güzide ülkede bu kadar olumsuz verilere sahip olmak son derece üzücü ve düşündürücü.

Ekmek ve Makarna olayıda işin daha acı boyutu... "Bir kuru ekmeğe" diye boşa denmiyor demek ki....
Kesinlikle. Ya bu kadar bereketli toprakların arasında patatesi bile suriyeden almayı başarıyorsak zaten sözün bittiği yerdeyiz demektir. Ancak dediğin gibi forum kuralları gereği daha ileri gidemiyorum. Bir ara denemiştim ceza yağmıştı. 😁

• Beğendim
Reactions: The_Erinch