Yeme-İçme Starbucks

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
starbucks-kahve-boylar%C4%B1-isimleri.png

Temellerini 1971 senesinde kurmuş olup ilk büyük atılımını 1985 senesinde gerçekleştirmiş ve Türkiye'deki ilk şubesini 2003 senesinde İstanbul Kadıköy'deki Bağdat Caddesi'ne açmış olan kahve dükkanları zinciridir. Kahveleri abartıldığı kadar kaliteli değildir ve instagram - sosyal medya kültürünün psikolojik etkisi de beğenilmesinde önemli rol oynamaktadır ancak Starbucks'ın en önemli ve iyi özelliği, başınızda bekleyen garsonların olmamasıdır. Bir kahveye bütün gün bir köşede oturup ücretsiz internet hizmetini kullanmak mümkündür.

Mayıs 2020 itibariyle dünya genelinde 32 Bin civarı şubesi olup ülkelere göre şubelerin dağılımı şu şekildedir:

Afrika

Egypt: 32
South Africa: 16
Morocco: 9
Tunisia: 1

Asya​

China: 3,600
Japan: 1,415
South Korea: 1,080
Taiwan: 430
Thailand: 410
Philippines: 300
Indonesia: 249
Malaysia: 220
India: 196
Hong Kong: 147
United Arab Emirates: 138
Singapore: 125
Saudi Arabia: 92
Kuwait: 89
Vietnam: 64
Lebanon: 41
Cambodia: 21
Bahrain: 19
Qatar: 18
Kazakhstan: 16
Jordan: 14
Cyprus: 11
Oman: 11
Azerbaijan: 4
Brunei: 4

Avrupa​

United Kingdom: 884
Turkey: 408
Germany: 161
France: 121
Russia: 112
Spain: 107
Poland: 72
Ireland: 67
Switzerland: 63
Netherlands: 59
Romania: 48
Greece: 31
Czech Republic: 26
Denmark: 21
Austria: 20
Belgium: 19
Norway: 17
Sweden: 17
Hungary: 16
Bulgaria: 14
Portugal: 11
Italy: 11
Finland: 9
Slovakia: 7
Luxembourg: 3
Serbia: 3
Andorra: 1
Malta: 1
Monaco: 1

Kuzey America

United States: 13,352
Canada: 2,359
Mexico: 531
The Bahamas: 12
Costa Rica: 12
El Salvador: 11
Trinidad and Tobago: 9
Guatemala: 7
Jamaica: 7
Panama: 5
Aruba: 3
Curaçao: 3
Cayman Islands: 1
Dominican Republic: 1

Oceania

Australia: 35
New Zealand: 22

Güney Amerika​

Brazil: 104
Argentina: 100
Chile: 91
Peru: 81
Colombia: 24
Uruguay: 9
Bolivia: 4

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,284
Puanı
1,060
Avrupa'da Büyük Britanya'dan sonra bizde en çok şubesinin olması üzücü olan bir durumdur.

Kapitalizmin dibine kadar sömürdüğü kahveler zinciridir. Öyle ki maliyeti 50 kuruş, 1 TL olan kahvelerden 10 TL'den fazla almaktadırlar.

Hiç gitmedim bu zamana kadar, Allah düşürmesin. :A

• Beğendim
Reactions: Gerekli24

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Ucuz ve her yerde aynı yüksek kalitede hizmet sunması nedeniyle Türkiye'de çokça tercih edilmektedir.
İki farklı yorum :A @emreemreu

Şaka bir yana bence de ucuz :D 7-8 liraya filtre kahve al sabaha kadar otur yani üniversite zamanımda kurtarıcım oldu :A
Ortalama bir kafeye gitsen bile garson 20 dakikada bir ne istersiniz diye kafa açıyor :D

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Maksimum 10 lira civarına bütün gün oturabileceğin ortam ve kaliteli kahve sunuyor. Karışan yok bir şey yok. Gittiğim diğer yerlerde genelde daha pahalı oluyor ve sürekli garson gelip "hadi artık gitmiyor musun" minvalinde başka bir şey içip içmeyeceğini soruyor. :A

Kahveyi geçtim çay fiyatı bile İstanbul'da bu civarlara geldi artık. Bir fincan Türk kahvesine 15-20-30 lira alan mekanlar var. :(

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

İki farklı yorum :A @emreemreu

Şaka bir yana bence de ucuz :D 7-8 liraya filtre kahve al sabaha kadar otur yani üniversite zamanımda kurtarıcım oldu :A
Ortalama bir kafeye gitsen bile garson 20 dakikada bir ne istersiniz diye kafa açıyor :D

Katılıyorum, diğer 3.dalga kahvecilerden her türlü daha ucuz ve daha hizmet odaklı. İçip gitse de boş bıraksa masaları diye bir zihniyet yok en önemlisi. Tabi ki çok fazla şubesi olması nedeniyle böyle rahatlığa sahip, tutup da bir tane şubesi olan dükkanla kıyaslamak da doğru olmaz.

Ama hem fiyatlarının ucuz olması hem de ortamının rahat olması, koltuklar filan ve kimsenin rahatsız etmemesi nedeniyle yaygınlığı çok arttı. Kahveleri ise öyle çok lezzetli değil ama fiyat performans olarak iş görür diyelim...

• Beğendim
Reactions: 12.Adam and xdragxx

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,284
Puanı
1,060
Maksimum 10 lira civarına bütün gün oturabileceğin ortam ve kaliteli kahve sunuyor. Karışan yok bir şey yok. Gittiğim diğer yerlerde genelde daha pahalı oluyor ve sürekli garson gelip "hadi artık gitmiyor musun" minvalinde başka bir şey içip içmeyeceğini soruyor. :A

Kahveyi geçtim çay fiyatı bile İstanbul'da bu civarlara geldi artık. Bir fincan Türk kahvesine 15-20-30 lira alan mekanlar var. :(
Bütün gün oturuyorsun tamam da sandalyeler ful dolu olmuyor mu? Sonuçta belli bir kapasitesi var. :D

Kafe kültürüm olmadığı için bütün kafeleri zaten aynı zihniyette görüyorum. :D

• Beğendim
Reactions: Gerekli24

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Katılıyorum, diğer 3.dalga kahvecilerden her türlü daha ucuz ve daha hizmet odaklı. İçip gitse de boş bıraksa masaları diye bir zihniyet yok en önemlisi. Tabi ki çok fazla şubesi olması nedeniyle böyle rahatlığa sahip, tutup da bir tane şubesi olan dükkanla kıyaslamak da doğru olmaz.

Ama hem fiyatlarının ucuz olması hem de ortamının rahat olması, koltuklar filan ve kimsenin rahatsız etmemesi nedeniyle yaygınlığı çok arttı. Kahveleri ise öyle çok lezzetli değil ama fiyat performans olarak iş görür diyelim...
Ben çok kahve sevmem de filtre kahvesini bol sütlü yaptırıp içiyorum işte :A

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ben çok kahve sevmem de filtre kahvesini bol sütlü yaptırıp içiyorum işte :A
Ben de damla kadar süt ya da şekere gelemiyorum, süt de şeker de kahvenin tadını bozuyor bana göre o yüzden illa zift gibi sade olacak ister filtre kahve olsun ister Türk kahvesi ister granül kahve. :A

Pandemiden beri hatta 2020'de hiç gitmedim sanırım... Bu gidişle 2022'ye anca uğrarız...

• Güldürdün
Reactions: 12.Adam and xdragxx

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Türkiye standartlarında hem ucuz, hem de kaliteli kahve satması sebebiyle benim de sevdiğim ve tercih ettiğim kahve zinciri. Bulunduğu lokasyona göre fiyatlarının değişmemesi, istediğiniz kadar oturabilmeniz, istediğiniz gibi internet kullanabilmeniz, garsonların sizi rahatsız etmemeleri ve elektronik cihazlarınızı şarj edebilmeniz standart kafelere göre artılarıdır. Standart filtre kahvesinin dışında White Chocolate Mocha ve yazları Frappuccino’su benim en sevdiğim ürünleridir.

İstanbul’da oturanlar için Bebek şubesini öneririm, yukarıda saydığım artılara ek olarak denize sıfırdır ve vakit geçirmesi keyiflidir.

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Ben de damla kadar süt ya da şekere gelemiyorum, süt de şeker de kahvenin tadını bozuyor bana göre o yüzden illa zift gibi sade olacak ister filtre kahve olsun ister Türk kahvesi ister granül kahve. :A

Pandemiden beri hatta 2020'de hiç gitmedim sanırım... Bu gidişle 2022'ye anca uğrarız...
Okul zamanı haftanın 2-3 günü ordaydım :A
Hocam ben kahve sevmem o yüzden süt, çikolata tozu Allah ne verdiyse yapıştırıyorum karamel varsa onu da :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski