2021 Spencer - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,890
Puanı
1,060

image

Spencer

Tür:
Biyografi, Dram, Romantik
Süre: 111 dakika

Yönetmen: Pablo Larraín
Senaryo: Steven Knight

Oyuncular:
Kristen Stewart
Sean Harris
Amy Manson

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.3/10
Letterboxd: 3.7/5
Metacritic: 95/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Kristen Stewart'ın filmle ilgili görüntüsünü fazlasıyla görüyorum, rolünün altından kalkmış gibi. :)

Filmin senaryosu, Peaky Blinders ve Taboo gibi dizileriyle tanıdığımız Steven Knight, yani bu isim bile izlemek için yeterli. Filmin yönetmeni, Şilili yönetmen Pablo Larrain. Almanya, Şili, İngiltere ve ABD ortak yapımı olan bu filmin bir bölümü Almanya'da geçiyor. Başrol oyuncusu olan ABD'li oyuncu Kristen Stewart ise, bol İngiliz aksanlı konuşuyor. Böyle de ilginç detayları var filmin.

Film 1991 yılına gidiyor ve İngiliz Kraliyet ailesi bir üyesi olan Galler Prensesi Diana'nın hayatının bir bölümü aktarılıyor. Tabii filmde Charles ile evliliği ya da Kraliyet ailesiyle ilişkileri noktasında değil, kendi psikolojisi üzerinde duruluyor. Diana'nın Kraliyet ailesinin psikolojisini nasıl derinden etkilediği noktasından hareketle sahneler gelişiyor.

İlgi çekici başlayan film, bir müddet sonra temposunu giderek ağırlaştırıyor ve bu da izlemeyi zorlaştırıyor. Bir de tek odaklı karakter olduğu için biraz da zorlaştıran sebeplerden birisi de buydu. Film adına en iyi şey, sinematografik görüntüler haricinde, Kristen Stewart'ın sonunda kendini gösteriyor oluşu. Twilight serisiyle kimileri tarafından dalga konusu olan Kristen Stewart, sonuç olarak bu tarz filmlerdeki performansıyla bu algıyı yıkabilecek. Başarılı bir performans sergilediğini düşünüyorum ve umarım bu tarz performans sergileyebileceği filmlerle kendini gösterebilir. Filme tekrar gelecek olursak, konuya hakim olan ama aynı zamanda ağır temposunu sevebilenlerin sevebileceğini düşündüğüm bir film.

6/10

Tam yorum: Spencer (2021)

Çok klas çekilmiş, içeriği zayıf, duygusu güçlü bir film.

The Crown'ın son sezonundaki neredeyse tüm bölümleri bu filmden iyiydi ama bu filmi başarısız yapmıyor. Özellikle nispeten daha sıkıcı ilk kısmı atlattıktan sonra sıradan olayların sürükleyiciliğinde buldum kendimi.

Diana'yı tanımadan ya da genel olarak ne tip bir film olduğunu bilmeden izleyince hayal kırıklığına uğramanız çok yüksek ihtimal. Ben epey sevdim.

7/10

I have hardly known Diane, I didn’t watch any documentaries or read any books about her. Yet I like this movie because of its cinematography. Kristen Stewart is really so cute in this movie and I like her performance. Also I think Kristen Stewart with blonde hair more beautiful than Kristen Stewart with black hair.

Going back to the movie, it starts plenty good and interesting. Especially the classical musics in the movie make me feel peaceful and melancholic. Melancholy, I think this is the word that describes this movie. We didn’t watch Diane’s life but we watch Diane’s melancholy which is three days of her life.

I agree also that the movie gets boring after the first half our and the next, stillness continues. I’d wish this movie was less boring than this.

But performance of the actress and actors, quality of the musics and cinematography and directing are pretty good thus I might recommend to this movie but this is not powerful recommended because of the stillness of the story.

6.6

I have hardly known Diane, I didn’t watch any documentaries or read any books about her. Yet I like this movie because of its cinematography. Kristen Stewart is really so cute in this movie and I like her performance. Also I think Kristen Stewart with blonde hair more beautiful than Kristen Stewart with black hair.

Going back to the movie, it starts plenty good and interesting. Especially the classical musics in the movie make me feel peaceful and melancholic. Melancholy, I think this is the word that describes this movie. We didn’t watch Diane’s life but we watch Diane’s melancholy which is three days of her life.

I agree also that the movie gets boring after the first half our and the next, stillness continues. I’d wish this movie was less boring than this.

But performance of the actress and actors, quality of the musics and cinematography and directing are pretty good thus I might recommend to this movie but this is not powerful recommended because of the stillness of the story.

6.6
@bazinga forumu Türkçeye çevir. :D

Beklentilerimi karşılayamayan başka bir 2021 filmi ile daha beraberiz…

Pablo Larrain önceki işlerine bayılmadığım ancak kötü de bulmadığım, sevdiğim bir yönetmen. Filmde anlatılan Diana karakteri yaşamı son derece ilgi çekici, bir döneme damga vurmuş bir figür. Kristen Stewart’ın da oyunculuk performansı film çıktığı günden beridir övülüyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuz zaman haliyle filme dair beklentilerimiz de yükseliyor fakat izlediğim şeyden memnun kaldığımı söyleyemem.

Filmde Diana’nın baştan sona hayatını değil, Diana’nın da içerisinde bulunduğu, birkaç gün süren bir Kraliyet etkinliğini izliyoruz. Yani aslında Diana’nın hayatının birkaç gününe, Kraliyet ailesinin içerisindeki sıkışmışlığına yakından tanıklık ediyoruz. Fakat açıkçası bunun etkileyici bir biçimde yapılabildiğini düşünmüyorum. Filmlerle dizileri, dizi bölümlerini kıyaslamak çok doğru değil ama özellikle The Crown’ın son sezonundan herhangi bir bölüm izleyen birisinin bu filmi çok da sevebilme, sevse bile başarılı bulabilme ihtimali olduğunu düşünmüyorum.

Tüm bunların üzerine Kristen Stewart’ın fazlasıyla övülen oyunculuk performansını da beklediğim ölçüde etkileyici bulamadığım için filmi sevemedim. Geçmişte rol aldığı filmlerin de vasat olmasının etkisiyle, bu filmdeki oyunculuk performansı oradakilerin kesinlikle üzerinde. Buna katılıyorum ancak yine de çok yüksek standartlarda bir oyunculuk performansı görebildiğimi söyleyemem en azından kendi adıma konuşmam gerekirse. Dolayısı ile de filmi sevemedim…

Biraz fazlaca eleştirmiş gibi oldum ancak görüntü yönetimi, kamera açıları gibi teknik konularda film oldukça başarılıydı. Bu konuda hakkını vermem gerek...

Bu filmi o kadar övdüler ki Kristen Stewart ile aramdaki buzların eriyeceği umuduyla izlemeye başladım ama değişen bir şey olmadı. Sırf Diana'yı anlattığı ile abartılan bir film ve oyunculuk olmuş. Oscar kazandıracak bir oyunculuk da görmedim.

Sisli ve gri bir atmosfer ile iç mekan ruhumu Diana gibi sıktı. Ağır bir drama ve trajedinin öyküsü yansıtılmış. Diana üstündeki baskı ve mutsuzluğu bize aktarılmış. Stewart tercihi bence yanlış olmuş. Aynı şekilde Prens Charles'da olmamış. Filmi bir süre sonra sadece Diana'nın çektiği acıları görmek için izledim yoksa kapatırdım.

Cast olarak sadece Diana'ya özenilmiş. Diğer karakterlerin gerçekle alakası yok gibiydi. Ben komple bir biyografi yaptıklarını düşünmüştüm ama üç günlük bir hikayenin işlenmesi de saçma geldi. Hayatından çok bir dönemki duygularını izlettiler. Tam bir festival filmi havası var. Diana'yı sevmeyenlerin beğeneceğini düşünmüyorum.

Diyaloglar bana çok tekdüze geldi. Üzerine düşünülmemiş gibi duruyor. Kurgu da olmamış gibiydi. Arka arkaya bazı sahneler çok saçma yerleşmişti. Müzikler de hiç olmamış. Bunları bir araya toplayınca otomatik olarak yönetmenin de kötü bir iş çıkardığını diyebilirim.

5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga
Film bir dönem filmi olarak ve o dönemde yaşamış önemli bir figürün günlük hayatından 2 3 günlük bir kesite odaklanarak farklı bir kurgu ile karşımıza geliyor. Psikolojik unsurlar ve bu unsurları gerilim dolu sahnelerle süslemeya çalışan yönetmen bunu bazı noktalarda başarılı yapıyor. Bazı noktalarda ise çok da etkileyici olmuyor. Biyografik bir film olarak İngiltere'nin ve önemli figürlerin yaşadığı döneme iyi bir ışık tutuyor ve kraliyet ailesinden olmanın ülkede nasıl bir noktada olduğunu başarılı bir şekilde yansıtıyor. Ama sinematik olarak çok da muazzam bir film değil, özellikle anlattığı senaryonun etkisi bir noktaya kadar çıkabiliyor.

Kristen Stewart bu etkiyi sağlayan yegane unsur diyebiliriz. Kendisinin bu tarz filmlerde de yer alabileceğini ve büyük performanslar sergileyebileceğini görmüş oluyoruz. Bana göre üst düzey bir performans sergilemiş ve Diana karakterini sert ve kaliteli yansıtmış. Diğer karakterlerde öne çıkan başka isim yok, zaten film tamamen Stewart'a yoğunlaşmış ve bunu başarmış.

Film ise bazen izlemesi zor, bazen o kasvetiyle içinizi boğan ve bunu bilinçli yapan, bu yönden sinematografi olarak çok başarılı denilebilir ama senaryosuyla çok da yukarılara çıkmayan sıradan bir film olarak kalıyor...

7/10

• Beğendim
Çok çok daha iyi bir film beklerken ortaya çıkan iş beni şaşırttı.

Bir kere işleyiş aşırı ağırdı ve tüm film bir kişinin etrafında döndüğü için bu ağırlık iki katına çıkmış. İkinci olarak çok kısa bir zaman dilimini baz aldığı için seyirciye hiçbir şey anlatamamışlar. Film boyunca etrafındaki baskıdan, kraliyet soyu mensubu olmaktan çok bunalmış ve ne yapacağını şaşırmış bir kadın izliyoruz. Diana hakkında fikir sahibi olmaya zorlamışlar insanları yani prenses hakkında bir şey bilmeyenler filmi izlemesinler çünkü anlamazlar kafasıyla bir kurgu oluşturulmuş.

Kristen Stewart prensese aşırı benzemiş ve filmi tek başına sırtlamayı başarabilmiş. İçinde bulunduğu o buhranı seyirciye son derece başarılı yansıtabilmiş. Bu yönden film tatmin ediciydi. Bunlar dışında aile ve aileye paralel olarak çalışanlar bile o kadar kontrollüydüler ki filmi izlerken Diana yerine ben sıkıldım. Kraliyet ailesi bile olsan çekilmezsin bu zihniyetle üzgünüm...

5.5/10

• Beğendim
Kulaktan duyma bilgiler dışında Diana'nın hayatı hakkında çok bir bilgiye sahip olmadan izledim filmi. Genel olarak ortalama bulduğumu söyleyebilirim, zayıf yanları da güçlü yanları da olan bir film.

Diana'nın hayatındaki 3-5 günlük zaman dilimini izliyoruz sadece ve öyle önemli ya da kayda değer olaylar da olmuyor bu zaman aralığında. Sıradan hayatına tanık oluyoruz bir nevi. Bu bakımdan senaryo olarak güçlü bir film olmadığını ve az da olsa sıkılarak izlediğimi söyleyebilirim. Diana'nın psikolojisi, içinde bulunduğu buhran ise başarılı sayılabilecek bir şekilde -daha iyisi olabilirdi- aktarılmış.

Filmi en çok sinematografik yönden beğendim, o kasvetli atmosfer çok güzel bir şekilde yansıtılmış. Kristen Stewart'ın performansı ise beni şaşırttı, kendisini bulmuş bu filmle. Direkt yeteneksiz ve potansiyelsiz oyuncu sınıfındaydı benim için ama bu filmde oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Oscar adaylığı ile de bu başarısını taçlandırmış, hak ettiğini düşünüyorum.

6.5/10

• Beğendim