South Park: The Stick of Truth İnceleme

HeisenBerg

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
south-park-characters_1325.0.0.jpg

South Park hakkında fikir sahibi olmayan çok fazla kişi yoktur ama olmayanlar için özet geçmek gerekirse South Park, ABD'nin Colorado eyaletinde yer alan küçük bir dağ kasabasıdır. Olayların daha çok 4 ana karakterin (Eric Cartman, Kyle Broflovski, Stan Marsh ve Kenny McCormick) etrafında şekillendiği, absürdlüğün sınırlarını zorlayan, kara mizahın kullanıldığı, yetişkinlere yönelik bir ABD yapımı animasyon komedi dizisidir.

StickOfTruthLogo-Small.jpg

South Park: The Stick of Truth oyunu Obsidian Entertainment ile South Park Digital Studios tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından dağıtımı yapılmış, South Park'da geçen 2.5D ve Üçüncü Şahış Perspektifli bir Rol Yapma Oyunudur.

2434357-6430160753-23216.jpg

Oyunda kasabaya yeni taşınan çocuğu kontrol ediyoruz. Kasabadaki diğer çocuklar Dungeons & Dragons adlı bir oyunu oynuyorlar ve biz de çok kısa bir sürede bu oyuna dahil oluyoruz. Oyundaki amacın The Stick of Truth'u elde bulundurmak olduğunu söyleyebiliriz. Oyunu oynayan çocuklar iki ekip şeklinde ayrılmış durumdalar. Eric Cartman ile Kenny McCormick İnsan tarafındayken, Kyle Broflovski ile Stan Marsh Elf tarafındalar. Yolda tanışıp arkadaş olduğumuz Butters Stotch ile yola koyuluyoruz ve Cartman'ın evine gidiyoruz. The Wizard King lakabına sahip olan Cartman ile tanışıyoruz. Tanışıyoruz derken bizim karakterimizin pek bir suskun olduğunu da söylemek gerek. Cartman bizi evinin bahçesindeki krallığına götürüyor. Cartman ile birlikte oyunda yer almayı, İnsan tarafını temsil etmeyi kabul ediyoruz ve Cartman tarafından Douchebag adını aldıktan sonra sınıfımızı seçiyoruz. Sınıflara bakmak gerekirse;

South-Park-The-Stick-of-Truth1.jpg

Oyunda oynayabileceğimiz 4 sınıfımız var. Savaşçı, Büyücü, Hırsız ve Yahudi. Her sınıfın kendine ait farklı özellikleri ve yetenekleri olduğunu söylemek gerek. Tercihimizi yaptıktan sonra Cartman eşliğinde oyunun savaş mekaniklerini öğreniyoruz. Oyundaki savaş mekaniklerinin Sıra Tabanlı olduğunu belirtelim. Öğreticiden sonra Elflerin The Stick of Truth'u ele geçirmek amacıyla krallığımızı basması ile maceramız başlıyor. Daha sonra kasabada meydana gelen birbirinden absürd olaylar ile işler iyice sarpa sarıyor.

373284.jpg

Oyunda maceradan maceraya atılırken ana ve yan görevlerimizde yanımızda bir arkadaşımızı bulundurabiliyoruz. Oyunun başında yanımızda bulundurabileceğimiz arkadaş çeşidi az iken oyunun ilerleyen kısmında seçeneklerimiz artıyor. Savaş sırasında yanımızdaki arkadaşımızı da başka bir arkadaşımızla değiştirmenin de mümkün olduğunu belirtelim.

Oyunda birçok ana görevin yanında tam 20 tane de yan görevimiz var. Bu yan görevlerimizin hepsi birbirinden oldukça farklı ve bu da inanılmaz bir çeşitlik sunuyor oyuna. İnsanAyıDomuz ile savaşmak, saklambaç oynamak, South Park'daki tüm evsizlerin işini bitirmeye çalışmak sadece bunlardan birkaçı.

South-Park-Stick-of-Truth-6.png

Oyunda birbirinden farklı kullanabileceğimiz silahların olduğunu söyleyebiliriz. Sopa, kılıç, basketbol topu, ışın tabancası ve batarangi örnek verebiliriz. Daha birçok farklı silahı kullanabilmemize imkan sağlıyor oyun ama onların adını burada anmasak daha iyi olabilir. :) Bunun yanında yine birçok zırha sahip olabiliyoruz. Silahlarımıza ve zırhlarımıza özellik basmamızı sağlayan eşyalar da mevcut.

Oyunda perk sistemi mevcut. Perkleri ise arkadaş sayınıza bağlı olarak açabiliyorsunuz, tahmin edebildiğiniz gibi size yeni özellikler kazandırıyor bu perkler. Arkadaş sayısı demişken kasaba tam 120 potansiyel arkadaşınız olduğunu da söyleyelim. Dilerseniz bu 120 kişiyle de arkadaş olmanın yollarını arayabilirsiniz. Oyundaki tüm ana ve yan görevleri yaptığınızda 80 civarı arkadaş edinmiş oluyorsunuz zaten.

Oyunda savaş sırasında yardım için çağırabileceğiniz arkadaşlarınız var. Bunlar; Mr. Hankey, Mr. Slave, Tuong Lu Kim ve Jesus. Bu karakterleri çağırabilmeniz için onların yan görevlerini yapmak ve arkadaşları olmak yeterli ancak her karakter bir günde birden fazla gelemiyorlar yani Jesus'ı aynı gün içerisinde 2 kez çağırabilmeniz mümkün değil. Ayrıca boss savaşlarında da çağırılamıyorlar, bosslardan korkuyorlar maalesef. :)

ff435a8ce4dfaee3f6bbf8a7ad52e23d.jpg

Oyunda ayrıca toplayabildiğimiz tam 30 tane Chinpokomon mevcut. Dilerseniz hepsini toplamak için uğraş verebiliyorsunuz.

South Park: The Stick of Truth şüphesiz 2014'ün en iyi oyunlardan biri. Benim gibi bu oyunu oynamak için geç kaldıysanız hiç düşünmeden oynamanız gereken bir oyun. Oyunda çok fazla eğleneceğinizin garantisi verebilirim ancak bu sizin ne kadar South Park'ı bildiğinize ve izlediğinize de bağlı. Rol Yapma türünü sevenlerin, South Park dizisiyle haşır neşir olmuş insanların mutlaka oynaması gereken bir oyun olduğunu gönül rahatlığıyla söylebilirim.

Son düzenleme:

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Ellerine sağlık @HeisenBerg

Mutlaka oynamak istediğim bir oyun. Bu son indirimde pek bi güzel indirime girmediği için almamıştım, yoksa almak için can atıyordum. Salt fiyatı 105 TL :(
Oyunun Metacritic puanı 85 ve kesinlikle oynamak için, hele ki diziyi izlemiş birisi olarak, fazlasıyla iyi bir puan. South Park'ı şu an izlemesem de zamanında izlemiştim 12-13 sezon.
South Park: Fractured But Whole (Bu isme bayılıyorum :A:A:A) 210 Lira. Oynamam epey uzun sürecek bunu. Ah Ubisoft :(

Sen oynadın mı @Harunnn60

• Beğendim
Reactions: HeisenBerg

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Ellerine sağlık @HeisenBerg

Mutlaka oynamak istediğim bir oyun. Bu son indirimde pek bi güzel indirime girmediği için almamıştım, yoksa almak için can atıyordum. Salt fiyatı 105 TL :(
Oyunun Metacritic puanı 85 ve kesinlikle oynamak için, hele ki diziyi izlemiş birisi olarak, fazlasıyla iyi bir puan. South Park'ı şu an izlemesem de zamanında izlemiştim 12-13 sezon.
South Park: Fractured But Whole (Bu isme bayılıyorum :A:A:A) 210 Lira. Oynamam epey uzun sürecek bunu. Ah Ubisoft :(

"South Park'ı şu an izlemesem de zamanında izlemiştim 12-13 sezon. (İzlediğim tek yapancı dizi @mrt-06 :A)

--- Ekleme, Bugün 03:43 ---​
@mrt-06"

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
"South Park'ı şu an izlemesem de zamanında izlemiştim 12-13 sezon. (İzlediğim tek yapancı dizi @mrt-06 :A)

--- Ekleme, Bugün 03:43 ---​
@mrt-06"
Etiket olmadı diye silmiştim :F