Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
  • Beğendim
Reactions: cookies and Aserat

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,026
Puanı
1,060
Doğu Türkiyede altyapı çok kötü. Depremüstünden o kadar mesafe olmasına rağmen evler dağılmış. 2011-de bile Vanda o kadar can kaybı olmuştu, nasıl hala normal önlemler alınmıyor?

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Doğu Türkiyede altyapı çok kötü. Depremüstünden o kadar mesafe olmasına rağmen evler dağılmış. 2011-de bile Vanda o kadar can kaybı olmuştu, nasıl hala normal önlemler alınmıyor?
Köylerde çok eski evler var kanki. Bu evler kerpiç evler oluyor genelde, bunlarda yıkılıyor hemen. :)

• Beğendim
Reactions: Ahmed

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,026
Puanı
1,060
Köylerde çok eski evler var kanki. Bu evler kerpiç evler oluyor genelde, bunlarda yıkılıyor hemen. :)
Ben onu anlıyorum. Amma 2011-de o kadar can kaybı ve yıkım oldu, en azından bundan sonra ilde evlerin kontrol edilmesi yapılabilirdi ve riskli evler belirlenirdi. Bu onu gösteriyorki hiçbirşey yapılmıyor.
Mesela bizde 8 yıl önce büyük deprem sonrası brnim kendi evim dahil neredeyse her eve gelip bizzat bakış geçirmişlerdi ve destek gereken evlere onarım yapılmışdı. Özellikle köylerin bazıları neredeyse yenilenmişti.
Şu an 6+ bir deprem olursa Van'da demekki ikinci bir 2011 vakası olacak. Ve bu da geçen 9 yılda hiçbir şeyin değişmediğini gösterir.

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,218
Puanı
1,060
Zamanında Vanda deprem oldu,gerçekten ciddi kayıplar ve yıkım yaşandı.
Yığınla yardım gitti;o yapılacak dendi,bu yapılacak dendi;devletimiz orada dende;yaralar sarılacak dendi..

Sonuç: İrandaki depremde Vandan vefat haberleri geliyor.

İşte bu işler acısı bir durum. Herşey lafda ve görüntüde bu ülkede....Gerçekten kendi imkanlarınızla kendinizi koruyabilirsiniz.
Araştırarak ,doğru zemine sahip,doğru coğrafyada evinizi seçmelisiniz.
Deprem öncesi ve sonrası için bilinçli eğitimleri almalısınız.
Evinizde her zaman deprem çantası;cebinizde acil durumlarda çalışan program olmalı.
Çevrenizi eğitmelisiniz.Doğru bilgiler vermelisiniz.

Gene ne yaparsanız kendinize.
Başka birinden birşeyler beklemek hayal.

@Harunnn60 @Ahmed @Silinmiş Üye

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Zamanında Vanda deprem oldu,gerçekten ciddi kayıplar ve yıkım yaşandı.
Yığınla yardım gitti;o yapılacak dendi,bu yapılacak dendi;devletimiz orada dende;yaralar sarılacak dendi..

Sonuç: İrandaki depremde Vandan vefat haberleri geliyor.

İşte bu işler acısı bir durum. Herşey lafda ve görüntüde bu ülkede....Gerçekten kendi imkanlarınızla kendinizi koruyabilirsiniz.
Araştırarak ,doğru zemine sahip,doğru coğrafyada evinizi seçmelisiniz.
Deprem öncesi ve sonrası için bilinçli eğitimleri almalısınız.
Evinizde her zaman deprem çantası;cebinizde acil durumlarda çalışan program olmalı.
Çevrenizi eğitmelisiniz.Doğru bilgiler vermelisiniz.

Gene ne yaparsanız kendinize.
Başka birinden birşeyler beklemek hayal.

@Harunnn60 @Ahmed @Silinmiş Üye
Aslında Van Erçişte yeni binalar yapıldı ama dediğimn gibi köylerde de önlem alınmalı, oraları hep pad geçiyorlar, elazığ da da köyler yıkıldı, oralara küçük köy evleri kurmak bu kadar zor olmamalı:)

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,218
Puanı
1,060
Şu Manisaya noldu ya hergün 4+ depremler. :(
Aslında Ege bölgesi dağlar kıyıya dik...Zaten coğrafyada en çok çıkan soru olurdu :)
Fay hatlarıda çok fazla ama parçalı parçalı o nedenle biranda kırlıp yüksek bir güç yayacak bir fay yok ama kırıklı ve çoklu düzen çok fazla parçalanmaya gebe oda sürekli 3 -5 bandında depremlere neden oluyor.
Aslında olmasıda bir bakıma iyidir;ne kadar çok enerji aşağıda birikmeden kendini salarsa ilerisi için okadar iyidir.

• Beğendim
Reactions: Ahmed

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,218
Puanı
1,060
Aslında Van Erçişte yeni binalar yapıldı ama dediğimn gibi köylerde de önlem alınmalı, oraları hep pad geçiyorlar, elazığ da da köyler yıkıldı, oralara küçük köy evleri kurmak bu kadar zor olmamalı:)
Evet; kırsal hep pas geçiliyor. Aslında bu ülkede kırsalda yaşayan milyonlar var. İnsanlar kendi başlarına yaptığı tuğla,kerpiç evlerde yaşamaya çalışıyor.
Hiçbir resmi kurumunda gidip el attığını,kontrol ettiğine zerre inanmmıyorum.
@Harunnn60 Dediğin gibi derli toplu,tek katlı nizami evler yapılabilse kırsallara belki bu kayıplar en aza indirilebilir.

• Beğendim
Reactions: Harunnn60