2018 Shoplifters / Arakçılar - Film Yorumları

MasacRE

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
MV5BYWZmOTY0MDAtMGRlMS00YjFlLWFkZTUtYmJhYWNlN2JjMmZkXkEyXkFqcGdeQXVyODAzODU1NDQ@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

Shoplifters (2018)

Tür:
Dram, Suç
Yönetmen: Hirokazu Koreeda
Senaryo: Hirokazu Koreeda

Oyuncular:
Lily Franky
Sakura Andô
Kirin Kiki
Mayu Matsuoka
Jyo Kairi
Miyu Sasaki

Filmin Konusu:
Tokyo'da yaşayan Osamu (Lily Franky) ve eşi Nobuyo Shibata (Sakura Ando), düzenli bir işleri olmadığından maddi imkansızlıklarla boğuşmaktadır. Büyükannenin emekli maaşıyla ve buldukları geçici işlerle kıt kanaat geçinmeye çalışan ailesini ayakta tutabilmek için Osamu, oğlu Shota ile dükkanlarda küçük hırsızlıklar yapmaya mecburdur. Bu esnada Yuri adında evsiz ve kötü muameleye maruz kalan küçük bir kızla karşılaşan Osamu, Yuri'yi tüm zorluklara rağmen evine ve ailesine kabul eder.

Filmin Fragmanı:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yönetmenlik açısından sağlam iş. Aileden biri gibi hissettik filmde, etkileyiciydi. Sorun şu ki filmin mesajları sorunlu. :) Geçen seneki Florida Project'i de aynı sebepten sevememiştim, bu ona göre çok daha iyiydi tabii ama kusurlu bir senaryo, etkileyici bir anlatım bana göre. :)

Tam yorum:

6.5/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Yine çekim kalitesinin güzel olduğu bir film izledim. Ben hâla dünkü Capernaum filminin etkisinde olduğum için biraz kıyaslama yaptım bunu izlerken. Filmin konusu fena değildi ama işleyişini beğendim. Arada hafif sıkıldığım sahnelerde oldu ama etkinlikte izlediğim diğer yabancı dildeki filmlere göre daha iyiydi, ikinci sıraya koyabilirim :D
Filmde bir hareketlilik bekledim hep ve başlarda hep durgun ilerledi taki Nineleri ölene kadar. Ailenin düzeni bu ölümle birlikte tepetaklak oldu, sırlar ortaya çıktı.
Hırsızlık yaparak yaşamlarını sürdürüyorlardı ama merhametliydiler, bunuda o küçük kızın şiddet gördüğünü, istenmediğini farkettiklerinde yanına almalarından anlıyoruz.
Oğlanla kız bir markete girince galiba oğlan, küçük kız yakalanmasın diye portakalları alıp dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı ki kız farkedilmesin. ilk başa kızı pek istemiyordu ama zamanla onlarında bağları güçlendi.
Oğlan koruma altına alınınca saçları falan kesilip güzel giyinince bambaşka bir çocuğa dönüştü :) fakirlik ve bakımsızlık baya değiştiriyor insanın görünümünü.

Beni en çok etkileyen kadının aileyi koruyup herşeyi kendisinin üstlenmesi. Çocukları doğurmamış olabilir,gerçek ailesi olmaya bilir ama bir anne gibi davrandı ve adamıda korudu.
7/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yine çekim kalitesinin güzel olduğu bir film izledim. Ben hâla dünkü Capernaum filminin etkisinde olduğum için biraz kıyaslama yaptım bunu izlerken. Filmin konusu fena değildi ama işleyişini beğendim. Arada hafif sıkıldığım sahnelerde oldu ama etkinlikte izlediğim diğer yabancı dildeki filmlere göre daha iyiydi, ikinci sıraya koyabilirim :D
Filmde bir hareketlilik bekledim hep ve başlarda hep durgun ilerledi taki Nineleri ölene kadar. Ailenin düzeni bu ölümle birlikte tepetaklak oldu, sırlar ortaya çıktı.
Hırsızlık yaparak yaşamlarını sürdürüyorlardı ama merhametliydiler, bunuda o küçük kızın şiddet gördüğünü, istenmediğini farkettiklerinde yanına almalarından anlıyoruz.
Oğlanla kız bir markete girince galiba oğlan, küçük kız yakalanmasın diye portakalları alıp dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı ki kız farkedilmesin. ilk başa kızı pek istemiyordu ama zamanla onlarında bağları güçlendi.
Oğlan koruma altına alınınca saçları falan kesilip güzel giyinince bambaşka bir çocuğa dönüştü :) fakirlik ve bakımsızlık baya değiştiriyor insanın görünümünü.

Beni en çok etkileyen kadının aileyi koruyup herşeyi kendisinin üstlenmesi. Çocukları doğurmamış olabilir,gerçek ailesi olmaya bilir ama bir anne gibi davrandı ve adamıda korudu.
7/10
Bence yaptıklarının yanlış olduğunu fark ettiği için bilerek yakalandı. Bunun bir son bulmasını istedi, babasının başkalarına da kötülük yaptığını gördükten sonra...

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bence yaptıklarının yanlış olduğunu fark ettiği için bilerek yakalandı. Bunun bir son bulmasını istedi, babasının başkalarına da kötülük yaptığını gördükten sonra...
Evet mantıklı, zaten artık sorgulamaya başlamıştı yapılan hırsızlıkları.Kadına (annesine)sormuştuya, eşyalar marketten çalınırken kimseye ait olmadığı için alınabilirmi diye bir konuşma gecmişti aralarında ve sonra babası arabaların etrafındaykende ama araba başkasına ait demişti.

• Beğendim
Reactions: bazinga

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,768
Puanı
460
Filmekimi'nde izlediğim 2 filmden birisiydi. Çok sade, dokunaklı bir filmdi. Ben sevdim hikayesini ve oyuncularını. Ama Palme D'Or verir miydim? Zannetmiyorum. 7,5/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Hikaye olarak güzel bir filmdi. Yönetmende gerçekten başarılıydı çekim konusunda ama anlatılmak istenen biraz havada kalmıştı.

Birde yemek yemeleri iğrençti. Çok görgüsüz bu Japonlar.s.s

7/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

MasacRE

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Ne aileydi ama. Film boyunca kim kimin nesi olduğu konusunda şüpheye düştüm. İlk başta küçük çocuğu yanlarına alan bildiğimiz aile görünümündelerken film ilerledikçe öyle olmadığını aşama aşama göstermişler. Ayrıca film boyu düşündüren bir diğer husus da bu aile desteklenmeli mi desteklenmemeli mi? Yaptıkları hırsızlıklar doğru değil bu kesin ama yine de çok kötü bir aile imajı çizmiyorlar. Misal küçük çocuğun gerçek ailesini de gördük. Kendi çocuklarına bu ailenin verdiği sevgiyi bile vermekten uzaklar. Bu konular iyi işlenmiş filmde. Yer yer çok gerekli olmayan sahneler vardı ve buna karşın bazı kısımlar da hızlı geçilmişti ama genel olarak beğendiğim bir film oldu.

7.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga and Dosi

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Filmi izlerken acıktım ya, sürekli iştahlı iştahlı yemek yediler. Film, maddi durumu kötü olan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Fakirler ama bir o kadar da mutlu ve gülümseyen bir aile... Aile üzerine düşündüren, sorgulatan bir film. Aile ilişkilerini çözmekte biraz zorlandım ama sonlarda hepsi cevap buldu zaten. Keyifle izledim, yönetmenliği de çok beğendiğimi söyleyeyim. Yuri (küçük kız) çok tatlıydı, Shota'yı ilk başta ben kız sanmıştım meğerse erkekmiş. :D

7/10

• Beğendim
Reactions: bazinga and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmi izlerken acıktım ya, sürekli iştahlı iştahlı yemek yediler. Film, maddi durumu kötü olan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Fakirler ama bir o kadar da mutlu ve gülümseyen bir aile... Aile üzerine düşündüren, sorgulatan bir film. Aile ilişkilerini çözmekte biraz zorlandım ama sonlarda hepsi cevap buldu zaten. Keyifle izledim, yönetmenliği de çok beğendiğimi söyleyeyim. Yuri (küçük kız) çok tatlıydı, Shota'yı ilk başta ben kız sanmıştım meğerse erkekmiş. :D

7/10
Dur tahmin edeyim, BluTV'den izledin. :A

• Güldürdün
Reactions: Yiğitt

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Muhteşem tahmin, çok önceden beri listemdeymiş izleyeyim dedim. :A
Ben geçen yıl BluTV'den izlemiştim. Makinistin listesinden ilerliyordum o ara sanırım, bu şekilde izlemiş bulunmuştum diye hatırlıyorum. :D Yönetmenin önceki filmlerinden birisi de film kulübünde izlenmişti, hatta iki filmi. Birisi Like Father Like Son, diğeri de Still Walking. O filmleri de izleyebilirsin yönetmenin. :D

• Beğendim
Reactions: Yiğitt

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Ben geçen yıl BluTV'den izlemiştim. Makinistin listesinden ilerliyordum o ara sanırım, bu şekilde izlemiş bulunmuştum diye hatırlıyorum. :D Yönetmenin önceki filmlerinden birisi de film kulübünde izlenmişti, hatta iki filmi. Birisi Like Father Like Son, diğeri de Still Walking. O filmleri de izleyebilirsin yönetmenin. :D
Like Father Like Son filmini BluTV'den izlemiştim ve oldukça beğenmiştim, diğer filmini de listeme alıyorum ama ne zamana izlerim orası muamma. :D

• Beğendim
Reactions: Araf