Netflix Sense8 - 1. Sezon Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Matrix'in yaratıcıları Wachowski kardeşler imzası taşıyan Sense8 yayın hayatına geçtiğimiz gün başladı.

Yükselen platform Netflix'te başlayan dizinin 12 bölümü bir Netflix klasiği olarak aynı anda yayınlandı.

Diziyle ilgili yorumları bu başlıktan yapabilirsiniz...

Sense8-Netflix-Trailer-Image.jpg

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Ben dizi neyin kafasını yaşıyor çözemedim daha.

15 dakika kala kapamıştım dün gece dayanamadım tamamlarım bugün.

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
1x1

1 saati aşkın bir süresi olmasına ragmen olayın mantığını hala çözemedim. Olayı anlayana kadar izlesem mi yoksa uğraşmasam mı bilmiyorum, bakarım ama heralde sarışın kızı tuttu gözüm.

Tahminim. Başka gösterdikleri anneleri ve başka bir gezegenden gelme. Ölmeden önce onlara gözüküp bir araya gelmelerini istiyor gibisinden?

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x1

İşin içinde Matrix in yapımcıları var ve bilimkurgu dizisi, zihin mihin, mistik konular var denilince mecbur izlemek zorundaydım. Ancak boş çıktı. Çok büyük bir zaman kaybı. Gitti 65 dakikam!

Çok başarısız bir kompozisyon. Böyle dizileri gördükçe Lost un neden efsane olduğunu ve neden hâlâ yerinin tutmadığını çok iyi anlıyorum .

Lost'ta olaylar bölümlere, sezonlara ayrılır. Her bölümü zevkle ve heyecanla izler insan. Hep merak duygusu vardır.

Bunda anasını satayım Lost'un 4-5 sezonda yaptığını 1 bölümde yapılmaya çalışılmış, böyle diziler fazlasıyla çok ve uzun ömürlü olmuyor. Bütün karakterleri tek tek özellikleri ile gösterip, bir bölümde onlarca olay yaşatıyorlar. Sanıyorlar ki bir bölümde bu kadar çok olay olursa izleyici sever. Yok işte öyle bir dünya.

Ilk önce karakterleri yavaş yavaş izleyiciye alıştıracaksın, bol bol flashback vereceksin. Böyle birden hepsi kim kime dum duma aksiyonun içine birden girerse izleyici lanet eder böyle diziye.

değişik bir kafa yapmaya çalışmışlar. Hayalet midir başka bir canlı mıdır bilinmez bir takım canlılar, karakterlerlerin başka yerlerden ses duyması ve görmesi, zaman zaman japon kadının bir an gördüğü tavuk gibi mekansal sıçramalar, son sahnedeki gibi kadının kendini birden Amerika'da bulması, son sahnedeki Rezervuar Köpekleri gibi çatışanların hepsinin ölmesi, yine ilk sahnenin gereksizce uzatılması

Bunlar nedir? Sağlam bir dizi bu dizinin birinci bölümünde geçen olayları bütün bir sezona ya da sezonlara yayar. Çünkü sağlam bir dizinin anlatacak hikayesi, mükemmel kurgusu ve senaryosu vardır. Bu dizinin tek bir konudan başka bir hikayesi yok. Lost öyle miydi?

Bu dizi birazcık da Heroes'i andırıyor, hatta baya benziyor. O da mükemmel bir dizi değildi ama bundan daha güzel olduğu kesindi.

Bilimkurgu denmiş ama ben daha çok fantastik buldum. Belki ilerleyen bölümlerde işi fizik kuralları ile açıklayıp bilimkurguya dayanırlar, orasını göremeyeceğim çünkü ilk bölümden sonra daha başka bir bölümünü izlemeyeceğim.

3.2/10

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Sonuç olarak bunlar neymiş onu anladın mı ? @Tolstoyevski. :A

Dizide gereksiz yere polisin çocuğu belalı yerden kurtarmasını.
Lezbiyenine kadar herşeyi gösterdi ama bi onu göstermedi. :D Yok anneleri ordan burdan çıktı felan çok direndim ama izlenesi geliyor şuan banada.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@Titanium anladığım kadarıyla Heroes'teki gibi dünya üzerinde bulunan bir takım özel güçlü insanlar. Yok öyle değil de, paralel evrenler veya dünya dışı canlılar işin içine girse bile bu dizi tutmaz. Berbat bir pilot bölüm, dizinin geleceği de az buz böyle olacak.

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
@Titanium anladığım kadarıyla Heroes'teki gibi dünya üzerinde bulunan bir takım özel güçlü insanlar. Yok öyle değil de, paralel evrenler veya dünya dışı canlılar işin içine girse bile bu dizi tutmaz. Berbat bir pilot bölüm, dizinin geleceği de az buz böyle olacak.
Yukarda editlemiştim gerçide yazayım yine.

10 tane birbiriyle bağlantılı şey koymuşsun eyvda, bana ne onların özel hayatlarından. :(

Pilot bölüm dizinin en iyi bölümlerinden biri olması gerekir oysaki sıkıntıdan ölüyodum.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Yukarda editlemiştim gerçide yazayım yine.

10 tane birbiriyle bağlantılı şey koymuşsun eyvda, bana ne onların özel hayatlarından. :(

Pilot bölüm dizinin en iyi bölümlerinden biri olması gerekir oysaki sıkıntıdan ölüyodum.
Eğer sadece konuyu dozunda anlatıp bırakacaksan sinema filmi çekersin. Özel hayatlara girmek diziler konusunda mecburi. Lost, Breaking Bad, Fringe, Prison Break, Game Of Thrones... hemen hepsinde karakterlerin özel hayatları, kişilikleri, kimdir nedir hakkında derin bilgiler verildi.

Ama öyle bir verildi ki, dizinin konusuyla paralel gidildi ve izleyiciyi içine çekti. Hatta çoğu kişi izlerken özel hayatlarını gösterdiklerini bile anlamadı, dizinin konusuna paralel gittiği için.

Bu bağlamda sinema filmi ile hikaye, dizi ile romanlar birbirine benziyor. Dizinin sağlam bir konusu varsa mecburi olarak sağlam bir altyapısı olmalı. Karakterleri, en azından ön plandaki karakterleri bize ısıta ısıta, betimleye betimleye alıştırmalılar gözümüze.

Mesela Lost'un ilk bölümü bu dizi gibi olsaydı, kim necidir tam bilmeden olağanüstü olaylarla karşılaşsaydık öyle etkili olmazdı. Ama Lost un pilot bölümü gelmiş geçmiş en iyi pilot bölümdür. :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Eğer sadece konuyu dozunda anlatıp bırakacaksan sinema filmi çekersin. Özel hayatlara girmek diziler konusunda mecburi. Lost, Breaking Bad, Fringe, Prison Break, Game Of Thrones... hemen hepsinde karakterlerin özel hayatları, kişilikleri, kimdir nedir hakkında derin bilgiler verildi.

Ama öyle bir verildi ki, dizinin konusuyla paralel gidildi ve izleyiciyi içine çekti. Hatta çoğu kişi izlerken özel hayatlarını gösterdiklerini bile anlamadı, dizinin konusuna paralel gittiği için.

Bu bağlamda sinema filmi ile hikaye, dizi ile romanlar birbirine benziyor. Dizinin sağlam bir konusu varsa mecburi olarak sağlam bir altyapısı olmalı. Karakterleri, en azından ön plandaki karakterleri bize ısıta ısıta, betimleye betimleye alıştırmalılar gözümüze.

Mesela Lost'un ilk bölümü bu dizi gibi olsaydı, kim necidir tam bilmeden olağanüstü olaylarla karşılaşsaydık öyle etkili olmazdı. Ama Lost un pilot bölümü gelmiş geçmiş en iyi pilot bölümdür. :)
Ben verilmesin demiyorum bana ne polisin o çocuğu kurtarma cabasından diyorum. :D Bir bölümde hepsini yedirmedi hiçbir dizi böyle. En azından konuyu öğrenemedik.

Ben o çakma sarışını beğendim, belki onun için izlerim. :D Beğenirsem konusunu ki zor gözüküyor.

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Fikrimi değiştirdim. :) @Tolstoyevski

Spor yaparken izleyecek dizim yoktu, son bir şans vereyim dedim. 2. bölümün sonuna doğru onayımı aldı. :D

1x2,1x3,1x4

Olaylar ilginç ve bilinmezlik durumuna döndü..

8 tane insan dünyanın 8 farklı bölgesinde farklı türde ve birbirlerine bağlantılılar. :D

Daha da ilginci birbirlerinin hayatına bürünebiliyorlar. Birbirleriyle iletişime geçebiliyorlar, şuan kontrolsüz olsada.

Ben giderek ilgi çekici buldum bu durumu, başarılı gibi.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x1

Dizi için yorumların giderek olumsuzdan olumluya dönmesinden sonra merak ettim baya diziyi ve geride kaldığım diziler olmasına rağmen ilk bölümü izledim.

Wachowskiler yine çok farklı bir kafada bir işe imza atmışlar. Cloud Atlas gibi ama ondan da çok daha farklı bir kafada. Yalnız Jupiter Ascending gibi abuk subuk fantastik şeyler yok ve daha mantığa uyabilecek şeyler var. O yönüyle hikayenin ana konusu bence ilgi çekici.

Fakat @Tolstoyevski'ye katılmamak mümkün değil. İlk bölüm gerçekten çok kötü hazırlanmış. 40 tane farklı karakteri, olayı anlatmaya çalışmış ama hiçbirini doğru düzgün anlatamamış.

Yine de diziyi ilk bölümden elemeyeceğim. Çünkü gelen yorumlara bakılırsa sonradan açılıyormuş. Zaten dizi ilk başladığında IMDb puanı 7.5 falandı giderek yüksele yüksele 8.3'e çıktı, daha da çıkacak gibi. Birkaç bölüm daha izleyeceğim belki karakterleri o zaman anlatmayı başarabilir. Ortada düzgün bilim kurgu dizisi yokken bu en azından biraz umut vaat ediyor. :)

5/10

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Benimde ilk yorumum o civarlardaydı. İzlenebilecek gibi değildi hatta.

Fakat dizi gerçek anlamda saf bilim kurgu benim çok hoşuma gitti. 3. bölümde buna emin oldum diyebilirim, biraz sabır istiyor. @OzaN

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
1x8

Bir efsanemi doğuyor?

Resmen ders nitelinde bir bölümdü.
-Bazen geçmişi hatırlamak iyi gelir.
Çok güzel repliklerden biriydi. Fakat bazen geçmiş okadar acı yaşatır ki hiç yaşamamış olmayı dilersin, yinede iyidir diyelim. :D Kendi cümlem ama yazdıktan sonra bir filmdende geldiği aklıma geldi.

Aksiyon okadar üst düzeydeydi ki yani uykulu bir moddan enerji içeceği içmiş gibi ayaklandım çok sağlam yerlere bastılar hele o ilk defa çoklu deneyim harikaydı.

Keşke başkasının yanına giderken dalmış gibi olsada salak salak pozisyonlarda diğer insanlara gözükmeseler veya duymasalar insanlar onları. :D

İlk defa bu bölüm bir takım çalışması izledik ve harikaydı o araba sahnesi biraz absürt kaçsada çok başarılı buldum.

Açık açık arada sezonun şuana kadar ki en iyi bölümüydü.

10/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
S01B01

İzleyeli 1 hafta olacak sahne sahne şuan aklımda değil ama etkisi bende hala.Ben sevdim özellikle 2-3 karakteri bile sevdiö.Polis,Hırsız,Dj ve Hintli kız.
Birbirlerine bağlanması bana Touch dizisini hatırlattı.Onlarda da böylesi olaylar vardı ama tesadüfü gibi senaryolaştirilmişti.Burda süper kahraman tarzı bişey mi yapmişlar anlamadım.Fantastik mi bilim-kurgu mu bilemedim.Ama izlemesi çok keyifli.
Siz neden ilk bölümü beğenmediniz yada ben neyi beğendim diye kendimi sorgularken başım ağrıdı[emoji26] [emoji26]

Homofobik gibi anlaşilmalar olmasın ama jenerik ne öyle yaaa? Her yerde lgbt'ye ait subliminaller vardı.Onun haricinde süper bi dizi olacağa benziyor.Fragmanlarını da beğenmiştim.

2.bölümü bu hafta sonu izleyeceğim kesin!

7/10

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
@Forumdash

Bi Japon ile Lezbiyen kızı saymadın zaten, 2-3 karakter dediğin çoğunluk. :D

Ben jeneriği geçiyorum genelde, lezbiyenler sorun değil ama o dondurma sahnesi çok sıkıntılı. :(

İlk bölümü beğendiğine göre 3. bölümle beraber 10 10 yapıştırırsın. :D

Sezon finaline 4 bölümün felan kaldı benimde.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
@Forumdash

Bi Japon ile Lezbiyen kızı saymadın zaten, 2-3 karakter dediğin çoğunluk. :D

Ben jeneriği geçiyorum genelde, lezbiyenler sorun değil ama o dondurma sahnesi çok sıkıntılı. :(

İlk bölümü beğendiğine göre 3. bölümle beraber 10 10 yapıştırırsın. :D

Sezon finaline 4 bölümün felan kaldı benimde.
Yoohhh! 8 kişi değil mi bunlar? Yarısını saydım[emoji12] inş beğenirim.Saydıklarım gerçekten göze batan karakterlerdi.Diğerleri olsa da olurç olmasa da[emoji23]

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
1x11

Tüm bölümü anlatıyordu Japon reyizin dediği;

+Ne yapmamı önerirsin?
- Hissettiğim herşeyi, benim için önemli olan herşeyi alıp..
Hepsini yumruğuma itiyorum. Ve onun için savaşıyorum.

d5Al2L.png

Bölümün afrika kısmı ciddi şekilde kaliteli dizilerin yapmayacağı bir hareketti. Yani birbirlerine kenetlenmeyi bu şekilde göstermek olmadı.

Dizideki favorum Japon olarak tescilllendi, cidden japonyaya gidesim geldi böyle bir disiplin böyle bir ruh yok arkadaş. Tebrik edilesi bir milletler.

Sezon finali için 2 hikaye ayırmış gibi gözüküyor. Wolfgang son ödemeyi yapabilecek mi? İzlanda da ki kız kurtulabilecek mi?

Normalde gideri 7-7.5 felan ama sonra da sahne için ufak bir ekleme puanla,

8/10