Sedef Erken'den 'Mucize Doktor' Yorumu!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
mucize-1.jpg

FOX'un yeni dizisi Mucize Doktor için özellikle sosyal medyada otizmli oğlu için verdiği mücadeleyle dikkat çeken Sedef Erken'den yorum geldi.

Dizinin danışmanlığını da yapan Sedef Erken, çekimlerden önce Erken'in otizmli oğlu Ozan'la bir araya gelen ve performansıyla büyük beğeni toplayan Taner Ölmez'le ilgili şunları söyledi:
"Birden fazla sefer bir araya geldiler. Taner bizi evimizde de ziyaret etti, dışarıda sosyal alanda da vakit geçirdiler. Taner ile baş başa oturduk, konuştuk. Ona bazı kitaplar tavsiye ettim, filmler, videolar yolladım. Taner çok çok hassas davrandı gerçekten. Beklenenin üstünde hassasiyet gösterip, bir oyuncudan öte bir insan olarak konuya yaklaştı. Onunla tanıştığımdan itibaren ondaki bu hassaslığı gördüm. Bizim otizm konusundaki en büyük yaklaşımımız budur aslında. Böyle insanlarla bir araya gelmek ve onların bizim adımıza bazı şeyleri dile getirmesi önemli."
"Taner'e öncelikle bizi, otizmli aileleri ikna etmesi gerektiğini söyledim. Orada bir otizmli karakter izlediğimize, seni unutur ve Ali'yi izlediğimize ikna olursak zaten bu iş bitmiş demektir. Ben orada izlediğim kişinin Taner olduğunu unuttum gerçekten, hikayeye ikna oldum."
Öte yandan Erken diziyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:
"Sinema ve oyuncu sendikalarında gönüllü avukatlık yaptığım dönemlerde de bunu yapmaya çalışıyorduk. Bu ülkeye iyi, doğru ve hak ettiği hikayeleri anlatmak lazım ve bunun için de hukuki zemini de çok önemli bu sektörün. Bence Mucize Doktor dizisi de bu anlamda çok önemli bir özgüven verebilir sektöre. Başka yapım şirketleri de başka hikayelerin peşine düşebilir bu sayede."
İlk bölümüyle dün akşamı tüm reyting gruplarında 1. sırada tamamlayan Mucize Doktor, yeni bölümleriyle her Perşembe 20.00'de FOX'ta!

356

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,093
Puanı
1,060
Öyle bir hava oluşturuldu ki dizi Türk hikayesi, Türk senaryosu, bizden çıkmış gibi. Uyarlama bir iş zaten, haklarını alıp kullanıyoruz yani relax. :D

Kim öyle hava oluşturdu ki otizmli bir insanı canlandırmak öyle kolay bişiy değil ayrıca herkes biliyordu uyarlama olduğunu :D

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,884
Puanı
360
Efsane bir dizi olmuş. Merakla bekliyoruz. Reytingleri de oldukça güzel. Uzun süre devam edecektir.

• Harika
Reactions: Angelica

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Kim öyle hava oluşturdu ki otizmli bir insanı canlandırmak öyle kolay bişiy değil ayrıca herkes biliyordu uyarlama olduğunu :D
Sosyal medyada öyle bir hava oluşmuş, burada da abartılmaya başlandı. Tabi ki kolay değil, sonuna kadar destekliyorum da uyarlama bir iş sonuçta. Özgün bir hikaye değil ki, ondan bahsediyorum. :X

• Güldürdün

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Öyle bir hava oluşturuldu ki dizi Türk hikayesi, Türk senaryosu, bizden çıkmış gibi. Uyarlama bir iş zaten, haklarını alıp kullanıyoruz yani relax. :D
Uyarlama bir iş bile olsa böyle bir projeyi hazırlamak, yayına almak büyük bir risk bence. MF Yapım da bu konuda öncü oldu. Dilerse tüm diziler uyarlama olsun ama farklı bir şey sunsun izleyiciye :D

• Harika

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,093
Puanı
1,060
Sosyal medyada öyle bir hava oluşmuş, burada da abartılmaya başlandı. Tabi ki kolay değil, sonuna kadar destekliyorum da uyarlama bir iş sonuçta. Özgün bir hikaye değil ki, ondan bahsediyorum. :X

Olsun uyarlama olmuş ve başarılı olmuş dimi başarılı olmayan uyarlamalar gördük bence uyarlama bir dizi sevdirmek kolay değildir bu bir başarıdır ki ben burda abartan görmedim :D

• Olmamış
Reactions: Yiğitt

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Uyarlama bir iş bile olsa böyle bir projeyi hazırlamak, yayına almak büyük bir risk bence. MF Yapım da bu konuda öncü oldu. Dilerse tüm diziler uyarlama olsun ama farklı bir şey sunsun izleyiciye :D
Neden risk olsun, onu anlamadım ben? Yapılan bir işi uyarlamak (çok zor olmamalı) neden risk? Tutup tutmama konusu ayrı mevzu, her sezon onlarca dizi başlıyor iki aşk olayıyla onlarda bile bu risk konuşulmuyorsa böyle bir işte konuşulmamalı bence. :D

• Olmamış

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,093
Puanı
1,060
Neden risk olsun, onu anlamadım ben? Yapılan bir işi uyarlamak (çok zor olmamalı) neden risk? Tutup tutmama konusu ayrı mevzu, her sezon onlarca dizi başlıyor iki aşk olayıyla onlarda bile bu risk konuşulmuyorsa böyle bir işte konuşulmamalı bence. :D

Yanlış düşünüyorsun bence uyarlama diziyi tutturmak daha zordur :Do yüzden risktir işte :D

• Olmamış
Reactions: Yiğitt

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Türkiye’de birçok insanın yanlış bildiği otizmi odağına alıp, otizmli bir bireyi başrole koyup onun üzerinden hikaye yaratmak risktir. Bir de yapılan bir işi uyarlamak şöyle risk o ülkede tutar ama uyarladığın ülkede tutmayabilir. :D Ayrıca aşk dizileriyle bu dizi kıyaslanamaz bile :D Onların hiçbir riski yok çünkü hep bilinen şeyleri yani klişeleri sunar izleyiciye.

• Harika
  • Beğendim
Reactions: Aserat and Angelica