FK11 Searching for Bobby Fischer / Masum Hamleler (1993) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Searching Bobby Fischer - Poster.jpg

Searching for Bobby Fischer

Tür:
Biyografi, Dram, Spor
Süre: 109 dakika

Yönetmen: Steven Zaillian
Senaryo: Fred Waitzkin, Steven Zaillian

Oyuncular:
Joe Mantegna
Ben Kingsley
Max Pomeranc

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.4/10
Rotten Tomatoes: 100%
Metacritic: 89/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Pek tarzım olmayan ve biraz belgesel tarzı bir filmdi. Başlar sıkıcı olsada sonları güzeldi. Özelikle satranç müsabakası güzeldi. Yakın zamanda izlediğim The Queen's Gambit gibi sürükleyici olmasada fena değildi.

7 yaşındaki bir çocuğun satranç ile ilgisi ve ailesinin bu konuda çocuklarının bu ilgi alanını ilerletmesi için çabasını konu alan ve geleceğin Bobby Fischer'i arama çabasını gösteren bir filmdi.

6.5/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Konusu beni çekmediği için çok bir beklentiyle izlemedim filmi ama yine de yüksek puanlardan ötürü beklentimin 1 tık altında kaldı.

Satranç üzerinden alt metinde aile ve çevre baskısının çocuklar üzerindeki etkileri anlatılmış. Ara sahnelerle de Bobby Fischer'ın hayatından kesitler serpiştirilerek bir yandan da biraz belgeselimsi bir hava yaratılmış. Naif bir dili vardı filmin ama pek vurucu/etkileyici bir senaryo yoktu. Yeni veya farklı bir şey sunmuyor izleyiciye. Ortalama bir filmdi...

6.5/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,598
Puanı
860
Satrançtan hiç anlamama rağmen ben bile filmi çok sevdim. Filmde satrançtan çok verdiği mesaj ön plana çıkıyor. Bir insanın hayatına güzel bakış açısı getirebilecek türden film olmuş.

Senaryo çok akıcıydı. Hiç sıkılmadan sonuna kadar geldim. Oyunculukları çok güzeldi. Ailenin sıcaklığını hissettim. Çocuk oyuncular çok tatlı ve kaliteli oyunculukları çıkarmış.

İlk kez bir filmin Türkçe isminin değişik çevirisini beğendim. Gerçekten filmde masum hamleler izledik. İsmi kim bulduysa çok güzel olmuş.

8/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Uzun zaman önce izlemiştim ancak tek hatırladığım sahne çocuklar satranç oynarlarken, oradaki çocuklardan birinin git-gel yaparak hamleleri aktardığı sahneydi. :A Bu yüzden yeniden izlemek iyi oldu diyebilirim sanırım her ne kadar filmi pek beğenmemiş olsam da...

Steven Zaillian çok başarılı bir senarist, bu yüzden beklentim tam tersi yöndeydi ancak beklediğimi bulamadım maalesef. Yakın zamanda benzer konulu The Queen's Gambit'i izlememin de etkisiyle film bana hem biraz sığ hem de biraz belgeselimsi geldi açıkçası. Çocukluktan büyüklüğe geçen süreci anlatan ve gerçek hayat hikayelerinden uyarlanan çok iyi filmler de mevcut elbette ama bu tip konular mini dizilere gerçekten çok uygun.

Tabii burada yalnızca Bobby Fischer'ın hayat hikayesi anlatılmıyor, Bobby Fischer üzerinden ailelerin baskıcılığı gösterilmek istenmiş. Bu da Bobby Fischer'ın babası üzerinden yapılmaya çalışılmış. Kendi hayal ettiklerini gerçekleştirememiş bir babanın, oğluna bu hayalleri dayatması fikri kağıt üzerinde güzel olsa da yeterince etkili biçimde uygulanabildiğini söyleyemeyiz maalesef...

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Son dönemde filmlerden yana şanssız bir dönem geçiriyorum sanırım. Fakat bu kadar sıkıcısını da uzun süredir izlemedim sanırım. Filmin hiçbir göze batan yanı yoktu ama nedense hiçbir şekilde sevemedim, neredeyse hiçbir sahnesi ilgimi çekemedi. Her yerdeki övgülere ve yüksek puanlara bakılırsa sorun bende. Fakat baştan sona oflayıp puflayarak izlediğim bir filme yüksek puan veremeyeceğim...

3/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Son dönemde filmlerden yana şanssız bir dönem geçiriyorum sanırım. Fakat bu kadar sıkıcısını da uzun süredir izlemedim sanırım. Filmin hiçbir göze batan yanı yoktu ama nedense hiçbir şekilde sevemedim, neredeyse hiçbir sahnesi ilgimi çekemedi. Her yerdeki övgülere ve yüksek puanlara bakılırsa sorun bende. Fakat baştan sona oflayıp puflayarak izlediğim bir filme yüksek puan veremeyeceğim...

3/10
Kendi listendeki filmlerden oluşan etkinlikte filmlere en düşük puanları hep senin vermen biraz ilginç olmuş. :A
Aldığı puanları hak edecek kadar iyi bir film değil kesinlikle ama 3 puan verecek kadar kötü bulmana şaşırdım. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kendi listendeki filmlerden oluşan etkinlikte filmlere en düşük puanları hep senin vermen biraz ilginç oldu. :A
Aldığı puanları hak edecek kadar iyi bir film değil kesinlikle ama 3 puan verecek kadar kötü bulmana şaşırdım. :A
Evet işin en acı kısmı da o zaten. :A Belki seçtiğim filmlerin diğer yarısını seçseniz böyle olmayacaktı. :A

Acilen iyi bir film izlemem lazım çünkü kendimle ilgili ciddi şüphelerim var. :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

3/10
Böyle giderse etkinlik filmlerine ortalama puanın 3.5 falan olacak, sonraki sezon filmlerini biz mi seçsek acaba. :A

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Evet işin en acı kısmı da o zaten. :A Belki seçtiğim filmlerin diğer yarısını seçseniz böyle olmayacaktı. :A

Acilen iyi bir film izlemem lazım çünkü kendimle ilgili ciddi şüphelerim var. :A
Biz mi suçlu olduk şimdi. :A Bence fena değildi filmler, 6.5-8 aralığında puanlar aldı hepsi benden. :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
  • Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Searching for Bobby Fischer, Bobby Fischer'in yokluğunda onun gibi iyi bir satranç oyuncusu olma yolunda ilerleyen, Josh Waitzkin'in hayatını anlatan yarı belgesel olan bir film. Yaşı küçük, yedi yaşında ön plana çıkan Josh'ın satranç ustası olma yolunda ilerlemesinin yanı sıra psikolojik yansımasını da izliyoruz. Film de bu arada Fred Waitzkin, yani babasının 1988 yapımı aynı isimli kitabından uyarlama. Filmi senaryolaştıran ve yönetmenliğini üstlenen isim Steven Zaillian.

Satranç temalı bir film olmasının yanı sıra, dikkat çeken unsur satranç dışı verilen mesajlar. Yedi yaşındaki bir çocuk için anne ve babanın başardığını görme isteğinin davranışlarını nasıl etkilediği gösteriliyor. Bir ailenin olumlu anlamda bir çocuğu yetiştirme çabası da, bir çocuğun hayatını nasıl değiştirebildiği, nasıl özgüven getirdiği mesajı da veriliyor. Verilmek istenen mesajlar anlamlı.

Bu arada Bobby Fischer isimli satranç ustası isim de, ABD'nin dünya şampiyonu olan en büyük satranç ustası ismi. Tabii ki ABD vatandaşlığından çıkarıldı, İzlanda vatandaşlığı verildi ve hayata gözlerini 2008 yılında orada yumdu. Satranç üzerine bir tarih araştırmasında Bobby Fischer ismi asla boş geçilmeyeceği gibi, muhtemelen satranç temalı film araştırmasında da bu film boş geçilemez. Biraz ağır giden bir film ama özellikle son sahnelerdeki o satranç sahnesi çok iyiydi.

7/10

• Beğendim