Başyapıt - 3 Saving Private Ryan / Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0120815.jpg

Er Ryan'ı Kurtarmak - Saving Private Ryan (1998)

Türü: Dram, Savaş
Yönetmen: Steven Spielberg
Senaryo: Robert Rodat

Oyuncular:
Tom Hanks
Tom Sizemore
Edward Burns
Barry Pepper
Adam Goldberg

IMDb Sayfası

Filmin Fragmanı

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
İzlediğim en iyi savaş filmlerinden biri. İkinci izleyişimde de büyük keyif aldım.

Bir avuç askerin bir annenin sağ kalan son oğlunu kurtarmak için hayatları uğruna yaptıkları fedakarlıkları anlatıyor. Forrest Gump, Yeşil Yol ve Terminal ile beraber Tom Hanks'e hayranlık duymama da neden olan filmlerdendir.

Filmin başındaki ve sonlarına doğru savaş sahneleri muazzam. Normandiya Çıkarması insanın tüylerini ürpertiyor. Çekim açıları, gerçeğe yakın anlatım büyüleyiciydi. Parça parça olan, kolu bacağı kopup etrafa savrulan askerlerin kurşun yağmurları altında verdikleri mücadeleyi izlerken duygulanmamak elde değil.

Yüzbaşı John Miller'ın esir aldığı ama yaşamasına izin vererek serbest bıraktığı Alman asker tarafından vurularak öldürülmesi çok üzücüydü.

Tom Hanks elbette bu filmde de müthiş. O kadar iyi oynamış ki. Aynı şekilde Matt Damon ve adını sayamadığım diğer oyuncular. Unutmadan Lost dizisinden de tanışıklığımız olan Jerem Davies, filmdeki amatör asker ruhunu çok iyi yansıtmış, merdivenin başındaki kalakaldığı sahneye dikkat çekiyorum.

9/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Pek sevmediğim bir türün en iyi örneklerinden, sırf cephe filmi olarak düşünürsek en iyisi. Özellikle yönetmenlik açısından aşmış bir film. Steven Spielberg'ün en iyi yönetmenlik sergilediği filmlerden biri ki bu filmle kazandığı Oscar'ı sonuna kadar hak etmiş. Üzerinden 20 yıl geçmiş ama bugün hala vizyona giren her savaş filminin kıstası Saving Private Ryan. Uzun yıllar boyunca da aynı şekilde devam edecek gibi gözüküyor. :)

Ana konusu iyi, etkileyici. Savaşın yıkıcı yönlerini filmin her anında hissetmek mümkün. Pek çok etkileyici sahne filmde mevcut. Türü sevmemem nedeniyle yer yer sıkıldığım da doğru, filmin çok uzun süresi de bunda etken.

Tom Hanks yine çok iyi. Filmin etkileyiciliğinde büyük pay sahibi. Oscar adaylığını hak eden performanslarından biri. Yönetmen Matt Damon'ı ünlü değil diye özellikle seçmiş ama filmden sonra ünlü olması enteresan tabii. :)

Bu arada şimdi baktım da o yılın Oscar yarışı çok acayipmiş. Life Is Beautiful, Saving Private Ryan ve The Thin Red Line en iyi filme aday olmuşlar. 5 filmden 3'ü savaş filmi. :) Onların birbirinden oy çalmasından fırsat bilen Shakespeare in Love Oscar'ı kapmış. :)

8.5/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,599
Puanı
860
Askeri konulu filmler her zaman ilgimi çekmiştir. Bu film de uzun zamandır izlemek istediklerim arasındaydı ve bu vesileyle izleme şansına vardım.

Film baştan sona akıcı gitti benim için. Çok iyi yazılmış, yönetilmiş, kurgulanmış ve oynanmış kesinlikle. Tom Hanks başrol gibi duruyor ancak yardımcı oyuncularda çok dikkat çekiyor.

Savaş sahneleri beni benden aldı. Oyunculuklar sahneleri yaşamama neden oldu. Bu film belkide kendi türleri içinde en iyilerinden biri. Mutlaka izlenmeli.

9/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu filmi başyapıt diye etkinliğe alana beddua edip ters döndürmek vardı da neyse.

Filmin yorum konusunun 5432468 kez açıldığını görünce bi içimde kalanları kusasım geldi konuya geldim.:A

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu filmi başyapıt diye etkinliğe alana beddua edip ters döndürmek vardı da neyse.

Filmin yorum konusunun 5432468 kez açıldığını görünce bi içimde kalanları kusasım geldi konuya geldim.:A

Buna da puan vermeyi unutmuşum. İğrenç bir provokasyon filmiydi. Her sahnede hissettiğim amerikan provokasyonu filme olan tiksintimi arttirdı. İzlerken bitsin artık demiştim. Tom Hanks ile beraber filmin tamamen abartıldığını düşünüyorum.

2/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Bugüne dek yapılmış en iyi savaş filmlerinden birisi, teknik olarak hala daha en iyisi olabilir.

Film izleyiciyi direkt savaşın, cephenin içerisine atıyor zaten ama yine de olayın vahametini ve savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu hissettirmeyi ilk andan itibaren başarıyor. Kopan kollardan, askerlerin mimiklerine kadar...

Öncelikle milliyetçilik eleştirilerine pek katılmıyorum. Ortada bir savaş filmi varsa, ister istemez milliyetçi olmak ve ucundan da olsa taraf tutmak zorundasınız. Kimi film bunun dozajını kaçırıp, abartırken kimi film ise bunu olması gerektiği gibi yapabiliyor. Bence burada olması gerektiği kadar milliyetçilik mevcut, abartılı değil. Ki bu filmde yukarıda da bahsedildiği gibi bir grup askerin, bir anneyi mutlu etmeye çalışmasını izliyoruz aslında temelde. Bu konu üzerinden savaşın vahameti gözler önüne seriliyor denilebilir.

Tom Hanks muhteşem oynamış, kariyerinin en iyi performanslarından birisi kesinlikle. Filmin etkileyicilik dozunu tek başına arttırmayı başarıyor. Keza kadronun geri kalanı da oldukça başarılı, bu filmin kült bir savaş filmi olmasında katkıları büyük. Matt Damon sonrasında aldı yürüdü zaten...

Daha uzun değerlendirirdim ama hem daha yapılacak başka yorumlar var, hem de izleyeli biraz oluyor...

• Beğendim
Reactions: bazinga