Sabah Yazarından "Ejder Meyveli Smoothie" Savunması

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
images

Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen 30 Ağustos resepsiyonun tepkilere neden olan menüyü savundu. Ardıç, "Kurufasulya-pilav mı verilecekti?" diye sorarak Ejder Meyveli menüyü işte böyle kaleme aldı.

Bendeniz Helsinki'de Ren geyiği, Saint- Petersburg'da devekuşu ve hatta kanguru yemiş adamım. Boyum uzamadı tabii, merak ettim, tadına baktım, o kadar.
"Değişik lezzetler tatma" merakı ve zevki herkeste yoktur.
Olanı kınayamazsınız, olmayanı da hor göremezsiniz.
Bu bir "çamur atma" düzeyinde yapılırsa da çirkinleşir.
Beştepe'de 30 Ağustos daveti verilmiş, "egzotik" içecek ve yemekler sunulmuş:
Chia tohumu eşliğinde ejder smoothie, liçi meyvesi eşliğinde efuli, starex meyvesi eşliğinde aloevera, orman meyveli spesiyal (özel ama ne?), pataşur içinde Çerkes tavuğu, zencefilli somonlu suşi, tartalet içinde humus, susamlı levrek simidi...

Kemalist yazarlar kıyameti kopardılar.
"Fakir çocuğu" Erdoğan'a yakışıyor muymuş?
"Ejder" dedikleri bir çeşit kırmızı kaktüs meyvesi. Kemalistler kızacaklar ama Mersin'de yetiştiriliyor. Hani o çok sevdiğiniz kivi gibi.
(Bunlar kivi de yemezler çünkü Turgut Özal ithal etmiştir.)
"Liçi" çok lezzetli bir Çin meyvesidir. Her malzemeleri ithale dayalı irili ufaklı Çin lokantalarımızda mönüye niçin koymazlar, şaşarım.
Gelse de yesek. (Parasını da "yuan" olarak ödersiniz.)
"Chia" tatsız tuzsuz, sevimsiz bir sebze.
"Brokoli" gibi. Sosyetik hanımlar zayıflama amacıyla kullanıyorlar. Bir halta benzemez.
"Efuli" Lazca sevgili demek, yemeğini bilemedim.
"Yerim seni Fadime" gibilerden bir anlam mı çıkıyor?
Starex'i de bilemedim, pataşuru da.
Aloevera kaşıntıya iyi gelir, yemeği de varmış.
Üst tarafı bildiğiniz Çerkes tavuğu, humus, levrek falan.
Somonlu suşiyi de hapur küpür bütün burjuvazi yiyor.
Eee, ne var bunda?
Türk yemekleri vermeliymiş herhalde.
Türk Hava Yolları bunu yapıyor, "yabancı yolcu imambayıldımızın tadına baksın" diye ama... Bir 30 Ağustos davetinde "Türk'e Türk yemekleri" mi tanıtılacaktı?
"Atatürk severdi" deyip kurufasulya-pilav mı verilecekti?
"Çanakkale kahramanları bunu yemişlerdi" deyip buğday aşı mı yoksa?
"İslam yemeğidir" diye "maklube" verselerdi bu sefer de onunla dalga geçilecekti...
"Benim emekçi halkım yemeye bir lokma kuru ekmek bulamazken" edebiyatı, ucuz, basit ve sakil bir popülizm oluyor.
Erdoğan'a çamur atıyorlar ama bunların müşterileri oylarını zaten CHP'ye veriyorlar, nefeslerini boşuna tüketmesinler.

Tamamı www.sabah.com.tr'de.

images

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Kuru fasulye - Pilav verilmesin tabi ki, Cumhurbaşkanlığı ve özel resepsiyon yemeği bu. Ama tabi daha kibar ve uygun yemekler de verilebilirdi. Yine de fazla abartılacak bir mevzu olduğunu düşünmüyorum. :X

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Mazlumların reisi zaten mazlumlar hep Ejderli içiyor. Demi troller. :A @Maskeli Fedai @Doğu

Gardaşım "kemalist zihniyeti" ve CHP'nin suçlu çıkarıldığı hayatı sorgulatan güzel bir yazı... @yatutarsa

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Kuru fasulye - Pilav verilmesin tabi ki, Cumhurbaşkanlığı ve özel resepsiyon yemeği bu. Ama tabi daha kibar ve uygun yemekler de verilebilirdi. Yine de fazla abartılacak bir mevzu olduğunu düşünmüyorum. :X
Şuan normal bir durumda mı ülke? Ekonomik kriz var millet evine ekmek götüremiyor... Bence kuru fasulye pilav olsa daha anlamlı olurdu, bu gösterişi şatafatlı bırakın artık ya 21.yy'dayız...

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Şuan normal bir durumda mı ülke? Ekonomik kriz var millet evine ekmek götüremiyor... Bence kuru fasulye pilav olsa daha anlamlı olurdu, bu gösterişi şatafatlı bırakın artık ya 21.yy'dayız...
Normal durumda olmayabilir ama bu bir güç göstergesi, ekonomimiz ne kadar kötü görünse de hala ayaktayız mesajı veriliyor. :) Allah aşkına kim evine ekmek götüremiyor, herkes senden benden zengin vallahi. AVM'ler dolu, yemek yerleri ful dolu. Sınıflandırma amacıyla söylemiyorum ama binamızda durumu kötü kapıcı dairesi bile eve sürekli poşetlerle gelen, pizza kutuları atan bir aile. Çevremde hiç öyle birini göremiyorum, geçenlerde ablamlar kurban kesti. Durumu kötü aile aradılar verecek, bulamadılar düşün yani. Keçiören'de bir de. :)

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Normal durumda olmayabilir ama bu bir güç göstergesi, ekonomimiz ne kadar kötü görünse de hala ayaktayız mesajı veriliyor. :) Allah aşkına kim evine ekmek götüremiyor, herkes senden benden zengin vallahi. AVM'ler dolu, yemek yerleri ful dolu. Sınıflandırma amacıyla söylemiyorum ama binamızda durumu kötü kapıcı dairesi bile eve sürekli poşetlerle gelen, pizza kutuları atan bir aile. Çevremde hiç öyle birini göremiyorum, geçenlerde ablamlar kurban kesti. Durumu kötü aile aradılar verecek, bulamadılar düşün yani. Keçiören'de bir de. :)
Olmaz etik değil... Sen devlet kemer sıkacak diyeceksin hatta yeri geldiğinde işçiye emekliye kendinizden feragat edin diyeceksin ama tüm bu sözlere karşı pahalı bir menüyle "güç gösterisi" yapacaksın. Ben yediremedim bunu kendime... Diğer kısma da güldürdü attım diyecek sözüm yok. :X

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Olmaz etik değil... Sen devlet kemer sıkacak diyeceksin hatta yeri geldiğinde işçiye emekliye kendinizden feragat edin diyeceksin ama tüm bu sözlere karşı pahalı bir menüyle "güç gösterisi" yapacaksın. Ben yediremedim bunu kendime... Diğer kısma da güldürdü attım diyecek sözüm yok. :X
%52 ile Cumhurbaşkanı olmuş başkanımıza bir ejder meyvesini çok mü görüyorsun?

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
%52 ile Cumhurbaşkanı olmuş başkanımıza bir ejder meyvesini çok mü görüyorsun?
Şurda Erdoğan'ın seçim sonrası ne kadar düzgün politikalar izlediğini hep yazdım çevremde de anlattım ama yanlışa da yanlış diyeceğim bu yanlış bana göre kuşum. :D

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Benimde sarayım olsa böyle bi menü yapardım. Bence abartılıyor.:X

Onun dışında şuan kriz tam olarak yok. 80 krizi gibi 70 kuruşa muhtaç olunan durumda değiliz ama istikrar bozuk.
Çok alışveriş yapan birisi olarak söylüyorum her hafta daha da zamlanıyor her şey. Ama yine de alıyoruz çünkü harcamaya alıştık. Krizmis, işsiz kalacakmışız umrumuzda değil.:X

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
İnsanlar artık bir yerden sallama derdine düşmüş. Sırf eleştirmek için eleştiriliyor gibi duruyor. Neymiş menü böyleymiş de şöyleymiş bırakın bu işleri ekonomiden saldırmaya devam edin çünkü oradaki bütün eleştiriler mantıklı.

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
İnsanlar artık bir yerden sallama derdine düşmüş. Sırf eleştirmek için eleştiriliyor gibi duruyor. Neymiş menü böyleymiş de şöyleymiş bırakın bu işleri ekonomiden saldırmaya devam edin çünkü oradaki bütün eleştiriler mantıklı.

Bir şeyi eleştirmekten bu kadar korkmayın eleştirmek saldırmak değildir. Bak ben ne zamandır burada doğru politikaları övüyorum eleştirince saldırmak mı oluyor?

luisalonso

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8
Puanı
30
Engin ardıç aslında çok zeki ve kültürlü bir adam. Ama akp-erdoğan yalakalığını tercih etmiş birisi aynı zamanda. Hani Diğer yalakaları anlıyorum bir şekilde ama engin ardıç'ın o kültürle neden bunu, bu yolu tercih ettiğine bir türlü anlam veremiyorum. bugün yaladığı akp iktidardan düşsün, anında akp'ye ve reise sövmeye başlar. Öyle bir karakter. Chp iktidar olsun, anında kemalist olur...

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,619
Puanı
1,061
Kuru fasulye yazmasını bilmeyenleri köşe yazarı yapmışlar, önce onu doğru yazmayı öğrensin :A

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Bir şeyi eleştirmekten bu kadar korkmayın eleştirmek saldırmak değildir. Bak ben ne zamandır burada doğru politikaları övüyorum eleştirince saldırmak mı oluyor?

Senin bir şeyi savunduğunu görmedim ama öyle bir diyorsan diyecek bir şeyim yok. Eleştirmek tabi ki güzel bir davranıştır. Sonuçta eleştiri sonucunda yanlışlarımızı, eksiklerimizi görebiliriz. Düşünsene eleştirinin olmadığı bir ortamı. Herkesin fikri kendince doğru olur.

Lakin senin ve birkaç arkadaşın yaptığı maalesef eleştiri değil. Kusura bakma ama bunun adı olsa olsa bağnazlıktır. Her şeyi geçtim menüyü eleştirmeye başladın. Şimdi o menüde başka bir şey olsa onuda eleştirirdin. En büyük sıkıntı ne biliyor musun? Kendini de buna inandırman olmuş.

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Senin bir şeyi savunduğunu görmedim ama öyle bir diyorsan diyecek bir şeyim yok. Eleştirmek tabi ki güzel bir davranıştır. Sonuçta eleştiri sonucunda yanlışlarımızı, eksiklerimizi görebiliriz. Düşünsene eleştirinin olmadığı bir ortamı. Herkesin fikri kendince doğru olur.

Lakin senin ve birkaç arkadaşın yaptığı maalesef eleştiri değil. Kusura bakma ama bunun adı olsa olsa bağnazlıktır. Her şeyi geçtim menüyü eleştirmeye başladın. Şimdi o menüde başka bir şey olsa onuda eleştirirdin. En büyük sıkıntı ne biliyor musun? Kendini de buna inandırman olmuş.
Eeee o zaman biri eleştiri yaptığında saldırmayacaksınız... Sana göre bu menü normaldir bana göre değil. Bu kadar basit bu saldırma değil ELEŞTİRİ.

Zaten eleştirdiğimiz konu menü... Resepsiyonun neyini eleştiriyim her zamanki usüller yine yapıldı.. Millet darboğazdayken menünün bu şatafatı bana göre tabii ki eleştirilmesi gerekir. Senin algın dar sanırım menüde vişne suyu olsa atıyorum ben bunu niye eleştireyim ki?

Mesela Kemal Kılıçdaroğlu oğlunun nikahını sıradan bir belediye salonunda yaptı. Gerekçe olarak da insanlar ekonomik olarak zordayken milletin önünde gösteriş yapmak istemediler. Ancak saraya bakıyoruz sadece 30 Ağustos değil her konuda yaldır yaldır para akıyor. Ben anlamıyorum bu durumu... :)

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Eeee o zaman biri eleştiri yaptığında saldırmayacaksınız... Sana göre bu menü normaldir bana göre değil. Bu kadar basit bu saldırma değil ELEŞTİRİ.

Zaten eleştirdiğimiz konu menü... Resepsiyonun neyini eleştiriyim her zamanki usüller yine yapıldı.. Millet darboğazdayken menünün bu şatafatı bana göre tabii ki eleştirilmesi gerekir. Senin algın dar sanırım menüde vişne suyu olsa atıyorum ben bunu niye eleştireyim ki?

Mesela Kemal Kılıçdaroğlu oğlunun nikahını sıradan bir belediye salonunda yaptı. Gerekçe olarak da insanlar ekonomik olarak zordayken milletin önünde gösteriş yapmak istemediler. Ancak saraya bakıyoruz sadece 30 Ağustos değil her konuda yaldır yaldır para akıyor. Ben anlamıyorum bu durumu... :)

Kimseye saldırmadım, saldırmam gibi bir durumda söz konusu olamaz. Menü sana göre normal olmayabilir ama bunun üzerinden başka yöne saldırırsan ben bunu belirtirim sonuçta seninde dediğin gibi eleştiri yapılabiliyorsan sana yapılan eleştiriyi de normal karşılaman gerekir. Bana dokunmayan yılan bir yaşasın tarzında bir insan değilim ben. Yanlış gördüğümü her türlü belirtirim bunun için kimseden icazet de almam.

Allah aşkına millet aç safsatalarına inanıyor musun? Ülkede ekonomik sorunlar var lakin halk senin gördüğün gibi aç falan değil. Lütfen geçin artık bu işleri. Biraz halkın içine karış!

Verdiğin örneğe bakıyorum sonra cümlede Kılıçdaroğlu'nu görüyorum. Açık söylemek gerekirse seninle bir yere varamayacağız. Forumda o kadar insanla tartışıyoruz, bilgi alışverişi yapıyoruz ama hiçbiri senin gibi değil. Resmen gözün kapalı konuşuyorsun.

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Kimseye saldırmadım, saldırmam gibi bir durumda söz konusu olamaz. Menü sana göre normal olmayabilir ama bunun üzerinden başka yöne saldırırsan ben bunu belirtirim sonuçta seninde dediğin gibi eleştiri yapılabiliyorsan sana yapılan eleştiriyi de normal karşılaman gerekir. Bana dokunmayan yılan bir yaşasın tarzında bir insan değilim ben. Yanlış gördüğümü her türlü belirtirim bunun için kimseden icazet de almam.

Allah aşkına millet aç safsatalarına inanıyor musun? Ülkede ekonomik sorunlar var lakin halk senin gördüğün gibi aç falan değil. Lütfen geçin artık bu işleri. Biraz halkın içine karış!

Verdiğin örneğe bakıyorum sonra cümlede Kılıçdaroğlu'nu görüyorum. Açık söylemek gerekirse seninle bir yere varamayacağız. Forumda o kadar insanla tartışıyoruz, bilgi alışverişi yapıyoruz ama hiçbiri senin gibi değil. Resmen gözün kapalı konuşuyorsun.
Reklamın bitti mi? Senle konuşurken 2 paragraf kendini övüyorsun ben şöyleyim ben böyleyim deyip girizgah yapıyorsun tamam SEN SÜPERSİN. :) Hala saldırı diyorsun rabbim sen sabır ver...

Hahahaha. :F Nazım Hikmet'in dediği gibi "yıkın kula kulluğu bu davet bizim"
sen çoktannnnn kula kul olmuşsun ben ne desem boş... Şu sözleri utanmadan yazıyorsun millet kendini yakıyor açım işsizim diye sen utanmadan şunu söylüyorsun ya yazıklar olsun.

Kılıçdaroğlu'ndan rahatsız olmanı anlayamadım Ejder meyvesinden rahatsız olmuyorsun ama Kılıçdaroğlu'ndan rahatsız oluyorsun. :)