BluTV Sıfır Bir - Dizi Yorumları

batuhankaralar

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,620
Puanı
1,061
59fb4d6d0f254426ecf9eb98.jpg

İnternet dizisi "Sıfır Bir" uzun süren bekleyişin ardından üçüncü sezonuyla dönüyor!

Başrollerini Savaş Satış, Cihangir Ceyhan, Özgür Meriç ve Onur Akbay'ın paylaştığı dizi YouTube'da çok geniş kitlelere ulaşmış, ardından Blu TV'ye transfer olmuştu. Yapımcılığını Doğru İşler Yapım'ın üstlendiği projenin yönetmeni ise Kadri Beran Taşkın.

Dizi ile ilgili yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz. İyi seyirler...

Dizinin Konusu
"Savaş, Cio ve Özgür, Adana'nın Hürriyet Mahallesi'nde doğup büyümüş, 20 li yaşlarında 3 gençtir. Savaş hem yaşı itibariyle, daha da önemlisi cesareti, gözükaralığı, zekası ve kiritik zamanlarda aldığı doğru kararlar nedeniyle ''Abi'' konumundadır. Zamanla bu özelliği sayesinde kendisinden yaşça büyüklerin bile 'Abisi' olacaktır. Cio ise biraz gösteriş meraklısı, gücüyle ve yaptıklarıyla övünmeyi seven, ama bunları bile hep planlı şekilde yapan birisidir. Zekidir. Anlık gibi verdiği tepkiler bile aslında planlıdır ve bir amaca hizmet eder. Hem fiziksel, hem de zihinsel gücünü doğru kullanmaya çalışır. Yaptıkları işlerde kendini arka planda tutabilmeyi iyi becerir. Özgür ise, şair ruhlu, sessiz, sakin birisidir. Aynı zamanda yeri geldiğinde bir o kadar da cani olabilecek bir yapıdadır. Örneğin birisini vursa, öldürdüğünden emin olabilmek için gidip bir de kafasına sıkabilir. Ama yaralı bir kediye yardım edebilmek için de herşeyi yapabilecek birisidir. Soygun ya da hırsızlık gibi işlerde, çoğunlukla parayı alan kişi olmak yerine işin başka bir tarafına yardım eder.

Bu üç yakın arkadaşın, bir de yeri geldiğinde kendilerine yardım eden, onlarla suç ortaklığı yapan akrabaları ve arkadaşları vardır. Ama temel kadro çoğunlukla bu üç kişidir. Savaş'ın önderliğinde ve diğerlerinin desteğiyle... Türkiye'de işsizliğin en yüksek olduğu şehir olan Adana'nın Hürriyet Mahallesi gibi bir yerinde büyüyen bir çocuk için fazla seçenek yoktur. Hayatları bir şekilde yasadışı yollara girmiştir. Hırsızlık, gasp, yaralama gibi suçlardan farklı zamanlarda cezaevine girip çıkmışlardır.

Yaşadıkları mahallede yasadışı işlerle geçimini sağlayan bir çok grup vardır. Ve tabiki bunların aralarında da bir güç dengesi vardır. Bu denge de diğer herşey gibi değişime uğrar.

batuhankaralar

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,620
Puanı
1,061
11. Bölüm

Neredeyse 1 yıl ara verdikten sonra dizi Blu TV'de başladı. İlk başta gösterdikleri flashback'te Savaş'ın Siirt'li olduğunu öğrendik, ailesinin acele kaçtığından dolayı ileride kan davası mevzusu ortaya çıkabilir.

Onun dışında dizi kaldığı yerden başladı, çekimler falan kalite çok daha fazla artmış. Özgür ve Anafor bölümün yıldızlarıydı, onun dışında bölümün neredeyse tamamı hastane ve karakolda geçti olaylardan pek birşey anlamadık. Son olarak galiba olayların anlatım yönünü mahalleden polislere alacaklar gibi duruyor, umarım öyle birşey olmaz çünkü izleyicileri diziyi anlatım tarzından dolayı seviyor.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1-2-3-4-5.bölüm

5.bölüm sanırım ilk sezon finali. İlk bölüm 15 dakika, ikinci bölüm 20 dakika olunca herhalde hep böyle diye aklımda kalmıştı ama diğer bölümler 30 küsür dakikaydı.

Dizinin “gerçekçilik” unsuru tek Kelimeyle harika. Realizmin daima kulu kölesi olmuşuzdur. Bu dizi çok düşük bütçeyle çekilmesine rağmen gerçekten çok başarılı ve gerçekçi bir işe imza atılmış. Tek cümleyle özetlemek gerekirse “Türk yapımı City of God.” Tanrıkent filmi ne kadar gerçekçiyse bu da o kadar gerçekçi.

Müzikleri bazen rap tarzı olsa da coğrafyasına ve olaylara güzel gidiyor, düşük bütçeli yönetmenlik bence harika. Oyunlar ise çok başarılı, sanki gerçekten yaşıyor gibiler rolü. Ama en çok da Adana’nın o getto bölgelerinde yaşananları izlemek. Keyifli de değil aslında, insanın içi daralıyor ama bir şekilde izletiyor kendini. Farklı coğrafyaların farklı bölgelerin hayatlarını da izlemek lazım arada o yüzden bu dizi birçok noktasıyla diğer birçok diziden ayrılıyor.

8.5

• Beğendim
Reactions: batuhankaralar

batuhankaralar

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,620
Puanı
1,061
1-2-3-4-5.bölüm

5.bölüm sanırım ilk sezon finali. İlk bölüm 15 dakika, ikinci bölüm 20 dakika olunca herhalde hep böyle diye aklımda kalmıştı ama diğer bölümler 30 küsür dakikaydı.

Dizinin “gerçekçilik” unsuru tek Kelimeyle harika. Realizmin daima kulu kölesi olmuşuzdur. Bu dizi çok düşük bütçeyle çekilmesine rağmen gerçekten çok başarılı ve gerçekçi bir işe imza atılmış. Tek cümleyle özetlemek gerekirse “Türk yapımı City of God.” Tanrıkent filmi ne kadar gerçekçiyse bu da o kadar gerçekçi.

Müzikleri bazen rap tarzı olsa da coğrafyasına ve olaylara güzel gidiyor, düşük bütçeli yönetmenlik bence harika. Oyunlar ise çok başarılı, sanki gerçekten yaşıyor gibiler rolü. Ama en çok da Adana’nın o getto bölgelerinde yaşananları izlemek. Keyifli de değil aslında, insanın içi daralıyor ama bir şekilde izletiyor kendini. Farklı coğrafyaların farklı bölgelerin hayatlarını da izlemek lazım arada o yüzden bu dizi birçok noktasıyla diğer birçok diziden ayrılıyor.

8.5
İlk iki sezonda görüntü kalitesi kötü olmasına rağmen senaryosu gayet iyiydi. Üçüncü sezona kadar gelirsen o 8.5 puanın daha da artacağından eminim :D

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
İlk iki sezonda görüntü kalitesi kötü olmasına rağmen senaryosu gayet iyiydi. Üçüncü sezona kadar gelirsen o 8.5 puanın daha da artacağından eminim :D

O görüntü kalitesinde yani kamera açılarındaki hafif amatör tadı çok seviyorum zaten çünkü doğallığa fazlasıyla katkısı oluyor. Böyle düşük bütçelerle yapılan başarılı işler daima +1 ekstra puanı hak ediyor bence. :D