Reyting Hilesi Yapan Diziler Belli Oldu

Since2011

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,184
Puanı
859
Evinde reyting cihazı bulanan ailelere para teklif eden yapımcılar belli oldu. Reyting 'canavarı' yapılmak istenen diziler TRT'de gösterilen 'Ayrılık' ile 'Çılgın Kanal'

Televizyon İzleme Araştırma Komitesi'nin (TİAK), İzmir ile Ankara'da televizyon izlenme ölçümü yapılan bazı evlerin ziyaret edilerek para teklif edildiğini ve belli programların izlenmesinin istendiğini açıklaması tartışma yarattı.
Milliyet gazetesinin haberine göre, TİAK Başkanı Ömer Kayalıoğlu, 'reytingi yüksek gösterme' tartışmasında adı geçen iki dizinin, TRT 1'de yayınlanan ve Akademi Neo'nun yapımcılığını üstlendiği 'Ayrılık' ile Joy <ACRONYM title="Page Ranking">PR</ACRONYM>'ın çektiği 'Çılgın Kanal' olduğunu açıkladı. İki dizinin de TRT'de olmasını tesadüf olarak nitelendiren Kayalıoğlu, daha önce benzer bir olayın Show TV'de de meydana geldiğini belirtti.

300 TL'YE ANLAŞMIŞLAR
Reytingleri ölçen AGB'nin, bu iki diziyle ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Kayalıoğlu, şunları söyledi: 'Dizilerin seyredilmesini teşvik etmek için reyting cihazı bulunan evlere aylık 300 TL teklif edildiği tespit edildi. Evlere bırakılan telefon numaraları ve isimler vardı, araştırıldı. Özellikle, 'Ayrılık'ın adı geçiyor. 'Çılgın Kanal'ın adı ise sadece iki evde geçmiş. Problem, bu evlerden gelen ölçümlerdeki ani değişim üzerine fark edildi. AGB hemen denetçiyi uyardı.'

Etkilenen ev sayısının 20'ye yakın olmasından şüphelendiklerini söyleyen Kayalıoğlu, 'Bu evler, hemen ölçüm dışı bırakıldı. Savcılık raporuna göre çok ciddi bir tazminat davası açılacak. Belki TRT bile dava açabilir' dedi.
Çılgın Kanal'ın ilk dizisi olduğunu belirten Yasemin Nak, ise gelişmeler tepkili:: 'Dizimin adını böyle bir olayda geçiriyorlarsa, bunu kanıtlamaları gerekir. Ben de suç duyurusunda bulunacağım. Çok büyük haksızlık yapılıyor. Reyting listesine bakın, dizimizin reytingleri çok düşük zaten. TRT'ye reyting barajını aşamadığım için ceza ödediğim oluyor. Ayrıca, ben yeni bir yapımcıyım zaten, o işleri hiç bilemem.'

'Ayrılık' dizisinin yapım şirketi Akademi Neo ise bir açıklama yapmadı.

FETHULLAH GÜLEN'İ HATIRLATAN DİZİ AYRILIK

TRT'de Nisan ayı başında yayaınlanmaya başlayan Ayrılık dizisinde Fethullah Gülen karakteri de yer aldığı iddia edilmişti. Habertürk gazetesinin o günlerdeki haberine göre dizide tıpkı Gülen gibi yurt dışında okulları olan ve sözü dinlenen 'Hacı' karakterini Ahmet Özhan canlandırıyordu. Dizilere pek sıcak bakmayan Ahmet Özhan'ın Gülen cemaatinden gelen 'Özhan bu role yakışır' mesajıyla rolü kabul ettiği iddia edilmişti

ZEYNEP TOKUŞ ÇARŞAFA GİRDİ
Çekimleri Türkiye, Ermenistan, İran, Azerbaycan, Çeçenistan, Gürcistan ve Özbekistan'da gerçekleştirilen Ayrılık dizisiyle ilgili daha önce de basında haberler yer almıştı. Dizide hırslı bir haber ajansı sahibini canlandıran Zeynep Tokuş, İran'daki çekimlerde rolü gereği kara çarşafa bürünmüştü. Tokuş, 'Çarşafı giymekten hiçbir rahatsızlık duymadım. Şikayet de etmedim. Demek ki, uygunsuz davranmaktansa böyle davranmak daha güzel. Çarşaf kadına ayrı bir duruş ekliyor mu, ekliyor muhakkak ki. Çünkü her günü böyle geçiyor o kadınların' diye
konuşmuştu.

Not: Haber 2009'da tespit ettiler keşke bizde reyting cihazı olsada köşeye dönsek
Böyle hile yapan diziler var mı ki daha,bana göre vardır

Son düzenleme: