Reyting Ölçümü Değişti, Flaş Karar!

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,877
Puanı
1,061
reytin736.jpg

TİAK (Televizyon İzleme Araştırma Anonim Şirketi), reyting ölçümlerini üç artı iki yıllığına TNS/Media Kantar Group’a verdi!

Yeni sistemde internet üzerinden izlenmeler de reyting hesabına katılacak. Evimizdeki televizyonun izlenme karşılığı ölçülüyordu. Bu duruma artık internet üzerinden yapılan izleme de dahil olacak. ‘Zaman kaydırmalı izleme’ diediğimiz ‘İzle, kaydet’ yöntemiyle (dijital platformda olduğu gibi ya da kişisel olarak yapılan kayıtlarla) bir dizi bittikten sonra, ne kadar izlendiği ölçülecek.

Bir başka izlenme oranı daha reyting araştırmalarına dahil oluyor: Çoklu ekran ölçümü. Vatandaşın internet ortamında bilgisayardan, tabletten ve telefondan izlediği de ölçümlere dahil olacak. Blu TV, Puhu TV ya da Netflix ortamında izlenenlerin ölçümü de hesaplanacak.

Böylece internetten yapılan izlenmeler de büyük önem kazanmış olacak.

Kaynak: Milliyet Gazetesi - Sina Koloğlu​

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,509
Puanı
1,061
Pek anlayamadım. Çok az detay verilmiş. Bir yığın soru yazılabilir konuyla ilgiliş Hayırlı olsun ama reyting sistemine değişim şart.

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,829
Puanı
860
Sonunda be. Bundan böyle kaliteli yapımların değeri daha da anlaşılacak.

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Değişim iyidir. Ama bu değişim bana pek mantıklı gelmedi. Şimdi bunlar reyting cihazının olmadığı bir sistemi nasıl denetleyecekler? Seçilen deneklerin telefonuna, tabletine ölçüm cihazımı takacaklar? Her şeyi geçtim kaydet izle nasıl reytinge dahil etmeyi düşünüyorlar?

Şuan ki sistemin denek sayısını artırıp ülke geneline yaymak daha doğru olur. Her yıl bu denekler belirli oranda değiştirilip yerlerine yeni deneklerin getirilmesiyle de şikenin önüne geçilebilir. Yoksa gelecek sistem daha kötü sonuçlar verebilir diye düşünüyorum.

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,695
Puanı
1,061
Artık Diriliş 500 reytinge yükseltilebilir :A :A Bakalım Fi kaç reyting alacak ben onu merak ediyorum :D

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,209
Puanı
1,059
Saçmalık nasıl ölçülecek o kadar şey boş işler

ihearyourvoice

Favori Üye
Reaksiyon puanı
203
Puanı
144
kaydet izle yöntemiyle nasıl ölçülecek anlamadım. dizinin reytingi ertesi gün açıklanamaz bu durumda. haftalık mı açıklanacak acaba.