FK1 Rang De Basanti / Sarıya Boya (2006) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0405508.jpg

Sarıya Boya - Rang De Basanti (2006)

Türü: Dram, Tarihi
Yönetmen: Rakeysh Omprakash Mehra
Senaryo: Renzil D'Silva

Oyuncular:
Aamir Khan
Siddharth
Sharman Joshi
Kunal Kapoor
Atul Kulkarni

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Sue, İngiliz bir araştırmacıdır ve Hint kültürüne ilgi göstermektedir. Dedesinin yazdığı günlüklerden yola çıkarak Hindistan’a gidip, onların bağımsızlık mücadelesiyle ilgili bir belgesel çekmek ister. Üniversite gruplarından oyuncular toplamaya çalışan Sue için manzara oldukça gariptir; çünkü bu gençlerin hepsi yozlaşmış bir şekilde Batı kültürünün taklitçileri haline gelmiştir…

Aamir Khan’nın başrolünde oynadığı ve milletlerin tarih bilinçlerine eleştirilerde bulunan filmde, gençlerin kendi toplumlarına nasıl yabancılaştığı ve bunun sonuçları mükemmel bir biçimde aktarılıyor.

Filmin Fragmanı

Son düzenleme:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Aamir Khan'ın uzun filmlerinden biri yine.Filmi sabah uyuyamadığım için izlemiştim ve izlerken uykum gelmişti.Yani işin özü diğer uzun filmlerine oranla hafif kasan bir film.Yada bana öyle geldi bilmiyorum.
Hatırladığım kadarıyla gülünecek yerler acip kahkaha attırıyor ama ağlanılacak yerlerdede kendini zor tutuyorsun.
Aamir Khan filmleri için söylenebilecek biri klasik vardır oda Müzikleridir.Çok hoş müzikleri vardı yine.:Z
Tekrar baktığımda konuyu hemen hatırladım.Güzel sahnelerin başında yine komik ve eğlenceli dans sahneleri vardı.
Oyunculukta yine Aamir Khan çok iyiymiş.Beklenildiği gibi.Diğer yan karakterlerdende sıratanı hatırlamıyorum.
Özellikle sarıya boyanan sahneler sıkıcıydı gibi.Pek sevemedim.

Darbeydi sanırım o filmde ki sarılı sahneler ve bizim darbeler aklıma gelmedi değil.O yönden Türkiye'e benzetmemek elde değil.Filmin sevilecek bir yanıda bu.

Filmin en sevdiğim sahnesi
Tsbi ki gençerin radyo stüdyosuydu sanırım orada kalmaları.Çok güzel sahnedi.Sonunda ağladığımı hatırlıyorum.Diğer yardımcı başrol çok duygulandırıyordu beni.:(

Filme puanım:
Diğer Aamir Khan filmlerinden bir tempo daha aşağıdaydı.Hafif sıkıldığımı hatırlıyorum ama yinede baş yapıtlardan 9.6/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmi izleyemedim bu hafta. Galiba birkaç hafta sonraya kalacak. Süresi uzun olduğundan ve bu ara epey yoğun olduğumdan vakit bulamayacağım herhalde. Oysa çok izlemek istiyorum. :(

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bu filmi sık sık hatırlatin bu aralar bende yogunum:( Yukarılarda kalsın (sabit) @OzaN :X

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok uzun zamandır film izlemiyordum, nihayet bu filmle birlikte sahalara geri dönüş yaptım. :)

Aamir Khan'ın izlediğim ilk iki filmini (3 Idiots, Like Stars On Earth) çok çok sevmeme rağmen bir türlü üçüncü bir filmini izleyememitşim. Bu etkinliğe kısmetmiş. :)

Hint filmlerinden bugüne kadar beni yanıltan olmadığı için seveceğime neredeyse emindim ama ne yazık ki umduğum kadar çok sevemedim.

Filme aslında çok pozitif başladım. Özellikle Sue karakterini çok sevmem filme kolay bir şekilde bağlanmamı sağladı. Uzun bir süre de devam etti bu durum ama sonrasında film yer yer sıkıcı bir hale gelmeye başladı.

Dram sahneleri beni pek etkilemedi. Oysa öyle sahnelerden çok kolay etkilenebilen biriyimdir. Nedenini bilmiyorum ama geçmedi bana o duygu. :(

Sarıya boyana kısımlar benim de pek ilgimi çekmedi çoğu kez sıkıcı buldum. Sanırım o sahneler Hintliler için daha anlamlıdır.

Aamir Khan'ın daha önce izlediğim filmlerinde olduğu gibi (her ne kadar yönetmen o olmasa da) yine sisteme dair güzel eleştiriler var. Filmi izlerken ülkemizdeki olaylarla özellikle Gezi olaylarıyla bağdaştırmamak zor.

Daha çok olumsuz şeyler yazdım belki ama filmi sevdim yine de genel olarak. Olumsuz gözükmesinin sebebi beklentilerimin çok yüksek olmasıydı. Yoksa filmi sevmek için Sue bile yeterli sebepti benim açımdan. :D

Yalnız hiç Aamir Khan veya Hint filmi izlememiş olanlara direkt önerebileceğim bir film olmaz. Çünkü diğer Hint filmlerinin aksine biraz ağır bir film. Olur da sevmezseniz bu film nedeniyle Hint filmlerine önyargılı bakmanız hiç hoş olmaz. :)

7/10

Ekleme: Filmin müziklerini de beğendim. Özellikle içinde "rang de basanti" geçen şarkıyı kendimce mırıldanıp durdum dün. :D

legolas9900

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,819
Puanı
710
Filmi izledim ...
Ben hint filmlerini pek sevmem bunuda sevmedim...
Filmin baslari bir genclik filmi imis gibi ilerliyor.Bu filmde günümüzde Hindistan sorunlari genis yer bulmus. Bu filmde ki sorunlar baska Hindistan harici baska ülkelerdede gösterile bilir ...Filmin tek sevdigim yani bi kac müzigi idi onun disinda pek sevdigim yani yok. Dram sahneleri olmamis :(

Puanim : 6

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Bu filmin ile bire bir aynı mantıkla son ders aşk filmi çekilmiş . hintli biri için anlamlı başkaları için sıkıcı bir film. IMDb deki hintli filmlerin yuksek almasına bakmayın derim