HBO Raised by Wolves - Dizi Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

raised_by_wolves.jpg

Raised by Wolves

Tür:
Dram, Bilim-Kurgu
Süre: N/A

Yönetmen: Ridley Scott, Luke Scott, Alex Gabassi
Senaryo: Aaron Guzikowski

Oyuncular:
Travis Fimmel
Jordan Loughran
Ethan Hazzard
Winta McGrath
Aasiya Shah

IMDb Linki
Raised By Wolves, gizemli bir gezegende yaşayan ve insanların çocuklarını yetiştirmekle görevlendirilen iki androidin maceralarını konu ediyor. Gittikçe genişleyen insan kolonisi, dini farklılıklardan doğan büyük bir tehditle karşılaşır. Bu süreçte androidleri oldukça zorlu bir görev beklemektedir.

Puanlar: 8.7

Dizinin Fragmanı:

Dizi ile ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
izleyecekmisin @Tolstoyevski ? Türü ilgimi çekmedi
Ünlü yönetmen, ünlü oyuncu ve kaliteli bir kanal bir araya girince izlememek kaçınılmaz. Bugün yarın aradan çıkaracağım, zaten 3 bölüm yayınlanmış geri kalan 7 bölümü daha sonra yayınlanacak...

Türü bilindik gibi ama puanlar ve gelen yorumlar olumlu yönde. :A

• Beğendim
Reactions: Dosi

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x1

Netflix'te yayınlansa anında zirvelerde yer alacak, Netflix'in kalitesiz yapımlarından çok uzak, klasik HBO kalitesine sahip bir başlangıç bölümü oldu. Yönetmenliği, atmosferi, kalitesi resmen sinema filmi gibi. Ridley Scot'un imzası olduğu çok net hissediliyor.

Mother adlı android bu bölümün yıldızıydı ve dizinin esas temposunu oluşturuyor. Vikings'lerin Ragnar'ı ise bir başka detay tabi...

Dizinin konusu uzak bir gelecekte, farklı bir gezegende geçiyor. Ateistler ile dindarlar arasında bir çekişme var. Ama isimleri de bildiğiniz ''ateist''. Diğer tarafta ise inançlılar. Yapay zeka yani robot androidler ise sanırım her iki kesimde de var.
Mother'ı hafife almaları sonucu yaşadıkları hezimet bölümün en sürpriz kısmıydı. Kadın resmen yarı tanrı gibi bir şeymiş. :eek:

7.7

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x2

Kalitesini beklenenin üstünde arttıran ve şaşırtan bir bölüm oldu. 2140’ların dünyasından bir kesit görerek başladık bölüme ve en sevdiğim detay da bu oldu zira gerçek dünyaya o kadar da uzak olmaması olumlu. Star Wars gibi gerçek dünyayla alakası olmayan yapımlara çok ısınamıyordum.

Mother adlı androidin karizması... manyaklığı diziyi oldukça sürükleyici hale getiriyor. Dizide birkaç klişe detay olsa da genel hatlarıyla kalitesi ortalamanın üstünde ve müzikleri çok harika. Gerçekten müzik seçimleri çok iyi, Dark dizisinin o müzik atmosferine yakın.

Bu bölümde çocuğun o gözleri alıp saklaması olayı hoşuma gitmedi, daha doğrusu Mother’ın bu kadar basit önlemsizlikler yapması. Hayati değer taşıyan o gözler oraya koymak nedir. 🤦🏻‍♂️

Campain denen çocuk karakteri çok gıcık ve çok klişe. İlla her dizide filmde böyle bir problem çocuk olacak kahramancılık oynamaya çalışan; mother tarafından yetiştirilmesine ve hayatında o iki android hariç yetişkin görmemesine rağmen ilk fırsatta onlarla iş birliği yapmaya meyilli olacak filan. Gerçekçi değil.

2150’lerde dini inançların bu denli tutkulu olması da ilginç ama dizinin zaten başlıca konularından.

8.0

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
@Tolstoyevski DM siyle kendimi burada buldum..
Adam ruhumu biliyor; hemen salmış zehri :A
Ama galiba önce AWAYS bitirecem gibi duruyor...Daha The Boys 2 ve 3. bölüm var... Senin daha önce önerdiğin Biohackers için başka yerlerden izlemem yönünde tavsiyeler aldım galiba listede öne çekeceğim.

Buda dursun kenarda ;)
Nede olsa Yerli dizi sadec 2 tane izlyorum Allahdan da yabancı dizilere yer kalıyor.

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Hamile olan kız o yaratıklardan birini doğuracak gibime geliyor.
Daha önceden de o bölgeye insanların geldiğini; çocuğun, arkadaşlarıyla kaçarken yerde bulduğu çalıdan yapılmış bebekten anlayabiliriz. Çalıdan bebek yapma mevzusu ise necromancer annenin çocuğa da öğrettiği bir şeydi. Yani muhtemelen daha önce de bu gezegene gönderilen bir anne, baba ve embriyo havuzu oldu. Ayni şeyleri yaşadılar hatta daha da ileriye gittiler ve ısınmak için bu topraktan magmaya dogru uzanan delikleri açıp ısınmak için kullanmaya çalıştılar. Her nekadar çocukların hastalanmalarinin sebebi gemideki radyoaktif sızıntı gibi gözükse de içimden bir ses gezegenin kendi radyoaktif yapısının veya uzerinde barındırdığı bir tür virüsün insan genotipini degistirdiğini söylüyor. Ve bunun da insanların farklı bir ture (yaratıklara) evrilmesine sebep olduğunu düşünüyorum.

Annenin anlattigi ilk hikayede; 1.domuzun evi dandikti ve kurt ona dedi ki “ufleri puflerim evini yıkarım”

2.domuzun evi biraz daha dayanikliydı ve 3. Domuzun evi ise taştan yapılmıştı.

Buradaki ev metaforu da gezegenin kolonilestirilmesindeki ilerlemeyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

Bence dizi çok başarılı ve tadında bir bilimkurgu dizisi.
@Tolstoyevski

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski