Başyapıt - 4 Psycho / Sapık (1960) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

Psycho.jpg

Psycho

Tür:
Korku, Gizem, Gerilim
Süre: 109 dakika

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Senaryo: Joseph Stefano (screenplay by), Robert Bloch (based on the novel by)

Oyuncular:
Anthony Perkins
Vera Miles
John Gavin
Janet Leigh

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.5/10
Rotten Tomatoes: 96%
Metacritic: 97/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
Reactions: Angelica

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Şimdi ben bu versiyonu izledim ama birde bunun farklı bir versiyonu vardı ... (b)

1596488638481.png

Yeterli bir görsel :)

10 üzerinden 7 .​

• Beğendim
Reactions: mesmeso

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu filme sıradan bir film olarak bakmamak lazım. Pek çok açıdan sinema tarihinin en önemli yapımlarından biri bu. Çok düşük bir bütçeyle çekilmesine rağmen sinema tarihindeki pek çok şeyi değiştirmiştir, bugün çekildikten 60 yıl sonra bile seyir zevki çok yüksek o ayrı. İlk izlediğimde şok yaşamıştım pek çok yerinde, şimdi yıllar sonra her şeyi bilerek izlediğimde bile aynı tadı aldım. Özellikle malum iki sahnede tüylerim diken diken olma deyiminin tam karşılığını verdi. Ayrıca bu filmi Bates Motel dizisini izledikten sonraki ilk izleyişim oldu. O da şahane bir diziydi ama keşke uzatılmayıp mini-dizi olarak efsane olsaydı. Filmi sevenlere onu da öneririm.

Alfred Hitchcock ustaya yüksek saygılarla... Tabii ki:

10/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Etkinliği yürütüp, hemen hemen tüm filmleri izlemiş olmama rağmen hiç yorum yapmadım daha... Üstelik insanları yorum yapmaya da zorluyorum, bu ayıbı örtmek adına buradan başlayarak yorumlarımı ufak ufak yapacağım diye umuyorum bundan sonra...

Bana göre sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi. Çekildiği yıla, kullanılan çekim tekniklerine/açılarına, senaryosuna, oyunculuklarına ve kurgusuna bakarsak ve tüm bunları çekildiği yıl itibariyle değerlendirirsek rahatlıkla bu tezi doğrulayabiliriz. Kendisinden sonra çekilen birçok filme ilham kaynağı olmuş zaten, günümüzde çekilen filmlerde dahi buradan esintiler veya alıntılar görebilmemiz mümkün.

Zaten Alfred Hitchcock sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden birisi, burada da bütün hünerlerini sergilediğini söyleyebiliriz. Kendisinin de en iyi filmi olabilir, merak ve gerilim unsurunu yine muazzam kullanıyor. Tabii burada çok başka bir deneme mevcut, "psikoloji" kavramını bu kadar ustaca kullanması inanılmaz. Zaten film hakkında yapılan yorumlara bakarsanız, psikoloji öğrencilerinin birçoğuna ders niyetine izletilen bir film olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir filmden bahsediyoruz.

Konusuyla alakalı ne desem spoiler sayılabilir ve keyif kaçırabilir. Mümkünse özet veya yorum okunmadan izlenmesi gereken bir film, filmden en ufak bir ipucu bile tat kaçırabilir.

Filmdeki oyunculuk performanslarının tamamı muhteşem ama Anthony Perkins'in performansı gördüğüm en iyi oyunculuk performanslarından birisi, karakteri yaşamak böyle bir şey herhalde.

Fazla da uzatmaya gerek yok, sinemayı seven/sevmeyen herkes mutlaka izlemeli.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Etkinliği yürütüp, hemen hemen tüm filmleri izlemiş olmama rağmen hiç yorum yapmadım daha... Üstelik insanları yorum yapmaya da zorluyorum, bu ayıbı örtmek adına buradan başlayarak yorumlarımı ufak ufak yapacağım diye umuyorum bundan sonra...

Bana göre sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi. Çekildiği yıla, kullanılan çekim tekniklerine/açılarına, senaryosuna, oyunculuklarına ve kurgusuna bakarsak ve tüm bunları çekildiği yıl itibariyle değerlendirirsek rahatlıkla bu tezi doğrulayabiliriz. Kendisinden sonra çekilen birçok filme ilham kaynağı olmuş zaten, günümüzde çekilen filmlerde dahi buradan esintiler veya alıntılar görebilmemiz mümkün.

Zaten Alfred Hitchcock sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden birisi, burada da bütün hünerlerini sergilediğini söyleyebiliriz. Kendisinin de en iyi filmi olabilir, merak ve gerilim unsurunu yine muazzam kullanıyor. Tabii burada çok başka bir deneme mevcut, "psikoloji" kavramını bu kadar ustaca kullanması inanılmaz. Zaten film hakkında yapılan yorumlara bakarsanız, psikoloji öğrencilerinin birçoğuna ders niyetine izletilen bir film olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir filmden bahsediyoruz.

Konusuyla alakalı ne desem spoiler sayılabilir ve keyif kaçırabilir. Mümkünse özet veya yorum okunmadan izlenmesi gereken bir film, filmden en ufak bir ipucu bile tat kaçırabilir.

Filmdeki oyunculuk performanslarının tamamı muhteşem ama Anthony Perkins'in performansı gördüğüm en iyi oyunculuk performanslarından birisi, karakteri yaşamak böyle bir şey herhalde.

Puanlar beni heyecanlandırdı, süresi de ideal. Film izleme defterimi kapamıştım ama bilemedim şimdi. En son izlediğim film ise bekleneni verememişti. Onu telafi edip buna mı atlasam acaba. Türü benlik değil ama haftaya izleme listeme alabilirim :D

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Puanlar beni heyecanlandırdı, süresi de ideal. Film izleme defterimi kapamıştım ama bilemedim şimdi. En son izlediğim film ise bekleneni verememişti. Onu telafi edip buna mı atlasam acaba. Türü benlik değil ama haftaya izleme listeme alabilirim :D

Beğeneceğine %100 eminim, o yüzden bence listene alabilirsin ortağım. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Anthony Perkins gerçekten muhteşem az ve öz bir yorum yapmaya çalışsam da onun performansını es geçmem ayıp olmuş. Karakterle ilgili tuhaf bir şeylerin olduğunu inanılmaz iyi aktarmış.

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Anthony Perkins gerçekten muhteşem az ve öz bir yorum yapmaya çalışsam da onun performansını es geçmem ayıp olmuş. Karakterle ilgili tuhaf bir şeylerin olduğunu inanılmaz iyi aktarmış.

Zaten etkileyici olan bir yandan karakterle alakalı tuhaf bir şeylerin olduğunu düşündürürken, bir yandan da "normal bir insan bu ya" hissiyatını verebilmesi bence. Her şeyin ortaya çıktığı, son kısımdaki tiradı inanılmaz zaten.

Spoiler sayılabilirdi. :A

• Harika
Reactions: bazinga

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Mükemmel bir gerilim-gizem filmi, değil 1960'larda, günümüz için bile üst düzey yönetmenliği ve kurgusuna sahip. Hitchcock'un en sevdiğim 4.filmi, ilk izlediğimde etkisi kadar olmasa da yine fazlasıyla gerilim hissini yaşadım. Anthony Perkins konusuna katılıyorum, sosyopatlığı çok iyi oynamış ve günümüzde yaşasaydı tam bir Joker tiplemesi olabilirdi.

Sarışın kadının küvet sahnesinde öldürülme sahnesi zaten kült bir sahnedir, hele o müzik... Gece izlenildiğinde etkisi daha da manyaktı.... En çok dedektifin pisi pisine gitmesine üzülmüştüm. Norman'ın çift kişilikli şizofren birisi olması ilk izlenildiğinde de özellikle ''annesi 10 yıl önce öldü'' denildiğinde acaba dedirtmişti fakat bir sonraki sahnede Norman'ın annesini taşıdığını gördüğümüzde ise izleyici haliyle ters köşe olmuştu, derken malum iskelet sahnesinde şok tavan yaptı...

9.0

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Türü benlik değil demişim ama yanılmışım, zaten o tarz korku fllmi değilmiş.
Gelelim filme. Tek kelime ile Mükemmel!

En başından sonuna kadar sıkmadan aktı gitti. Çok fazlasıyla şaşırtan bir film oldu.
Kızın ölümü beklenmedik bir sahneydi ve filmin tam ortasıydı, ben başrol o sandım ve bu kadar erken ölümüne şaşırdım. İlk yarısı 'düz' sahnelerden ibaretti ama o kısımlar bile seyir zevki verdi. Galiba filmin en ilginç ve hoşuma giden sahnesi o psikiyatristin anlattığı hikâye oldu.

Siyah beyaz film olduğu için kanı tam göremediğimiz için kız öldürülürken acaba bi hayal mı diye geçti aklımdan o sahnede.

Bu arada filmde nedense o delikten bakma sahnesininin olacağını tahmin ettim ve oldu. Niye o geldi aklıma bilmiyorum :A

Şuan kendimi Esaretin Bedeli ve Back To The Future filmine ihanet etmiş gibi hissediyorum ama puanım 10/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Türü benlik değil demişim ama yanılmışım, zaten o tarz korku fllmi değilmiş.
Gelelim filme. Tek kelime ile Mükemmel!

En başından sonuna kadar sıkmadan aktı gitti. Çok fazlasıyla şaşırtan bir film oldu.
Kızın ölümü beklenmedik bir sahneydi ve filmin tam ortasıydı, ben başrol o sandım ve bu kadar erken ölümüne şaşırdım. İlk yarısı 'düz' sahnelerden ibaretti ama o kısımlar bile seyir zevki verdi. Galiba filmin en ilginç ve hoşuma giden sahnesi o psikiyatristin anlattığı hikâye oldu.

Siyah beyaz film olduğu için kanı tam göremediğimiz için kız öldürülürken acaba bi hayal mı diye geçti aklımdan o sahnede.

Bu arada filmde nedense o delikten bakma sahnesininin olacağını tahmin ettim ve oldu. Niye o geldi aklıma bilmiyorum :A

Şuan kendimi Esaretin Bedeli ve Back To The Future filmine ihanet etmiş gibi hissediyorum ama puanım 10/10
O duvarda delik sahnesini unutmuşum ve beni de güldürdü nedense ama adam madem Sapık isminde film yapıyoruz, biraz uyumlu olsun demiş yoksa filmin adı Sosyopat olurdu. :A

Bu arada Bates Motel dizisinde bu Norman'ın ergenlik döneminden itibaren karakter gelişimi işleniyor annesiyle birlikte (ki onu oynayan 40'larındaki kadın oyuncu gördüğüm en çekici oyunculardan biri ama konu bu değil :A ), yer yer ağır ilerleyen 50 bölümlük bir diziydi. İkinci sezonda bırakmıştım gerçi tıpkı BCS gibi karakter gelişiminin ön planda olmasından dolayı, fakat sana hitap edebilir bu filmi de çok sevdiğin için.

• Beğendim
  • Güldürdün
Reactions: bazinga and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
O duvarda delik sahnesini unutmuşum ve beni de güldürdü nedense ama adam madem Sapık isminde film yapıyoruz, biraz uyumlu olsun demiş yoksa filmin adı Sosyopat olurdu. :A

Bu arada Bates Motel dizisinde bu Norman'ın ergenlik döneminden itibaren karakter gelişimi işleniyor annesiyle birlikte (ki onu oynayan 40'larındaki kadın oyuncu gördüğüm en çekici oyunculardan biri ama konu bu değil :A ), yer yer ağır ilerleyen 50 bölümlük bir diziydi. İkinci sezonda bırakmıştım gerçi tıpkı BCS gibi karakter gelişiminin ön planda olmasından dolayı, fakat sana hitap edebilir bu filmi de çok sevdiğin için.
Şurda rahat dur be :A önerme birşey.
Yok sağol almayayım yeni dizi ve
Türk Sinemasında galiba Hülya Avşar'ın bir filminde vardı bu tarz bir sahne, herhalde oyüzden beklentim oldu :F
Aynen sapıklık ile alakası yokmuş filmin :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Şurda rahat dur be :A önerme birşey.
Yok sağol almayayım yeni dizi ve
Türk Sinemasında galiba Hülya Avşar'ın bir filminde vardı bu tarz bir sahne, herhalde oyüzden beklentim oldu :F
Aynen sapıklık ile alakası yokmuş filmin :A
Zaten kasvetli bir dizi bu havalarda gitmez neyse haklısın da :A

Demek ondan dolayı komiğime gitti çünkü Türk filmlerinde sıkça rastladığımız motif.. :A Türk filmi olsaydı Norman pos bıyıklı olurdu ve o bakma sahnesinde bıyığını burkardı. :F

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

BCS kadar başına...

dreamy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,641
Puanı
710
Daha önce hiç izlemediğim bir filmdi. Salt gerilim beklerken gizem umsurlarını da barındıran akıcı bir film çıktı karşıma. Çok çarpıcıydı.

Özellikle son dakikaları, olayların çözülmesi, malum duş sahnesi... (Sahnenin çekilmesi bir hafta sürmüş, bir yerde okuduğum bilgiye göre.) Başrol kadının filmin yarısında öldürülmesi ve beraberinde gelişen olaylar sayesinde ikinci yarı daha akıcı olmuş. Antony Perkins çok iyi oynamış karakterini, filmdeki ilk konuşmasında bile “ben psikopatım” diye bağırıyordu.

Filmde kullanılan müzikler de gerdi baya. Marion ve polisin kovalamaca sahnesinde özellikle.

Yakın zamanda Dr. Jekyl ve Mr. Hyde’ı okumuştum, onda da benzer konu işleniyordu ve etkileyiciydi.

9.5/10

• Beğendim
Reactions: mesmeso and bazinga

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
İzlediğim ilk Hitchcook filmi. Siyah-beyaz filmlerin atası. Acaba bazı filmleri renkli olsaydı bu kadar sevilir miydi diye düşünmeden edemiyorum.

Filmde yorum yapılacak bir şey yok. Baştan sonra temposu hiç kaybolmayan akıcı bir film. Döneminin ötesinde bir kafayla çekilmiş. Senaryosu da bir çok filme ilham olmuştur bence.

10/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,773
Puanı
559
Yılına göre oldukça iyi bir yapım. Filmin atmosferini oldukça beğendim. 60 yıllık bir film olmasına rağmen seyir zevki yüksek ve izleyici germeyi başaran bir yapım. Oyunculuklar başarılıydı, ek olarak filmin müziği de efsanedir.
8.5/10