FK13 Persona (1966) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

1630520076920.png

Persona

Tür:
Dram, Gerilim
Süre: 83 dakika

Yönetmen: Ingmar Bergman
Senaryo: Ingmar Bergman

Oyuncular:
Bibi Andersson
Liv Ullmann
Margaretha Krook

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.1/10
Rotten Tomatoes: 91%
Metacritic: 86/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
Reactions: Angelica

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Persona: "Kullanıcının karakterini ve sosyal yönünü tanımlar ve Latince 'maske' anlamına gelmektedir." Aslında filmin ismi, aynı zamanda filmi de tarif ediyor. Ingmar Bergman'ın yazıp yönettiği dram ve gerilim türündeki bu film, birden fazla izleyişte farklı anlamlar çıkarılabilecek tarzda bir film. Filmin özellikle kopma noktasında ciddi anlamda gerilim türü artmaya başlıyor ve beyin yakıcı sahneler geliyor.

Filmde bir hemşirenin, herhangi bir psikolojik rahatsızlık belirtisi göstermediği halde konuşmayı reddeden hastaya bakımını üstlenmesini konu ediyor. Filmde Alma karakteri hemşire, Elisabet Vogler ise ünlü ve içine kapanmış, konuşmayı reddeden aktrist. Filmin içinde insanın kendisini maskelemesini, kendisini bastırmasını, kadın kimliği gibi konular geçiyor.

Alma ile Elisabet Vogler'in doktorun adadaki evine gitmesiyle başlayan süreçleri birbirlerini yakınlaşmasına doğru gidiyor ama Elisabet hep sessiz. Ta ki Alma'nın verdiği sırları doktora mektup olarak yazan ve Alma'nın bu mektubu açıp okuyasıya kadar. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Alma, Elisabet'e patlayacak ve o patlamadan sonra Elisabet için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Adadan koşuşturma ile başlayan süreç, filmin de gerilime dönüşmesine neden oluyor.

Adadan koşuş esnasında yönetmenin çekimleri çok iyiydi, müziklerle birlikte sahne geçişleri gerilime sebep oldu. Tabii o geçişlerle birlikte filmde kafa karıştırıcılık da devreye girdi.Alma'nın o fotoğrafı yırtışındaki sebep bile ortaya çıktı. Bu patlama noktasından itibaren tekrar tekrar izleyince daha net bir biçimde kafada oturacak bir film.

Filmin süresi kısa, oyunculuklar etkileyici ve yönetmenin çekimi de bir o kadar etkileyici. Dönemine göre de başarılı bir film.

8/10

31.08.2021

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Autumn Sonata sonrası bitmesi gündeme gelen Ingmar Bergman - @bazinga gerginliğinin ne yazık ki devam ettiğini gösteren bir film oldu. :A

Ingmar Bergman sinemanın en çok saygı duyulan yönetmenlerinden biri olsa da çok zor bir yönetmen. Tarzı beni gerçek anlamda zorluyor. Filmlerinin fazlasıyla iç boğucu bir hali var ki bu filmde de bu geçerli. Filmde oyunculuklar muazzam, bazı çok iyi replikler var. Fakat genel anlamda senaryoyu ve işlenişini sevemedim. Filmle ilgili pek çok yorum ve değerlendirme okusam da hiçbiri tam anlamıyla kafama oturmadı. Belki bir kez daha izlemek bazı şeylerin daha iyi oturmasını sağlar ama film bende tekrar izleme isteği uyandırmadı.

Film sitelerindeki yorumlara baktığımda filmi hiç anlamamış kişilerin bile çok yüksek puanlar verdiğini gördüm. Bence insanlar bu tip filmleri sevmediklerini söylemeye çekiniyorlar. Keşke ben de beğenip yüksek puan verseydim ama hiç bana hitap etmeyen bir sinema türündeki filme sırf çok büyük bir yönetmen ve başkalarının beğenisiyle sinema tarihinde önemli yer tutmuş diye yüksek puan veremeyeceğim...

5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Autumn Sonata sonrası bitmesi gündeme gelen Ingmar Bergman - @bazinga gerginliğinin ne yazık ki devam ettiğini gösteren bir film oldu. :A

Ingmar Bergman sinemanın en çok saygı duyulan yönetmenlerinden biri olsa da çok zor bir yönetmen. Tarzı beni gerçek anlamda zorluyor. Filmlerinin fazlasıyla iç boğucu bir hali var ki bu filmde de bu geçerli. Filmde oyunculuklar muazzam, bazı çok iyi replikler var. Fakat genel anlamda senaryoyu ve işlenişini sevemedim. Filmle ilgili pek çok yorum ve değerlendirme okusam da hiçbiri tam anlamıyla kafama oturmadı. Belki bir kez daha izlemek bazı şeylerin daha iyi oturmasını sağlar ama film bende tekrar izleme isteği uyandırmadı.

Film sitelerindeki yorumlara baktığımda filmi hiç anlamamış kişilerin bile çok yüksek puanlar verdiğini gördüm. Bence insanlar bu tip filmleri sevmediklerini söylemeye çekiniyorlar. Keşke ben de beğenip yüksek puan verseydim ama hiç bana hitap etmeyen bir sinema türündeki filme sırf çok büyük bir yönetmen ve başkalarının beğenisiyle sinema tarihinde önemli yer tutmuş diye yüksek puan veremeyeceğim...

5/10
@Dosi boş yere izleme filmi, @bazinga yine bir ustayı yerin dibine soktu. Kendi memleketin, deden bile olsa @bazinga yerin dibine soktuysa, senden en fazla 6 puan çıkar, belki puanı görüp başlamazsın bile ya da yarıda kalır. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
@Dosi boş yere izleme filmi, @bazinga yine bir ustayı yerin dibine soktu. Kendi memleketin, deden bile olsa @bazinga yerin dibine soktuysa, senden en fazla 6 puan çıkar, belki puanı görüp başlamazsın bile ya da yarıda kalır. :A
5 olması umutlu :A Ben genelde 1+, 1- gidiyorum :A 20 dakika şans veririm.
@bazinga bu sezon filmler güzel dediğinden beri yüzü gülmüyor :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
İlk filmlerde uymuştu hakkını yemeyelim. :A

Ne yapalım başka izleyen yok kendisine kalmış bulunmaktayız. :A
İlk fimlerde bizimde oyumuzu alan filmlerdi.
Bende artık ondan ayrı bir filme oy vermek istemiyorum 2 film olmasın diye. Bunu da izlemezsem 2 fire olacak :A

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İlk fimlerde bizimde oyumuzu alan filmlerdi.
Bende artık ondan ayrı bir filme oy vermek istemiyorum 2 film olmasın diye. Bunu da izlemezsem 2 fire olacak :A
İzle bunu ya senin ülkenden çıkmış en ünlü eserlerden sonuçta. :A Pek sıkıcı sayılmaz ama ağır tempolu bir şey izleyeceğinin bilincinde olman lazım. Eğlencelik bir film olmadığı açık. :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
@Araf 'ı üzeceğim.
Saçma bulduğum bir film oldu. Aşırı sıkıcı. İsveççe olmasaydı yarıda bırakırdım. Katlandım zorla. Ne konusu ne de işleyişi hoşuma gitmedi.
Görüntü, müziği ve oyunculuklar güzeldi ama bütün olarak hiç güzel bulmadım.
4/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
@Araf 'ı üzeceğim.
Saçma bulduğum bir film oldu. Aşırı sıkıcı. İsveççe olmasaydı yarıda bırakırdım. Katlandım zorla. Ne konusu ne de işleyişi hoşuma gitmedi.
Görüntü, müziği ve oyunculuklar güzeldi ama bütün olarak hiç güzel bulmadım.
4/10
@Tolstoyevski'yi çağırayım, o da "olmamış" desin. :A

Bulundukları dönemi de hesaba katalım, başarılı bir iş. Herkese hitap etmez, ayrı konu. Bergman deden sana hitap etmiyor demek ki, diğer filmleri de İsveçce olsa bile izleyemezsin gibi. @bazinga'nın tahmini üzerinden doğru tahmin yürüttüm, daha düşüğü geldi hatta. :A

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,597
Puanı
860
Çoğu kişi filmi öve öve bitiremiyor ama ben çokta sevemedim. Abartanların çoğunun da sırf ben bu tarz filmler de izliyorum diyebilmek için abarttığını düşünüyorum.

Konu olarak beni hiç içine çekemedi. Sahneler de bana biraz donuk geldi. Belki de yorgun olduğum zaman izlediğimden böyle hissettim ama film bende olumlu bir etki bırakmadı.

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Çoğu kişi filmi öve öve bitiremiyor ama ben çokta sevemedim. Abartanların çoğunun da sırf ben bu tarz filmler de izliyorum diyebilmek için abarttığını düşünüyorum.

Konu olarak beni hiç içine çekemedi. Sahneler de bana biraz donuk geldi. Belki de yorgun olduğum zaman izlediğimden böyle hissettim ama film bende olumlu bir etki bırakmadı.

6/10
Üzerime alındım bak şimdi yüksek puan verdiğim için. :A

• Güldürdün
Reactions: mesmeso

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Yok ben internette gördüğüm yorumlar için yazmıştım. Buradaki tayfanın nasıl kişiler olduğu belli zaten. :D
Bu tarz filmleri sevmek için biraz alışmak, o tarzı da benimsemek gerekiyor. Sevenlerin bazıları da bu sayede seviyor. Tabii izlemek için izleyenler de olabiliyor. :D

• Beğendim
Reactions: mesmeso

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Kelimenin tam anlamıyla okunması biraz zahmet isteyen ama içine dalınca derinliği anlaşılan kitaplara benzer bir film. Hayatın belli dönemlerinde izlenildiğinde etkisi daha da farklı olacaktır.

Bergman’ı sinema tarihinde ölümsüz kılan filmlerinin başında geliyor. Hem senaryo hem yönetmenlik dönemin çok ötesinde bence, oyuncular zaten söylemeye gerek yok. Bu filmde hissettiğim gizem-gerilim tadı bile bir başka…

8.7

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kelimenin tam anlamıyla okunması biraz zahmet isteyen ama içine dalınca derinliği anlaşılan kitaplara benzer bir film. Hayatın belli dönemlerinde izlenildiğinde etkisi daha da farklı olacaktır.

Bergman’ı sinema tarihinde ölümsüz kılan filmlerinin başında geliyor. Hem senaryo hem yönetmenlik dönemin çok ötesinde bence, oyuncular zaten söylemeye gerek yok. Bu filmde hissettiğim gizem-gerilim tadı bile bir başka…

8.7
Adam geldi adam. :A

Sıra senin @Sherlock, yükseltelim filmin puanını. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Açıkçası filmi izleyeli uzun zaman oldu, bu sebeple daha önce vermiş olduğum puanı buraya taşıyarak kısa da olsa bir yorum yapacağım.

Bergman sineması genel olarak düşündürmek üzerine kurulu ve izlemesi bir miktar zor olan filmlerden oluşuyor. Persona ise bunun en zirve örneği sanırım. Elisabet ve Alma üzerinden insan psikolojisi ele alınıyor, Elisabet'in içsel yolculuğunu, karakter gelişimini ve kendini bulmasını izliyoruz. Elbette izlemesi zor bir film ancak gerek işlenişi, gerek replikleri, gerekse de çağının çok ötesindeki yönetmenliği ve teknik kalitesiyle mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Bergman sinemasının en sevdiğim filminin de Autumn Sonata olduğunu belirtmek isterim...