Pandeminin Kaybettirdiklerinin Yanında Kazandırdığı Bir Şeyler Oldu Mu?

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,271
Puanı
1,060
coronavirus-7468667.jpg

Bir yıl olmak üzere tüm dünyada bir Pandemi dehşeti yaşanmakta; birinci dalga,ikinci dalga derken süreç halen devam etmekte;
Bu süreçte en önemli kayıp tabiki can oldu, canlar verdik; insanlar ailelerine veda edemeden ;makinelerin içinde vefat etti;vefat eden yakınlarımıza bir dua yada vefat sonrası yapılacakları bile yapamadık(kültürden kültüre değişen bir olgu) .

Bunun yanı sıra sosyal hayatlarımız sıfıra indi,2+1,3+1 evlere sıkıştık....

Eğitimimiz aksadı;sevdiklerimize sarılamaz,kokularına içlerimize çekemez hale geldik...

Maske takarak yaşamaya;elimize yığınla toksik maddeler sürmeye;sıkmaya başladık...

İşyerimiz kapandı,zor duruma düştük..belkide işsiz kaldık.....

Pandeminin yol açtığı olumsuzluklar bitmez....

Peki ama bu pandemi hiç mi birşey kazandırmadı........
1.jpg

Öncelikle SAĞLIĞIN ne kadar önemli olduğunu anladık...
unnamed (2).jpg

Hijyenin ne olduğunu öğrendik, Afedersiniz ama Avrupadan duyduğum bir cümle; "Tuvaletten sonra k.çlarını yıkamayı" öğrendi insanlar.
Suyun kıymetini anladık.
5ca96ea545d2a07884238125.jpg

Aile olduk, anne ve babamızın olduğunu farkettik evde.
Kitap diye bir kültürel öğeden haberdar olduk.
Film ve dizi izlemeyi öğrendik...
İnterneti keşfettik,teknoloji dünyasının ne kadar geniş olduğunu öğrendik...
Hiç etmediğimiz kadar sohbet ettik,satranç öğrendik.
"Canım sıkılmaya vaktim" yok diyenleri çürüttük.
Sağlık Çalışanlarının değerini ve kıymetini kavradık.
Yemek yapmayı öğrendik.
Manevi değerlere daha çok sarılmaya başladık...

Daha sayamıyorum ama eminim sizler saymam da yardımcı olabilirsiniz?

Size neler kazandırdı Pandemi?

Bu pazar akşamında değerli yorumlarınızı beklerim.

Teşekkürler;

İyi Pazarlar.İyi Forumlar Dilerim.

ve diğer söz hakkı almak isteyen herkes.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
''Vaktim olsa yaparım.''
''Boş zamanım olsa hallederim.''
''Müsait bir zamanım olsa isteklerimi gerçekleştiririm.''

gibi söylemlerin gerçek olmadığını anladığım bir dönem oldu. Yoğun zamanımızda söylediğim üstteki cümleleri bol bol vaktim olmasına rağmen gerçekleştiremediğimi, o isteğin oluşmadığını gördüm. Demek ki yoğunluğumuz içinde ayırdığımız dizi izlemek, film izlemek ya da daha farklı evde gerçekleştirdiğimiz aktivitelerin daha önemli ve kıymetli olduğunu gördük.

Aslında ne kadar klasik, hep aynı şeyler dediğimiz canlı hayatımızın ne kadar özel, anlamlı, kıymetli olduğunu anladık. Dışarda rahatça dolaşabilmenin, sinemaya gitmenin, kafede/restoranda arkadaşlarla oturup bir kahve içmenin, konsere gitmenin ne kadar da kıymetli eylemler olduğunu gördük. Bu zamanları atlattığımızda en çok da hayata koşmayı, ertelememeyi, yapmak istediklerimi hemen gerçekleştirmeyi, daha fazla çevreme vakit ayırmayı düşünüyorum.

• Harika
Reactions: The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,271
Puanı
1,060
''Vaktim olsa yaparım.''
''Boş zamanım olsa hallederim.''
''Müsait bir zamanım olsa isteklerimi gerçekleştiririm.''

gibi söylemlerin gerçek olmadığını anladığım bir dönem oldu. Yoğun zamanımızda söylediğim üstteki cümleleri bol bol vaktim olmasına rağmen gerçekleştiremediğimi, o isteğin oluşmadığını gördüm. Demek ki yoğunluğumuz içinde ayırdığımız dizi izlemek, film izlemek ya da daha farklı evde gerçekleştirdiğimiz aktivitelerin daha önemli ve kıymetli olduğunu gördük.

Aslında ne kadar klasik, hep aynı şeyler dediğimiz canlı hayatımızın ne kadar özel, anlamlı, kıymetli olduğunu anladık. Dışarda rahatça dolaşabilmenin, sinemaya gitmenin, kafede/restoranda arkadaşlarla oturup bir kahve içmenin, konsere gitmenin ne kadar da kıymetli eylemler olduğunu gördük. Bu zamanları atlattığımızda en çok da hayata koşmayı, ertelememeyi, yapmak istediklerimi hemen gerçekleştirmeyi, daha fazla çevreme vakit ayırmayı düşünüyorum.
Manevi olguların aslında ne kadar önemli olduğunu anladık ; duygusal ıq gelişimi sağladı diyebilir miyiz?

• Beğendim
Reactions: Yiğitt

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Bunların hepsine ek olarak günlük hayatımızda sahip olduğumuz basit şeylerin, hatta monotonluk diyerek değerini bilmediğimiz şeylerin aslında ne kadar kıymetli olduğunu anladık. Kısacası hayatın bize sunduğu armağanları daha iyi fark ettik ve bunlara minnet etmeyi öğrendik.

Ellerine sağlık abicim.

• Harika

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sayısız faydası oldu. En önemlisi de ülkemizde "uzaktan çalışma" kültürünü oturtması oldu.

Kişisel olarak en sevdiğim faydalarından biri online film festivalleri oldu. Normalde hayatta gidemeyeceğim ve muhtemelen anca yıllar sonra denk gelirse izleyebileceğim bir sürü filmi bu sayede izleyebildim. Umarım pandemi sonrası da bu gelenek devam eder ve Kadıköy - Beyoğlu - Beşiktaş üçgeninde yaşamayanlar da ülkemizdeki sanat etkinliklerinden faydalanabilir...

• Harika

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,271
Puanı
1,060
Bunların hepsine ek olarak günlük hayatımızda sahip olduğumuz basit şeylerin, hatta monotonluk diyerek değerini bilmediğimiz şeylerin aslında ne kadar kıymetli olduğunu anladık. Kısacası hayatın bize sunduğu armağanları daha iyi fark ettik ve bunlara minnet etmeyi öğrendik.

Ellerine sağlık abicim.
Minnet etmeyi öğrendik, şükürü öğrendik; doğru yere parmak bastın Atacancım.
------

Sayısız faydası oldu. En önemlisi de ülkemizde "uzaktan çalışma" kültürünü oturtması oldu.

Kişisel olarak en sevdiğim faydalarından biri online film festivalleri oldu. Normalde hayatta gidemeyeceğim ve muhtemelen anca yıllar sonra denk gelirse izleyebileceğim bir sürü filmi bu sayede izleyebildim. Umarım pandemi sonrası da bu gelenek devam eder ve Kadıköy - Beyoğlu - Beşiktaş üçgeninde yaşamayanlar da ülkemizdeki sanat etkinliklerinden faydalanabilir...
Doğru diyorsun; kültürel dünyaya yeni bir boyut kazandırdı ve erişebilirliği arttırdı.

• Beğendim
Reactions: bazinga and mrt-06

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Bir artısı olmadı açıkçası. Zaten bizde herhangi bir kısıtlama yok, okullar olduğu gibi devam etti yılbaşına kadar. Maske desen zorunluluk yok, alışveriş merkezleri, her yer herzaman açık oldu.
Sadece ben çevreme göre evde olmayı tercih ettim. İstediğim an çalışma imkanım var ama artık bu düzene iyice alıştım. En az yaz ayına kadar böyle olmaya devam ederim gibi. Öğretmenlik biraz daha beklesin.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Online film festivallerinden hiç haberdar olamadım ben. Hangi platformlarda yayınlandı ve izlemek istesek nerden izleyebiliriz?

Büyük çoğunluğunu IKSV düzenliyor. Başka Sinema'nın da etkinliği vardı bugün son gün. Arada birkaç farklı festival daha yakaladım. Aşağıdaki adresleri takip etmekte fayda var...

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,147
Puanı
1,060
Pek fazla birşey kazandırmadığını düşünüyorum 1 yıla yaklaşmasına rağmen hala maske takmak istemeyen insanlar görüyorum bu çok üzücü birşey onun dışında evet her zamankin den daha çok sağlığı düşünmeye başladık o kadar diye düşünüyorum ben

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tek gösterim mi oluyor filmler sadece, kaydedilmiyorsa sıkıntı...
Her etkinliğin kendi kuralları oluyor. Genellikle gösterim gününden itibaren 2-5 gün içinde izlemeye başlama hakkı oluyor, izlemeye başladıktan sonra da 30 saat civarı izleme hakkın oluyor. O sürede birden fazla da izleyebiliyorsun...

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,664
Puanı
560
Artık bi çaresi bulunsa diyorum aynı evin içinde anneme sarılıp doya doya öpmeyi özledim :bilmem: Evimize gelen misafirlerimizi özledim, söz sevdiğim dizi günü de gelseler ses etmeyeceğim yaa :bhr: Yollarda yürürken insanlardan vebalılarmışçasına kaçar olduk, birbirimize dokunamaz, göremez olduk ..

Recep İvediğin dediği gibi ;
Bu ne saçma hayat, bu ne serkeş hayat, bu ne kopuk hayat, bu ne manyak yaşam tarzı ya, bu ne bohem ya? :D

3801fc42328045272c218d4eb6b61fe6.jpg

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Temizliğe ve titizliğe önem veren biri olduğumdan dolayı insanların da temizlik ve el yıkama hassasiyeti kazanması, samimiyetsiz olan tokalaşmaların ve öpüşmelerin sona ermesi benim için en büyük artıları ve dilerim pandemi sonrasında da aynen devam eder...
Benim için de bu çok iyi oldu çünkü ben de çok titiz biriyim.

Onun dışında lise sonda bayağı vaktim oldu ancak bu iyi mi kötü mü oldu onu Haziran ayında öğreneceğim.

• Beğendim

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,271
Puanı
1,060
Artık bi çaresi bulunsa diyorum aynı evin içinde anneme sarılıp doya doya öpmeyi özledim :bilmem: Evimize gelen misafirlerimizi özledim, söz sevdiğim dizi günü de gelseler ses etmeyeceğim yaa :bhr: Yollarda yürürken insanlardan vebalılarmışçasına kaçar olduk, birbirimize dokunamaz, göremez olduk ..

Recep İvediğin dediği gibi ;
Bu ne saçma hayat, bu ne serkeş hayat, bu ne kopuk hayat, bu ne manyak yaşam tarzı ya, bu ne bohem ya? :D

Ekli dosyayı görüntüle 97829
Değil mi insana en çokta canından çok sevdiklerine sarılamamak koyuyor.

• Beğendim
Reactions: EmreCan and Zeyno

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,968
Puanı
710
Faydası oldu bir kez daha akrabalığın ailenin sağlığın temizliğin ve bir çok şeyin önemini anlamış oldum özlediğim akrabalarım varr :(

• Beğendim