Pana Film'e Şok İhtar

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,812
Puanı
1,061
Ben Onu Çok Sevdim dizisi dün akşam izleyici ile buluştu.
Dizi reytingte umduğunu bulamayarak gerilerde kaldı.

Diziye bir şok da yazar İsa Yılmaz'dan geldi.
Ben Bu Adamı Sevdim romanında Adnan Menderes ve arkadaşlarını anlatan yazar daha önce uyardığı yapım şirketi ile mahkemelik olmak üzere.

İşte İsa Yılmaz'ın gönderdiği o ihtar:

10 Eylül 2013 tarihinde Atv’de yayımlanan Ben Onu Çok Sevdim’in adı, şahsım tarafından yazılan ve Paradoks Yayınları’ndan çıkan, Adnan Menderes ile Ayhan Aydan’ın aşk hikâyesini anlatan Ben Bu Adamı Sevdim adlı romanın adını fazlasıyla çağrıştırmaktadır. “Bu Adam” yerine “Onu” zamirini koyarak özgün bir şey yapmış olmuyorsunuz. Dizi ile AYNI konuyu işleyen Ben Bu Adamı Sevdim’in dizi ya da film uyarlaması bu haliyle imkânsız hale gelmiştir. Uyarlama dizilerin en popüler olduğu bir zamanda romanın maddi ve manevi hakları çiğnenmiştir.

Bahsi geçen dizinin yapımcısı Pana Film’i 26 Şubat 2013’te arayarak gerekli uyarıda bulunmuş 26 Şubat 2013 ve 31 Ağustos 2013 tarihlerinde e-mail yoluyla uyarılarımı yenilemiştim. Diziye başka bir isim konmasını talep etmiştim. Konuya ilişkin medyada bazı haberler de yer almıştı.

İyi niyet çabalarımın ve uyarılarımın dikkate alınmadığını görmekten büyük bir üzüntü duymaktayım. İki gün zarfında uzlaşma sağlayamaz isek tedbir konup yayının durdurulması için hukuki girişimler başlatılacaktır. Avukatım aracılığıyla maddi ve manevi tazminat davaları açılacaktır.

1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 27. maddesinin ikinci fıkrası: “Herkes, vücuda getirdiği her türlü bilim, edebiyat ve sanat eserlerinden doğan manevi ve parayla ölçülebilir menfaatlerinin korunmasını isteme hakkına sahiptir.

İsa Yılmaz

amedyaradar.com_f1_3e2_21f6a.jpg

@Fks14 @Forumdash @takas @EveN

Ekli dosyalar

• amedyaradar.com_f1_3e2_21f6a.jpg
    amedyaradar.com_f1_3e2_21f6a.jpg
    12.1 KB · Hit: 492

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bencede tazminat açsa daha iyi olurdu.Dizinin adı değişmez uğraşmasın.:)

ehsan7000

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,059
Puanı
284
dizi gelecek bolum iyi reyting almasa zaten biter yeni isim lazim degil.
diziyi dun ilk 15 dakika izledim ve zor dayandim bu kadar soguk bir dizi resmen buz misali bir dizi.
yonetmen + cast iyi ama senaryo berbat.
bu dizinin sonu SON balakanlar dizisi gibi olur , bugunun saraylisi yerine gelebilir.
sali şuanda en rahat gun ve her kanal salinin lideri olabilir , projeye bagli.

NOTE: yalan dunya sali olabilir .

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
dizi gelecek bolum iyi reyting almasa zaten biter yeni isim lazim degil.
diziyi dun ilk 15 dakika izledim ve zor dayandim bu kadar soguk bir dizi resmen buz misali bir dizi.
yonetmen + cast iyi ama senaryo berbat.
bu dizinin sonu SON balakanlar dizisi gibi olur , bugunun saraylisi yerine gelebilir.
sali şuanda en rahat gun ve her kanal salinin lideri olabilir , projeye bagli.

NOTE: yalan dunya sali olabilir .

O ses Salı olacak deniliyor ama belli olmaz.:)

Fks14

Emekli
Reaksiyon puanı
2,346
Puanı
809
11.09.2013

Adnan Menderes'in hayatının konu alındığı, birinci bölümü 10 Eylül Salı akşamı atv'de ekrana gelen dizi Ben Onu Çok Sevdim'in isim hakkı TPE nezdinde marka tescilli ve senaryosu noterden onaylı şekilde Pana Film'e aittir. Dizinin isim hakkı ve konusu, senaristlerimiz tarafından Ayhan Aydan'ın 1961 yılında mahkemede ifade verirken Adnan Menderes için söylediği "Ben onu çok sevdim" cümlesinden esinlenilerek konulmuştur. İsa Yılmaz adlı kişinin yazdığı "Ben Bu Adamı Sevdim" romanının haklarının maddi veya manevi çiğnenmesi söz konusu değildir. 11 Eylül Çarşamba günü yayınlanan ihtar, noter onaysız ortaya atılmış asılsız bir iddiadan ibarettir.

Pana Film