Osmanlı'da Eşcinsellik/Biseksüellik/Oğlancılık

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Çarpıcı bir araştırma.
Teşekkürler. :D İçerikte bir hata yapmışım kopyalarken. Nedim'in dizelerini yazmamışım ve bir yazının Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nden olduğunu belirtmemişim. İstersen tekrar bak. :D

@papuleoo konunun sonunda da belirttim. Bu konu benim için Osmanlıya hakaret ya da karalamak gibi şeyler ifade etmiyor. Eğer öyle algılayan olursa da ilk tepkiyi ben veririm. Kimseye meydan okumuyorum. Kaynak vererek paylaştığım şeyler bunlar. İstiyorsan bakabilirsin. (Mesela Nedimin Sadabadı müfedat kapsamında ancak 5 dörtlük olan şarkının, 4.dörtlüğü kitaplarda yok ancak internette var. Eğer bir edebiyat hocasına sorma imkanın varsa sorabilir misin?)

Eğer hakaret ve karalama gibi bir şey içermezse konularını açabilirsin bence sıkıntı yok.Her konuya girip ben öyle bir konu açarım ki demene gerek yok ama. Hoş açacağın konuyu da tahmin ediyorum. Atatürkü sevmiyorsun, eşcinselleri sevmiyorsun. Birleştir. Al sana konu.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Berkan hassas bile davranmış bence bazı şeyleri (özellikle bazı çizimleri) eklememiş. :D Lisede divan edebiyatı işlenirken dikkatimi çekmişti bu durum ilk kez. Oğlanların güzelliklerini anlata anlata bitiremiyorlar. Resmi olarak var oldukları da bir gerçek.

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Teşekkürler. :D İçerikte bir hata yapmışım kopyalarken. Nedim'in dizelerini yazmamışım ve bir yazının Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nden olduğunu belirtmemişim. İstersen tekrar bak. :D

@papuleoo konunun sonunda da belirttim. Bu konu benim için Osmanlıya hakaret ya da karalamak gibi şeyler ifade etmiyor. Eğer öyle algılayan olursa da ilk tepkiyi ben veririm. Kimseye meydan okumuyorum. Kaynak vererek paylaştığım şeyler bunlar. İstiyorsan bakabilirsin. (Mesela Nedimin Sadabadı müfedat kapsamında ancak 5 dörtlük olan şarkının, 4.dörtlüğü kitaplarda yok ancak internette var. Eğer bir edebiyat hocasına sorma imkanın varsa sorabilir misin?)

Eğer hakaret ve karalama gibi bir şey içermezse konularını açabilirsin bence sıkıntı yok.Her konuya girip ben öyle bir konu açarım ki demene gerek yok ama. Hoş açacağın konuyu da tahmin ediyorum. Atatürkü sevmiyorsun, eşcinselleri sevmiyorsun. Birleştir. Al sana konu.
Ben, senin konun için demedim. Benim dediğim saygıdan bahsedip ölmüş insanlar üzerinden konu açılması veya yapılan eleştirilere cevap verenlere.

Zaten konu açarken kaynaklı açmak sorun değil burada açacağım her konunun her paragrafına kaynak da yapıştırırım hiç sıkıntı olmaz. Aslında sende haklısın söylemekle olmaz icraat yapmak lazım ki ciddiyetimizi anlasınlar.

Konuya gelirsek açınca senide etiketlerim sende okursun [emoji4] Eğer zamanın varsa.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060

Rıza Nur is coming

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Forumda eşcinsel olmayan 3-5 kişi kaldık sanırım? :A Hatta sırf biz homofobikiz diye bazı üyeler eşcinsel olmaya bile karar verebilir ahahaha :F @Maskeli Fedai ne diyorsun bu işe? :A

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Forumu saldım :A

En iyisi kendimize başka foruma gidelim buralardan bize hayır gelmez :A
Forumun renklerinden anlamalıydım lanet olsun .s :A
Adsız.png

images.jpg

38AhmetKK

Favori Üye
Reaksiyon puanı
645
Puanı
216
Osmanlida oglancilik/escinsellik mi? Bunun kanun kadimlerine bakmaya gerek yok, halk tarafindan hos görülmeyen hatta ortaya ciktigindan linc edilip öldürülmeme ihtimalinin olmadigi durum. Günümüz escinsellik konulari bittide Osmanlida escinsellik konulari mi kaldi? Bi kendinize gelin be, ne kadar cok bos islerle ugrasan insanlar var.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,167
Puanı
1,061
Osmanlida oglancilik/escinsellik mi? Bunun kanun kadimlerine bakmaya gerek yok, halk tarafindan hos görülmeyen hatta ortaya ciktigindan linc edilip öldürülmeme ihtimalinin olmadigi durum. Günümüz escinsellik konulari bittide Osmanlida escinsellik konulari mi kaldi? Bi kendinize gelin be, ne kadar cok bos islerle ugrasan insanlar var.
hadi tarihçilere inanmıyon cübbelinin bademleme açıklamasına da inanmıyon.ss
halk hoş görmese de sarayla ilişkili kesimde sık görülen bir olay her devirde olduğu gibi mevkin-gücün varsa halkın ya da dinin dediğini takmamakta özgürsün:))
gfhfghfg.png

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Forumu saldım :A

En iyisi kendimize başka foruma gidelim buralardan bize hayır gelmez :A
Çok iyi bir fikir. Biri bir forum kursada bizde toplu olarak oraya taşınsak. Hem kendi kurallarımızı kendimiz yaparız [emoji4] kimseye göre eanetilmeyen kurallar olunca yeni üyelerde bulabiliriz. Hatta forumun reklam işi bende [emoji4]

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Ya cevap yazmak istemedim ama yine de yazayim. Kaynak belirterek açtım bu konuyu ve sen hiçbir kaynak göstermeden bir şey iddia ediyorsun ve boş işle uğraşan ben oluyorum? Hayır sanki g*tümden uydurmuşum gibi davranmayın yahu. Seyahatnameyi de ben yazdım he.

Ben demiyorum ki osmanlı çağının ötesinde eşcinsellik anlayışına sahipti. Ama vardı. Sanatta da var, toplumda da. Resmi olarak kayıt altına alınmış gay seks işçileri de var. Ben değil evliya çelebi söylüyor. Eğer bir eşcinsel recm edildiyse paylaş. Mutlaka vardır kaynaklarda.

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Forumun renklerinden anlamalıydım lanet olsun .s :A

Çok iyi bir fikir. Biri bir forum kursada bizde toplu olarak oraya taşınsak. Hem kendi kurallarımızı kendimiz yaparız [emoji4] kimseye göre eanetilmeyen kurallar olunca yeni üyelerde bulabiliriz. Hatta forumun reklam işi bende [emoji4]
Bu işin arkasında derin gucler var bence :A

YıldırıM

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
711
Prdon da iyk iğrenç kusabilirsiniz diye şeyler yazmışsın. Ama böyle bir konu açıyorsun ne iş anlamadım. Madem escinselligi desteklemiyorsun o zaman ne diye bu kadar araştırma yaptın ve bu konuyu açtın. Fazla konu açayım diye mi acaba. Hoşlanmıyorsan o zaman bu konuyu açma kardeşim.
Iyk mış.