Osmanlı'da Eşcinsellik/Biseksüellik/Oğlancılık

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Osmanlı'da eşcinsellik/oğlancılık/biseksüellik artık adına ne derseniz. Osmanlı'nın bu konuyla ilgili görüşleriyle ilgili kısa bir derleme yapacağım. Keyifli okumalar dilerim.

love-wins-share-large.jpg

Bu eser bizzat dönemin padişahı Sultan II. Murad'ın emri ile çevrilmiştir.
"...1082 yılında Ziyaroğulları'ndan Emir Keykavus tarafından yazılmış Kabusname’dir. Daha sonra 15. yüzyılda Mercimek Ahmet tarafından Farsçadan Türkçeye çevrilen bu eserde cinsel hayata dair öneriler bulunmaktadır. Bu metinde öne çıkan bir özellik biseksüelliğin gayet olağan bir şekilde kabul edilmesidir. "Yaz olunca avradlara meylet, kışın oğlanlara ki, vücutça sağlam olasın. Zira oğlan teni sıcaktır, yazın iki sıcak bir araya gelirse vücudu bozar. Avrat teni ise soğuktur, kışın iki soğuk vücudu kurutur"

Şimdi de Enderunlu Fazıl Bey'e kulak verelim. Kendisi 1759-1810 yılları arasında yaşamış olup 5 kitabı günümüze ulaşmıştır. Kendisi erkek sevgilisinin ısrarı üzerine -ya da belki kendi içinden gelerek- kadınları ırklarına göre ayırıp güzel-çirkin olarak katerogilendirirken; erkeklere karşı da bunu yapmaktan çekinmemiş. İşte güzellikleri dillere destan Rum erkeklerini anlattığı bir bölüm:
"Yosma yürüyüşlü, şuh edalıdır hepsi. Ermeniler'in yumuşaklığına, Yahudiler'in miskinliğine onlarda rastlanmaz. Galata meyhanelerindeki çocuklar, en iyi insanı bile yolunda çıkartırlar. Saçlarının kıvrımları yanaklarına düştüğünde, aylar günleri şaşırır. Hele kendisini bir sana teslim etti mi, şehvet içerisinde can verirsin."

Maşallah. :D

Şikayetname, Leyla ile Mecnun, Su Kasidesi...evet doğru bildiniz. Belki de Divan edebiyatının en iyi sanatçılarından olan Fuzuli'den "oha abi aşka gel, ben de istiyorum" dedirtecek kadar güzel dizeler:
Meselá, Fuzuli’nin "Subh çekmiş çerha tıygın táşa çalmış áfitáb / Záhir etmiş ol meh-i delláke aynı intisáb" mısraıyla, yáni "Sabah usturasını bilemiş, güneş kılıcını taşa çalıp o ay gibi telláka bağlılığını göstermiş" sözleriyle başlayan gazelinin bir delikanlıya yazıldığı daha ilk okuyuşta anlaşılırdı. Gazel, daha sonra "Başlar, onun anber kokulu usturasının hareketinden, suyun dalgalanıp kabarcıklar meydana getirmesi gibi neşelenip tertemiz oluyor. Her kılımın ucunda bir baş olsaydı ve sevgilim onları saç gibi doğrasaydı, kanlar döken usturasından yine de kaçmazdım..." sözleriyle devam etmekteydi.

Zevk düşkünü Osmanlı şairi Nedim boş durur mu? Şu muhteşem dizeler bir erkek için mi yazıldı yoksa?
annenden cuma namazına diye izin alıp,
zalim felekten bir gün çalalım,
iskeleye doğru gizli yollardan dolaşıp,
yürüyen selvim, yürü! sa'd-abad'a gidelim

Evliya Çelebi, gezmiş gezmiş de hiç mi eşcinselliğe rast gelmemiş? Seyehatname'den:
"Pasif dilber eşcinsel esnafı: Bunlar, evsiz-barksız 500 kişidir. Kendi kadir ve kıymetlerini bilmeyip Bábulluk’ta, Kalatyonoz’da, Finde’de, Kumkapı’da, San Pavlo’da, Meydancık’ta, Kiliseardı’nda ve Tatavla’da málum işin yapıldığı yerlerde boğaz tokluğuna çalıştıkları sırada avlanıp Subaşı’nın (yani, o zamanın polis müdürünün) tuzağına düşer ve deftere kaydedilirler. İşte, sözü edilen bu kişiler geçit resminde Subaşı ile şakalar ederek yürürler. Bunlar gibi daha nice esnaf mevcuttur ama anlatmakta hiç fayda yoktur ve sadece Subaşı tarafından bilinirler. Resmigeçide katılan deyyusların sayısı 212, pezevenklerin adedi de 300’dür."
Şakalaşarak yürünen geçit töreni? Hmm şey değil bu ya İngiltere? VİDEO UYARISI: Arkadaşlar biliyorum mideleriniz çok hassas. Polisin birisi sevgilisine evlenme teklifi ediyor. Bir de ağzından öpüyor. Iyyk yazarken bile kustum. :(

Peki ne oldu ayıplanma başladı? Osmanlı'da Tanzimat Dönemi ve Batılılaşmanın etkisiyle eşcinsellik normalliğini yitirdi. Nereden mi çıkardık bunu? 2. Abdülhamit'e Cevdet Paşa tarafından yazılan mektuptan:
"Kadın düşkünleri çoğalıp erkek sevgililer azaldı. Lut kavmi sanki yere battı. İstanbul'da öteden beri delikanlılara karşı hissedilen ve geçerli olan aşk ve alaka, tabii şekli üzere kızlara döndü."

Sonra Batı aldı başını yürüdü. Biz ise hala
"Ben eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence." Aliye Kavaf - Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı, 2010. :(

Ayrıca bkz: Emirgan adı nereden gelir?

Tabi bu yazdıklarım edebiyattandı. Çok güzel resimler de var işte +18.

Bir saattir uğraşıyorum ya. Beğendiyseniz beğenmeyi ve beni daha çok görmek isterseniz abone olmayı unutmayın. Esen kalın. Konu ilk önce "https://fav10.net/forum/threads/osmanlıda-düşünce-Özgürlüğü.267339/" konusunda yorum olarak yazılmıştı ancak konu sahibi @Tolstoyevski ısrarları sonucu ayrı bir konu olarak açılmıştır.

NOT: Konuda Osmanlı'ya hakaret YOKTUR. Bunun hakaret olabileceğini düşünen kişiler için söyleyecek bir söz bulamıyorum. Cidden düşündüm ama bulamadım. :D

Son düzenleme:

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061
Valla doğru olduğunu zannetmiyorum vardır bi açıklaması araştırmam da, bilgim de tam yok bu konuda sadece bir görüş.

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Valla doğru olduğunu zannetmiyorum vardır bi açıklaması araştırmam da, bilgim de tam yok bu konuda sadece bir görüş.
Araştırmaya bu konudan başlayabilirsin. Tabi konuyla ilgili bilgin olmasını istiyorsan.

Konuya özel pp yaptım ya. Her şey sizler için. :Dd

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Son paragrafta topu tamamen bana atman güldürdü ama emeğinden dolayı beğendim. :A

Açıkcası betimlemeler olsun, methiyeler olsun bana göre oldukça rahatsız edici. Hatta Shakespeare'in meşhur Soneler şiir kitabındaki bir bölümünü bir erkeğe yazmış olduğunu öğrendikten sonra okumayı bırakmıştım. Elbette özgürlüklerine saygı duyuyorum ama o kadar.

• Güldürdün
Reactions: Gerekli24

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Son paragrafta topu tamamen bana atman güldürdü ama emeğinden dolayı beğendim. :A

Açıkcası betimlemeler olsun, methiyeler olsun bana göre oldukça rahatsız edici. Hatta Shakespeare'in meşhur Soneler şiir kitabındaki bir bölümünü bir erkeğe yazmış olduğunu öğrendikten sonra okumayı bırakmıştım. Elbette özgürlüklerine saygı duyuyorum ama o kadar.
İstiyorsan ilk mesajdan adını sileyim. Böyle bir konuda adının geçmesi bile mideni bulandırmış olabilir, düşünedim.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
İstiyorsan ilk mesajdan adını sileyim. Böyle bir konuda adının geçmesi bile mideni bulandırmış olabilir, düşünedim.

Abartma istersen, sadece kişisel olarak o şairlerin yazmış olduklarını rahatsız edici buluyorum dedim, ama benim rahatsız edici bulmam onları yargılama hakkına sahip olduğumu asla göstermez.

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Abartma istersen, sadece kişisel olarak o şairlerin yazmış olduklarını rahatsız edici buluyorum dedim, ama benim rahatsız edici bulmam onları yargılama hakkına sahip olduğumu asla göstermez.
Sezen Aksu, Sıla, Zeki Müren, Şebnem Ferah...birçoğunun şarkıları erkeğe yazılmıştır. Tüm bunları rahatsız olmadan dinleyebiliyor musun peki? Aşk aşktır. Üzgünüm, eşcinsel seksten rahatsız olmanı anlayabiliyorum ancak bir şiirden rahatsızlık duyman beni üzdü. Özellikle senin gibi sanatı seven birinden bu kitapta eşcinsellikle ilgili bir şiir var o zaman okumuyorum tepkisini hiç beklemezdim.

Hayır şiirde erkek bedeni mi anlatılıyordu? Bunu bile anlarım belki ama tepkin çok fazla geldi bana.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Sezen Aksu, Sıla, Zeki Müren, Şebnem Ferah...birçoğunun şarkıları erkeğe yazılmıştır. Tüm bunları rahatsız olmadan dinleyebiliyor musun peki? Aşk aşktır. Üzgünüm, eşcinsel seksten rahatsız olmanı anlayabiliyorum ancak bir şiirden rahatsızlık duyman beni üzdü. Özellikle senin gibi sanatı seven birinden bu kitapta eşcinsellikle ilgili bir şiir var o zaman okumuyorum tepkisini hiç beklemezdim.

Hayır şiirde erkek bedeni mi anlatılıyordu? Bunu bile anlarım belki ama tepkin çok fazla geldi bana.

Söylediğin şarkı yazarları genelde unisex yani tüm cinslere hitap eden şarkılar yazarlar. Fakat erkeğe yazmış olsalar bile benim o şarkıdan erkeğe yazılmışlık hissi çıkarmamam en önemli nokta bu meselenin. Belki de haklısın, tutumum yanlış ama elimde değil, İçimden gelmiyor hayranlık duymak. Sheakspereare'in şu sonesi mesela, bu şiiri okuduktan sonra devamının bir kısmının da yine aynı erkeğe yazdığını öğrendim, şimdi ben niçin okuyayım ki devamını? Edebi ölçütü istediği kadar kaliteli olsun, bana için rahatsız edici geliyor eşcinsel edebiyatı okumak, ama bana rahatsız edici gelmesi daha önce de dediğim gibi, benim eşcinselliğe yargılama hakkına sahip olduğumu göstermiyor. Tam aksine özgürlüklerini savunuyorum.

Sheakspeare 20.Sone

yaradan kadın yüzü çizmiş sana eliyle
istek dolu sevgimin efendisi dilberi;
ince kadın yüreğin öğrenmemiştir hile
bilmez kadınlardaki kancık döneklikleri;
gözlerin daha parlak kahpelikten yoksundur
neye bakarsa baksın altın yaldız kaplatır;
erkeklerin en hoşu en hoş şeyler onundur
erkekleri büyüler kadınları çıldırtır.
seni yaratmış olsa kadın olarak önce
yaradan bile çılgın bir sevgi duyacaktı
ama bir hiç uğruna bir fazlalık verince
varlığına doymaktan beni yoksun bıraktı.
değil mi ki kadınlar için yaratmış seni
sen sevgimi al onlar sömürsün hazineni.

• Beğendim
Reactions: Gerekli24

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
@berkann sen baya açıldın ya forumda. :D neden daha önceden forumda Eşcinsellik ile ilgili konular açmıyordun. :X
Açmamamın birçok sebebi var. Açmaya başlamamın sebebi ise, ufak da olsa bir şeyleri değiştirebilmek için çaba gösterebileceğimi fark etmem oldu. Birilerine cesaret verebilirdim. Sanaldan da olsa onun yalnız olmadığını gösterebilirdim.

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Açmamamın birçok sebebi var. Açmaya başlamamın sebebi ise, ufak da olsa bir şeyleri değiştirebilmek için çaba gösterebileceğimi fark etmem oldu. Birilerine cesaret verebilirdim. Sanaldan da olsa onun yalnız olmadığını gösterebilirdim.
Evet forumda ki arkadaşlarımın/arkadaşlarımızın kendini daha özgürce ifade etmeye başlayınca sende başladın. Bir şeyleri anlatmak ve açıklamak güzel bir şey ama sen sanki bunları anlatmak için yıllarca beklemiş gibi bir bi izlenim edindim sende... kötü bir şey değil de böyle bombardıman gibi bi anda konular mesajlar filan olunca dışarıdan bana o izlenimi veriyor. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Söylediğin şarkı yazarları genelde unisex yani tüm cinslere hitap eden şarkılar yazarlar. Fakat erkeğe yazmış olsalar bile benim o şarkıdan erkeğe yazılmışlık hissi çıkarmamam en önemli nokta bu meselenin. Belki de haklısın, tutumum yanlış ama elimde değil, İçimden gelmiyor hayranlık duymak. Sheakspereare'in şu sonesi mesela, bu şiiri okuduktan sonra devamının bir kısmının da yine aynı erkeğe yazdığını öğrendim, şimdi ben niçin okuyayım ki devamını? Edebi ölçütü istediği kadar kaliteli olsun, bana için rahatsız edici geliyor eşcinsel edebiyatı okumak, ama bana rahatsız edici gelmesi daha önce de dediğim gibi, benim eşcinselliğe yargılama hakkına sahip olduğumu göstermiyor. Tam aksine özgürlüklerini savunuyorum.

Sheakspeare 20.Sone

yaradan kadın yüzü çizmiş sana eliyle
istek dolu sevgimin efendisi dilberi;
ince kadın yüreğin öğrenmemiştir hile
bilmez kadınlardaki kancık döneklikleri;
gözlerin daha parlak kahpelikten yoksundur
neye bakarsa baksın altın yaldız kaplatır;
erkeklerin en hoşu en hoş şeyler onundur
erkekleri büyüler kadınları çıldırtır.
seni yaratmış olsa kadın olarak önce
yaradan bile çılgın bir sevgi duyacaktı
ama bir hiç uğruna bir fazlalık verince
varlığına doymaktan beni yoksun bıraktı.
değil mi ki kadınlar için yaratmış seni
sen sevgimi al onlar sömürsün hazineni.
Sezen aksu mu unisex? :D Şebnem ferah erkekler ağlamaz sevgilim deyince devamını niye dinleyesin ki? :D neyse ya sadece şaşırdım bu tutumuna ve hayal kırıklığına uğradım.

Güzel şiirmiş. İmkansız aşklar beni çok etkiler hep. :'( ancaaak bir hiç uğrana bir fazlalık kısmı rahatsız etti. Sensin fazlalık şeyhpir. :A

Evet forumda ki arkadaşlarımın/arkadaşlarımızın kendini daha özgürce ifade etmeye başlayınca sende başladın. Bir şeyleri anlatmak ve açıklamak güzel bir şey ama sen sanki bunları anlatmak için yıllarca beklemiş gibi bir bi izlenim edindim sende... kötü bir şey değil de böyle bombardıman gibi bi anda konular mesajlar filan olunca dışarıdan bana o izlenimi veriyor. :)
Evet bekledim ancak kimseye bomba attığım yok. :D Bunlar çok konu dışı ya. Eğer bir gün sorgu odasına falan girersem, sorarsın. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Sezen aksu mu unisex? :D Şebnem ferah erkekler ağlamaz sevgilim deyince devamını niye dinleyesin ki? :D neyse ya sadece şaşırdım bu tutumuna ve hayal kırıklığına uğradım.

Güzel şiirmiş. İmkansız aşklar beni çok etkiler hep. :'( ancaaak bir hiç uğrana bir fazlalık kısmı rahatsız etti. Sensin fazlalık şeyhpir. :A

Evet bekledim ancak kimseye bomba attığım yok. :D Bunlar çok konu dışı ya. Eğer bir gün sorgu odasına falan girersem, sorarsın. :D

2 sene önceki ABD'de evlilik yasallaşması olayında attığım mesajları hatırlıyorsundur. O zamandan bu zamana özgürlükler konusunda görüşünü değiştirmeme rağmen eşcinselliğe sempati besler hâle gelmediğimi de çok iyi biliyorsun, buna rağmen sadece olumsuz görüş bildirmenin niçin tartışma meselesi haline döndüğünü anlayamadım. Yani böyle konular hakkında herkesin bu ilişkiye dair dizilen şiirleri beğenmesi, ilişki türüne sempati duymasını beklemek biraz fazla değil mi? Hiçbir hakarete girmeyen ve kişisel görüşü belirten "rahatsızlık duymak" ifadesinin bu olayı büyütmesini anlayamadım, dün de bugün de yarın da eşcinsel edebiyata ve sinema filmlerine dair her daim rahatsızlık duyacağım, yani bunlar hoşuma gitmiyorsa bunu belirtme özgürlüğü yok mudur?

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2 sene önceki ABD'de evlilik yasallaşması olayında attığım mesajları hatırlıyorsundur. O zamandan bu zamana özgürlükler konusunda görüşünü değiştirmeme rağmen eşcinselliğe sempati besler hâle gelmediğimi de çok iyi biliyorsun, buna rağmen sadece olumsuz görüş bildirmenin niçin tartışma meselesi haline döndüğünü anlayamadım. Yani böyle konular hakkında herkesin bu ilişkiye dair dizilen şiirleri beğenmesi, ilişki türüne sempati duymasını beklemek biraz fazla değil mi? Hiçbir hakarete girmeyen ve kişisel görüşü belirten "rahatsızlık duymak" ifadesinin bu olayı büyütmesini anlayamadım, dün de bugün de yarın da eşcinsel edebiyata ve sinema filmlerine dair her daim rahatsızlık duyacağım, yani bunlar hoşuma gitmiyorsa bunu belirtme özgürlüğü yok mudur?
Benim de senin rahatsızlık duymana itiraz etme özgürlüğüm var. Bu böyle gider ya. :D

İlişki türüne sempati beslemek ya da eşcinsel seksinin çizildiği bir resmi beğenmemeni anlarım zaten ancak sanatta anlatılan aşk oluyor genelde ve benim ağzımdan çıkan aşk sözleriyle senin ağzından çıkanlar arasında fark göremiyorum.

Billy Kane

Emekli
Reaksiyon puanı
17,835
Puanı
1,061
Eşcinsellik konusu son günlerde çok sık karşıma çıkmaya başladı ve rahatsız oluyorum. :/

Yanlış anlaşılmasın konunun açılmasına bişey demiyorum / diyememde. :D

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Çarpıcı bir araştırma.
Demek çarpıcı bir araştırma olmuş. Peki istediğimiz konuyu burada paylaşabiliyor muyuz? @mrt-06 @Bully ? Çünkü eğer açılabiliyorsak ben 22 Mayıs'da akşam saatlerinde bazı konular açacağım. Şimdiden söylüyorum sorumluluk bana ait değildir. Forumun görebileceği zararlardan ben sorumlu değilimdir.

Meydan okunmak istiyorsa kendi adıma bende meydan okuyorum. Ne kadar pislik varsa tek tek konusunu açmazsam namerdim. Madem ölülere saygılı olalım deyip saygılı olunmayacaksa benim için sıkıntı yok.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,166
Puanı
1,061
resmen bombalama olmuş konu şimdi okudum da:A

ykarıda rtük olmasa @Çiğdem- in murad oğlanı da biseksüel olarak anlatırlardı gerçi biraz ima edildi yanına sürmeli oğlanlardan başkasını yanaştırmadı:A

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
resmen bombalama olmuş konu şimdi okudum da:A

ykarıda rtük olmasa @Çiğdem- in murad oğlanı da biseksüel olarak anlatırlardı gerçi biraz ima edildi yanına sürmeli oğlanlardan başkasını yanaştırmadı:A
aaa yine çok anlamadım ben bana benim anlayacağım türden kısaca özet geçsen ayoll
:A :A :A