Osmanlıca Türkçesi Hangi Branşa Verilsin?

Osmanlıca Dersi Hangi Branşa Verilsin ?

• Edebiyat-Türkce

Oy: 6 54.5%
  • Tarih

Oy: 5 45.5%

• Kullanılan toplam oy
    11

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Bilindiği gibi Osmanlıca Türkçesi dersi liselerde zorunlu oluyor bazı kesimler tarafından anlayışla karşılanan bu olay bazı kesimleri ise kızdırdı.

Son gelen gelişmeler ile Osmanlıca Türkçesi dersinin Edebiyat-Türkce yada Tarih bölümüne verilmesi düşünülüyor , Twitter'da kimileri bu bölümün Edebiyat-Türkce olmasından yanayken kimileride bu dersi Tarih mezunlarının hakkı olduğu düşünüyor.

Görünüşe bakılırsa Osmanlıca Polemiği öğretmenlere yarayacak gibi gözüküyor.
LÜTFEN ANKETİ DOLDURUNUZ. :)

@beyazsoy @papuleoo @denizz19 @xemrexxx @Çiğdem-

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Normal şartlarda Edebiyat bölümü daha mantıklı ama Tarih bölümü daha teferruatlı öğrendiğinden dolayı Tarihçilerin hakkı olmalı bence. Ama hiç olmasa daha da iyi olabilir.

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Gorende osmanlıca İngilizce gibi bir dil sanacak. türkçenin içine fazlada bin kelime girmiş hali , zaten çoğunda türetilmiş kelime. Mesela "katip" "ktp" kökünden yani kitap ile ayni kök yani kitap yazılan bir birşey işe katip de yazıcı manasinda

Bunlari öğrenmenin yolu da bol eski türkçe ile yazılan kitap okumaktan geçer.alfabeyi de 1aydaherkes çözer ilk okulda olduğu gibi)))

Tabi anket yetersiz herkese şıkkı da konulmaliydi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bence Edebiyat'a verilmesi lazım sonuçta dil ile ilgili bir konu. :)

Gorende osmanlıca İngilizce gibi bir dil sanacak. türkçenin içine fazlada bin kelime girmiş hali , zaten çoğunda türetilmiş kelime. Mesela "katip" "ktp" kökünden yani kitap ile ayni kök yani kitap yazılan bir birşey işe katip de yazıcı manasinda

Bunlari öğrenmenin yolu da bol eski türkçe ile yazılan kitap okumaktan geçer.alfabeyi de 1aydaherkes çözer ilk okulda olduğu gibi)))

Tabi anket yetersiz herkese şıkkı da konulmaliydi
Yanlış anlamışsın galiba hangi bölümün mezunları bu dersin öğretmenliğini yapsın diye soruluyor. Yani okullarda Türkçe grubu derslerine mi girsin yoksa Tarih grubu mu. :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Bence Edebiyat'a verilmesi lazım sonuçta dil ile ilgili bir konu. :)

Yanlış anlamışsın galiba hangi bölümün mezunları bu dersin öğretmenliğini yapsın diye soruluyor. Yani okullarda Türkçe grubu derslerine mi girsin yoksa Tarih grubu mu. :)

@beyazsoy meb bu iki branş arasında düşünüyor dedim konuda :) o yüzden 2 şık ekledim :)
Pardon ,sanırım harun herkesin bu haberi okuduğu varsayımdan yola çıkmış)))

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
@aserat54 ve @Yiğitt dil ile ilgili olduğu icin edebiyat verilmesi daha uygun olunur :)
Ama Tarih bence ana dalı. :)
Yani Tarih okuyan arkadaşlarım var ve Osmanlıca görüyorlar zaten.
Birkaç kez görmüştüm Arapça'ya çok benziyor, vav okutucusu falan var sadece.
Tarih'le daha mantıklı gibi geliyor bana da.

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Ama Tarih bence ana dalı. :)
Yani Tarih okuyan arkadaşlarım var ve Osmanlıca görüyorlar zaten.
Birkaç kez görmüştüm Arapça'ya çok benziyor, vav okutucusu falan var sadece.
Tarih'le daha mantıklı gibi geliyor bana da.

Zaten asıl olması gereken o, ama tam olarak bir dil bile değilmiş söylendiği kadarıyla. Bu yüzden eski dönemlere ait bir şey olduğu için Tarih olmasını istedim... :)
Inşallah 2 branşta bu güzel gelişmeden yararlanır :)
Pardon ,sanırım harun herkesin bu haberi okuduğu varsayımdan yola çıkmış)))
Kabak yine benim başıma patladı :D

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Pompy fazla okuyunca uzum üzüme bakaka baka misali))) öğretmenliği verilecek yazsan anlaşılırdı)))
Beyazsoy haberde öğretmenlik ile bahsettim herkes anladı bir sen anlamadin :D
Bu arada laf pompy den açılmışken yeni yıl hediyesi olarak pompy banı 31 aralıkta açılıyormuş :D

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Zaten ilk sene dersi verecek öğretmen zor bulunacak çünkü osmanlıca ne tam bir tarih ne de tam bir edebiyattır. İkisinin arasındadır. Ondan dolayı bu dersi kimin vereceğini meb kendisi dahi bilmiyordur sadece kamu yoklaması yapıp ona göre karar verecekler. Bence edebiyat öğretmenlerinin vermesi daha mantıklı sonuçta gramer gerektiren bir şey :) hani tarih öğretmenlerine verilmese de olur zaten büyük ihtimalle edebiyat öğretmenlerine verilecektir.