2021 Nightmare Alley / Kabus Sokağı - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

7740496.jpg

Nightmare Alley

Tür:
Suç, Dram, Gerilim
Süre: 150 dakika

Yönetmen: Guillermo del Toro
Senaryo: Guillermo del Toro, Kim Morgan, William Lindsay Gresham

Oyuncular:
Bradley Cooper
Cate Blanchett
Toni Collette

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.7/10
Rotten Tomatoes: 81%
Metacritic: 72/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,831
Puanı
1,060
Bu süreler yüzünden insan filmlerden soğuyor. Böyle bir filme 150 dakika süre nedir, gayet düz, aksiyonu olmayan bir film işte neden uzatma gereği duyuluyor ki...

"Zihin Okuma" adı altında dolandırıcılık yapan fakat en sonunda tüm oyunları kendi ayağına dolanan bir adamın hayatına odaklanan film. Yine fazla para hırsının mahvettiği bir hayata şahit olduk. Karaktere kızdığım noktalar olsa da sonunun böyle olması beni üzdü, keşke hırs yapmak yerine Molly ile karnavallarda sakin bir hayat sürselerdi.

Filmin atmosferi ve tabiki Bradley Cooper faktörü filmi izlenir kıldı benim açımdan. Senaryo namına bir albenisi yoktu ama film için kurulan renkli dünya ve Bradley Cooper karizması, oyunculuğu seyirciyi elde tutmayı başarıyor. Asıl hikaye ikinci yarıdan sonra başlasa da ilk yarı benim için çok daha güzeldi.

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro'nun 2017 yapımı "The Shape of Water" filmine gidelim. Soğuk Savaş döneminde geçen, içinde tutsaklığın olduğu, masallar diyarından çıkmış bir film gibiydi, sinematografik olarak da o dönemi andırıyordu. Aynı yönetmenin 2021 yapımı "Nightmare Alley" filmine dönelim. Bu kez İkinci Dünya Savaşı döneminde geçiyor ve içinde yine tutsaklık var, masallar diyarından çıkmış gibi bir film ve sinematografik olarak benzer.

Bu filmde Stan karakterinin gizemli bir şekilde kendisini göstermesiyle başlıyor. Karnaval ekibine katılan ve Zeena ile yakın temas halinde olan Stan, Zeena'nın eşi Pete'in zihin okuma numarasını almaya çalışır. Stan kendisini geliştirdikten sonra Molly ile birlikte bir başka yere taşınıp numaralarını orada sergilemeye başlar; ancak her şey farklı bir boyut kazanmaya başlayacaktır bunun sebebi ise Dr. Lilith Ritter karakteridir. Ezra Grindle karakterinin de olaylara dahil olmasıyla birlikte film hareketlenmeye başlar.

Stan karakteri insanları manipüle eden dolandırıcı bir karakter. Stan'in psikolojisi de kendisini gösteriyor, hırsları da kendisini gösteriyor. Bir insanın hırslandıktan sonra hangi noktaya gelebileceğini gösteriyor film. Tabii süresi biraz fazla uzun ve çözülme anları daha iyi işlenebilirdi ama genel olarak iyi bir film olduğunu söyleyebilirim. Son olarak, çok sigara içtin be Bradley Cooper.

7/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,598
Puanı
860
Bu kadrodan daha iyi bir film beklerdim. Shape of Water'a ödül verildiğinden beri Del Toro'ya zaten uyuzum ama oyuncular hatırına izlemek istedim sonunu zor getirdim. Konu aslında ilgi çekici olabilirdi ama gereksiz bir uzunluğun üstüne bir de bu ağır tempo eklenince film dayanılmaz oluyor.

Senaryo üzerinden bir mesaj vermeye çalışmışlar ama başaramamışlar. Bu yüzden de senaryoda gereksiz bir ağırlık var. İnsanın egosu ve hırsını anlatmak için bu kadar katman ve kasvet yaratmaya gerek yoktu. Bazı sahneler o yüzden çok karanlık çekilmiş ve bu hiçte iyi olmamış.

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bu kadrodan daha iyi bir film beklerdim. Shape of Water'a ödül verildiğinden beri Del Toro'ya zaten uyuzum ama oyuncular hatırına izlemek istedim sonunu zor getirdim. Konu aslında ilgi çekici olabilirdi ama gereksiz bir uzunluğun üstüne bir de bu ağır tempo eklenince film dayanılmaz oluyor.

Senaryo üzerinden bir mesaj vermeye çalışmışlar ama başaramamışlar. Bu yüzden de senaryoda gereksiz bir ağırlık var. İnsanın egosu ve hırsını anlatmak için bu kadar katman ve kasvet yaratmaya gerek yoktu. Bazı sahneler o yüzden çok karanlık çekilmiş ve bu hiçte iyi olmamış.

6/10
Ben de ödül aldığı filmi eleştirmiştim ama ödül aldığı o film yerine, bu film ödül almış olsa ses çıkarmazdım. O filmine göre çok daha iyi bir filmdi. :D

• Beğendim
Reactions: mesmeso

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,598
Puanı
860
Ben de ödül aldığı filmi eleştirmiştim ama ödül aldığı o film yerine, bu film ödül almış olsa ses çıkarmazdım. O filmine göre çok daha iyi bir filmdi. :D
Kesinlikle. O film de resmen ödül almak için her tuşa basmış gibiydi.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kesinlikle. O film de resmen ödül almak için her tuşa basmış gibiydi.
Gerçi ödül almasına rağmen daha kötü olanlar da var, onların arasında parlar. Chariots of Fire ve Shakespeare in Love gibi filmler ilk aklıma gelenler. En azından bu filmin sanatsal yönü vardı ama bu iki filmde neredeyse hiçbir şey yoktu. The Hurt Locker da vardı mesela, onun ödül alması daha da kötüydü.

• Beğendim
Reactions: mesmeso

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: https://izleryazar.com/nightmare-alley-2021/

Prodüksiyon tasarımı, görüntü yönetimi ve müzikleriyle başarılı bir yapımdı. Fakat daha fazlası yoktu ne yazık ki. Hikaye böyle büyük bir prodüksiyon için son derece vasat kalmış. Özellikle filmin ilk yarısını son derece sıkıcı buldum. İkinci yarı biraz daha toparlanır gibi olsa da hiçbir zaman Oscar adayı büyük bir film izliyorum hissine kapılmadım. Pahalı bir vasatlık. Del Toro'yu hiçbir zaman tam sevemeyeceğim sanırım...

5/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tam yorum: https://izleryazar.com/nightmare-alley-2021/

Prodüksiyon tasarımı, görüntü yönetimi ve müzikleriyle başarılı bir yapımdı. Fakat daha fazlası yoktu ne yazık ki. Hikaye böyle büyük bir prodüksiyon için son derece vasat kalmış. Özellikle filmin ilk yarısını son derece sıkıcı buldum. İkinci yarı biraz daha toparlanır gibi olsa da hiçbir zaman Oscar adayı büyük bir film izliyorum hissine kapılmadım. Pahalı bir vasatlık. Del Toro'yu hiçbir zaman tam sevemeyeceğim sanırım...

5/10
Harika gidiyoruz. Ben 7, @mesmeso 6, sen 5, sıradaki 4 puan mı olacak acaba? :A

• Güldürdün
Reactions: mesmeso and bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Teknik anlamda çok başarılı bir film olsa da senaryo, kurgu gibi faktörler devreye girince sınıfta kalan bir film olmuş.

İzlediğim her filmi sonrası Guillermo del Toro'nun abartılan bir yönetmen olduğu düşüncesi kafamda iyice oturmaya başlıyor, bu film de bu fikrimi perçinlemeye devam etti. Aldığı Oscar da can sıkıcıydı zaten.

Filme dönecek olursak, izlediğimiz şey gerçekten ilgi çekici başlıyor ancak devamını hiç getiremiyor. Özellikle ikinci yarının başlamasıyla birlikte film gerçekten takip etmesi zor bir hal alıyor, izleyiciyi şaşırtmak için yapılan birçok şey işe yaramadığı gibi filmi de takip etmesi zor bir forma sokuyor. Final de vasattı.

Teknik kısmın hatırına 1 puan fazla veriyorum...

• Beğendim
Reactions: bazinga

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Gizem gerilim türleri üzerine bolca film izlemiş biri olarak çok daha üst düzey bir film bekliyordum. Bu filmin de kısım kısım türünün hakkını verdiğini söyleyebilirim ama beklediğim epikliği bulamadığımı da belirtmem gerekiyor. Teknik olarak gerçekten fazla üst düzey bir film. Renk tonları, atmosferi, sinematografisi ve müzikleri filmi izlerken size keyif veriyor. Ama senaryosu çok daha iyi işlenebilir. Evet bu haliyle de keyif aldım ama sonlara doğru eh iştelik duruma geldim.. Çok detaya girmek istemiyorum ama filmin final kısmında yapılan tercihler filmin değerini düşürdü diyebilirim...

Bradley Cooper ve Rooney Mara arasındaki ilişki gerçekten kaliteli işlenmiş ama olaya Blanchett'ın dahil olmasıyla iş bambaşka noktalara geldi elbette... Sihirbazlık teması üzerine ilerleyen film bir nevi bu işin püf noktalarına da giriyor. Ama olay elbette başka şekilde ilerliyor çünkü bu işlerde her zaman bir hile vardır... Bir Prestige kadar olmasa da bence bu konuda işleyiş fena değildi. Benim için film son kısma kadar oldukça başarılıydı... Son kısımdan sonra tadı düşüyor ve alması gereken puandan aşağılara düşüyor maalesef...

Del Toro abartılmaya ve gereksiz övülmeye devam edilen bir yönetmen olacak gibi... Gerçi bu filmini önceki filmi Shape of Water'dan daha çok beğendim ama neyse.. En azından anlattığı bir hikaye var burada ve bu hikaye çok daha Oscar kovalamaktan uzak...

7.5/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Gizem gerilim filmlerini seven biri olarak başlarda karanlık ve gizemli atmosferiye beni çeken ama beklediğimi tam olarak bulamadığım bir filmdi. Senaryonun yeterince güçlü olmaması filmin tek eksiğiydi diyebilirim. Bu tarz filmlerde filmin kilit noktası finalidir ve ben filmin finalini beğenmedim maalesef. Yine de son 15 dakikalık kısma kadar keyifle izlediğimi söyleyebilirim. Bradley Cooper'ın oyunculuğu beklediğimden üst düzeydi özellikle...

7/10