Mustafa Kemal ATATÜRK’ün En Çok Sevdiği Yemeklere Göz Atmak İster misiniz?

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Bugün 10.Kasım.2020;
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRKÜN sadece bedenen hayata veda ettiği gün; kendisi sadece bedenen hayata veda etsede;herzaman kalbimizde;ruhumuzda;fikirlerimizde yaşamaya devam edecektir.

Bugüne özel olarak ise; ATAMIZIN en çok sevdiği yemekler hakkında kısa bilgiler vermek istedim sizlere;ilginizi çekmesi dileğiyle;

1605026463558.png

ÖĞRENCİLİK YILLARININ EN BÜYÜK ALIŞKANLIĞI: KURU FASULYE-PİLAV

1605026512914.png

Atatürk’ün en sevdiği yemek etsiz kuru fasulye, kendisinin tabiriyle ‘yağlı fasulye’ idi. Hatta öyle severdi ki konakta mutlaka kuru fasulye bulunurdu. Atatürk, fasulyenin yanında pilav yerdi. Ulu Önder’in ekmek ile arası yoktu. Pilav yoksa öğünlerle birlikte iki dilim ekmek yemek ona kafi geliyordu.

KAHVALTININ VAZGEÇİLMEZİ: PEYNİRLİ OMLET

İki yumurta ve beyaz peynirle yapılan bu omlet, Atatürk'ün kahvaltılarında da sık sık yer alan bir yemekti.

1605026696722.png
*********************************************************************************

1605026725761.png

ANNESİNİN ELİNDEN: SELANİK USULÜ ISPANAKLI BÖREK

Annesi Zübeyde Hanım’ın elinden çıkmış olan Selanik usulü ıspanaklı börek, Cumhuriyetimizin kurucusunun çocukluğundan kalma en özel lezzetlerdendi.

1605026783169.png

TOPLANTI SOFRALARINDA İLK TERCİH: FAVA

Toplantılarını kalabalık ve yemekli olarak gerçekleştirmeyi tercih eden Atatürk rakı içmeyi çok seviyordu. Bu nedenle genellikle rakılı toplantı sofralarında fava olmasını istiyormuş.
1605026861871.png

ÇOK SEVİLMEYEN BİR LEZZET: ETLİ BAMYA

Bamya yemeği herkesin çok sevdiği bir lezzet olmamasına rağmen, Mustafa Kemal Atatürk akşam menüsünde etli bamyaya yer verirdi. Atatürk etli bamya yemeğini yoğurt ile birlikte tüketmeyi tercih ederdi.
1605026989331.png

****************************************************************************************************************************************

1605027001528.png

Atatürk'ün olmazsa olmazlarından biri de sarı leblebiydi. Atatürk leblebisinin iyice fırınlanmış olmasını isterdi. Atatürk'ün leblebileri mutfaktaki tavalarda ısıtılarak servis edilirdi.Soğuk ayran içerdi veya bir kase yoğurt tüketirdi. Hatta bazı zamanlar çay ve kahve ile güne başlardı. Daha sonra da gazetelerini okurken sütlü kahvesini içerdi. Atatürk’ün kahveye çok düşkün olduğu ve günde 10-15 fincan kahve tükettiği biliniyor.

1605027113946.png

Ve tüm tarihe geçen gerçekleşemeyen son dileği;

Enginar.

Ulu Önder'in son isteği de karaciğere iyi geldiğini öğrendiği enginar yemekti. Ancak kasım ayı olduğundan İstanbul'da bulunamayan enginarın Hatay'dan getirilmesi uzun sürdü ve enginar İstanbul'a ancak Atatürk'ün ölümünden sonra ulaşabildi.

SON DİLEKLERİNDEN BİRİ

Atatürk'ün en sevdiği yemeğin enginar olduğu söylense de bu tamamen yanlış… Çünkü Çünkü Mustafa Kemal hiç enginar yememiş ama tatmayı çok istemişti. Hatta son isteklerinden birisiydi… Yaveriyle arasında geçen konuşma ise şöyleydi:

“Çocuk, ben hiç enginar yemedim biliyor musun?”

“Türkiye'nin en ünlü aşçısı sizin için hazırladı. Kahramanmaraş'tan trenle yola çıktı. Geliyor Paşam”

Ama o tren 10 Kasım'a yetişemedi. Mustafa Kemal Atatürk merakla beklediği enginarı yiyemeden hayatını kaybetti.

*********************************************************************************************************************************************************************************

Bu konu ile birlikte tekrardan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ü özlem ve minnet ile anıyorum.Ruhu Şad Olsun!

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Enginar ile alakalı hikayeyi ilk duyduğum zaman çok duygulanmıştım, yine okudum, yine duygulandım... Bir ekleme de ben yapayım, en sevdiği tatlının da irmik helvası olması lazım.

Güzel bir konu, ellerine sağlık abi. :D @The_Erinch

• Harika
Reactions: The_Erinch

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,113
Puanı
1,061
Fava nedir bilmiyorum ama kuru-pilav benim de sevdiğim bir yemektir. Börek, yoğurt ve omleti de severim. Enginar'ın karaciğere iyi geldiğini biliyordum ama Atamızın o hikayesini bilmiyordum.

• Beğendim

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,432
Puanı
409
Güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık.

KURU FASULYE-PİLAV - pilav zaten tek başında efsane ama fasulye ile birleştirince daha bi güzel oluyor

ISPANAKLI BÖREK - orta okul ve şimdi üniversite yılları en sevdiklerimden balkanlarda ıspanaklı börek hala çok seviliyor

Fava ve etli bamya ile aram iyi değil

• Beğendim