2020 Minari - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

0763916.jpg

Minari

Tür:
Dram
Süre: 115 dakika

Yönetmen: Lee Isaac Chung
Senaryo: Lee Isaac Chung

Oyuncular:
Steven Yeun
Yeri Han
Yuh-Jung Youn
Alan S. Kim

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.1/10
Metacritic: 88/100

Filmin Fragmanı:

Konusu

Minari, kırsal bir bölgeye taşınan bir ailenin hayatına odaklanıyor. 1980’li yıllarda 7 yaşındaki Kore kökenli Amerikalı David, babası Jacob’un isteği üzerine annesi ve kardeşi ile birlikte Arkansas’ta kırsal bir bölgeye taşınır. Aile, burada yeni bir çevre ve yaşam tarzı ile karşı karşıya kalır. David’in annesi Monica, hiçliğin ortasındaki bu mobil evde yaşamaktan dolayı korkulara kapılırken, David ve kız kardeşi yeni hayatlarından eper sıkılır. Bu sırada aileye, onlarla birlikte yaşamak için Kore’den gelen büyükanne de katılır. Jakob, dokunulmamış toprakta bir çiftlik yaratmaya çalışırken, ailesini ve evliliğini tehlikeye atmaya başlar. (sinemalar.com)

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu filmi çok sevebileceğimi düşünüyordum ama beklediğim kadar çok sevmedim. Güzel, keyifli sahneleri vardı. Samimi bir aile filmi olarak görülebilir ama konu çok da önemli değildi. Göçmen zorluğu meselesi daha etkileyici bir şekilde ele alınabilirmiş. Başroldeki çocuk çok sevimliydi. Gördüğüm en farklı anneanne de. :)

Tam yorum: minari-2020

7.5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Bu filmi çok sevebileceğimi düşünüyordum ama beklediğim kadar çok sevmedim. Güzel, keyifli sahneleri vardı. Samimi bir aile filmi olarak görülebilir ama konu çok da önemli değildi. Göçmen zorluğu meselesi daha etkileyici bir şekilde ele alınabilirmiş. Başroldeki çocuk çok sevimliydi. Gördüğüm en farklı anneanne de. :)

Tam yorum: minari-2020

7.5/10
Bu yorum için koca bir +1 yazsam kabul edilir mi çünkü gerçekten tamamiyle böyle düşünüyorum ve daha ne ekleyebilirim emin değilim. :A Puanım da aynı zaten. :A @Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Bu yorum için koca bir +1 yazsam kabul edilir mi çünkü gerçekten tamamiyle böyle düşünüyorum ve daha ne ekleyebilirim emin değilim. :A Puanım da aynı zaten. :A @Sherlock
Normalde uzun uzun filmleri yorumlayan ve puanlayan jürilerimizden birisi olduğun için bu seferlik kabul ettik gitti. :A Sonuçta filmin yorum konusuna girip yorum da yapmışsın görüldüğü üzere zaten. :A

• Güldürdün
Reactions: Aserat

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,534
Puanı
860
Yavaş filmlerden hoşlananların seveceği bir film olmuş. Kore göçmeni bir ailenin Amerika'da var olma hikayeleri güzel anlatılmış. Sade ve dokunaklı bir film.

Aile sıradan ama ilgi çekiciydi. Özellikle David'e hasta oldum. Çocuk çok tatlı ve komikti. Soonja gerçekten çok garip bir anneanneydi. Parçalayacağı düşünülen aileyi bir araya getiren isim oldu.

Senaryo çok iyi değildi ama çekimleri beğendim. Özellikle kırsal alan sahnelerinin renkleri çok güzeldi. Teknik dalda bir ödül güzel olabilir.

Ödül dönemini dolu dolu geçirmiş bir yapım olarak gözüküyor. En İyi Film geçen seneki efsaneden sonra hayal olur. Steven Yeun aslında aday olan ilk Asyalı olarak ödülü alabilirdi ama karşısında çok fena isimler var. Siyahi övgüsü yerine Asyalı övgüsü görmeyi isterim.

Yuh-Jung Youn'u ben kategorisinde favori görüyorum. Zaten şimdiye kadar da eli çok boş dönmemiş.

7/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Her ne kadar içinde dram barındırsa da tatlı, samimi, sakin ve izlemesi keyifli bir filmdi.

Daha iyi bir iş ve maddi olanak hayalleriyle merkezden kırsal bir bölgeye taşınan göçmen bir ailenin yaşadığı geçimsizliklerini konu alan, klasik bir aile dramı da diyebileceğimiz türden bir filmdi aslında ama bu basit senaryo iyi bir yönetmen ve oyuncuların da etkisiyle güzel bir şekilde işlenmiş.

Bence filmin asıl başrolü David karakterini canlandıran çocuk oyuncuydu, hem tatlılığıyla hem de performansıyla filme damgasını vurmuş. Babaannesi ile olan sahneleri çok güzeldi. Anne-baba arasındaki çatışmadan ziyade bu iki karakter arasında gelişen ilişki daha ön plana çıkmış zaten filmde.

Yılın en sevdiğim filmlerinden olsa da kusurları ve eksik yanları da vardı filmin. Üstte de dediğim gibi küçük çocuk ve babaanne dışındaki karakterler biraz sönük kalmış. Anne-baba arasındaki ilişki ve geçimsizlik daha iyi işlenebilirdi diye düşünüyorum. Kız çocuk da fazla geri planda kalmış, hiç etkisi yoktu senaryo üzerinde. Bu karakterlere biraz daha derinlik verilebilseymiş daha kusursuza yakın ve kaliteli bir iş çıkabilirmiş ortaya ama bu haliyle de yeterince iyi bir filmdi. Oscar'dan eli boş dönmemesini temenni ediyorum. :D

8/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Sakinlik ve taşra hissine sonuna kadar hissettiren, o durgunluk içerisinde içine samimiyet, dram ve hafif güldürü ekleyen keyifli bir filmdi. Çok daha büyük bir film olabilirdi ama şu haliyle de izlemesi keyifli bir film diyebilirim.

Hikayenin çıkış noktası hayatta kalmak için taşraya gitmek gibi gözükse de bu baba tarafından böyle gözüküyor. Anne tarafından ise olaylar ters algılanıyor. Aralarındaki ilişkinin gerilimi tırmanıyor ve bu iki çıkmaz bence filmde iyi verilmiş. Adam yapacağı bir şeyi olmadığını biliyor ve tek düzelikten bunalan bir usta bu konuda elinden gelen een iyisi neyse onu yapmak ister. Ancak burada ailesine söz hakkı tanımaması ve peşinden sürüklemesi olayların gidişatını değiştiriyor. Film bu durumu ailedeki çocuk karakter David ve aralarına sonradan katılan büyükanne açısından işliyor.

İki karakteri oynayan hem çocuk oyuncu hem yaşlı teyzemiz çok başarılı oynamış. İkisi arasındaki ilişkiyi daha iyi yansıtamazlardı diyebilirim. Önce çirkinlikler, sonra haylazlıklar, sonra da tebessüm ettiren, sonra da kısım kısım duygulandıran derin bir sevgi ilişkisi. Epey başarılıydı...

Film genel olarak başarılı olsa da drama potansiyelinin daha üstüne çıkabilecekken çıkamamış olmakla yetiniyor. O potansiyeli tepeye çıkaran daha geçen yıl Parasite örneği var elimizde. Burada biraz daha süre olsa ve hikaye biraz daha çeşitlense sanki çok daha başka bir film olabilirmiş. Yine de yılın kaliteli filmlerinden diyebilirim.

7.5/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Diğer birçok 2020 filmi gibi beklentilerimin altında kalan bir film oldu açıkçası. Belki çok kaliteli bulmam, belki çok başarılı bir film değildir ancak kesin severim diye düşünüyordum tıpkı @bazinga gibi... Fakat maalesef öyle olmadı, anneannemiz çok sempatikti, çok tatlıydı ancak onun dışında fazla sevemedim de filmi.

Filmin en büyük kusurları hikayesi ve karakter gelişimleri bence. Hikayesi hem fazla ilgi çekici ilerlemiyor hem de finali tatmin etmiyor. Anne-baba arasındaki çatışmaya yeterince ekran süresi ayrılmamış, anneanne-erkek torun kısmı güzeldi, sempatikti ama orası da tam olarak tatmin etmedi şahsen beni, son olarak kız çocuk karakterini neredeyse hiç görmüyoruz, ailenin diğer üyeleri sürekli bir şeyler yaşarken kız çocuğun hikayesine pek değinilmiyor.

Olumlu yönlerine değinecek olursak başta da dediğim gibi anneanne karakteri çok sempatikti, aynı şekilde çocuk oyuncu (David) Alan S. Kim'i izlemekten de keyif aldım. Zaten bence filmin asıl başrolleri bu ikiliydi, Steven Yeun zayıf senenin etkisiyle adaylık alabilmiş. Bunlar dışında filmin geçtiği mekanlar, atmosfer, o doğal taşra ortamını beğendiğimi söylemeliyim.