MEnes'in Foruma Kayıt Oluşunun 5. Yılı!

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
O dediğin eski fiyatlardır kesin, şuan bence daha da artmıştır... :A Piyasa alt üst oldu pandemiden sonra, her şeyin fiyatı uçtu... :A

Hmmm değişik bir sistemmiş ama mantıklı ve düzenli bir sistem gibi geldi. Eski üyelere kolaylık olması normal tabi, sıra olmadan işi çözüyorsun ne güzel işte. 3 katı kısmı biraz sıkıntılı olabilir belki bir ihtimal. :A Toplam yıllık maaşının toplam kiradan 3 katı fazla olması...

Buradan basit bir hesap yapsak 5 bin tl maaş alan biri yılda 60 bin tl alır. Ev kiraları 2000 tl desek, 24 bin tl senede yapar. Yani düz hesap bakınca hiç bir şekilde kurtarmıyor... :A Ki 5 bin tl maaş almak da bizim ülkede oldukça zor ve ev kiraları da 1500'den aşağı bulmak baya zor... :A
Fiyatlar bir kaç ay önce o ayardaydı ama uçmuşsa bizim para birimide uçuyor :A yani birikimi yabancı para birimi olanlara değişen birşey yok, aynı hesap.

Kira sistemi Bizde kurtarıyor. Zaten net olarak değil, vergiden önceki halini hesap ediyorsun ama bizde de genelde eşini veya senle evi paylaşacak kişiyide katıyorsun ve ikisinin toplam maaşıda katkı sağlıyor eğer tek kişinin maaşı yetersizse. Tr de o hesabında senle kalacak kişide çalışıyorsa sıkıntı çıkmaz :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Fiyatlar bir kaç ay önce o ayardaydı ama uçmuşsa bizim para birimide uçuyor :A yani birikimi yabancı para birimi olanlara değişen birşey yok, aynı hesap.

Kira sistemi Bizde kurtarıyor. Zaten net olarak değil, vergiden önceki halini hesap ediyorsun ama bizde de genelde eşini veya senle evi paylaşacak kişiyide katıyorsun ve ikisinin toplam maaşıda katkı sağlıyor eğer tek kişinin maaşı yetersizse. Tr de o hesabında senle kalacak kişide çalışıyorsa sıkıntı çıkmaz :A
Tabi aynı oranda para birimi de artıyor sen de haklısın. Değeri düşen hep TL sonuçta... :A

O açıdan tabi düşününce iki kişi de çalışıyorsa bir sıkıntı çıkmaz. Ama tek çalışan için elbet bir yerde yetersiz kalıyor. Bizde o sistem olsaydı zor kurtulurdu. Sonuç olarak genel olarak sonumuz hayrolsun, işimiz zor... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Tabi aynı oranda para birimi de artıyor sen de haklısın. Değeri düşen hep TL sonuçta... :A

O açıdan tabi düşününce iki kişi de çalışıyorsa bir sıkıntı çıkmaz. Ama tek çalışan için elbet bir yerde yetersiz kalıyor. Bizde o sistem olsaydı zor kurtulurdu. Sonuç olarak genel olarak sonumuz hayrolsun, işimiz zor... :A
Sizinkiler her şekilde para elde edeceği için sorun çıkarmazdı bence :A
Misal banka kartında paranız yetersiz olsada alışverişe yapıp 'kredi kartı borcum' var diyorsunuz. Ama bizde para azsa veya yoksa hayatta kullanamıyorum kredi kartını.
Kredi kartı borcu gibi bir durum yok bizde :A

Bu arada internetten altı üstü 50 Euro'luk birşey alsam dahi adamlar beni araştırıyor. Zamanında fatura vs aksatma olmuşsa sorun çıkıyor :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Sizinkiler her şekilde para elde edeceği için sorun çıkarmazdı bence :A
Misal banka kartında paranız yetersiz olsada alışverişe yapıp 'kredi kartı borcum' var diyorsunuz. Ama bizde para azsa veya yoksa hayatta kullanamıyorum kredi kartını.
Kredi kartı borcu gibi bir durum yok bizde :A

Bu arada internetten altı üstü 50 Euro'luk birşey alsam dahi adamlar beni araştırıyor. Zamanında fatura vs aksatma olmuşsa sorun çıkıyor :A
Mal sahipleri ve zenginler sorun çıkarmaz elbette ama olan garibana olur... :A O da güzelmiş benim tarzım hep odur zaten, elimde olmayan parayı asla harcamam. :A

Sistem detaylı inceleyip karar veriyor o zaman, güzel sistem güzel. Ama bize uzak bir sistem... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Mal sahipleri ve zenginler sorun çıkarmaz elbette ama olan garibana olur... :A O da güzelmiş benim tarzım hep odur zaten, elimde olmayan parayı asla harcamam. :A

Sistem detaylı inceleyip karar veriyor o zaman, güzel sistem güzel. Ama bize uzak bir sistem... :A

Darısı başınıza diyelim :A
Kısmet

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Evet öyle demek lazım... :A
Sevdim performansını, iyi goygoy yaptık, hayata dair önemli konulara deyindik. İyi ki açtım konuyu :Z
IMG_20201020_193915.jpg

• Harika