2020 Mank - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

Mank.jpg

Mank

Tür:
Biyografi, Dram
Süre: N/A

Yönetmen: David Fincher
Senaryo: Jack Fincher

Oyuncular:
Lily Collins
Amanda Seyfried
Gary Oldman
Tom Burke

IMDb Linki

Puanlar:

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
4 Kasım sanıyordum ben de yayın tarihini, şu an sen söyleyince fark ettim. :(
Aramızda kalsın fakat o kadar İngilizce kasmaya çalışmama rağmen ben de Kasım ve Aralık'ın İngilizcelerini hep karıştırıyorum December hangisiydi November hangisiydi diye... :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Aramızda kalsın fakat o kadar İngilizce kasmaya çalışmama rağmen ben de Kasım ve Aralık'ın İngilizcelerini hep karıştırıyorum December hangisiydi November hangisiydi diye... :A
Günler ve mevsimler çok karıştırılıyor bence genel olarak, benzer durumdan ben de şikayetçiyim. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ulan beni de yanlış mı biliyorum acaba diye yalandan gerdin. Doğru bildiğim çıkış tarihini sorguladım boşu boşuna. Neyse ki muazzam hafızam olayı çözdü ve konuyu çok erken açtığını çözdüm hemen... :A @Sherlock @Tolstoyevski

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@Sherlock sağ olsun aramızda screener'ı olan eleştirmenler olabilir diye konuyu erkenden açmış. :A

Çok iyi diyorlar film için. Genel izleyiciye çok hitap etmeyen ama sinefillerin bayılacağı bir filmmiş. The Artist civarı bir şey olsa yeter bence. :Z

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: mank-2020

Çok zor bir filmdi, beklentimin çok altında kaldı. Ana karakterle hiç bağ kuramadım. Orson Welles veya Amanda Seyfried çıktığında ekrana kilitlendim. (Evet biri karakter biri oyuncu sebebiyleydi.) Amanda Seyfried büyüleyiciydi...

Son 15 dakikasını falan tam anlamıyla sevdim sadece.

Teknik olarak her şey üst seviyeydi tabii.

6/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Yine, yeniden beklentilerimiz karşılanmadı...

Söz konusu gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden birisi olan David Fincher olunca, filmin konusu gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birisi olan Citizen Kane ile doğrudan bağlantılı olunca beklentiler de haliyle yüksek oluyor ancak cidden zor bir film, zor olmasının yanı sıra eksiklikleri de mevcut.

Her şeyden önce filmin irdelediği dönem hakkında, Citizen Kane hakkında herhangi bir fikriniz yoksa izlemenizi önermem. Ben bu iki şartı karşıladığımı düşünmeme rağmen filmden beklediğimi alamadım...

Her şeyden önce film bana kalırsa film biraz fazla taraflı, bu da ister istemez Orson Welles cephesini pek göremememize neden oluyor. Bu da filmin ilgi çekiciliğini azalıyor, Orson Welles'i daha çok görmek, olayları onun bakış açısından da duymak isterdim ama kendisini çok çok az görüyoruz. Böyle olunca da Mank ve Orson arasındaki çatışmayı, anlaşamamalarını tam anlamıyla hissedemiyoruz.

Bir diğer sıkıntı ise film birçok şeyi bir arada anlatmaya çalışıyor ama anlatmak istediği hemen hemen hiçbir şeyi tam manasıyla izleyiciye anlatamıyor. Bir yandan Mank'in, Citizen Kane'in senaryosunu yazmasına etki eden olaylar bütününü izliyoruz, bir yandan dönemin politik/siyasi şartlarını izliyoruz, bir yandan sessiz sinemadan sesli sinemaya geçiş sürecini izliyoruz, bir yandan Mank'in alkol problemini/sağlık sorunlarını izliyoruz, bir yandan da ucundan bucağından Orson'la arasındaki çatışmayı izliyoruz. Film bunları hem biraz karışık bir kurguyla anlatıyor, hem de dediğim gibi hiçbirini tam manasıyla anlatmayı başaramıyor bence.

David Fincher'ın en önemli özelliklerinden birisi genel izleyiciyi bir şekilde yakalayabilmesi, konu ne kadar sert veya anlaşılmaz olursa olsun filmleri genellikle izleyiciye derdini anlatmayı başarır. Burada o durum hiç yok maalesef. Fakat bence böyle bir derdi de yok zaten. Filmin senaryosu babasına ait, filmin konusu çok kısıtlı bir kesime hitap ediyor ve uzun süredir çekmek istediği ancak çekemediği bir film. Ödül sezonunda da filmin birçok kategoride şansının yüksek olacağı aşikar...

Şu ana kadar filmin hep olumsuzluklarından bahsettim ama yabana atılmayacak olumlu yönleri de mevcuttu elbette. Çözümlenmelerin yaşandığı son 15-20 dakikalık kısım, filmin bütünü çok anlaşılır ve yeterli olmasa da diyalog/replik kalitesi ve teknik detaylar cidden çok başarılıydı. Dönemin ruhuna uygun müzikler, kamera açıları ve sahne geçişlerini çok sevdim.

Oyunculuk performansları açısından Gary Oldman'a değinmeden geçmek olmaz, ben performansını çok başarılı buldum, karakterin her duygusunu hissettirmeyi başarmış. Tabii bunda filmin tamamen onun karakterinin gözünden anlatılmasının etkisi büyük. Oscar adaylığı da alacaktır tahminimce bu performansıyla, kazanma olasılığı da yüksek olacaktır ama şimdiden bunu söylemek için çok erken tabii. Onun dışında en çok Amanda Seyfried dikkat çekiyordu bence de, ışıl ışıl parlıyordu siyah-beyaz ekranda...

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
Film güzel, Gary Oldman ondan da güzel.

Dönemin Hollywood'una sert eleştirilir yapılmış. Bizi o yılların sinematografisine götürmüşler. Yarattığı atmosfer de çok güzeldi. Genel kitleden ziyade daha azınlığa hitap ettiğini düşündüğüm bir biyografi filmi olmuş.

Umarım Fincher artık hak ettiği Oscar'ı bu filmle alır. Teknik bakımdan kusursuz. Senaryo ve oyunculuklar da kusursuz. Oscar'a ambargo koyması gereken bir film.

9/10

soo

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,298
Puanı
264
İzlemekte zorlandığım bir film oldu. O dönemin hollywood kültürüne çok hakim olmayanların kolay içine girebileceği bir film olmadığını düşünüyorum. Gary Oldman müthiş bir iş çıkarmış. Oscar ın en güçlü adaylarından olacaktır. Yönetmenlik ve teknik dallarda da adaylık hatta ödül alacağını düşünüyorum.

7.5/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Abartılı yorumlardan dolayı gözümde büyüttüğüm bir filmdi ama abartıldığı kadar da yokmuş. O dönem Amerika'sının sosyal ve siyasi yapısını, sektörün durumunu vb konularda çok bir bilgim olmamasına rağmen ve hatta Citizen Kane'i bile izlememiş olmama rağmen filmi sıkılmadan izledim ve de beğendim. İzlerken 1-2 google araması yapmak yetti benim için. Anlamadığım göndermeler, diyaloglar olmuştur elbette ama bunlar filmi bütünsel açıdan etkileyecek şeyler değildi.

Öncelikle film o dönemi çok güzel bir şekilde yansıtmış, sinematografik ve teknik açıdan harika bir yapımdı. Müzikler de o dönemin atmosferine güzel eşlik etmiş. Oyunculara gelirsek Gary Oldman dışında çok ön plana çıkan bir oyuncu olmasa da Amanda Seyfried'i çok beğendim. Hem sahnede ışıl ışıl parlıyordu, hem de canlandırdığı karakter Marion Davies'e inanılmaz benziyordu. Daha iyi bir oyuncu seçimi olamazmış kesinlikle. :) Gary Oldman zaten harika bir oyuncu, filme adını veren Mank karakterinin altından da oldukça başarılı bir şekilde kalkmış. Ama Oscarlık bir performans sergilediğini de düşünmüyorum.

İşin teknik kısmını geçip senaryo ve kurguya gelirsek eldeki malzeme daha iyi işlenebilirmiş diye düşünüyorum. Mank dışındaki karakterlere ve diğer ögelere daha önem verilip ön plana çıkartılsa daha iyi olurmuş. Yine de bu haliyle de harika olamasa da iyi bir film olduğunu düşünüyorum.

Etkinliklerde küsüratlı puan vermek istemediğim için puan konusunda 7-7.5 arasında kararsız kaldım. Diğer filmleri izledikten sonra belki değiştirebilirim, şimdilik: 7/10

Edit : 7.5/10 olarak güncelliyorum puanımı. :A

Son düzenleme:

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Büyük beklentilerle girildiğinde o beklentileri karşılamayacak ama beklentilerinizi iyi ayarladığınızda fena sayılmayacak bir yapımdı. Fincher'ın farklı bir tarza yönelmesini belki anlayabilirsiniz çünkü genelde farklı filmler yapmayı seviyor. Ancak çıkış fikri olarak biyografik bir dönem filmini siyah beyaz ve 2021 teknolojisiyle çekmek iyi bir senaryoyla çok daha başka bir şeye dönüşebilirdi.

Teknik olarak kusursuz bir yapım neredeyse. Siyah beyaz renk tonunu tam manasıyla muazzam kullanıyor. Büyük bir prodüksiyon, dönemin Hollywood'u, dönemin atmosferi gerçekten müthiş yansıtılmış. Genel sıkıntı ise senaryodaki çeşitlilik çok fazla ama süresi bunu kurtarmıyor. Zaman ayırdığı konulara derinlemesine dalmıyor. Bu kadar konuya değinmeyip belli konulara yoğunlaşıp Mank'in hikayesini çok daha etkileyici kılabilirdi. Film işin siyasi kısmını ve Mank'in buna bakış açısını, dönemin sinema piyasasındaki maddi ve siyasi mevzuları hakkıyla yansıtıyor ama Orson kısmı ve bazı diğer kısımlar yetersiz kalıyor gibi. Boşlukta ve doluluk hissini vermiyor. Çok daha iyi olabilirmiş..

Gary Oldman filmi taşıyan isim elbette. Baştan sona hakkını veren çok kaliteli bir oyunculuk. Ama bir Churcill performansı kadar değil tabi. Mank zor bir karakter ama altından ustaca kalkmış elbette. Amanda Seyfried çok gözükmüyor filmde ama gözüktüğü yerlerde ilgiyi üzerinde tutuyor. Böyle filmlerde daha çok görmek dileğiyle... Adaylığı da biraz senenin iddialı olmamasından gelmiş gibi yoksa daha iddialı bir yılda aday olması zordu.

Çok daha fazlası olmaya çalışıp çok daha fazlası olmaya çalıştığı konuları havada bırakan bir yapım olarak elimizde kalmış. Fincher'ın yönetmenlik olarak da iyi iş çıkardığın söyleyebilirim yönetmenlik Oscar'ını bu filmle almamasını doğru karşıladım. Daha büyük bir filmle almalı...

7/10

• Beğendim
Reactions: bazinga