Exxen Leyla ile Mecnun - 3. Sezon Yorumları

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,923
Puanı
1,061
FbhgBATXEAEy5v_

Exxen'in fenomen dizisi Leyla ile Mecnun yeni sezonuyla geri döndü.

Yönetmenliğini Onur Ünlü'nün, senaristliğini Burak Aksak'ın üstlendiği, başrollerini Ali Atay, Deniz Işın, Serkan Keskin, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın paylaştığı yapımın 3. sezonuyla ilgili tüm yorum ve paylaşımlarınızı buradan yapabilirsiniz. İyi seyirler.

Leyla ile Mecnun, yeni bölümleriyle her cuma Exxen'de!

• Harika
Reactions: MEnes and 12.Adam

Cervantes

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
600
Çok uzun bir ara oldu, sezon finalinde ne olduğunu bile unutmuşum. :) Durgun bir sezon açılışıydı, daha iyi bir bölüm bekliyordum açıkçası. Bölümün yıldızı yoğun bakımda yatan ve uyanmak bilmeyen şimbilliydi. :A Özellikle ışığa gidenlerin yolunu kesmesi, onlarla olan muhabbetleri güzeldi. Kendisi de ne ışığa doğru Nurten'inin ve yavrisinin yanına, ne de uyanıp arkadaşlarının yanına gitmedi uzun müddet. Ta ki bakkalının durumunu ve baralarının nasıl hiç edildiğini görene kadar. :D Nurten'i de ışık sahnesinde son kez gördük galiba, kendisi ışığa doğru süzüldü çünkü. :( Bir takım iş kurma girişimlerinden ( :D) sonra Leyla'nın evsiz kalması ve ev ararken ki ev kiralarına yapılan fahiş zamlara gönderme yapmaları ve ev bulamama durumuna atıfta bulunmaları da güzeldi. Bölümün kalan kısmı bana durgun geldi açıkçası. Mecnun ve Leyla aynı ev içinde iki yabancıya dönüştüler adeta ve Leyla evden ayrıldı. Sondaki Mecnun- Vedat sahnesi de güzeldi. Vedat'ın bakışlarından bile sinsilik akıyor adeta. Ve sondaki o şarkı ve Ezgi Asaroğlu'nun sesiyle bölümü bitirmemiz... :(

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Melis Birkan'ı çok sevmeme rağmen 3. sezonu çok sevmemiştim, dizinin düşmeye başladığı sezondu ve yarıda bırakmıştım. Tabii bölüm sayısı ve bölüm süreleri de bunda etkendi. Neyse ki yeniden başladıktan sonraki 4. sezon ve 5. sezonla dizi yeniden yükselişe geçti. İnşallah yeni başlayan 6. sezon da güzel olur. :A

• Güldürdün

Cervantes

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
600
Melis Birkan'ı çok sevmeme rağmen 3. sezonu çok sevmemiştim, dizinin düşmeye başladığı sezondu ve yarıda bırakmıştım. Tabii bölüm sayısı ve bölüm süreleri de bunda etkendi. Neyse ki yeniden başladıktan sonraki 4. sezon ve 5. sezonla dizi yeniden yükselişe geçti. İnşallah yeni başlayan 6. sezon da güzel olur. :A
Deniz Işın güzel kız ama artık gitmesi lazım bence. :D 3 sezon yeterli ona, 7. sezonda yeni bir Leyla ile yola devam edilmeli. :A

• Güldürdün

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,317
Puanı
1,060
Yarıda bıraktığın sezonu tamamladın mı? :A
Deniz Işın güzel kız ama artık gitmesi lazım bence. :D 3 sezon yeterli ona, 7. sezonda yeni bir Leyla ile yola devam edilmeli. :A
Her sezon nereden yeni bir leyla bulacağız? :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
6x1

Diziyi çok özlediğimi hissettim izlerken. Beklediğimden daha komik bir açılış bölümü oldu, üstüne bazı kısımlarda yine sağlam drama verdiler ve fazla keyif aldım bölümü izlerken. Zaten önceki sezonun 3. bölümünden sonra iyice açılan dizi o modda devam ediyor. Bol bol nostalji ve bu nostaljinin üstüne eklenen güzel yeni soslar ve sahneler ile...

Bölüme tam olarak önceki sezon kaldığımız yerden başlayıp ilginç bir Erdal Bakkal diyaloğu ile girdik... Ve sonrasında 1 aylık bir zaman atlaması ile hastane sahneleri ve muhteşem üçlünün çılgın goygoyları ile devam ettik... Muhteşem Üçlü'nün her goygoyu mükemmel şekilde devam ediyor yine... Erdal'ı uyandırmak için yapılanlar ve eski nostaljik sahnelerin hatırlatılması güzeldi. Çiğköfte sahnesi, öperek uyandırma, düet sahnesi, Erdal'ın içi dışı birmiş kısmı... Epey keyifli ve güzel sahnelerdi. İlk sahne ise Sessiz Leyla'nın sesinin çıkması ve çaresizliğini görmemiz gerçekten etkileyici bir sahneydi diyebilirim... Erdal'ın bölüm boyu süren ışığa gidenleri engelleme sahneleri oldukça keyifliydi ve komikti... Tonton teyzeyi görünce bir korktum ama neyse ki geri döndü teyzem... Nurten'in bu sefer kesin olarak gittiğini gördük ve içimiz burkuldu gerçekten de...

Bölümün yan konusu olarak Vedat ve iş kurma muhabbetleri vardı. Leyla ile Mecnun aslında şuan olmuşlar gibi görüyoruz burada. Leyla Vedat'la yüzleşiyor ve olay kapandı gibi görüyoruz ama Vedat açısından olayın kapanmayacağı belli. Hikmet ve Mecnun telefon konuşması epey iyiydi... Devamında olan çılgın macera tam Leyla ile Mecnun macerası diyebiliriz. Ekonomistim göndermesi, lokma işinin batırılması, lokma işini bulan Mecnun'a oradaki herkesin kurduğu cümleler, İsmail Abi'nin genleri muhabbetinin kullanılış şeklinin tatlılğı... Zamanında yıllar önce yapılan ev vermiyoruz sashnesinin güncel şartlardaki uyarlaması... Öğrenci evlerinin durumları... Çok kaliteli ve komik göndermeler vardı. Son noktada Mecnun'ların evindeki maceraya geçişimiz de iyiydi. Yatak sahnesini özlemişiz, yine aşırı güldüm.. Az Sakallı dede her gözüktüğünde bir şekilde güldürmeyi başarıyor gerçekten de.

Berk karakteri bu sezon baya güzel yapılmış. Leyla ile ayrıldıktan sonraki modu ve evsiz hali epey iyiydi. Sahneleri de fazla komikti. Yavuz'un Nezahat ile olan durumu önceki sezondan kalan bir durumdu ve şimdilik devam ediyor bir şekilde. Ama aldığı kağıtlar bir yere bağlanabilir. Onun dışında aldığı parayı Berk'e getirmesi ve Berk'in onları yakması komikti... Nezahat'in Berk'i hiç bir şekilde umursamaması da ilginçti bakalım nereye gidecek o kısım. Berk'in gözlemeciye geldiğindeki kısım da epey iyiydi. Mecnun'la Leyla'yı görünce direk çöplük moduna girmesine güldüm...

Final kısmında ise Vedat'ın planı devreye girdi bir nevi. Ama Vedat ile Mecnun sahnelerine gerçekten gülüyorum. Geçen sezon Akık Pil muhabbeti ile başlayan değişik çekilmleri bu sezon da kafa sahnesiyle geri döndü... Komik ve ilginç bir goygoyları var. İzlemekten keyif alıyorum. Son Yaz'da bu iki oyuncuyu görmekten midir nedir gerçekten kimyaları baya iyi tutmuş gözüküyor. Tabi Vedat bir kötü karakter ama LM'de kötü karakterler değişik işlenir genelde ve bunu Vedat'ta da görüyoruz. İkili arasındaki kimyayı daha iyi işleyeceklerdir ve belki de karakter yapısı olarak çok benzemese de kalite olarak bir Arda çıkabilir kim bilir...

Final kısmında Erdal'ın dede tarafından uyandırıldığı kısım ve oradaki tüm dramatik sahnelerden sonra Erdal'ın döneri çok koyuyorsun, eksik para alıyorsun kısımları baya iyiydi... Tam L&M kafası... Leyla'nın evden ayrılmasına sebep olan aynı evde olup birbirlerine uzaklaşan ikili kısmı ve Beşiktaş Avrupa kupası final maçı kısmı da iyiydi... Leyla ile Mecnun genel olarak kavuşamama üzerine ilerler ve bu durum bir şekilde devam edecektir. İki karakterin aralarında derin ve etkileyici bir bağ var aslında, özellikle Mecnun ona geçmişi anlattıktan sonra... Ama yine de bir şekilde bir şeyler olacaktır ve bu iki karakter kavuşamayacaktır bir şekilde. Fragmanda da bunu gördük zaten, kim bilir Mecnun yine neler yaptı ki Leyla bizden olmaz diyor kendisine... Genel olarak keyifli bir giriş bölümü olmuş, tek çırpıda sıkılmadan izledim..

8.8/10

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,317
Puanı
1,060
6x1

Diziyi çok özlediğimi hissettim izlerken. Beklediğimden daha komik bir açılış bölümü oldu, üstüne bazı kısımlarda yine sağlam drama verdiler ve fazla keyif aldım bölümü izlerken. Zaten önceki sezonun 3. bölümünden sonra iyice açılan dizi o modda devam ediyor. Bol bol nostalji ve bu nostaljinin üstüne eklenen güzel yeni soslar ve sahneler ile...

Bölüme tam olarak önceki sezon kaldığımız yerden başlayıp ilginç bir Erdal Bakkal diyaloğu ile girdik... Ve sonrasında 1 aylık bir zaman atlaması ile hastane sahneleri ve muhteşem üçlünün çılgın goygoyları ile devam ettik... Muhteşem Üçlü'nün her goygoyu mükemmel şekilde devam ediyor yine... Erdal'ı uyandırmak için yapılanlar ve eski nostaljik sahnelerin hatırlatılması güzeldi. Çiğköfte sahnesi, öperek uyandırma, düet sahnesi, Erdal'ın içi dışı birmiş kısmı... Epey keyifli ve güzel sahnelerdi. İlk sahne ise Sessiz Leyla'nın sesinin çıkması ve çaresizliğini görmemiz gerçekten etkileyici bir sahneydi diyebilirim... Erdal'ın bölüm boyu süren ışığa gidenleri engelleme sahneleri oldukça keyifliydi ve komikti... Tonton teyzeyi görünce bir korktum ama neyse ki geri döndü teyzem... Nurten'in bu sefer kesin olarak gittiğini gördük ve içimiz burkuldu gerçekten de...

Bölümün yan konusu olarak Vedat ve iş kurma muhabbetleri vardı. Leyla ile Mecnun aslında şuan olmuşlar gibi görüyoruz burada. Leyla Vedat'la yüzleşiyor ve olay kapandı gibi görüyoruz ama Vedat açısından olayın kapanmayacağı belli. Hikmet ve Mecnun telefon konuşması epey iyiydi... Devamında olan çılgın macera tam Leyla ile Mecnun macerası diyebiliriz. Ekonomistim göndermesi, lokma işinin batırılması, lokma işini bulan Mecnun'a oradaki herkesin kurduğu cümleler, İsmail Abi'nin genleri muhabbetinin kullanılış şeklinin tatlılğı... Zamanında yıllar önce yapılan ev vermiyoruz sashnesinin güncel şartlardaki uyarlaması... Öğrenci evlerinin durumları... Çok kaliteli ve komik göndermeler vardı. Son noktada Mecnun'ların evindeki maceraya geçişimiz de iyiydi. Yatak sahnesini özlemişiz, yine aşırı güldüm.. Az Sakallı dede her gözüktüğünde bir şekilde güldürmeyi başarıyor gerçekten de.

Berk karakteri bu sezon baya güzel yapılmış. Leyla ile ayrıldıktan sonraki modu ve evsiz hali epey iyiydi. Sahneleri de fazla komikti. Yavuz'un Nezahat ile olan durumu önceki sezondan kalan bir durumdu ve şimdilik devam ediyor bir şekilde. Ama aldığı kağıtlar bir yere bağlanabilir. Onun dışında aldığı parayı Berk'e getirmesi ve Berk'in onları yakması komikti... Nezahat'in Berk'i hiç bir şekilde umursamaması da ilginçti bakalım nereye gidecek o kısım. Berk'in gözlemeciye geldiğindeki kısım da epey iyiydi. Mecnun'la Leyla'yı görünce direk çöplük moduna girmesine güldüm...

Final kısmında ise Vedat'ın planı devreye girdi bir nevi. Ama Vedat ile Mecnun sahnelerine gerçekten gülüyorum. Geçen sezon Akık Pil muhabbeti ile başlayan değişik çekilmleri bu sezon da kafa sahnesiyle geri döndü... Komik ve ilginç bir goygoyları var. İzlemekten keyif alıyorum. Son Yaz'da bu iki oyuncuyu görmekten midir nedir gerçekten kimyaları baya iyi tutmuş gözüküyor. Tabi Vedat bir kötü karakter ama LM'de kötü karakterler değişik işlenir genelde ve bunu Vedat'ta da görüyoruz. İkili arasındaki kimyayı daha iyi işleyeceklerdir ve belki de karakter yapısı olarak çok benzemese de kalite olarak bir Arda çıkabilir kim bilir...

Final kısmında Erdal'ın dede tarafından uyandırıldığı kısım ve oradaki tüm dramatik sahnelerden sonra Erdal'ın döneri çok koyuyorsun, eksik para alıyorsun kısımları baya iyiydi... Tam L&M kafası... Leyla'nın evden ayrılmasına sebep olan aynı evde olup birbirlerine uzaklaşan ikili kısmı ve Beşiktaş Avrupa kupası final maçı kısmı da iyiydi... Leyla ile Mecnun genel olarak kavuşamama üzerine ilerler ve bu durum bir şekilde devam edecektir. İki karakterin aralarında derin ve etkileyici bir bağ var aslında, özellikle Mecnun ona geçmişi anlattıktan sonra... Ama yine de bir şekilde bir şeyler olacaktır ve bu iki karakter kavuşamayacaktır bir şekilde. Fragmanda da bunu gördük zaten, kim bilir Mecnun yine neler yaptı ki Leyla bizden olmaz diyor kendisine... Genel olarak keyifli bir giriş bölümü olmuş, tek çırpıda sıkılmadan izledim..

8.8/10
Ulan vur dedik öldür demedik.... Gene paragraf paragraf döşemişsin... Aza elin gitmiyor...

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
6×1

Ne kağıdı almışti ? Kafa sahnesi ne?
Vedat konusunda hemfikirim.
8.8/10
İş yaptı ya Yavuz Nezahat'e o sahneyi diyorum. Oradaki evraklar için Nezahat dedi işte bazı kağıtlar çok daha değerlidir paradan puldan diye falan. Ondan bahsediyorum. Kafa sahnesi de Mecnun'un Vedat'a kafa attığı çılgın sahneden bahsediyorum.. :A

• Güldürdün
Reactions: 12.Adam

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,317
Puanı
1,060
İş yaptı ya Yavuz Nezahat'e o sahneyi diyorum. Oradaki evraklar için Nezahat dedi işte bazı kağıtlar çok daha değerlidir paradan puldan diye falan. Ondan bahsediyorum. Kafa sahnesi de Mecnun'un Vedat'a kafa attığı çılgın sahneden bahsediyorum.. :A
Şu meşhur yatak sahneside pendik-kartal dolmuş hattı gibi... :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
6x2

Biraz değişik tarzda ilginç bir bölümdü... Fantastik bir havası vardı bile diyebilirim hatta. Ama şunu demeden geçemeyeceğim, dizinin şu kurgusal ve teknik aksaklıklarının düzelmemesi gerçekten can sıkmaya başladı. O kadar uzun süre ara verdiniz ve hazırlanacak vaktiniz vardı. Müziklerin kullanımı, sahne geçişleri ve bu gibi çok fazla göze batan hataları neden düzeltemediniz iki sezondur anlamıyorum... Kurgunun başında kim var gerçekten çok merak ediyorum... Eski L&M'deki kurguyu yapan kişi olmadığı çok net... Onun dışında bölümde aşırı fazla, aşırı yoğun gönderme trafiği vardı, bu yönden tam olarak çılgın, bazı kısımlarda ironik, bazı kısımlarda aşırı komik ve son kısmıyla da sağlam dramı olan kaliteli bir bölümdü...

Leyla ile Mecnun arasındaki bağa odaklanan ve bunu kurmaca bir gelecek üzerine kuran ilk sezondaki Fake to the Future bölümü gibi bir bölümdü. Oradaki sahneler yaşanmış hissi veriyordu ama tabi ki bir noktada geri döneceğimizi biliyorduk. Burada da Leyla'nın 10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz sorusuna böyle bir hayal üzerinden gidilmesi ve bölümün fikri çıkış noktası ilgi çekiciydi. Fikir ve senaryo düşünce olarak çok iyiydi ama biraz kurgusal sorunlar vardı sanki bu kısımlarda.

Her yılı ve o yıllarda yaşanan olayları 1'er yıl atlayarak gördük. Çok çılgın şeyler de işledi bölümde Aksakallı. Aşırı yoğun bir gönderme trafiği vardı gerçekten de. Sosyal medya üzerinden sahte dünya göndermesi ve orada bölüm boyu yapılan çılgın göndermeler. Teknoloji üzerine konuşulan ve bölüm boyu devam eden çılgın gelişmeler ve bunlara yapılan göndermeler ve insanların insanlığını bırakıp kendini hayal aleminde yaşamaya teslim etmesi... İsmail Abi'nin buna tek başına yıllar boyu karşı çıkıp dik durması. Dünya üzerine yapılan küresel ısınma göndermesi, Mecnun'a yapılan cahiller ve iki kısımlı gönderme... Doğa dostu görünen şovmenlere ve gerçekten doğa düşmanı olanlara... 1 Tl'nin 15 Euro olması ve o kısımdaki göndermeler... Erdal'ın uzayda arsa alıp yatırıma yönelmesi... Sonra uzayda kendine hayat kurup elmas sayarken bundan dert yanması... Uzaya gitmeden önceki bakkalın Arapça tabelaları...

Yıllar ilerledikçe mevzunun post apokaliptik bir gelecekte geçmesi kaçınılmazdı. Bazı kısımlarda efektler göz yorsa da aslında LM bunu hep yapıyor ve eski sezonlarda da bu vardı ve bana hala komik geliyor. Dünyada kalan tek ağaç ile fotoğraf çekilmek ve bunun için sıraya girmek... İnsan dünyaya en büyük düşmandır mesajı... İsmail'in orada bile yine eskide ve nostaljide kalması.. Ve tabi ki giremezsin Kubilaylay...

Yavuz'un bölüm boyu girdiği tipleme epey iyiydi. Okumaktan sıkılıp yazmaya karar verip soluğu Dosto'nun yanında alması ve Türkçe eğitiminden başlamaları ironikti. Yıllar geçtikçe yazdığı kitapların başlıkları ise epey iyiydi... Ben Öyle Bir İnsan Mıyım?, Şapşal Bacanak, Cahilsin Mecnun, Kayınpederimi Evlendirirken... 2030'lardaki Ronaldo Galatasaray, Messi Fenerbahçe, Necip sözleşme yeniledi sahnesi... Mecnun'un çocuğunun ismi muhabbeti, sahildeki İsmail abi sahnesi ve çocuklarla yaşanılan sahneler genel olarak güzeldi...

Olayın finali ise 10. yılda yani 2032'deki son döngüde yaşandı ve çok iyi sahneler izledik. Bu kısımda İsmail Abi'nin kurumuş denize bakması ve o sahne çekim olarak gerçekten çok etkileyiciydi. Yıllar boyu tüm her şeye direnen ve dik duran İsmail VR gözlüğünü takıp eski sahili izliyor ve denize bakıp el sallıyor... Bölüm boyu çok fazla gönderme ve komik sahneler vardı ama Leyla ile Mecnun'un arasındaki çekimi evlenmelerine rağmen hiç ciddi bir biçimde göremedik. Aynı şekilde Leyla kendisine evlenme teklif eden Mecnun'a Erdal'ın söylediklerinden sonra vaz mı geçsek falan bile dedi... Evet ikisi birbirini seviyor ama Mecnun'un geçmişte takılıp kalmasını Leyla kendine yediremiyor. Ya da bu durumda olan Mecnun'ile birlikte bir gelecek hayali kurup bunun yine bir şekilde batacağını düşünüyor. Çünkü 2032'de Mecnun soluğu VR'dan yapılan ve tarihler arası yolculuk yapılabilen illegal bir ortamda buluyor. Çok büyük hayaller kurmak yasaktır... Tabi ki oranın müptelası Metin Amca... Leyla'nın doğduğu yılda görüyoruz kendisini ve elinde bebek.. İskender ile tanışmasından bahsediyor... Bölüm içinde Mecnun'un 2. çocuğunun doğduğu kısımda boş yatak yok yan yana yatıralım kısmı tebessüm ettirdi... Neyse sahnenin devamında Metin'e üzülürken ve içimiz yanarken Mecnun geliyor elbette... Tabi ki Mecnun da oranın müptelası durumda. Zaten yıllar içinde Mecnun ve Leyla bir aile gibi olamamış hiç. Mecnun kızının doğum gününü kaçırıyor, ailesinin önemli anlarını kaçırıyor ve eve hep geç geliyor. Bir hayalin ve döngünün içinde olsak da Leyla'nın bunları hayal etmesi boşa değil..

Son kısımda Mecnun'un 10 Ekim 2011'e gitmek istiyorum orada her şeyimi orda bıraktım, orası benim bittiğim gün demesi çok ilginç bir sahne gerçekten de... Çünkü Leyla'nın ölüm günü 10 Ekim değil 28 Eylül 2011... Mezar sahnelerinde net şekilde gözüküyor bu. Burada Burak Aksak ilginç bir gönderme yapmış olabilir. Sanırım diziden Leyla'nın ayrılması ve yazdığı senaryoyu değiştirmek zorunda kalmak ana hikayesini anlatamamak üzerine bir gönderme olabilir ve sürekli eski Leyla'nın dizide bahsedilmesi bu hikayenin bir noktada dizinin finaline doğru tekrardan gün yüzüne çıkacağını gösteriyor olabilir. 10 Ekim'de normalde dizinin 30. bölümü yayınlanacaktı ama o tarihlerde o malum olay yaşandı ve 3 hafta ara vermişti dizi... Çok merak uyandırıcı bir son kısımdı...

Metin Amca'nın kızımın mezarını bile aldılar sana verecek bir kızım yok cümleleri de fazla ilginçti... Bir mezar sahnesi görmemiz kesin gibi diyorduk hep ama belki de bu da ona bir gönderme olabilir... Olayın finalinde ise Leyla bu hayallerden çıkıp kendini normal dünyada buluyor ve döngüler son buluyor. Tabi ki tüm bu kafasındaki ve bilinçaltındaki yaşadıkları aslında Leyla'ya bence etkileyici bir karakter gelişimi sunuyor çünkü Mecnun ona eski Leyla ile ilgili her şeyi sezon finalinde anlattı. (Off screen) şekilde anlattığını var sayıyorum çünkü bir gün belki anlatırım demişti 2. sezonun bir kısmında ve sezon finalinde bana gelmişti terliklerimle kısmından bahsedip tam olarak Leyla'yı anlatıp el ele tutuşup duygulanıp orada noktalamışlardı o sahneyi. Ama bence orada Leyla ile ilgili yaşadıkları her şeyi anlattı kendisine. Çünkü bu bölümde bunun etkilerini net şekilde gördük ki Leyla Mecnun'u sen bu şekildeyken olmaz biz devam edemeyiz pozisyonunda gördü kafasında ve ayrıldı onunla...

Mecnun tabi ki bu durum karşısında çok şaşırdı ama fragmanda bu bölümdeki mevzuların bir şekilde önümüzdeki bölümde de devam edeceğini veya bağlantılı olacağını gördük. Ki olması da çok doğal çünkü Mecnun bu durumu araştıracaktır. Hatta sonraki bölümlerde ilginç bağlantılar da olabilir bu bölümle ilgili, Burak kafasında ne kurdu kestirmek çok zor şu aşamada. Ve daha İskender Erdal bir noktada barışıp sahneleri olacak. Bu sezonki ana hikaye şuan için genel hatlarıyla Mecnun ve Leyla üzerine, fena de iş çıkarılmadı bence ama yan hikayeler de eklenmesi gerekiyor. Sadece Mecnun ve Leyla üstünden bir süre sonra çıkmaza girebilir. Leyla'nın ilk 2 sezonda Mecnun'u bırakma kısımları kendince anlamlar taşıyordu ama bazı noktalarda meeh dedirtiyordu, en derin anlam taşıyanı ve Leyla'ya gerçek bir karakter ve kimlik ekleyeni bu oldu diyebilirim. Bunun üstüne bir şeyler kurup yeni bir şey inşa edebilirler. Bekleyip görelim artık...

9.2/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
6x3

Bu sezonun net şekilde en iyi bölümüydü. Hatta ve hatta Exxen'in en iyi bölümleri arasında yerini aldı diyebilirim... 1 saat 4 dakika süresinin de etkisiyle olayları yayaa yayaa anlatan ve çılgın bir maceranın olduğu, ilginç de bir fikirden yola çıkılarak anlatılan aşırı aşırı aşırı keyifli, insanı 2012'ye götüren bir bölümdü...

Mecnun'un önceki bölümde Leyla tarafından tekrar terk edilmemesini anlamlandıramaması üzerinden üzüm sofrası kurularak başlayan ve Muhteşem Üçlü'nün harika goygoyuna sahne olan giriş sahnesi aşırı keyifliydi... Zaten bu üçlü yan yana gelsin 10 dakika konuşsun 1 saniye sıkılmam, çünkü diyaloglar o kadar kaliteli ve keyifli ve sıkmıyor ki, çok acayip bir kimyaları var diyebiliriz... Leyla beni niye terk etti diye sorgulayan şapşal arkadaşlarını darlayan, bayan Mecnun... 1 haftadır bir aradalar ve Mecnun onları asla salmıyor, tabi İsmail ve Yavuz'un işte bu yeni bir şey değil tepkileri de belki de Leyla'nın sürekli Mecnun'dan ayrılmasına gönderme kim bilir... Bu Burak çok tehlikeli ve her şeyin farkında bir adam... Berk'in gelişi, İskender Baba'nın geldikten sonra Yavuz'un eski sezonlara gönderme yaparak çok ses çıkardık değil mi kov bizi diyişi... Sabahında Dede'nin gelip en başa dönüyoruz demesi ve Mecnun'un dolabından çıkan o değişik pembe kıyafet... Dede'nin tepkileri ve sonra elbette Mecnun'un kendi başına atılmaya karar verdiği değişik macera...

Önceki bölümden şirketin Vedatek olduğunu görünce Vedat'ın bir planları olduğunu hissetmek zor değildi ama bu bölümün teması ve gidişatı gerçekten çok acayipti.. İsmail ve Mecnun'un iş görüşmesi muazzamdı... Her diyalog aşırı komikti. İsmail Abi'nin giderken yaptığı hareketler, Mecnun'un tepkileri, bu çocuğun elinden tutun kısmı... Baştan sona müthiş sahneydi. İşi alan Leyla'nın ilk toplasında Benjamin'in katılmasıyla işler çok ilginç noktalara gidiyor. Teknolojik aletleri tüm evlere sokup onları gizlice izleyecekler ve Yeni Dünya'yı ele geçirecekler... Tabi ki bunun için teknolojiden uzak bir yüze ve bir yancıya ihtiyaçları var... İsmail ve Mecnun'un tanımlandığı ve işe alındığı sahnede koptum... Su içmeye çalışırken verdikleri mücadele... Fikir The Truman Show'dan hallice ama çok orjinal bir fikirdi. Bölümün başından sonuna kadar süren konsept teknik olarak da çok iyi çekilmiş ve bölümde bu sefer müzikler ve kurgu da epey başarılıydı. Baştan sona aşırı sürükleyici bir bölümdü...

İsmail Abi'nin genleri geri döndü... Kısa ama çok iyi olan matbaa sahnesi baya başarılıydı... İbrahim Müteferrika... Telefon'u bulduğu sahnedeki diyaloğa benzer bir diyalog, 'Daha yeni buldum Matbaa'yı ne ara kitap yazdın' güldürdü... Benjamin'in yanındaki Müdür'ün gerçekten İbrahim Müteferrika'nın torunu değildir diye sorması ve Benjamin'in buna tepkisi ilginç ve komikti... Bu durum genelde Erdal tarafından sorgulanır ama ilk defa başka karakterler de bunu yaptı... Şunu da demeden geçemeyeceğim, Serkan Keskin İsmail Abi'yi bu sezon gerçekten aşırı aşırı iyi oynuyor. Hep çok başarılıydı ama şu 3 bölümdür bambaşka oynuyor adam. Sanki aradan 8 yıl geçmemiş, sanki karakterden sonra 124124 tane karakter oynamamış gibi... İlk sezon ekibin hepsinde bazen dikkat çeken sahneler oluyordu ara verdiklerini gösteren ama yavaş yavaş ısındılar ve şuan hepsi aşırı formunu bulmuş gözüküyor... Devamı da böyle olsun...

Yavuz'un macerası da ilginç şekilde devam ediyor. Nezahat bu sefer de Vedatek'in belgelerini istedi Yavuz'dan... Amacı ney nereye varacak bu mesele merak ediyorum. Yavuz'un geçmişle ilgili soruları ise çok iyiydi... Belli ki Eylül'le ilgili bazı sahnelere ciddi manada girilecek artık... Önceki sezonda da vurucu sahneler gördük ama o girizgah gibiydi. Daha ileriye gideceğini gösterdi bu kısım. Yavuz'un her şeyi öğrendiği kısımdaki vicdanı ile yüzleşmesi de iyiydi... Vicdanı'nın ilk sezondaki Pilav satan Yavuz görüntüsüyle gelmesi ise keyifliydi... Her şeyi öğrenen Yavuz uyarısını yapıyor, Dünya'yı ele geçirecekler diyor ancak Mecnun ve İsmail'in tepkisi çok iyi... Adamlar bize iş verdi iş... Dünyayı ele geçirecek adam bize iş verir mi... Yavuz paket oldu ve paket olduktan sonra Benjamin onunla konuşmaya geldi... Önceki sezonlarda da çok iyi geyikleri olan bu ikiliye yine müthiş bir sahne çekmişler... Tükürerek diyaloğa başlayan Yavuz'un bu hareketine çok takılan Benjamin... Tükürmek ne abi ya... Özür dileyecek konuma gelen Yavuz... Çok iyi sahneydi baştan sona...

Bölümün en can alıcı kısmı ise ikilinin müdür olmasına rağmen evde kaldıkları kısımda gerçekleşti. Mecnun'un baştan sona aşırı vurucu ve ilgi çekici olan konuşması herkesi derinden etkiledi ve gözleri doldurdu... Hep saçma sapan şeyler yapıyorum... (Sema ile evlendin kısmı...) Sanki çook yıllar önce ölmüş birinin hayatını yaşıyorum. Yani aslında 2011'de öldüm ve sanki boşlukta yaşıyorum... Ne yapsam olmuyor... 10 Ekim 2011 önceki bölümde söylendi ancak Leyla 28 Eylül'de öldü... Bir teoride Mecnun belki de bu durumu kaldıramayıp 10 Ekim'de İsmail abi ile olan sahnesinde o uçurumdan atladı diyordu. Ya da başka türlü de işlenebilir ama sanki Mecnun'un normal bir durumda değil gibi. Paralel evrenlerin yer aldığı bu dünyada bu konudan çok acayip şeyler çıkabilir. Mecnun asıl evreninde ölmüş veya sakat kalmış olabilir. Ben de Özledim'deki finale bu şekilde bağlanabilir. (ben o finali sevmiyorum tabi, kitaptaki çok daha iyi...) Tabi buradan kitaptaki finale de bağlanabilir. Mecnun yine o tarihte sıkışıp kalmıştır. O tarihten sonraki yaşadıkları döngülerden birini izliyoruzdur. O yüzden Mecnun ne yapsa olmuyor moduna gelmiştir. Çölde sıkışan ve hep kendini çölde bulan Mecnun... Finalinde dumur olacağımız bu hikayenin aşırı ilgi çekici şekilde o noktaya gideceğini şimdiden gösteriyor Burak Aksak...

Aynı sahnenin devamında Leyla'ya karşı yaşadığı hisleri de anlatan Mecnun Leyla'yı da çok mutlu ediyor elbette çünkü herkes onları izliyor... Leyla hemen Mecnun'a giderken paket oluyor, Yavuz'un öncesinde Bahar'a oradaki kaliteli sahneden sonra İskender Baba'ya gitmeleri ve sonrasında hepsinin yine paket olup ele geçirilmeleri. İskender Baba'nın eli kaldırdıktan sonra paket olması ve elin Yavuz'a inmesi.. Mecnun'un kendi şirketinde kaybolması, 'Nerenin burasındayım, hiç bir yerin ortasındayım' sahnesini aklıma getirdi... Mecnun her kaybolduğunda bu hissi veriyor, komik... Ekibin bir ara gelmesi, çifte kumruların birbirleriyle olan diyalogları sahne çok iyi giderken Benjamin'den huylanan müdür onları kurtarıyor ve ortalık karışıyor.

Final sahnesi epey iyiydi. Şirketin sahibi olan Vedat'ın planlarının ne olduğunu gördüğümüz sahne... Ancak bunun öncesinde Mecnun'un ben bu herifin patron olduğunu bilseydim bu şirkete işe girer miydim kısmı... Bunu bir türlü idrak edememesi ve 3 4 kez söylemesi kahkaha attırdı... Benjamin'in de sürekli Yeni Dünya demesi ancak bizimkilerin bir türlü konuşmaları dinlememesi... Bizimkilerin tüm monitörlere ve bilgisayarlara dalmaları acayip iyiydi, kahkahalar attım. Sonrasında olay aydınlanınca evlere sızma ve her şeyi ele geçirme kısmına getirilen yoruma verilen tepkiler... Aaaaaaa... Vedat'ın da sakince tavırları çok komik. İşte naif bir karakter. Milyarlık yatırımları elinde patlıyor tüm aletler bozuluyor ve bunları bizimkiler yapıyor o da sakin tepkilerle işte abi şöyle yaptınız böyle yaptınız zaten diyor... Ancak Vedat karakteri biraz gizemli işleniyor. Karabasan müziği çalıyor bölümlerde ama ortalıkta yok. Bu bölüm de Arda'dan bölümüne benzer bir bölümdü zaten. Bir bağlantı çıkabilir aralarında.

Tüm bunlar aşırı keyifli bir sahneyle noktalanırken ona dönmeye karar veren ancak Mecnun'la olamayacağını tekrar anlayan Leyla ona yine ilgi çekici şeyler söylüyor. Senin sevgin zehirli, çevrene zarar veriyor. Bu 3. sezon sonunda da işlenen bir diyalogtu. Mecnun bunu Leyla'ya söylemişti orada ama. Benim sevgim iltihaplı gibi bir sözdü. Mecnun'un terk edilmeye doyamaması ise ayrı bir durum ama bakalım buradan nerelere varacağız... Burak hem geçen sezon hem bu sezon finale dair bol bol 'foreshadowing' atıyor gibi. Finali görünce büyük ihtimal belirli sahnelere dönüp o bağlantıları kurup kafayı yiyeceğiz...

Sonraki bölümün fragmanı Master Chef'teki abinin gelmesi ve yemek üzerinden dönecek ilginç komik sahneler göreceğiz gibi. Komedi odaklı bol bol kahkaha atacağımız bir bölüm olacaktır. Bu kadar büyük bir bölüm olmasını beklemiyorum ama yine de keyif verecektir.

9.7/10

• Harika
Reactions: 12.Adam