2021 Last Night in Soho / Dün Gece Soho'da - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

last-night-in-soho-poster-final-2021.jpg

Last Night in Soho

Tür:
Dram, Korku, Gizem
Süre: 116 dakika

Yönetmen: Edgar Wright
Senaryo: Edgar Wright, Krysty Wilson-Cairns

Oyuncular:
Anya Taylor-Joy
Thomasin McKenzie
Diana Rigg

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.3/10
Letterboxd: 3.7/5
Metacritic: 67/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Edgar Wright'in filmlerini severim, böyle içinde hafiften mizah olur ve inanılmaz derecede hızlı geçişleri olur ama bu hız büyük keyif verir. Bu filmde ise, bu tarzının tersine bir yapım aslında. Önceki filmlerinin aksine ağır bir şekilde ilerleyen, amacı daha çok korku vermek ve germek olan bir yapım ve evet, korku veriyor ve geriyor da. Bunu da altmışlar konsepti ve başarılı atmosferle başarıyor. Işıklandırmalar bile germeye yetebiliyor.

Filmde Eloise, Londra'da kazandığı moda tasarımı bölümü için gider ve yurt ortamından sıkılıp ev tutar ama o evde altmışlı yıllara gitmeye başlar. Gece uyuduğunda altmışlara gider, uyandığında gerçek hayatla karşı karşıyadır; ancak altmışlı yıllarda yaşayacakları hiç göründüğü gibi olmayacaktır.

Konusu bakımından zamanda yolculuk hissi veren ama bu tema üzerinden germeyi başaran bir yapım. Ağır ilerleyen ama ilerledikçe atmosferin de değişmesinin etkisiyle, başarılı kurgusuyla şaşırtan bir yapım. Şaşırtmasıyla da biraz Hot Fuzz'u andırıyor. Dediğim gibi, Edgar Wright'ın diğer filmlerinden farklı bir yapım ve özellikle de sinematografik anlamda çok iyi, müzikler iyi, atmosfer iyi, kurgu iyi. Özellikle son bir saatiyle başarılı bulduğum bir yapım oldu. Son bir saatte filmin temposu da arttı.

8/10

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,506
Puanı
1,060
İlk başlarda ben ne izliyorum dedirten ardından olayların çorap söküğü gibi gelmesiyle şoka uğratan bir film oldu. Gerçekten çok iyi bir iş çıkmış ortaya. Oyuncularıyla, kurgusuyla, senaryosu ve yönetmenliğiyle tebriği hak eden bir film.

60'lardaki genç kadının aslında ev sahibi çıkması beni çok şaşırttı. Önce sadece uyurken görülen şeyler sonlara doğru gündelik hayatta da görülmeye başladı ve gerilim bu sayede iki katına çıktı. Bir yerden sonra bıçak ve kan görmek istemiyorsunuz. Tek başına bir kadının bu kadar vahşileşebilmesi gerçekten ilginçti. Kız, eşyalarını almaya geldiğinde onu öldürmeye kalkmasını saçma buldum, kana doymamış demek ki. Kızın zavallı erkek arkadaşını da bıçakladı neyse ki çocuk ölmemiş. Yazın koku olur dedi odayı kiralarken meğerse sebebi döşemenin altındaki cesetlermiş.

8/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: Last Night in Soho

Edgar Wright gerçekten şahane bir yönetmen, sözlükte yönetmen sözcüğünün altına örnek olarak yazılası bir insan.

Bu filmde de kendi tarzının dışında başarılı bir iş ortaya koymuş. Senaryo filmin zayıf halkası olsa da, korkunç diyebileceğimiz sahneler çok iyi işlemese de stil sahibi, görüntü ve ses kullanımı açısından muazzam bir iş olmuş.

Thomasin McKenzie kendi kuşağının en sevdiğim oyuncularından biri. Bu filmde de mükemmeldi. Filmi sevmeyi çok kolaylaştırdı. Anya Taylor-Joy da başarılıydı.

Senaryo bir tık daha olsa rahatça 9'u zorlayacak, hatta geçecek bir film olabilirmiş...

8/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Filmden önce kendimizi mi sorgulasak napsak? Bu film şimdi ne? Dram? Korku? Gerilim? Psikoloji? Doğaüstü?

Gerçekten vasat altı ama seyirlik bi iş çıkmış. Oscar'da teknik anlamda yarişırsa bişey demem ama oyunculuk ve senaryo anlamında yarişirsa en içten dileklerimi sunarım!:X

Yahu şizofreni olsan amenna değilsin. Doğaüstü güçleri barındıran bir film de değilsin hayalletlerle iletişime gecesin kadının geçmişini göresin. Nasıl oluyor da geçmişe gidiyorsun? Bi yerlerden bağlanmalıydı.

Doğaüstü filmleri/dizileri seven biri olarak yırtınıyorum şuan:T: Anne neden intihar etmiş? Annenin Sandie'yle alakası var mı? Hep altı boş bir senaryoydu.

Allah'ım suan kafayı yıyorum hayaletlerle konustu son sahnelerde:F:F

Görsel açıdan doyurucu bir iş ama geri kalan herşey netflixin arama butununa horror yazdiğinda çıkan 3 puanlık filmin Oscar'da aday gösterilmesi kadar kaliteli bir film. Ne anladıysan bu cümleden filmde öyleydi.

4/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmden önce kendimizi mi sorgulasak napsak? Bu film şimdi ne? Dram? Korku? Gerilim? Psikoloji? Doğaüstü?

Gerçekten vasat altı ama seyirlik bi iş çıkmış. Oscar'da teknik anlamda yarişırsa bişey demem ama oyunculuk ve senaryo anlamında yarişirsa en içten dileklerimi sunarım!:X

Yahu şizofreni olsan amenna değilsin. Doğaüstü güçleri barındıran bir film de değilsin hayalletlerle iletişime gecesin kadının geçmişini göresin. Nasıl oluyor da geçmişe gidiyorsun? Bi yerlerden bağlanmalıydı.

Doğaüstü filmleri/dizileri seven biri olarak yırtınıyorum şuan:T: Anne neden intihar etmiş? Annenin Sandie'yle alakası var mı? Hep altı boş bir senaryoydu.

Allah'ım suan kafayı yıyorum hayaletlerle konustu son sahnelerde:F:F

Görsel açıdan doyurucu bir iş ama geri kalan herşey netflixin arama butununa horror yazdiğinda çıkan 3 puanlık filmin Oscar'da aday gösterilmesi kadar kaliteli bir film. Ne anladıysan bu cümleden filmde öyleydi.

4/10
Bu filmi sana önermek hataydı, kabul ediyorum. Tam da senlik bir yorum. En ince detayına kadar mantık arayan birsinin bu filmi sevme olasılığı tabii ki sıfır. :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bu filmi sana önermek hataydı, kabul ediyorum. Tam da senlik bir yorum. En ince detayına kadar mantık arayan birsinin bu filmi sevme olasılığı tabii ki sıfır. :A
Neden mantık aramayayım Oscar yolundaki bir film için :A Seyirlik evet ama 7'yi bile hak etmiyor bence:A

• İlginç
Reactions: Araf

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,534
Puanı
860
Başta bana biraz sıkıcı gelmişti. Klasik ergen kız filmi sanmıştım bir yerden sonra keskin bir dönüş var ve beni orada içine çekti. Sahne geçişlerinin korku ve gerilim ile harmanlanması çok iyi olmuş. Dekor ve kostümü çok beğendim. Sırf buradan bile yüksek verebilirdim ama sondaki sürpriz final üstüne kaymak oldu.

Filmde aslında iki konu işlenmiş. İlk yarıda taşradan kente gelen genç kızın akranları tarafından gördüğü zorbalığı izledik. İkinci yarıda ise çok sert bir dönüşle fuhuşa zorlanan bir kadının hikayesini izledik. Bu sert dönüş kimilerine saçma bile gelmiş olabilir ama ben beğendim. Bir ara cidden kızın delirdiğini düşündürttüler.

Filmin müzikleri de ayrı bir güzeldi. Dönemin havasını çok güzel yansıttılar. Oyunculukları da beğendim. Thomasin McKenzie ona verilen yükün altından kalkabilmiş. Anya Taylor-Joy tüm güzelliğiyle beni etkilemeyi tekrar başardı.

8/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: Last Night in Soho

Edgar Wright gerçekten şahane bir yönetmen, sözlükte yönetmen sözcüğünün altına örnek olarak yazılası bir insan.

Bu filmde de kendi tarzının dışında başarılı bir iş ortaya koymuş. Senaryo filmin zayıf halkası olsa da, korkunç diyebileceğimiz sahneler çok iyi işlemese de stil sahibi, görüntü ve ses kullanımı açısından muazzam bir iş olmuş.

Thomasin McKenzie kendi kuşağının en sevdiğim oyuncularından biri. Bu filmde de mükemmeldi. Filmi sevmeyi çok kolaylaştırdı. Anya Taylor-Joy da başarılıydı.

Senaryo bir tık daha olsa rahatça 9'u zorlayacak, hatta geçecek bir film olabilirmiş...

8/10
@Sherlock bu puanım atlanmış. :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Edgar Wright, Baby Driver sonrası favori yönetmenlerimden birisi haline gelmişti. Dolayısıyla bu filmden de beklentim yüksekti. Baby Driver kadar sevmesem de yine iyi bir film olduğunu düşünüyorum Last Night in Soho’nun.

Renkler çok güzel, kamera açıları mükemmel ve tıpkı Baby Driver’da olduğu gibi müzik/şarkı kullanımı çok başarılı. Fakat senaryo ve kurgu o kadar da iyi değil, film son derece ilgi çekici başlamasına rağmen pek o çizgide gidemiyor. Özellikle sonlarda takip etmesi gerçekten zor bir hal aldı ve bitse de gitsek dedirtti. Finali de fazla tatmin etmedi açıkçası.

Yine de belirttiğim gibi birçok yönden, özellikle de biçimsel olarak çok başarılı bir film var karşımızda. Bu yüzden beğendiğimi söyleyebilirim, Edgar Wright’ı takip etmeye devam edeceğiz.

Son olarak Leave No Trace ile tanıdığımız ve orada da çok beğendiğimiz Thomasin McKenzie burada da çok başarılı. Adından daha da söz ettirecek gibi duruyor ilerleyen yıllarda…

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Değişik bir tarza sahip izlemesi oldukça keyifli bir filmdi. Renk tonlamalarına ve sinematografiye bayıldım. Edgar Wright ilk filminde olduğu gibi farklı renk tonlamasıyla kendine has çekim tekniğiyle kaliteli bir film yapmış. Filmin senaryosu çok sıradan başlayıp, bilim kurgu mu acaba diye sorgulatıp sonrasında çok başka yerlere giden, gizemi ve sürükleyiciliği olan korku ve gerilim temalarını da potasında eriten başarılı bir senaryo. İzlemekten keyif aldım ve filmden tatmin ayrıldım diyebilirim. Farklı ve değişik bir tat bırakan bir film olmuş.

Thomasin Mckenzie ve Anya Taylor Joy'u izlediğim her an benim için bir keyif oldu ve ilerleyen yıllarda da olmaya devam edecek gibi... Sadece güzellikleri değil oyunculukları da üst düzey kendilerinin... Oscar'a oynayan oyuncular olmalarını da görmek istiyoruz en kısa sürede... Onlar çeksin biz izleyelim hiç sıkıntı yok. Aynısı Edgar Wright için de geçerli. Abim çeksin biz izleyelim çünkü gerçekten başarılı filmler yapıyor...

Tatlı, renkli, gerilim ve sinir bozucu sahnelerle dolu ve bence kaliteli de bir final ile noktalanan keyif aldığım başarılı bir filmdi.

8/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Ve Oscar Takımı filmleri hakkında son yorumum. :A Cinemaximum'un karanlık projektörüne rağmen görselliği ve müzikleriyle büyüleyen fakat sadece bu görselliğe sırtını dayamayıp altını ele gelir bir hikayeyle doldurabilen kaliteli bir yapımdı. Baby Driver'ı zamanında severek izlemiş biri olarak yine bir Edgar Wright filminden eli boş dönmememe sevindim. Okuduğum yorumlarda hikayenin vardığı yere çok eleştiri geldiğini gördüm ama filmin bazı sahnelerde klasik korku filmlerini andıran birtakım numaralara girilmesi ve o psikolojik gerilim havasının dışına çıkması haricinde beni tatmin etti diyebilirim. Thomasin McKenzie filmi sırtında taşırken Anya Taylor-Joy da son dönemde elde ettiği bu ünün boşa olmadığını gösteren bir performans çıkarıyor The Queen's Gambit'in ardından.

Bu arada şu sahne için ayrı bir parantez açmak isterim zira sırfbunun için bile bu yıl En İyi Kurgu dalının Oscar adayları arasında olmayı hak ediyordu kesinlikle:

8/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Güzel başlayıp sonradan ivme kaybeden bir film oldu benim için. İlk yarıyı çok beğenmiştim ama ikinci yarıda senaryonun gidişatını beğenmedim ve beklediğimi bulamadım. Zaman zaman ucuz bir doğaüstü korku-gerilim filmi izliyorum hissiyatı yarattı bende. İzleyeli aylar olduğu için kapsamlı ve nedensellik içeren bir yorum yapamayacağım ama bu hikayeden daha kaliteli ve eksiksiz bir film çıkabilirdi...

Ek olarak Thomasin McKenzie çok başarılıydı. Anya Taylor Joy ise fazla karikatürize bir oyunculuk çıkartmıştı ortaya, onu pek beğenmedim şahsen. :A

6.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga