Lars Von Trier - Filmografi Kuşağı (Yorum-Sohbet Konusu) 📽️ 🔞

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Verdiğim puan abartılı değil aslında, bu filmografi dahilinde diğer ilk 2 filmden daha güçlü ama esas puanım 8.7, onu güncelleyeceğim. :A

İlk filmi de çok sağlam aslında ama çok psikolojik, tamamen hipnoz bilinçaltı ve kasvetli bir film. Günümüz filmlerinden çok uzak, haliyle ilk başta nereye geldik diye sorguluyor insan. :A
Diğer iki filmden daha güçlüyse durum daha da korkutucu. :A

Çok ilginç bir kafanın adamı Lars von Trier. O kafaya girebiliyorsan filmlerini gerçekten çok seviyorsun ama giremiyorsan sıkıntı büyük. Sen her filminde girebiliyorsun, senin açından sevindirici. :D

8 filmini izlemişim şu ana kadar şöyle bir sıralama da bırakayım:
  1. Dogville
  2. Dancer in the Dark
  3. Melancholia
  4. Breaking the Waves
  5. Nymphomaniac: Vol I
  6. The House That Jack Built
  7. Nymphomaniac: Vol II
  8. Europa

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Diğer iki filmden daha güçlüyse durum daha da korkutucu. :A

Çok ilginç bir kafanın adamı Lars von Trier. O kafaya girebiliyorsan filmlerini gerçekten çok seviyorsun ama giremiyorsan sıkıntı büyük. Sen her filminde girebiliyorsun, senin açından sevindirici. :D

8 filmini izlemişim şu ana kadar şöyle bir sıralama da bırakayım:
  1. Dogville
  2. Dancer in the Dark
  3. Melancholia
  4. Breaking the Waves
  5. Nymphomaniac: Vol I
  6. The House That Jack Built
  7. Nymphomaniac: Vol II
  8. Europa

Bu yönetmenin yerinin bende çok ayrı olması ve bu filmografiyle tüm filmlerini aradan çıkarmaya heveslenmemin de asıl nedeni tam dediğin gibi, sinemada benim daima en ön planda tuttuğum klişeden uzaklık ve cesaret unsurlarına çok önem vermesi. Hollywood’da çok nadir göreceğimiz şeyler bu yönetmen için sıradan bir şey haline gelmiş.

Mesela Europa filminde eğer hatırlarsan,

Son sahnede ana karakterin boğularak ölmesi, o boğulma sahnesi, çaresizliği ve filmin sonunda kimsenin kazanmaması vb. böyle detaylar gerçekten çok hoş ve Hollywood’da nadiren rastlarız. Mesela Avengers’in son filmini L.V.T çekseydi, son sahne öyle biter miydi? Thanos hepsini ortadan kaldırırdı ve bir fantastik film alışılmadık bir sonla bitmiş olurdu. Ama Hollywood ve gişe kaygıları vb, sonunun tam beklediğimiz gibi bitmesine yol açtı. Tamam bir kahraman öldü ama anlatmak istediğim o değil. :D

• Beğendim
Reactions: bazinga

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Europa

Trier'in yine yeniden ne tür bir manyak olduğunu kanıtlayan bir filmdi. 1. ve 2. film kadar olmasa bile yine farklı tekniğiyle izleyiciyi zorlayan bir filmdi. Ama teknik olarak ve çekim kalitesi olarak diğer ikisinden kat kat üstte bir yapım vardı karşımızda. 1991 yılında resmettiği 1945 Almanya'sını herhalde bu kalitede bir çok filmde göremeyiz. Adam yönetmenlik harikası bir film yapmış. Film siyah beyaz olmasına rağmen bilerek bazı sahnelerde renklendirme katmış ki bu o sahnelerin vuruculuğunu değişik bir şekilde artırmış.

İlk 2 film gibi üçlemenin son filmi de hipnoz ve eleştiri temalı diyebiliriz. Film boyu süren hipnozun ve o çılgın müziğin etkisini ruhunuzda hissediyorsunuz. Gerçekten o kadar sinir bozuyor ki bir süre sonra yine de bu sizi sıkmıyor. Sadece düşündürüyor. Film zaten başlı başına düşündürme üzerine kurulu. Çok çılgın göndermelere sahipti. Savaş sonrası Almanya'da savaşı ve savaşın taraflarını hiç acımadan gömen bir ruh hastasından söz ediyoruz. Trier böyle bir adam işte.
Olay örgüsünü dikkatle takip ettiriyor film. Adamın başından geçenleri ilgiyle izliyoruz. Kessler bir idealistten bambaşka bir noktaya evriliyor. Aslında ilk filmdeki Fisher'la bu açıdan benzerlikler kurabiliyoruz. O da idealist bir dedektifti. Bu adam da bir Amerika'lı ve savaştan sonra sırf dünyayı daha iyi bir yer yapmak için Almanya'ya geliyor. Görece basit görece zor bir iş buluyor. Ve film zaten buradan sonra göndermelere durmadan devam ediyor.

Kubrick'in Dr. Strangelove'undaki türden vurucu ve yıkıcı göndermeler vardı filmde. Ve bunu iki tarafı da acımasızca eleştirerek yapması gerçekten takdire şayan. Disiplin ve sinir bozucu gelişmeler Kessler'ı bir noktadan sonra patlama noktasına getiriyor. O kadar saçma şeylerle karşılaşıyor ki artık öyle bir adam bile filmi koparabiliyor. Aslında o noktada da Fisher'a benzerliklerini görebiliyoruz. Fisher'da da yaşadıklarından sonra bir noktada film kopuyordu. Kessler da zamanın politik şartlarında idealist bir barış yanlısıyken Werewolf'ların planlarını uygulayıp kendini de bu doğrultuda harcayan birine dönüşüyor...

Son sahne gerçekten mükemmel ve anlamlı bir sahne. Çünkü Avrupa'nın resmedilişi ve dönemin politik havası öyle bir yansıtılıyor ki hipnozdun da çılgın etkisiyle karakter değişimini tam olarak hissediyoruz ve inanılmaz sinir bozucu o son sahneye ulaşıyoruz... 3 film arasındaki en sinir bozucu son sahne belki 2. filmdeki diyebiliriz ama bu filmdeki etki olarak çok daha sinir bozucu. Hipnozu tam manasıyla seyirciye geçiriyor çünkü. Karakterler bir şey anlatmıyor burada, hipnozla yaşıyoruz olayı ve anı. Kessler'ın boğuluşunu filmin başındaki gerisayımla aynı şekilde izlemek ve filmin başında aslında bunun bize verildiğini görmek inanılmaz bir sinema hazzı yaşatıyor... Bize tekrardan klişelerden oldukça uzak bir filmle gelen Trier'i saygıyla selamlıyorum... Diğer filmlerine geçmeyi de dört gözle bekliyorum.

8.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: MasacRE and MEnes

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@bazinga üşenmeyip de uğrarsa konuya, belki garantisini verebilir. Yanlış hatırlamıyorsam eğer, 10 günlük ekstra süre de vereceği yazıyordu konuda. Yine de kendisi söylesin. :A
10 günlük ek süreyle birlikte 16 Ağustos'tu. Yoksa direkt 26 Ağustos derdim zaten. :A

Yeni sezon başlayacak ona katılsın @MEnes :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
10 günlük ek süreyle birlikte 16 Ağustos'tu. Yoksa direkt 26 Ağustos derdim zaten. :A

Yeni sezon başlayacak ona katılsın @MEnes :A
Yeni sezon için de filmlere ve duruma göre bakılır elbette... :A Eve şu sıralar hep geç geliyorum ve film açma olasılığım düşük oluyor... Bakalım artık umarım biraz daha hafifleriz... :A
Hadi yine iyisin, üşenmene bile gerek kalmadı. :A
Aynen aynen tam istediğim şekilde cereyan etti olaylar... :A

• Üzücü
  • Güldürdün
Reactions: bazinga and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Yeni sezon için de filmlere ve duruma göre bakılır elbette... :A Eve şu sıralar hep geç geliyorum ve film açma olasılığım düşük oluyor... Bakalım artık umarım biraz daha hafifleriz... :A

Aynen aynen tam istediğim şekilde cereyan etti olaylar... :A
En yüksek oy alan dört beş filmi bitir, ödüllerde oy kullanırsın. :A

Aslında @bazinga yeni etkinliği Eylül gibi başlatsa da olurdu. Şöyle bir 10 gün daha ekleme yapardı, izlerdin sen de. :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
En yüksek oy alan dört beş filmi bitir, ödüllerde oy kullanırsın. :A

Aslında @bazinga yeni etkinliği Eylül gibi başlatsa da olurdu. Şöyle bir 10 gün daha ekleme yapardı, izlerdin sen de. :A
Anlamıyor musun film izleyecek vakit bulamıyorum diyorum... :A Eve geç geliyorum ve genelde yorgun oluyorum, modum sinemaya uygun olmuyor... :A Biraz daha rahata çıkmayı bekliyorum o moda girebilmek için... :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Anlamıyor musun film izleyecek vakit bulamıyorum diyorum... :A Eve geç geliyorum ve genelde yorgun oluyorum modum sinemaya uygun olmuyor... :A Biraz daha rahata çıkmayı bekliyorum o moda girebilmek için... :A
Anlıyorum anlıyorum da, uygun bir ortamın olduğunu varsayarak söylüyorum bunu, mesela yani. Ayrıca hafta sonu diye bir şey var, moda hafta sonları girersin. :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Anlıyorum anlıyorum da, uygun bir ortamın olduğunu varsayarak söylüyorum bunu, mesela yani. Ayrıca hafta sonu diye bir şey var, moda hafta sonları girersin. :A
Uygun bir ortam olursa neden izlemiyim zaten. :A Haftasonu için ise sadece Pazar ve Cumartesi akşamları var bizde... :A Biz köleyiz bilmiyor musun hahaha... :A

• Güldürdün
Reactions: Araf