Kuraklık Türkiye'yi Vurdu! İstanbul Kırmızı Alarmda!

Tolstoyevski

Moderatör
Konu Sahibi
Katılım
14 Temmuz 2014
Mesajlar
15,289
Reaksiyon puanı
24,186
Puanı
861
Yaş
24
Konum
Sic Mundus Creatus Est
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

aid10101010drought-rain.jpg


Küresel ısınma ilk kez böylesine küresel ölçüde etkisini göstermeye başladı ve dünya geneli iklim değişiklikleri birçok ülkede rastlanırken Türkiye de bu ülkelerin başlarında yer aldı. Uzun senelerdir kış mevsimini kurak ve ılıman geçiren Türkiye'de 2020-21 sonbaharı ve kışı hiç olmadığı kadar daha kurak ve ılıman geçmekte. Bu durum en çok da nüfusun en fazla olduğu şehir olan İstanbul'u vurdu. İstanbul'a uzun zamandır yeterli miktarda yağmur dahi yağmadığı için barajlar kuruma aşamasına yaklaştı. Uzun dönemli su kıtlığı önümüzdeki dönemin en tehlikeli ve en büyük problemi olacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar, Haziran ayına dek beklenen yağışların gerçekleşmemesi durumunda su kesintilerinin yaşanmaya başlanabileceğini vurguladı.
TRT Haber: Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'nin 7 bölgesinde de 'olağanüstü kuraklık" yaşanıyor. Anadolu'da barajlar, göller, nehirler hatta yer altı suları hızla kuruyor. Uzmanlar, susuzluğa vatandaşları ve üreticileri uyarıyor.
BBC: uzmanlar, küresel iklim değişikliğinin de şiddet ve çapını etkilemesiyle, kuraklığın ilerleyen yıllarda da Türkiye ve dünyanın gündeminde kalmaya devam edeceği uyarısında bulunuyor.
Sözcü: Türkiye, mevsim normallerinin altında düşen yağış ve su kullanımında hatalar nedeniyle son yılların en kurak dönemini yaşıyor. Baraj ve göllerde su seviyeleri hızla düşerken uzmanlar, önümüzdeki süreçte su kıtlığı ve tarımsal kuraklık gelişeceği uyarısında bulunuyor.
Habertürk: Kuraklık tehdidiyle karşı karşıyayız. Hatta bu tehditle burun burunayız. Yağmur yok, kar yok. Üstelik bu 2. kurak yıl. Barajlarda su seviyesi son 25 yılın en dip noktasında. 90’lı yılların başındaki kuraklığı, susuzluğu yaşayanlar hatırlar. İşte şimdi, 1994'ten bile kritik bir eşikteyiz.İstanbul'da son 10 yılın en düşük doluluk oranının yarısından dahi daha düşük doluluk oranı!
Barajların İçler Acısı Son Hali!​

2018 senesinde sular altında olan ve doluluk oranı 80%'lerde olan Alibeyköy Barajı'nın doluluk oranı 20%'lere kadar geriledi ve adeta çölleşmiş bir manzara izlenimi bıraktı.

2018 Senesinde Alibeyköy Barajı:

2021 Ocak ayı, Alibeyköy Barajı:
Bu iki fotoğraf arasındaki fark kuraklık tehdidinin hiç olmadığı kadar ensemizde olduğunu ve ne denli tehlikeli boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.


Daha birkaç sene önce balıkların yüzdüğü barajda artık koyunlar otluyor!

İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan Kırklareli'ndeki Kazandere ve Pabuçdere barajları resmen kurudu! Doluluk oranlarında Kazandere %3, Pabuçdere ise %6'ya kadar geriledi.İzmir'de Barajlardaki doluluk oranı %50'nin altına düştü!​


Baraj doluluk oranı %20'nin altına düşen Ankara'da yalnızca 110 günlük su kaldı!​


Bursa'daki Nilüfer Barajı kurudu! Su seviyesi %5'in altına düştü.​
Edirne'nin içme suyunu sağlayan baraj kurudu! Doluluk oranı %3'e kadar düştü.​Korkutan Kuraklık Haritası!


MGM'nin yayınladığı son 3 aylık kuraklık haritası da kuraklığa dair alarm durumunun ne denli ciddi boyutlarda olduğunu gözler önüne serdi. Durumun daha net anlaşılabilmesi adına 2018-2020 dönemi kuraklık haritası ile son 3 ayın kuraklık haritası arasındaki farkları kıyaslamak mümkün.

2018-2020 Arası Kuraklık Haritası:
Eylül-Ekim-Kasım 2020 Kuraklık Haritası:


Son Güncel Bilgiler:​

  • Su Politikaları Derneği (SPD)'nin yayınladığı son rapora göre İstanbul'da 2021'in ilk 3 ayında da yetersiz oranda yağışların olması ve su doluluk oranlarının daha da düşmesi bekleniliyor.​
  • 2020 senesi boyunca Türkiye'nin tüm bölgelerinde yağış oranı bir önceki seneye göre %20'den daha fazla oranda düşüş yaşadı.​
  • İstanbul 2021 senesinde "hidrolojik kuraklık" ile karşı karşıya kalacak. Hidrolojik kuraklık, yeraltı ve yer üstü sularının azalması anlamına gelmektedir.​
  • "Tarım ve Orman Bakanlığının kuraklığa karşı en önemli çalışması yeraltı barajları olacak. 2023'e kadar 150 barajın yapımı hedefleniyor."​


Bilgilendirici Video Haberler


Türkiye genelindeki kuraklığa dair önemli bilgiler içeren 10 dakikalık BBC haberi:


Youtube kanalı Vibio'dan bilgilendirici bir kuraklık videosu:


İstanbul'a su veren Pabuçdere ve Kazandere Barajlarıa dair bir haber:


Kasım ayından İstanbul barajlarına dair bir haber:


TRT Haber'in "Türkiye'de 'olağanüstü kuraklık' yaşanıyor" haberi:Kuraklığa Dair Ne Gibi Kişisel Önlem ve Tasarruflar Alınabilir?Eğer herkes "nasılsa tek bir kişinin önlemi pek de önem arz etmez, etkilemez" anlayışıyla düşünürse kuraklık ve yaşanması gündemde olan su kıtlığına hiç kimse önlem alamaz ve vakit gelip çattığında çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilir.

Gelecek için, gelecek nesiller için ve vicdanınız için su tasarrufuna dair basit önlemler alabilirsiniz. Sözcü Gazetesine röportaj veren İski Genel Müdürü Raif Mermutlu bu önlemleri şöyle sıralıyor:

1-) Sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkamak yerine, bir kap içinde yıkayabilirsiniz. Aksi halde gereksiz yere yılda 18 ton su harcamış olursunuz.

2-) Dişlerinizi fırçalarken, ellerinizi ve yüzünüzü yıkarken suyu akar vaziyette bırakmamak tasarrufun altın kurallarındandır. Bu şekilde günde 15 ile 35 litreye kadar suyu kurtarmış olursunuz.

3-) Musluk bataryaları ile duş başlıkları, tazyikli su akmasını sağlayan ürünler ile değiştirilebilir.

4-) Lavabo altlarındaki su giriş vanası kısılarak, su akışı hızı azaltılabilir.

5-) Duş sürenizi kısaltabilirsiniz. Bu süreyi 1 dakika azaltmanız yılda 5 ton su tasarrufu yapmanız demektir.

6-) Çamaşır makineleri her yıkamada 176 litre su harcar. Makinenizi tamamen dolduktan sonra çalıştırmanız halinde yılda 9 ton suyu kurtarmış olursunuz.​
 
Katılım
5 Ocak 2013
Mesajlar
89,930
Reaksiyon puanı
56,544
Puanı
1,061
Konum
Ankara
Aylardır bu konuda derneğimle birlikte çalışma yapıyoruz, bilinçlendirme açısından kampanyalar yaptık. Maalesef bunun gelişi taaa Haziran'dan belliydi... Bu hafta yağışlar başlıyor ama ne kadar etkili olacak göreceğiz.

Önlem almak da artık bir yere kadar etkili yağış olmadıktan sonra istenirse minimum kullanılsın barajlar boşalıyor, su biriktirme konusunda ayrı çalışılmalı örneğin avrupada oto yollardan bile yağmur suyu toplanıyor bizde barajlarımızın üstüne yağsın diye bekliyoruz. Çevremizi, doğamızı korumalıyız, elektrikli araçları yaygınlaştırmalıyız.. almamız gereken tedbir o kadar çok ki...
 
  • Beğendim
Reactions: Zeyno45 and Gizmen

Gizmen

Favori Üye
Katılım
12 Nisan 2018
Mesajlar
3,749
Reaksiyon puanı
989
Puanı
175
Yaş
21
Her yere ev yaparlarsa, orman katline sessiz kalır toprakların çoraklaşmasına göz yumarlarsa olacağı bu. Ne yazık ki çok yakında 25 litre belgeselinde ki gibi yıkanmak için bile bidon bidon su satın alacağız galiba. Tablo çok acı.
 
  • Beğendim
Reactions: EmreCan and Zeyno45

Gerekli24

Favori Üye
Katılım
2 Şubat 2020
Mesajlar
5,983
Reaksiyon puanı
4,329
Puanı
450
Yaş
18
Konum
Bursa
Yok valla yağmur kıtlığı var o olursa su da olur. Ancak bu bence şu an için bir sorun olmaz ancak yıllar ilerledikçe bu risk artacak ve sonunda adeta bugün covid gibi ülkenin genel meselesi hâlâ gelecek.
 

Alos

Favori Üye
Katılım
4 Ağustos 2020
Mesajlar
3,682
Reaksiyon puanı
2,766
Puanı
289
Yaş
18
Kesin Trakya dan su götürürler su biterse :(
 

EmreCan

Favori Üye
Katılım
22 Şubat 2019
Mesajlar
3,630
Reaksiyon puanı
2,581
Puanı
299
Yağmur yağınca mutlu oluyorum bunada şükür Allah kimseyi susuz bırakmasın
 

bazinga

Admin
Katılım
1 Şubat 2007
Mesajlar
86,150
Reaksiyon puanı
41,489
Puanı
1,060
Konum
İstanbul
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu sabah yağmur var İstanbul'da. :Z

Çok üzücü bir durum gerçekten. Ülkede herkesin bugünü düşünüp yarının kimsenin umrunda olmaması en büyük sebep. Bu hızla doğa katliamına devam edersek çok kısa bir sürede övmeye doyamadığımız topraklarımız yaşanmaz bir hal alacak. :(
 
  • Beğendim
  • Üzücü
Reactions: Gizmen and EmreCan

EmreCan

Favori Üye
Katılım
22 Şubat 2019
Mesajlar
3,630
Reaksiyon puanı
2,581
Puanı
299
Bu sabah yağmur var İstanbul'da. :Z

Çok üzücü bir durum gerçekten. Ülkede herkesin bugünü düşünüp yarının kimsenin umrunda olmaması en büyük sebep. Bu hızla doğa katliamına devam edersek çok kısa bir sürede övmeye doyamadığımız topraklarımız yaşanmaz bir hal alacak. :(
Çok mu yağdı ben pek görmedim de
 

Dosi

Moderatör
Katılım
10 Mart 2015
Mesajlar
58,001
Reaksiyon puanı
61,777
Puanı
1,060
Doğayı katletmenin sonuçları bunlar. Yeşil alanların azalması.
Sadece Türkiye değil, bir çok ülkede dengeler şaştı. Umarım bu günlerde İstanbul ve diğer bölgelerde yağacak olan yağmur yeterli su ihtiyacını karşılar.
 

EmreCan

Favori Üye
Katılım
22 Şubat 2019
Mesajlar
3,630
Reaksiyon puanı
2,581
Puanı
299
Şuan yağmur yağiyor inşallah çok yağar aminnn
 
  • Harika
Reactions: Alos

The_Erinch

Favori Üye
Katılım
24 Kasım 2019
Mesajlar
11,458
Reaksiyon puanı
13,651
Puanı
700
Konum
Manisa
Öncelikle olarak detaylı ve özenle hazırlanmış bu kaliteli konu için @Tolstoyevski tebrik ederim;
Forumda farklı konular görmek her zaman keyif verici.

Son dönemdeki en dikkat çekici olay,kuraklık sorunu, özellikle Pandemi döneminde SU yun önemi dahada önemli oldu ki kullanımı buna bağlı daha arttığına inanıyorum.

Küresel iklim değişiklikleri başlıca nedeni olsa gerek; geçmişe göre kar ve yağmurun bir anda azalmasında belkide insanların büyük etkisi var. Kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz gibi; yağmur duası ile bu iş çözülemez bunuda herkes biliyordur.

Elimizdeki koşullarda SU yumuzu en iyi şekilde kullanmayı bilmeliyiz; güzel örnekler verilmiş.Onlar değerlendirilmeli kısa vadede çözüm olarak. Ufacık bir dipnot: Makinanızı tam dolu doldurup yıkatmayın, sudan tasarruf ederken hijyenden kaybedersiniz. Tıka basa dolu bir makinede çamaşırlar doğru şekilde yıkanmaz.

Diğer tüm örneklere katılıyorum ve uygulanabilirliğine inanıyorum.

Dilerim yakın dönemde bol yağışlı günlerimiz olur, yağmurdan ziyade KAR yağmasını temenni ederim.

KAR ,Yağmurdan daha öneli bir su kaynağı çünkü.
 

Lordly

Tecrübeli Üye
Katılım
18 Mart 2012
Mesajlar
7,648
Reaksiyon puanı
1,180
Puanı
284
Türk halkının nüfus artışı yetmezmiş gibi;

Sınır kapılarını ardına kadar açıp milyonlarca Suriyeliyi içeri al...

Binlerce afgan, pakistanlı ve orta asyalı kaçak yollarla ülkeye girsin...

Yanlış tarım politikalarıyla akarsuları kurut...


Sonra su kıtlığı var diye yaygara kopar.:bhr:

Kusura bakmasınlar. :ok: