2019 Knives Out / Bıçaklar Çekildi - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
3481993.jpg-c_215_290_x-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg

Knives Out

Tür:
Polisiye, Komedi, Dram
Yönetmen: Rian Johnson

Oyuncular:
Daniel Craig
Chris Evans
Ana de Armas

Filmin Özeti:
Suç romanı yazarı Harlan Thrombey, 85. yaş gününde evinde ölü bulunur. Meraklı bir araştırmacı dedektif olan Benoit Blanc gizli bir şekilde cinayet araştırmasında yer almaya başlar. Harlan Thrombey'nin ailesine soruşturma için başvurulur, ancak aile tam anlamıyla hiçbir işe yaramazdır. Blanc tüm bu yüzeyde görünenlerin altını kazımak ve tüm yalanları ortaya çıkararak Thrombey'nin ölümünün ardındaki gerçeği bulmayı hedefler.

Filmin Fragmanı:

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Knives Out konusunu okuyunca ilgimi çekmişti ve karşıladı beklentimi. Ben bu tarz polisiye suçlu bulmayla alakalı dizi ve filmlerini beğeniyorum. Keyifli bir filmdi :D
Ölen yaşlı adamın yanında çalışan kızın yalanlara karşı kusması ilginçti. Tüm aile garip ve herkesin gizlediği olaylar vardı.

Yanlışlıkla verildiği sanılan morfinden dolayı işler hiç beklenmedik bir hal aldı ve adamın Martha'yı korumak için kendini öldürmesi baya şaşırtıcıydı. Tüm mirası Martha'ya bırakması ailedeki tüm dengeleri bozdu.
Kız fazla masum görünümlüydü ve izledikçe başka olayların çıkmasını buyüzden bekledim. Filmin sonu baya şaşırtıcı oldu. Filmin ortalarında Martha'dan dolayı bu ölümün sebebini düşündük ve polislerin bu olayı çözüp Martha'yı yakalamasını beklerken olaylar bambaşka bir hal aldı.

Puanım 8.5-9 arası kararsızım. Diğer filmleri izleyince sabitlerim :D
edit: 9/10

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: bazinga and Aserat

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Knives Out konusunu okuyunca ilgimi çekmişti ve karşıladı beklentimi. Ben bu tarz polisiye suçlu bulmayla alakalı dizi ve filmlerini beğeniyorum. Keyifli bir filmdi :D
Ölen yaşlı adamın yanında çalışan kızın yalanlara karşı kusması ilginçti. Tüm aile garip ve herkesin gizlediği olaylar vardı.

Yanlışlıkla verildiği sanılan morfinden dolayı işler hiç beklenmedik bir hal aldı ve adamın Martha'yı korumak için kendini öldürmesi baya şaşırtıcıydı. Tüm mirası Martha'ya bırakması ailedeki tüm dengeleri bozdu.
Kız fazla masum görünümlüydü ve izledikçe başka olayların çıkmasını buyüzden bekledim. Filmin sonu baya şaşırtıcı oldu. Filmin ortalarında Martha'dan dolayı bu ölümün sebebini düşündük ve polislerin bu olayı çözüp Martha'yı yakalamasını beklerken olaylar bambaşka bir hal aldı.

Puanım 8.5-9 arası kararsızım. Diğer filmleri izleyince sabitlerim :D
Film nete düşmedi ki, sinema çekimi mi izledin ne yaptın :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
  • İlginç
Reactions: MasacRE

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Vizyona girmemiş mi? :eek:
Ben çok beğendim :D Eminin keyif alırsınız izlerken.

İsveç kaynaklarımı kullandım :Z

Aklımda bir film var, aksilik olmazsa sinemada izleyeceğim Noel tatilinde.
2020'de daha kültürlü biri olacağım ? :A
Nasıl yani anlamadım. Sinemada izlemediysen hiçbir yerde yayınlanmamış olması lazım, nasıl çıktı İsveçte film ya :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,777
Puanı
1,060
Nasıl yani anlamadım. Sinemada izlemediysen hiçbir yerde yayınlanmamış olması lazım, nasıl çıktı İsveçte film ya :A
? :A

Bizim film uzmanlarının verdiği puanlar harika. 4 ve 5 yıldız vermişler filme. Sitelere düşmesini beklemeden aradan çıkardım. Parasite kaldı geriye. Noel'de daha sinemalarımızda yayınlanıyorsa onu da aradan çıkaracağım :D

• Sinir Bozucu
Reactions: MasacRE

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
? :A

Bizim film uzmanlarının verdiği puanlar harika. 4 ve 5 yıldız vermişler filme. Sitelere düşmesini beklemeden aradan çıkardım. Parasite kaldı geriye. Noel'de daha sinemalarımızda yayınlanıyorsa onu da aradan çıkaracağım :D
:mad: diyorum sana sadece :mad:

• Güldürdün

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Filmi dün izledim. Güzel bir film olmuş, beğendim ben. 13 Reasons Why’daki Hannah Baker’ımız da varmış, görünce aşırı keyiflendim. :bhr:

Film birbirinden farklı aile üyeleriyle seyirciyi çekiyor ve katil kim ve nasıl yaptı sorusunu sonuna kadar götürüyor.
Filmin ilk başlarında karakterleri anlamakta biraz zorlandım açıkçası çünkü sorgu sahneleri hızlı geçiyordu ama yavaş yavaş hepsine hakim olmaya başlayınca üstelik katilin kim olduğunu filmin ortasında verince keyiflendim. Son 20 dakikaya kadar Martha’nın katil olduğu ve bunun açığa çıkmaması ve miras için yaptıklarını görürken Ransom sahneye girdiği ve Martha’ya yardım ettiği gibi bir terslik olduğunu anladım. Daniel Craig’in canlandırdığı dedektifin donut’un ortasındaki boşluğu bulması ve olayı çözmesiyle film bitti derken son sahnede Linda’nın aldatıldığını öğrenmesi detayı atlanmıyor. Bu çok hoşuma gitti. Ve son sahnede Martha’nın evin balkonundan bakıp zafer bakışı atmasıyla film sonlanıyor.

Yaşlı kadın favorimdi. :F

Martha’nın yalan söylerken kusması ve en sonunda Ransom’un üzerine kustuğu sahnelerde hem güldüm hem de iğrendim. :F

8.5/10

Son düzenleme:

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,795
Puanı
1,061
Tıpkı Jojo Rabbit gibi sezonun izlemesi en eğlenceli filmlerinden biriydi. Kadronun kalabalıklığı (bazı karakterlerin biraz daha derinleştirilmesi daha mı iyi olurdu sanki) ve her an ters köşelere sürükleyen senaryosu sayesinde 130 dakika boyunca ilgiyi ayakta tutmayı başarıyor.

Senaryo gerçekten çok katmanlı ve bir an bile durmuyor. Dediğim gibi yönetmen ve senaristin aynı olması farkını burada da hissettiriyor. Kadronun uyumu, o şato gibi evin verdiği atmosfer ve merak uyandırıcı gelişmeler sayesinde de sıkılmak mümkün olmuyor.

Dediğim gibi tüm kadro çok iyiydi ama Daniel Craig ve Ana de Armas'a ayrı parantez açmak şart. Özellikle Benoit Blanc birkaç yıla Sherlock Holmes gibi fenomen bir karakter olursa şaşırmamak lazım. Özellikle donut muhabbeti harikaydı. :A

Açıkçası katilin kim olduğuna dair kafa yoramadım çünkü düşünmektense direkt izlemek daha keyifli geldi. Ama katilin Marta olduğunu bu kadar erken göstermelerinden işin arkasında başka bir şey olduğu belliydi. Ransom'un sağlam pabuç olmadığı belliydi ama bir an ters köşe gelir de hiç ummadığımız biri çıkar mı diye beklemedim değil. Bu konuda şaşırtmamayı tercih etmişler ama neticede Harlan'ın boşu boşuna kendini öldürmek zorunda kalmasına üzüldüm. :(

Yine Linda'nın kocası kurtuldu derken son anda aldatılmayı öğrenmesi ve miras kavgası sırasında yaşananlar da yıldız sahneler arasındaydı. Marta'nın yalanlara kusması da gelişmelerin ortaya çıkması bakımından farklı ama güzel bir yöntem olmuş. :D

Kısacası polisiyelerden zevk alan biri olarak beklediğimi aldım diyebilirim. Keşke senaryo dalı dışındaki dallara da aday olabilseymiş çünkü gerçekten daha fazlasını hak ediyor. Şimdiden 2. filmi merakla bekliyorum. :Z

8.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga and Dosi

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Kesinlikle yılın en iyilerinden. Gerçi hemen hemen her film için bu yıl bunu diyoruz, muazzam bir sinema yılı oluyor gerçekten...

Polisiye türünü, dedektiflikle alakalı filmleri/dizileri nickimden de anlaşılacağı üzere çok seviyorum. Bu türün olmazsa olmazı gizemi ve "acaba ne olacak?" sorusunu filmin sonuna kadar diri tutmayı başarmak bence. Knives Out, bunu gerçekten beceriyor...

Filmin başında tüm karakterlerle dedektifin diyaloğa girmesi ve bunun bize peşi sıra gösterilmesi karakterleri tanımamız açısından güzeldi.

Sonrasında zaten film hiç durmuyor. Filmin ortalarında Marta'nın bize katil olarak sunulması ve sunulurken de bütün boşlukların dolduruluyor gibi gösterilmesi filmin senaryosunun en büyük başarılarından bence. Film size bunu sorgulatmamayı başarıyor ve bunun sayesinde sonda aldığınız keyif katlanıyor. Gerçek katil Ransom ama karakter bize öyle bir sunuluyor ki cenazeye katılmaması falan çok normal geliyor.

Filmin sonunda ise tüm parçalar yerine oturuyor, hiçbir detay ve boşluk atlanmamış bir şekilde film finalini yapıyor. Filmin başında "Benim evim, benim kurallarım..." yazan kupayı görmemiz ve filmin kapanışında bu kupayı evin yeni sahibi olan Marta'nın elinde görmemiz çok ince düşünülmüş, güzel detaylardı.

Oyunculuklar çok iyiydi, zaten filmin kadrosu baya iyi. Şaşırtan veya beklenti altı kalan bir performans hatırlamıyorum.

Tabii filmin yıldızı bana kalırsa Chris Evans. Canlandırdığı karakter filmin başından sonuna birçok farklı ruh haline giriyor. Filmin başında zengin züppe diyebileceğimiz karakterken, sonra arkadaş canlısı, en sonda ise gözü dönmüş bir katil olarak görüyoruz kendisini. Yıllardır alıştığımız Captain America sonrası çok iyi bir oyuncu olduğunu hatırlamış olduk, iyi geldi...

Filmin hem senaryosunu, hem yönetmenliğini Rian Johnson üstleniyor. Kendisinden 'Star Wars: The Last Jedi' filminden ötürü nefret ediyordum açıkçası, Star Wars evrenine ihanet eden isimlerden bir tanesi ama burada oldukça başarılı bir iş ortaya çıkarmış. Şaşırdım ve beklemiyordum açıkçası. Umarım bundan sonra da böyle kaliteli filmler yapmaya devam eder...

Son düzenleme:

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,768
Puanı
460
Hem cheesy hem böyle kaliteli olan filmler izlemeyi özlemişim. Oyunculuklar çok başarılıydı çok eğlendim. Uykusuzluktan ölerek sinemada izlememe rağmen filmin temposu bir saniye bile gözümü kırpmama izin vermedi. Soruşturmanın sürekli dallanıp budaklanması, birçok noktada akıllıca ayrıntılarla açılan hikaye iyi bir film izlediğimi fark ettirmeyi başardı bana. Haklı bir senaryo adaylığı olmuş. Sıkılanlar açsın izlesin diyor ve bitiriyorum.
8/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Çılgın bir kurgu, çılgın bir senaryo, çılgın detaylar... Türünün en iyilerinden biri var karşımızda. Film baştan sona çok iyi kurgulanmış ve klişelerden olabildiğine uzak bir şekilde tasarlanmış. Karamsar atmosferi, değişik müzikleri ve çok başarılı senaryosu odağı bir dakika bile azaltmadan sizi filmde tutuyor. Komedisi dozunda, gizemi baştan sonra içinde ve boşluk bırakılmadan olayın bağlanması çok tadında. Gerçekten çok keyif aldım ve çok da kaliteli buldum filmi.

Karakterler ve oynayan herkes çok renkli. Chris Evans filmin yıldızı, öyle bir karakteri canlandırması ve karakterin özelliklerini sonuna kadar bize hissettirmesi çok başarılı. Daniel Craig de keza ses tonu olarak ve Sherlock vari dedektiflik yaparak oldukça başarılı iş çıkarmış. Zaten Watson göndermesi bile Sherlock'a duyulan saygıyı gösteriyor. Bunlar ön planda olsa bile Christopher Plummer'ı bulunduğu her dakika izlemesi size keyif veriyor. Ana de Armas da rolün hakkını sonuna kadar vermiş. O da filmin başından filmin sonuna çok farklı şekillerde oynayarak sizi şaşırtıyor. Keza ailenin diğer fertleri de üzerine düşeni yapmış.

Yılın en iyilerinden biri olduğu çok açık. Oscar'da orjinal senaryo adaylığı hak edilmiş ama daha fazlasına da aday olabilirmiş. Biraz çok Akademi'lik bir senaryo olmadığından dolayı es geçilmiş gibi. Yine de hatıralarda yer alacağı çok bariz böyle bir filmin.

8.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yılın şahane filmlerinden bir diğeri. Hem kaliteli hem de bu kadar eğlenceli filmlere çok sık rastlamıyoruz. Konusu çok sürükleyici ve senaryodaki her şey o kadar iyi doldurulmuş ki en ufak bir soru işareti kalmıyor. En azından bende kalmadı. Bu konuyla ilgili yazılabilecek en iyi senaryolardan biri olmuş. "Ama ben filmin ortasında tahmin ettimciler" beğenmeyebilirler belki ama bu film ondan çok daha fazlası. :)

Daniel Craig'i James Bond dışında ilk kez bu kadar sevdim. Ama Ana de Armas 😍

Tam yorum: https://izleryazar.com/knives-out-2019/

9/10

• Beğendim
Reactions: Dosi and Sherlock