2021 King Richard / Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar - Film Yorumları

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bİ an keşke Sihirli Annem evreninde yaşasaydık da Dudu teyzeme zamanı ileri akıtırsaydım. Hayatımdan bu kadar eziyet çektiğim bir film görmedim.

Evet başarısı öyküsü izliyoruz ama bunu şampiyonluklar kazanan üzerinden değil babaları üzerinden aktarılıyor. Ne kadar iyi adam klişeleri varsa tek bir karakter üzerinden göstermeleri aşiri rahatsız etti beni.

Dialoglar anasını satayım monologa dönuyor. Susmuyor adam. Herkesin lafını bölüyor, en iyi o biliyor....NEfret ettim karakterden de Will Smith'ten de. 2.26 dakklık filmde tam 120 dakka will smith vardır.

Filmde ırkçılığa dem vurmaları da alttan alttan hala bu propagandayı devam ettirmeleri rezalet olay. Umarım adaylıktan öteye geçemez.

5/10

Gerçek bir başarı öyküsü izlemek isteyenler Dangal'ı izlesinler. Dangıl dangul film izleyeceğinize.
Ben yine yüksek puan vermişim sanırım düşününce ama bence o puan yeterli. Yine de çocuklarını "proje" olarak gören bir baba var söz konusu olan, bunu düşününce filmden ayrı soğuyorsun. Tabii yine de Will Smith, sürekli trip atan bir karakteri canlandırsa da, filmde çok iyi bir performans sergiliyor ve filmi izlenir kılan da bu. :D

• Beğendim
Reactions: Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Ben yine yüksek puan vermişim sanırım düşününce ama bence o puan yeterli. Yine de çocuklarını "proje" olarak gören bir baba var söz konusu olan, bunu düşününce filmden ayrı soğuyorsun. Tabii yine de Will Smith, sürekli trip atan bir karakteri canlandırsa da, filmde çok iyi bir performans sergiliyor ve filmi izlenir kılan da bu. :D
Ben baba karakterine o kadar takılmısım ki kızlarını aslında suistimal ettiğini bile fark edemedim öncesinde. Para pul, reklam anlaşmaları filan olunca ayıkıyorsun:A

Keşke Venus vs diğer kız kardeş rekabetini alttan alttan işleselerdi diyorum:T: 2.5 saat boşa gitmezdi.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Ben baba karakterine o kadar takılmısım ki kızlarını aslında suistimal ettiğini bile fark edemedim öncesinde. Para pul, reklam anlaşmaları filan olunca ayıkıyorsun:A

Keşke Venus vs diğer kız kardeş rekabetini alttan alttan işleselerdi diyorum:T: 2.5 saat boşa gitmezdi.
Yine de o karakterin iticiliğini geçirmeleri bile iyiydi ama keşke işte kardeşler arasındaki rekabet işlenseydi, belki daha iyi olurdu. Bir de tenis sahneleri azdı sanki, yani daha fazla olabilirdi bence. :D

• Beğendim

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yine de o karakterin iticiliğini geçirmeleri bile iyiydi ama keşke işte kardeşler arasındaki rekabet işlenseydi, belki daha iyi olurdu. Bir de tenis sahneleri azdı sanki, yani daha fazla olabilirdi bence. :D
Hem azdı hem de tenise dair bi bilgi pek vermediler. Tenisten 3-5 bişeyler kapmak isteyen yada ilgi duyanlar üzülecekler:X

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Hem azdı hem de tenise dair bi bilgi pek vermediler. Tenisten 3-5 bişeyler kapmak isteyen yada ilgi duyanlar üzülecekler:X
Richard'ın olumsuz yönlerini olumluya çevirdiğimizde iyi bir filme dönüşüyor aslında. Bu açıdan baktığımızda iyi bir film ama genel olarak baktığımızda birçok şey havada kalıyor, tenise dair pek bir şey yok, Richard karakterinin burnunun dikine gitmesi üzerine kurulu bir filmdi ama filmin de amacı aslında Richard'ın burnunun dikine gitmesini göstermekti. :D

• Beğendim

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,563
Puanı
1,060
Herkeste olduğu/olacağı gibi bana da Dangal'ı anımsattı tek farkı oradaki baba karakteri buradaki kadar uyuz değildi. Filmin 2 eksi yanı süresi ve Richard karakterinin kaprisleriydi. Adam aşırı sinir bozucu ve bencildi. Venus bana göre son maçı babasının inadı yüzünden kaybetti, gençlerde oynamasına izin verseydi eminim ki sonuç farklı olurdu.

Film gayet akıcı, net ve anlaşılırdı, izlerken hiç sıkılmadım desem yeridir. Will Smith her sahnede her dakikada olduğu için biraz can sıkıcıydı fakat her şeye rağmen beğendiğim bir film oldu. Ayrıca film ünlü kız kardeşler üzerine değil resmen babaları Richard üzerine kuruluydu. Adam resmen kızlarını bir proje-plan doğrultusunda yetiştirmiş her şeye rağmen büyük bir başarı. Diğer bir nokta ise cast seçimleri. Gerçekten çok başarılı olmuş filmin sonunda daha net gördüm bunu.

7/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Herkeste olduğu/olacağı gibi bana da Dangal'ı anımsattı tek farkı oradaki baba karakteri buradaki kadar uyuz değildi. Filmin 2 eksi yanı süresi ve Richard karakterinin kaprisleriydi. Adam aşırı sinir bozucu ve bencildi. Venus bana göre son maçı babasının inadı yüzünden kaybetti, gençlerde oynamasına izin verseydi eminim ki sonuç farklı olurdu.

Film gayet akıcı, net ve anlaşılırdı, izlerken hiç sıkılmadım desem yeridir. Will Smith her sahnede her dakikada olduğu için biraz can sıkıcıydı fakat her şeye rağmen beğendiğim bir film oldu. Ayrıca film ünlü kız kardeşler üzerine değil resmen babaları Richard üzerine kuruluydu. Adam resmen kızlarını bir proje-plan doğrultusunda yetiştirmiş her şeye rağmen büyük bir başarı. Diğer bir nokta ise cast seçimleri. Gerçekten çok başarılı olmuş filmin sonunda daha net gördüm bunu.

7/10
O kadar hoşuna gitti ama 7 puan verdin, ilginç. :A

• Güldürdün
Reactions: serhatt

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Biyografi filmlerini oldum olası sevmişimdir. Filmin konusu da sevdiğim iki tenisçinin hayatı olunca daha da ilgiyle izledim. Süresi bence gereksiz uzundu ve yer yer sıkıldım ama Will Smith'in oyunculuğu beni devam etmeye zorladı. İzlediğim en başarılı performanslarından biri olabilir. Ödüllerde gönlüm Andrew'dan yana ama o da kazanırsa mutlu olurum.

Planlı olmayı, başarının kolay olmadığını, alçakgönüllü olmak gerektiğini, asla pes etmemeyi ve ırkçılığı çok iyi harmanlayıp bir senaryo oluşturulmuş. Normalde bu tarz mesajlar veren filmlerden sıkılırım ama burada öyle olmadı. Burada beni sadece süresi sıktı geri kalan her detayı ilgiyle takip ettim.

8/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
2 buçuk saate yakın süresiyle daha sıkıcı bir film olacağını düşünmüştüm ama aksine gayet akıcı ve izlemesi keyifli bir işti. Serena Williams'ı sadece ismen uzaktan duyan ve ablasını bilmeyen, tenisle de alakası olmayan yani olaya tamamen Fransız kalan biri olmama rağmen benim açımdan ilgi çekiciydi en azından. Klasik biyografiler gibi bütün hayatı ele almaktansa 3 yıllık kısa bir süreci ve alanında büyük sükse yapmış iki ismin (hatta sadece Venus'ün) kariyer yolculuğuna nasıl başladığını görüyoruz. Bu kadar kısa bir dönemi 140 dakikada ele almaya gerek var mıydı emin değilim ama dediğim gibi bir şekilde akıp gitti.

Teknik açıdan da temiz bir iş olmuş özellikle tenis maçı sahnelerini izlerken gerçek bir maçın içindeymişiz hissini vermişler. Hatta sondaki maç sahnesinde rakip tenisçinin yaptığı "çakallığı" (o konuya yönelik nasıl bir kural yokmuş gerçekten aklım almadı) izlerken benim de sinirim bozuldu yani hikayeye kaptırıp duygu aktarma konusunda tıkır tıkır işliyor. Niye iki tane başarılı sporcunun hikayesi babaları üzerinden anlatılmış diye eleştiriler gördüm ama sonradan baktığım yorumlarda kadınların kendi isteğinin bu yönde olduğunu öğrendim o yüzden pek bir şey diyemiyorum. Nitekim Richard'ın da inatçılığı, ben bilirim tavırları ve didaktikliğiyle yer yer sinir bozsa bile beyazperde için ilginç bir karakter olduğu aşikar.

Will Smith'in bu kendine has figürü başarılı bir performansla perdeye yansıtmış ama erkek oyuncu dalındaki favorim Andrew Garfield'ı aşabildiğini söyleyemem o yüzden adaylık bazında kalması yerinde olur. Anneyi, koçu ve kızların gençliğini canlandıran oyuncuların performansları da güzeldi. Anne yardımcı kadın oyuncu adaylığı almıştı ama koçu da yardımcı erkekte görsek fena olmazmış doğrusu.

Uzun süre akıllarda kalacak bir iş olmasa (özellikle hikaye bakımından vites yükseltmeyip güvenli sularda ilerlemesi nedeniyle) insanı izlediğine pişman etmeyen bir filmdi o yüzden gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. :D

7/10 (7.5 da olabilir düşünmem lazım :A )

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Spor ve sporcuları merkeze alan filmlere/belgesellere karşı olan zaafımı bilenler bilir, bu sebeple King Richard’ı da duyduğum an listeme ekledim. Tabii hem Will Smith’in son dönemde yaptığı işler sebebiyle hem de Williams kardeşlerin kendileri dururken neden babalarını odak noktasına alan bir film yaptıklarını anlamadığımdan beklentilerimi düşük tutuyordum. Neyse ki hiç beklediğim gibi bir filmle karşılaşmadım ve izlediğim şeyden memnun kaldım…

Filme dönecek olursak her şeyden önce Williams kardeşler dururken, Williams kardeşlerin babasını merkeze almak cesur bir karar. Fakat Richard Williams gerçekten de hikayesi anlatılmaya değer bir insanmış, en azından filmden anladığımız kadarıyla. Ayrıca bu sayede hem Richard Williams’ın hem de ayırt etmeksizin iki kardeşin birden hikayesi anlatılmış.

Filmin en büyük sorunu ve daha büyük bir film olmasının önündeki en büyük engel ise süresi bence. Bir süre sonra izlediğimiz şeyler çok tekdüze olmaya başlıyor bence. Giriş gerçekten çok başarılı, gelişme kısmı da belli bir noktaya kadar başarılı ancak sonrasında hem olaylar birbirini çok tekrar etmeye başlıyor hem de film neredeyse spor belgeseline dönüşüyor. Bu kısımları izlerken de çok sıkılmadım ama daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Will Smith’in oyunculuğu son derece başarılı, olaylı bir şekilde olsa da Oscar’ına da kavuştu bu performansla birlikte. Geriye kalan oyuncular da kendisine eşlik etmeyi başarmış.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Tenise duyduğum sevgiden midir bilmem ama Williams kardeşlerin hikayesi gerçekten çok kaliteli bir biyografik spor draması ile aktarılmış... En azından ben izlerken bu tadı aldım. Tenis filmlerinde benim açımdan en iyi film bu oldu. İleride Nadal'ın biyografisi yapılır mı bilmem ama bu film şimdiye kadar ki en iyi tenis filmi bu kesin...

Will Smith'in çok etkili oyunculuğu ve filmin hikayesinin gidişatı filmi izlemeyi daha keyifli kılıyor. Çocuk oyuncular özellikle Venüs ve Serena'yı oynayanlar da çok başarılı... Anneyi oynayan Aunjanue Ellis de baya etkili oynamış. Senaryosu belli bir iş ama bunu kaliteli bir sinematik bir esere dönüştürmek önemli bir başarı. Biyografilerin zorluğu burada ve bu film bunu kaliteli dramatize edilmiş sahnelerle süsleyince ve üst düzey bir film ortaya çıkmış. Gerçekten başarılı buldum.

Yönetmenin ilk izlediğim filmiydi ama film teknik olarak iyiydi. Özellikle tenis sahneleri gerçekten müthişti. Sanki gerçek maç izliyormuş hissi verdi. Oyuncuların antrenmanlarda neler yaşadığını ve olayın arka planında nasıl yollardan geçtiklerini göstermesi açısından başarılı bir film olmuş. Özellikle Williams kardeşler açısından yaşananların büyük bir çoğunluğunun gerçek olduğunu ve bunlara rağmen geldikleri seviyeyi düşününce nasıl büyük şampiyonlar olduklarını ve Richard'ın onlar üzerindeki etkisini gerçekten görüyorsunuz. İşte bu yüzden Will Smith Oscar'ını sonuna kadar hak ediyor ve bu film gerçekten başarılı bir biyografi olarak tarihte yerini alıyor...

8.3/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Tenis dünyasına hükmeden Williams kardeşlerin hikayesini babaları üzerinden izlemek tenis izlemeyi seven birisi olarak güzel bir deneyimdi. Will Smith'in oyunculuğuyla damga vurduğu fakat oscar töreninde yaptığı rezillikle her şeyi batırmasıyla hatırlanacak bir hikaye kaldı geriye.

7/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Yılın en sevdiğim filmlerinden. Williams kardeşlerin hayatları ve kariyerleri hakkında filmden önce bilgim yoktu ama bu filmle tanımak da güzel oldu. Pek bir eksiği olmayan, son derece keyifli, akıcı ve kolay bağ kurulabilen tatlı bir biyografi filmiydi. Oyunculuklar da gayet başarılıydı tabii ama ben Will Smith'den abartılacak kadar efsane bir performans da göremedim açıkçası, bu sene güçlü bir aday olmaması kendisini öne çıkardı.

8/10

• Beğendim