2021 King Richard / Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar - Film Yorumları

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,925
Puanı
1,060

3307625.jpg

King Richard

Tür:
Biyografi, Dram, Spor
Süre: 138 dakika

Yönetmen: Reinaldo Marcus Green
Senaryo: Zach Baylin

Oyuncular:
Will Smith
Jon Bernthal
Tony Goldwyn

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 6.3/10
Metacritic: 73/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.​

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: https://izleryazar.com/king-richard-2021/

Power of the Dogs ve Belfast gibi iki gösterişçi filmin ardından ilaç gibi gelen bir film oldu. Belki teknik açıdan iddialı bir yanı yok, diğer iki film gibi sıra dışı sinematografileri yok. Fakat önemli bir konusu var ve bunu gayet güzel bir şekilde, klişeleşmeden ama farklı olmaya da kasmayarak olması gerektiği gibi anlatıyor...

Özellikle yetenekli çocuk sahibi aileler için ders niteliğinde bir film. Biraz aslında Aamir Khan'ın Dangal'ı ile paralel nitelikleri var, onu da sevmiştim ama bu film onun da bir tık üzerinde. Daha ciddi, daha kaliteli bir film...

Şu ana kadar bu yılın Amerikan filmlerinden en çok beğendiğim film oldu. Umarım Oscar'ı da alır. En iyi filmi alamasa bile en iyi erkek oyuncuyu Will Smith çok yüksek ihtimalle alacaktır...

8.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
King Richard, Zach Baylin tarafından senaryolaştırılıp, Reinaldo Marcus Green tarafından yönetilen bir film. Filmin en büyük özelliği ise, tenis dünyasının en büyük kadın tenis oyuncularından olan Venüs ve Serena Williams kardeşlerinin anlatımı. Tabii odak nokta bu iki karakter değil, daha çok Richard Williams. Ricky Macci gibi dünyaca ünlü koçu da filmde görmek mümkün.

Filmdeki teknik detaylara girdiğimizde öncelikli olarak filmin süresi çok uzun. Filmin büyük bir bölümü de tenis diyaloglarıyla odaklanmıştı ve daha çok TED konuşmasında başarı sırlarını anlatırcasına diyaloglar geçiyordu Daha çok filmin üzerinde durduğu, Richard'ın geçmişten günümüze psikolojisinin yansıması ve bunu ailesine aktarması. Tenisçi kardeşlerinin ikisini birden odak noktalı bir şekilde de göremiyoruz ama olsun, özellikle tenis sahneleri başarılıydı ama tenis maçından çok, daha çok tenis kariyeri üzerine dönen bir filmdi, yani "Richard'ın planı üzerinde" dönen bir filmi. Son olarak Will Smith'in ödüllük bir performans sergilediğini söyleyebilirim, filmin de en büyük artısı da buydu, başarılı performansıydı.

7/10

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,925
Puanı
1,060
Will Smith beğendiğim bir oyuncu, filmin daha konusunu bilmeden izleme listeme almıştım. Konusunu okuyup çocukluğumda beğenerek izlediğim Williams kardeşlerin hikayesi olduğunu okuyunca dahada heyecanlanmıştım. 2000'li yılların başlarında Eurosport kanalında sayısız maçlarını canlı izlemiştim çocukkken. Harika bir film olmuş. Tek eksi kısmı süresinin fazla uzun oluşu.

Will Smith'in oyunculuğu çok iyi. Bu filmde de kendini göstermiş. Umarım ödül alır bu performansı ile.

Elinden geldiğince şiddetten, kavga etmekten uzak kalan bir baba tam artık birini vurmaya niyetlenince şans eseri bu hatayı yapmaktan kurtuluyor. Benim için filmin odak noktalarından biriydi.

Filmi izlemeden önce bizim medyada Williams kardeşlerin öldürülen kız kardeşleri ile alakalı haberi okumuştum ve filmde o detayda var sandım ama yer almadı.

Film sonunda yayınlanan gerçek görüntüler ile filmdeki görüntülerin de gerçekçi olduğunu görüyoruz. Beklentimi fazlası ile karşıladı film.

9.2/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Will Smith beğendiğim bir oyuncu, filmin daha konusunu bilmeden izleme listeme almıştım. Konusunu okuyup çocukluğumda beğenerek izlediğim Williams kardeşlerin hikayesi olduğunu okuyunca dahada heyecanlanmıştım. 2000'li yılların başlarında Eurosport kanalında sayısız maçlarını canlı izlemiştim çocukkken. Harika bir film olmuş. Tek eksi kısmı süresinin fazla uzun oluşu.

Will Smith'in oyunculuğu çok iyi. Bu filmde de kendini göstermiş. Umarım ödül alır bu performansı ile.

Elinden geldiğince şiddetten, kavga etmekten uzak kalan bir baba tam artık birini vurmaya niyetlenince şans eseri bu hatayı yapmaktan kurtuluyor. Benim için filmin odak noktalarından biriydi.

Filmi izlemeden önce bizim medyada Williams kardeşlerin öldürülen kız kardeşleri ile alakalı haberi okumuştum ve filmde o detayda var sandım ama yer almadı.

Film sonunda yayınlanan gerçek görüntüler ile filmdeki görüntülerin de gerçekçi olduğunu görüyoruz. Beklentimi fazlası ile karşıladı film.

9.2/10
Puan sence de fazla yüksek değil mi @Tolstoyevski? :A Duygusal bağ kurmuş tabii filmle, o konuda haklı. :A

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,925
Puanı
1,060
@bazinga: "Ne demek birkaç film var? Ama ben 25 filme 10 puan verdim." :A
İyide ben bazinga değilim ki :A niye ikide bir kıyslama yapıyorsunuz (tek değilsin)
O benim 10 katı belki daha fazla film izlemiş biri :A üni zamanıma kadar sayısız film izledim ama asla yorum yapan biri olmadım. Üniversite zamanı herşeyden elimi çekip son 3 yıldır yeniden sahalara dönüp bu kez forum sayesinde yorum yapan biriyim. Türkçemin el verdiği kadarı ile genelde kısa yorum yapanım :A

• Güldürdün
Reactions: Araf and bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İyide ben bazinga değilim ki :A niye ikide bir kıyslama yapıyorsunuz (tek değilsin)
O benim 10 katı belki daha fazla film izlemiş biri :A üni zamanıma kadar sayısız film izledim ama asla yorum yapan biri olmadım. Üniversite zamanı herşeyden elimi çekip son 3 yıldır yeniden sahalara dönüp bu kez forum sayesinde yorum yapan biriyim. Türkçemin el verdiği kadarı ile genelde kısa yorum yapanım :A
Sakin ol şampiyon, şaka yaptım. :A Aslında puan verme konusunda biraz da @xdragxx'e benziyorsun. O da 10 puan vermeyi Fight Club'la yaptı, başka 10 puanı yok. :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Sakin ol şampiyon, şaka yaptım. :A Aslında puan verme konusunda biraz da @xdragxx'e benziyorsun. O da 10 puan vermeyi Fight Club'la yaptı, başka 10 puanı yok. :A
@Dosi nin 10 verdiği birçok film var ve genelde puan katsayısı biraz merhametli oluyor yüksek Yani o yüzden tam aksine aslında :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi and Araf

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Açıkçası biyografik filmleri hiç sevmem, spor filmlerini de hiç sevmem, tenisi ise sıkıcı bulurum Yani hiçbir alakam yok. Tüm bunlar birleşince bu alanlarla alakasız izleyicilere geçen, etki eden bir film olmuş diyebilir miyiz? Bana göre kesinlikle hayır. Tamam büyük ölçüde filmin türü ve anlatılan konu bana hitap etmediği için beğenmemiş olabilirim; ama geçtiğimiz senelerdeki Ford V Ferrari filmi de biyografik ve spor temalı olmasına rağmen ve F1 ile yine hiç alakam olmamasına rağmen oldukça keyif vermiş ve etkilemişti. Demek ki o film herkese hitap edebildiği için bu filmden daha başarılı bana göre.

Bu filmde içimi bayan en önemli unsur fazla didaktik olmaya çalışması, cidden TED konuşmaları gibi sahneler söz konusu ama bunu pek de etkileyici tarzdan vermek yerine yapay şekilde aktarıyorlar sanki belgesel gibi. Hayatımda beş dakika tenis izlemediğim için ayrıntılar pek etkilemedi. Hatta Venüs Williams ismini bile bu film sayesnde öğrendim, meğer Serena kadar ünlü bir tenisçi imiş. Filmde Serena Williams zaten yan rol gibi geri planda kalıyor. Ama beni asıl rahatsız eden şey bu film sanki ısmarlama sipariş film gibi geldi. Basmışlar parayı Williams ailesi, kendilerini övdürecek bir film yapmışlar. Babaları etrafında geçmesi filmin, sanki babalarına karşı ödenmiş bir gönül borcu gibi.

Spotlight’in Oscar’ı kazandığı ortamda maalesef ki sinematografi her şey değil ve bu yüzden en iyi filmi kazanma ihtimali yüksek. Ama yerden yere vurduğum Belfast da Power Dog da bu filmden çok daha fazla Oscar’ı hak ediyorlar, çünkü gerçek sinema sanatı o filmlerde söz konusu. Bu film ise televizyon filmi gibi bir şey.

5.5

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Açıkçası biyografik filmleri hiç sevmem, spor filmlerini de hiç sevmem, tenisi ise sıkıcı bulurum Yani hiçbir alakam yok. Tüm bunlar birleşince bu alanlarla alakasız izleyicilere geçen, etki eden bir film olmuş diyebilir miyiz? Bana göre kesinlikle hayır. Tamam büyük ölçüde filmin türü ve anlatılan konu bana hitap etmediği için beğenmemiş olabilirim; ama geçtiğimiz senelerdeki Ford V Ferrari filmi de biyografik ve spor temalı olmasına rağmen ve F1 ile yine hiç alakam olmamasına rağmen oldukça keyif vermiş ve etkilemişti. Demek ki o film herkese hitap edebildiği için bu filmden daha başarılı bana göre.

Bu filmde içimi bayan en önemli unsur fazla didaktik olmaya çalışması, cidden TED konuşmaları gibi sahneler söz konusu ama bunu pek de etkileyici tarzdan vermek yerine yapay şekilde aktarıyorlar sanki belgesel gibi. Hayatımda beş dakika tenis izlemediğim için ayrıntılar pek etkilemedi. Hatta Venüs Williams ismini bile bu film sayesnde öğrendim, meğer Serena kadar ünlü bir tenisçi imiş. Filmde Serena Williams zaten yan rol gibi geri planda kalıyor. Ama beni asıl rahatsız eden şey bu film sanki ısmarlama sipariş film gibi geldi. Basmışlar parayı Williams ailesi, kendilerini övdürecek bir film yapmışlar. Babaları etrafında geçmesi filmin, sanki babalarına karşı ödenmiş bir gönül borcu gibi.

Spotlight’in Oscar’ı kazandığı ortamda maalesef ki sinematografi her şey değil ve bu yüzden en iyi filmi kazanma ihtimali yüksek. Ama yerden yere vurduğum Belfast da Power Dog da bu filmden çok daha fazla Oscar’ı hak ediyorlar, çünkü gerçek sinema sanatı o filmlerde söz konusu. Bu film ise televizyon filmi gibi bir şey.

5.5
Bunu sen istedin. Matrix Resurrections puanım is loading. :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

5.5
1640337789698.png

Yorumu beğendim, beğenmek için onay istedi. @bazinga, @Tolstoyevski'ye tepki göstermek için "böyle bir puanı beğenmek istediğine emin misin" dercesine onay kutucuğu bırakmış. :D

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bİ an keşke Sihirli Annem evreninde yaşasaydık da Dudu teyzeme zamanı ileri akıtırsaydım. Hayatımdan bu kadar eziyet çektiğim bir film görmedim.

Evet başarısı öyküsü izliyoruz ama bunu şampiyonluklar kazanan üzerinden değil babaları üzerinden aktarılıyor. Ne kadar iyi adam klişeleri varsa tek bir karakter üzerinden göstermeleri aşiri rahatsız etti beni.

Dialoglar anasını satayım monologa dönuyor. Susmuyor adam. Herkesin lafını bölüyor, en iyi o biliyor....NEfret ettim karakterden de Will Smith'ten de. 2.26 dakklık filmde tam 120 dakka will smith vardır.

Filmde ırkçılığa dem vurmaları da alttan alttan hala bu propagandayı devam ettirmeleri rezalet olay. Umarım adaylıktan öteye geçemez.

5/10

Gerçek bir başarı öyküsü izlemek isteyenler Dangal'ı izlesinler. Dangıl dangul film izleyeceğinize.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bİ an keşke Sihirli Annem evreninde yaşasaydık da Dudu teyzeme zamanı ileri akıtırsaydım. Hayatımdan bu kadar eziyet çektiğim bir film görmedim.

Evet başarısı öyküsü izliyoruz ama bunu şampiyonluklar kazanan üzerinden değil babaları üzerinden aktarılıyor. Ne kadar iyi adam klişeleri varsa tek bir karakter üzerinden göstermeleri aşiri rahatsız etti beni.

Dialoglar anasını satayım monologa dönuyor. Susmuyor adam. Herkesin lafını bölüyor, en iyi o biliyor....NEfret ettim karakterden de Will Smith'ten de. 2.26 dakklık filmde tam 120 dakka will smith vardır.

Filmde ırkçılığa dem vurmaları da alttan alttan hala bu propagandayı devam ettirmeleri rezalet olay. Umarım adaylıktan öteye geçemez.

5/10

Gerçek bir başarı öyküsü izlemek isteyenler Dangal'ı izlesinler. Dangıl dangul film izleyeceğinize.
Çok şükür bu filmde yalnız kalmadım, umarım oscarda da sıfır çeker :A

• Harika
Reactions: Forumdash