Kendimizi Küçük Düşürmeyi Seviyoruz

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
136,628
Puanı
1,061
IMDB dünyada sinema ve tv yapımları değerlendirmede ölçü kabul edilen bir site.
Sitenin hazırladığı listelerde genelde ABD yapımları ya da öteki ülkelerden kült sayılabilecek yapımlar yer alıyor.

Türk dizileri için sitede dikkat çekici bir nokta var; en çok verilen puanlar hep 10 ya da 1.

Muhteşem Yüzyıl dizisi oy kullananların yüzde 43.6'sı 10, 22.4'ü 1 vermiş.
Kurtlar Vadisi (2003) için oy kullananların yüzde 47.2'si 10, 15.6'sı 1 vermiş.
Aşk-ı Memnu dizisi oy kullananların yüzde 40.7'si 10, 13.9'u 1vermiş.
En yüksek puana sahip dizimiz Leyla İle Mecnun'da bile 86.9 'a 6.1 şeklinde durum.

Bir de ilgiyle izlenen ABD dizilerine bakalım;

Breaking Bad'de en çok verilen puanlar;10 (%70.9) ve 9 (%17.5)
Game Of Thrones'ta en çok veriken puanlar;10 (%68.4) ve 9 (19.2)
How I Met Your Mother'da en çok verilen puanlar;10 (%44.4) ve 9(%24.8)

Sitede dikkat çeken bir olay ise ABD'li kullanıcıların diğer ülke dizilerine çok daha düşük puan vermesi.

Muhteşem Yüzyıl'ı puanlayan ABD'li kullanıcı sayısı 163. Bu rakam diziye oy verenlerin yaklaşık yüzde 2'sine denk geliyor.Ve bu 63 kişinin verdiği puanların ortalaması 1.8.

Kurtlar Vadisi'ne oy veren ABD'li sayısı 283.Bu toplamın yüzde yaklaşık yüzde 4'üne denk geliyor ve ortalaması 2.5 puan.

Leyla ile Mecnun'a puan veren ABD'li sayısı 660.Bu toplam puanlayanların yüzde 7'sine denk geliyor ve ortalama puanları da 2.6.

Amerikalılar sadece Türk dizilerine karşı değil tüm yabancı dizilere karşı böyle bir tavır içindeler.Avrupa'nın en iyisi seçilen Borgen dizisinin puanı 7.8 iken bu rakam ABD 'li kullanıcılarda 3.8; Güneşi Beklerken dizisinin uyarlandığı Boys Over Flowers'ın puanı 7.6 iken ABD'li kullanıcılarda bu rakam 6.1'e düşüyor.

Dünyanın geri kalanında ABD'li kullanıcıların yaptığı gibi izlemeden kasti düşürmeye yönelik bir tavır yok.Bunu ABD dizilerinden anlayabiliyoruz:
How I Met Your Mother'ın ABD ortalaması 8.4 kalan ülkeler için 8.6
Breaking Bad'in ABD ortalaması 9.6 diğer ülkeler için 9.5
Game Of Thrones'un ABD ortalaması 9.4 diğer ülkeler için de 9.4

ABD'li kullanıcıların bizim dizilerin puanı üzerindeki etkisi çok azken neden dizilerimiz bu kadar düşük puan alıyor? Sebebi açık beğenmediğimiz diziyi kendimiz düşürüyoruz.Peki yüksek puanlı diziler hiç mi kendi ülkelerinde eleştirilmiyor?

• Muhteşem Yüzyıl ile karşılaştırılan TheTudors'ta İngiltere tarihinin en parlak 2.hükümdarı sadece 1 kez savaş alanına gidiyor kalanı komple sarayda geçiyor ama puanı 8.1 (MY'nin puanı 5.4)
  • Desperate Housewives'ın puanı 7.1 iken bizim Umutsuz Ev Kadınları'nınki 4.9.
  • UEKnın aksine birebir uyarlanan İntikam'ın puanı 5.7 iken orjinali Revenge 7.9 puana sahip yani aynı senaryo ama arada 2.2 puan fark var.

• Game of Thrones'taki aşırı diyebileceğimiz seks ve şiddet sahneleri varken puanı 9.4
  • Şu an en iyi dizi konumundaki Breaking Bad'in ana karakteri uyuşturucu ile ilgileniyor.
  • How I Met Your Mother'ın başrolü Neil patrick Harris gerçek hayatta gay ama bu konu Abd'deki muhafazar kesmi neden rahatsız etmiyor acaba? (Dizinin puanı 8.6)
a3.bp.blogspot.com__GtNww54znpo_TRTUDomLD0I_AAAAAAAAACI_ZtsrzwUAUHs_s1600_imdb_logo.jpeg

xemrexxx özel haber

@Forumdash @OzaN @BesaleT @HeisenBerg @Yakamoz-Asi @EveN @Almila @mrt-06 @sokak sanati @cevaa @gundix123 @Reytinger @rengarenk

Ekli dosyalar

• a3.bp.blogspot.com__GtNww54znpo_TRTUDomLD0I_AAAAAAAAACI_ZtsrzwUAUHs_s1600_imdb_logo.jpeg
    a3.bp.blogspot.com__GtNww54znpo_TRTUDomLD0I_AAAAAAAAACI_ZtsrzwUAUHs_s1600_imdb_logo.jpeg
    27.7 KB · Hit: 364
ABD'lilerin düşük vermeleri olayına şaşırdım gerçekten de. Ama yazında katılmadığım yerler çok. Mesela son paragrafın tek cümlesine bile katılmıyorum. :D

Bizde zaten o yüzden IMDb gibi kaliteli oylama sistemi çıkmıyor hiçbir alanda. Bizim puan anlayışımız ya 10 ya 1. Forumda da bakarsak çoğu kişi bir diziyi ya yere göğe sığdıramıyor ya da yerin dibine sokmaya çalışıyor.

Tabii bu zihniyetle düşünen ABD'de de çok kişi var ama büyük çoğunluğu bilinçli. Yani vay efendim Breaking Bad nasıl 9.5 puan alır hadi bunu düşürelim diyen çok az kişi var.

Amerikalıların hatta yabancıların diğer dizilere düşük puan vermesini normal karşılayabiliriz. Tabii doğru bir şey değil ama mesela bir Amerikalı Leyla ile Mecnun'u izleyemiyor İngilizce altyazı yok bir şey yok, o zaman niye bu listede ilk 10'da olsun diyor ve gerilere itiyor. Doğru gibi gelmese de ben de şahsen IMDb listelerine baktığımda İngilizce dışındaki dillerdeki dizilere pek rastlamak istemiyorum. Bir ara bir Bulgar dizisi ilk 10'daydı mesela ama ben onu izleyemedikten sonra ne işi var orada? :)

İlla kendi ülkesindeki diziler girecek listeye diğer ülkelerin girmeyecek önyargılı la bunlar diziyi izlememişler, etmemişler kafalarına göre 1 veriyorlar :)

açıklar mısın :D

Öncelikle ne GOT'u ne de BB'yi izledim. :D
Dünyada hiç uyuşturucu kullanan biri yok mudur? Ya da seks ve şiddetin fazla olması, o diziyi kötü mü yapar? Bir de şöyle bir şey var sanırım. Onların muhafazakarları bu dizileri izlemiyor ve düşük puan da vermiyor. Ama bizim muhafazakarlar My'yi izlemeden 1 veriyorlar. :)

Öncelikle ne GOT'u ne de BB'yi izledim. :D
Dünyada hiç uyuşturucu kullanan biri yok mudur? Ya da seks ve şiddetin fazla olması, o diziyi kötü mü yapar? Bir de şöyle bir şey var sanırım. Onların muhafazakarları bu dizileri izlemiyor ve düşük puan da vermiyor. Ama bizim muhafazakarlar My'yi izlemeden 1 veriyorlar. :)
tamam işte orada buna karşı olanlar pek karışmıyor izlemedikleri için bizde maşallah 1 :F sıfır olsa sıfır verecekler
bnm dediğim o toplumda da türkiyedeki gibi seksin-uyuşturucnun gösterilmesine karşı insanlar vardır bir ara gossip girl için anti kampanya filan başlamştı ama adamalr bunu imdb gbi yerlere sıçratmıyor :)

Bende arada bilinçsizce 1 veriyorum hiç izlemek istemediğim dizi ve filmlere ama bu arada oluyor.Daha çok beğenme olayıma göre veriyorum puanımı.:)

Malesef bende dahil tüm türk kullanıcıların büyük hatası..Bu yazıdan sonra daha iyi oy kullanacağım.:)Ama hep 10'da vermem.:D

Çocukça davranan çok insan var malesef...

Örneğin Muhteşem Yüzyıl'ı hiç izlemeyen bir insan sırf rekabet yüzünden diziye 1 puan veriyor. Hiçbir film ya da dizi 1 puanı hak etmez. Bence IMDb'de 1 ve 2 puan kalkmalı. :D