Kıyıda Köşede Kalmasın 2. Bölüm: Pencere Önü Çiçeği

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
lTldOdwaTpwtvzHE-637032796112032024.jpg

Ekranda gördüğünüz kaset Fikret Kızılok ile Bülent Ortaçgil'in çıkardığı ortak albümden. Bu güzel albüm, 1987 yılında müzik severlerle buluşmuştur ve oldukça kaliteli bir müzik albümüdür. Albüme geçmeden önce küçük küçük iki ismi tanıtalım, sonra geçelim bu güzel albüme.

56efa899ac1fe32ca093809f.jpg

Fikret Kızılok, 1946 yılında dünyaya gelmiştir ve 2001'deki vefat tarihine kadar çeşitli albümlerle müzik piyasası içerisinde yer almıştır. Kimi zaman siyasete kaçıp, "Süleyman Hep Başbakan" ile binevi tepkisini dile getirmiştir o dönemlerde. Başka başka şekillerle de birçok tepki gösterdiği ve sanatını konuşturduğu şarkıları da olmuştur. Kimi zaman da "Gönül" gibi, "Bu Kalp Seni Unutur Mu?" gibi güzide şarkıları çıkarmıştır. Sadece bununla da sınırlı kalmamıştır Fikret Kızılok, zamanında genç yaşında ünlü ozan Aşık Veysel'in şarkısını istemeye gidip şarkısını alır ve Altın Plak ödülünü de kazanır. Böyle de değerli bir anıya sahip bir insan Fikret Kızılok. Oğlu için yazdığı "Ama Babacığım" şarkısı da oldukça meşhurdur ve oldukça anlamlıdır.

yxcDT9VDGsxYBzaN-637032795939831407.jpg

Bülent Ortaçgil, 1950 doğumludur ve günümüzde de sanatını icra etmeye devam etmektedir. Kendisinin farklı bir üslubu vardır, farklı bir sanat anlayışı. Sanki şarkılarını söylüyorken o şarkıda bir hikaye varmışcasına söyler, o hikayeler de sesinde o kadar güzel tını bırakır ki, o hikayeler şarkıya dönüşür. Herkese hitap etmez Bülent Ortaçgil ama kendi çapında iyi bir kitlesi de vardır.

Fikret Kızılok ile Bülent Ortaçgil'in yolları 1980'li yılllarda kesişir. 90-91 döneminde de birlikte çalışırlar, birlikte de sahne alırlar. Bülent Ortaçgil, verdiği bir röportajında işin söz kısmını Fikret Kızılok'un, müzikal kısmında kendisinin yer aldığını söylüyor. Söz konusunda çok üretken olduğunu söylüyor Fikret Kızılok'un Bülent Ortaçgil. İşte ikilinin birlikte çıkardığı albümlerden birisi de "Pencere Önü Çiçeği" isimli albüm. 80'li yılların arabesk tadından uzak, ruhu dinlendiren bir albümdü. (Röportaj için: Bülent Ortaçgil: İnsanlar en çok kriz dönemlerinde üretir (17.06.2017) - Hürriyet)

9519742320690.jpg

"Pencere Önü Çiçeği" albümü sekiz şarkıdan oluşmaktadır ve şarkılar şunlardır:
  1. Olmasın Varsın (Söz: Bülent Ecevit, Müzik: Fikret Kızılok)​
  2. Değirmenler (Söz - Müzik: Bülent Ortaçgil)​
  3. Güneşin Aynasında (Söz - Müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)​
  4. Uyusun da Büyüsün (Söz - Müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)​
  5. Bir Nihavend Yalnızlık (Söz - Müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)​
  6. Pencere Önü Çiçeği (Söz - Müzik: Bülent Ortaçgil)​
  7. Entelektüel (Söz - Müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)​
  8. Şarkıdaki Maymun (Söz - Müzik: Fikret Kızılok)​
Albümün tamamı:

Sanatını başarılı bir şekilde icra eden, anlamlı müzik yapan ve insanı derinden etkileyen iki isim 80'lerde ve 90'ların başında birlikte boy göstermişlerdir, sanatlarını birlikte icra etmişlerdir, bu özelliklerini albüme de taşımışlardır. Geçmiş zamanlara gidip böyle değerleri dinlemek de mutluluk verici. Böyle bir albümü keşfedilmesini sağlamak da, keşfetmek kadar önemli.

Sanatla kalın!​

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bende seni daha fazla uğraştırmamak için söyledim.:A Yoksa ben @DarkLegenD değilim 2-3 etiketten rahatsız olacak:A
Etiketin geldiğine emin olmak için tekrar yaptım, önceden gelmiyordu da. Diğer türlü dakika başı etiket yapan birisi değilim. Daha çok kişiye ulaşsın diye etiket yapıyorum. :D

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Sesi daima huzur veren nadide ve ölümsüz bir sanatçıdır Fikret Kızılok. Gönül ve Bu Kalp Seni Unutur mu dedi, kalbi onu bıraktı ve bize veda etmek zorunda kaldı...

Çok güzel bir yazı olmuş, emeğine sağlık. @Araf
Aynen öyle, Fikret Kızılok'un sesi huzur verici. Daha detaylı bir yazı yazmak isterdim de, gece gece bu kadar oldu. Olduğu kadar artık. Zaten maksat bu albümün keşfedilmesini sağlamak. Teşekkürler. :)

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Eline sağlık, güzel bir tanıtım olmuş. İkisi de çok kaliteli sanatçılardır. Fikret Kızılok'a Allah'tan rahmet, Bülent Ortaçgil'e de uzun ömürler dilerim...

• Beğendim
Reactions: Araf

Bully

Emekli
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Emeğine sağlık @Araf :)

Bülent Ortaçgil de Fikret Kızılok da çok sevdiğim sanatçılar. Albümün tamamını dinlerim en kısa zamanda. Röportajı da keyifle okudum. :D

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Emeğine sağlık @Araf :)

Bülent Ortaçgil de Fikret Kızılok da çok sevdiğim sanatçılar. Albümün tamamını dinlerim en kısa zamanda. Röportajı da keyifle okudum. :D
Teşekkürler. :)

Albümü de çok seveceksin. "Değirmenler" diye bir şarkı var bilirsin muhtemelen, bu albümde Fikret Kızılok seslendiriyor. Normalde Bülent Ortaçgil'den hatırlarız, onun eseridir aslında ama Fikret Kızılok okuyor burada. Aynı zamanda Bülent Ecevit'in sözlerini yazdığı "Olmasın Varsın" şarkısı da var. Bu ikisi özellikle dikkatini çeker muhtemelen ve albüm zaten çok iyi. :D

• Beğendim
Reactions: Bully

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Eline sağlık. Biraz hızlı mı gidiyorsun ne? :A Daha diğerini detaylı inceleyeceğim. En geç yarına ikisinede bakarım :Z
Teşekkürler. :)

Aklıma estikçe paylaşacağım. Tabii azar azar paylaşsam daha iyi olur. Bir müddet sonra aklıma gelmeyebilir çünkü. Gerçi yine bir şeyler bulunur, sıkıntı olmaz. :D

• Beğendim
Reactions: Dosi