2021 James Bond: No Time to Die / Ölmek İçin Zaman Yok - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

No Time to Die.jpg

No Time to Die

Tür:
Aksiyon, Macera, Gerilim
Süre: 163 dakika

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga
Senaryo: Neal Purvis, Robert Wade, Cary Joji Fukunaga

Oyuncular:
Daniel Craig
Ana de Armas
Rami Malek

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.8/10
Metacritic: 70/100
Letterboxd: 3.7/5

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Deniel Craig'in Bond'una yakışır bir veda olmuş, kusursuz bir film elbette değil ama Spectre saçmalığı ile kendisine veda etmiş olsak üzülürdüm açıkçası çünkü çok başarılı ve güzel bir vedayı hak eden bir Bond performansı sergilediğini düşünüyorum kendisinin...

Filmin en sevdiğim yanı hemen hemen tüm Bond filmlerinden bir şeyler yerleştirilmiş, özellikle de Daniel Craig'in Bond filmlerinden. Önceki filmler yok sayılmamış, zaten hikayenin temelleri de bir önceki film olan Spectre üzerine kurulmuş denilebilir.

Onun dışında tam anlamıyla Daniel Craig'e veda etme filmi olmuş, hikaye olarak ahım şahım bir şeyler beklememek gerekiyor. Özellikle villain çok zayıftı, Rami Malek'in ekran süresi çok çok azdı. Bu sürede de karakterinin çok da dişe dokunur şeyler yaptığını söylemek güç.

Filmin süresi de haddinden fazla uzundu açıkçası, özellikle orta kısımlarda bu durum fazlasıyla hissediliyor. Hikayeye etkisi olmayan, gereksiz diyebileceğimiz noktalara fazla odaklanıyor film. Bu da hikayeden zaman zaman kopmamıza yol açıyor. Tabii her şeye rağmen filmin finali o kadar başarılı ki tüm bunlar görmezden gelinebilir, hemen her filminde son anda kurtulan Bond'un ölmesi fikri Daniel Craig'in son James Bond filmi olduğunu bilmemize rağmen hem son derece şaşırtıcı hem de son derece başarılı bir şekilde temellendirilmiş. Kendisini dünya için feda etmesine ve asla tek bir kadına bağlı kalmamasına alışık olduğumuz James Bond, burada aynı zamanda ailesi için de bunu yapıyor. Aile bağları kuvvetli bir Bond karakteri yaratılmasında bu filmin yazar kadrosunda bulunan, Fleabag ile hayran kaldığımız Phoebe Waller-Bridge'in etkisi büyüktür bence bunu da belirtmek isterim. Özellikle James Bond'un kızıyla daha çok sahnesi olsun isterdim açıkçası...

Oyunculuk performansları genel olarak başarılıydı. Özellikle kısacık gözükmelerine rağmen Ana de Armas ve Christoph Waltz, filmde rol çalmayı başarmışlar. Ana de Armas dümdüz dursa bile etkileyici zaten orası ayrı konu... Daniel Craig bana göre çok başarılı bir James Bond performansı sergiledi baştan sona, bu role ilk seçildiği zaman fazlaca eleştirilmişti özellikle tipografisinin önceki Bond'lara benzememesinden ötürü ancak tüm bu ön yargıları yok etti bence. Hatta bir sonraki Bond'u kendisinin başarılı performansları sonrası kabullenmemiz zaman alacaktır. Oyunculuk anlamında öne çıkamayan tek isim maalesef Rami Malek olmuş bence, bunda karakterinin kötü yazılmış olmasının da etkisi büyük tabii. Daniel Craig'in Bond filmlerine ve bu filmlerdeki kötüleri canlandıran oyunculara baktığımız zaman bu durum çok da beklenmedik bir şey değildi zaten.

Cary Joji Fukunaga'nın yönetmenlik performansını da sevdiğimi söyleyebilirim. Başta bu film için riskli bir tercih olduğunu düşünüyordum ancak bu ön yargılarımın yersiz olduğu konusunda beni ikna etmeyi başardı açıkçası. Tabii yine bir Sam Mendes performansı yok orası ayrı konu...

Son olarak film estetik açıdan yine çok başarılıydı... Jeneriğinden şarkısına, kostümlerinden kullanılan araç gereçlerine, prodüksiyon tasarımından seçilen mekanlara kadar yine göz doyurucu bir James Bond filmi vardı karşımızda. Tek başına bu estetiklik ve klaslık bile filmin sinemada izlenilmesi gerekliliğini doğuruyor bence zaten...

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,218
Puanı
1,060
KaraDul ile sezonu açmıştık...
James Bond iyi gider. Yarına üşenmezsem gideyim.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Nuri Bilge Ceylan'ı Martin Scorsese'den üstün tutmuş oldun. :A
Üstün tutmakla alakası yok da Nuri Bilge Ceylan'ın üç saatlik filmleri su gibi akıyor. Zaten 5 yılda da anca bir film yapıyor üstat, insan doya doya izlemek istiyor. :A

Scorsese'nin sıkıcı filmleri çok maalesef. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Üstün tutmakla alakası yok da Nuri Bilge Ceylan'ın üç saatlik filmleri su gibi akıyor. Zaten 5 yılda da anca bir film yapıyor üstat, insan doya doya izlemek istiyor. :A

Scorsese'nin sıkıcı filmleri çok maalesef. :A
Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinin su gibi aktığını söylüyorsun; NBC'yi yaşı ilerlemiş bir insanı izlet, muhtemelen sıkılır. Scorsese filmlerinin bazı filmlerini koy, aksiyonluysa o film sarar. NBC sanat filmleri yapıyor, sen ben izleriz ama diğer türlü herkes izleyemez, su gibi akmıyor yani. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059