2014 Interstellar / Yıldızlararası | Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0816692.jpg

Yıldızlararası - Interstellar (2014)

Türü: Macera, Bilim-Kurgu
Yönetmen: Christopher Nolan
Senaryo: Jonathan Nolan, Christopher Nolan

Oyuncular:
Matthew McConaughey
Anne Hathaway
Wes Bentley
Jessica Chastain
Mackenzie Foy

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Film, Kip S. Thorne'nun evrende '" solucan deliklerinin " gerçekten var olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak yaratılmıştır.

Filmin hikayesi bir grup cesur kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, birlikte kalabilmek için verdikleri mücadele her birini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Her şeyden önce sıradışı bir filmdi. Nolan yine yapacağını yapmış ve akıl sınırlarını zorlayan bir işe imzasını atmış.

Film aslında oldukça uzun süresiyle izleyiciyi bir hayli zorlayan bir film. Film boyunca zaman zaman sıkıldığım kısımlar olmadı değil ama bittiğinde ardında harika bir tat bırakıyor. Açıkçası benzer şeyleri Inception'da da hissetmiştim ve bence Inception ile yaklaşık olarak aynı ayarda bir iş.

Biliyorsunuz eleştirmenler ikiye bölündüler filmde. Bazıları yerden yere vururken bazıları başyapıt ilan ettiler. Bu farklılığı bence fazla takmamak gerekiyor. Eleştirmenlerin beğenmeyebileceği özellikle sonlarda üzerinde kafa yorulan, kimisine göre mantıksızlık olabilecek şeyler var. Bir de uzun durağan sahneler kimilerine göre sıkıcı gelebilir. Fakat unutmamak lazım ki şu an çoğunluğa göre başyapıt sayılan pek çok film de eleştirmenlere beğendirememiş kendini. (Fight Club'ın eleştirmen ortalamasının sadece 66 olması gibi)

En beğendiğim sahne:
Tabii ki Cooper'ın 23 yıl sonra çocuklarının kayıtlarını izlediği sahneydi. Ağlattı ve salonun tam o sahnede ara vermesi de fiyasko oldu. :(

En beğendiğim replik:
Net hatırlamıyorum ama Cooper'ın "artık çocuklarımız için anı olmak için yaşıyoruz" gibisinden kurduğu bir cümle vardı, çok beğendim. :)

Filmin bu sene Oscar'da da iddialı olacağını bildiğimizden yorumun bundan sonrasını Oscar'la da ilişkilendirerek yapacağım.

Öncelikle teknik dallarda her şey muhteşemdi. IMAX'te de izleme fırsatı bulduğumdan ayrı bir keyif aldım. Bu zamana kadar hiç IMAX salonda film izlemediğime, kaçırdığım filmler için de ayrıca pişman oldum. :) Çok hakim değilim teknik detaylara ama bence sırıtan hiçbir şey yoktu, tamamen büyüleyiciydi. Görsel efekt, ses kurgusu ve ses miksajı ödülleri direkt cepte gibi zaten.

Filmi Gravity'den ayıran en temel nokta senaryoydu. Gravity'nin gerçekçiliği ve etkileyiciliği iyi bir senaryoyla buluşunca ortaya böyle bir film çıkmış. Bence senaryo adaylığı da alacaktır, karşıtlarına rağmen...

Oyunculuklara gelecek olursam...

Matthew McConaughey'in hem True Detective'de hem de Dallas Buyers Club'da oyunculuğunu çok beğenmeme karşın iki yapımı da çok sevmediğinden kendisine tam anlamıyla ısınamamıştım. Bu kez yer aldığı film de güzel, bence yine A sınıfı bir performansa imzasını atmış. Filmi zaten tek başına sırtlamış gibi bir şey. Hemen hemen her sahnede o vardı. Bence Oscar adaylığını hakeden bir performans, eğer filmi Akademi beğenirse Matthew McConaughey'in de bu kadar popülerken ilk 5'e girmede pek sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum Nolan filmlerinin inanılmaz kötü oyuncu adayı çıkarma karnesine rağmen.

Jessica Chastain'in de performansını genel olarak çok beğendim. Aday olabileceğine inanıyorum. En azından Patricia Arquette'den bence çok daha iyiydi. :(

Anne Hathaway diğer iki ismin biraz gerisinde kalmış performans olarak. Onun da çok iyi olduğu bazı kesimler vardı ama genel olarak ödüllük bir durumu söz konusu değil.

Bu üç isim dışında küçük oyuncu Mackenzie Foy beni çok etkiledi. Umarım bu filmden sonra da adını iyi filmlerde duyarız.

Yönetmenlikte Nolan'ın harikalar yarattığı ortada ama yine gıcıklık yapıp aday bile gösteremeyebilirler. Muhtemelen bundan 40 yıl sonra geri dönüp bakacaklar ve Nolan nasıl bu filmlerle ödül alamamış, aday bile olamamış diye kafa yoracaklar. Tıpkı Stanley Kubrick ve Alfred Hitchcock gibi isimlere zamanında yapılan gibi...

Son olarak en iyi film dalındaki iddiasına değineyim. Filmde genel olarak eleştirmenlerin ikiye bölünmesi Akademi'ye de bir şekilde yansıyabilir ama bence en iyi film adaylığını kaçırma ihtimali yok. Ödül için de 3-4 iddialı filmden biri arasında kalacaktır. Şahsen Boyhood'u da çok beğenmiştim ama bu film daha da farklı bir yerde. Galiba bu sezonki filmlerden daha fazla favori filmim çıkacak. :)

Özetle bence sadece yılın değil tüm zamanların en iyi filmleri arasında anılabilecek bir film. Sanırım Inception'dan sonraki en iyi Nolan filmi konumunda benim için. Büyük ihtimalle IMDb vb listelerde en üstlerde yer edinecektir kendine. (En üst dediysem ilk 20-25 sıra gibi tabii)

Sinemada izlemenizi de tavsiye ederim.

9.5/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Artık kendi başlığı açıldığına göre IMDb ile ilgili gelişmeleri de buradan yazabiliriz.

42 bin kişiye ulaştı ve hala 9.2 puanda. Sıralamada ise 15. sıraya kadar yükseldi. Eğer bu tempoda giderse ilk 5'e bile girebilir geçici olarak da olsa. :):)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN şu an 13.sırada! Neler oluyor orada yahu :A ikinci gününden 13.sırada olmak nedir? İnception'u bile geçmiş o kadar mı müthiş? Ilk fırsatta sinemaya gideceğim. En son 2 yıl önce Gravity'ye gitmiştim. :D Umarım gittiğime değer.
Bence daha bir şey değil, yukarıda da dediğim gibi ilk 5'e girebilir. :):)

Bence Inception daha iyiydi, beklentileri çok da fazla yükseltmeyin ama pişman olmayacağınız kesin gibi. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@OzaN daha da yükselmemesi lazım, bu kadarını da fazla görüyorum tamam izlemedim henüz ama gelmiş geçmiş en iyi 10 filmden biri de değildir bence, Inception'undan daha da az beğenmişsin hem.

Bu oylar bence tamamen fanboyların etkisinde. Bu ve Dark Knight yerini pek haketmiyor, o kadar kült filmi geçmek için üzerinden yıllar geçmesi lazım, öyle 3 günde ilk 11 e girmek nedir.

Fight Club'u geçmesinden hatta ilk 5 e girmesinden korkuyorum. Daha da korktuğum ise 1.liğe oturması. Eğer öyle bir rezalet olursa İMDB Top250 nin karizması biter benim gözümde. Umarım İMDB'nin ustaları bu olaya bir dur der. Gerekirse toplu bir şekilde 1 verilmeli ki fanboylar haddini bilsin.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN daha da yükselmemesi lazım, bu kadarını da fazla görüyorum tamam izlemedim henüz ama gelmiş geçmiş en iyi 10 filmden biri de değildir bence, Inception'undan daha da az beğenmişsin hem.

Bu oylar bence tamamen fanboyların etkisinde. Bu ve Dark Knight yerini pek haketmiyor, o kadar kült filmi geçmek için üzerinden yıllar geçmesi lazım, öyle 3 günde ilk 11 e girmek nedir.

Fight Club'u geçmesinden hatta ilk 5 e girmesinden korkuyorum. Daha da korktuğum ise 1.liğe oturması. Eğer öyle bir rezalet olursa İMDB Top250 nin karizması biter benim gözümde. Umarım İMDB'nin ustaları bu olaya bir dur der. Gerekirse toplu bir şekilde 1 verilmeli ki fanboylar haddini bilsin.
Inception 3. sıraya kadar, The Dark Knight ise 1. sıraya kadar yükselmiş zamanında. Fakat IMDb yaptığı son güncellemeyle yeni filmlerin işini zorlaştırdı yoksa çoktan ilk 5'e girmişti Interstellar da. :)

Düşüşe geçecektir mutlaka ama uzun vadede ilk 20'de kalabilir. Bence sakıncası yok. Matrix, City of God, LOTR: Two Towers gibi oralarda dolaşan pek çok filmden bariz daha iyi bence. :)

Daha aşağılara bakarsak bir Psycho'nun, bir Back to the Future'un, bir Leon'un falan önünde olması pek doğru gözükmüyor tabii ama yapacak bir şey yok, çoğunluğun takdiri. :):)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060

Şu anki IMDB Top 10'una tamamen katılıyor musun ki Interstellar'ın ilk 10'a girmesini bu kadar kötü karşıladın? Yani zaten genelin verdiği oylar hem.Ben de izlemedim filmi ama 64 bin küsür oy fanboy etkisi değildir. Film şu an hep bir yükselme grafiğinde. Bu bence başarıdır.

Kalınlaştırdığım yere de katılmıyorum. Bir filmin geçmiş zamanlarda çekilmiş olması, onun günümüzde çekilen her filmden iyi olacağı anlamına gelmez ki.

Toplu bir şekilde 1 verilmesinde ciddi değilsindir umarım. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@berkann The Dark Knight hariç tamamından memnunum. Ancak sıralamalar değişebilirdi. İyi Kötü Çirkin'in 4 hatta 3.sırada olması gerekirdi ve hatta 1.sırada olsa bile sırıtmaz. Esaretin Bedeli zaten 10/10 luk film. Yerini hakediyor ama Iyi Kötü ve Çirkin ile yer değiştirse de pek yadırganmaz. Diğerlerine baktığımızda hepsi kült başyapıtlar, The Godfather, Pulp Fiction, 12 Angry Men, Schneider List, Fight Club,LOTR.

Hepsi fazlasıyla hakediyor yerini. The Dark Knight yerine Forrest Gump veya Guguk Kuşu veyahut 7 Samurai olsa daha iyi olurmuş bence. Yanlış anlamayın The Dark Knight'ı Rises kadar olmasa da çok beğenmiştim ama bence yeri orası değil.

Neyse konu kaynadı :A Kısmetse haftaiçi gitmeye çalışacağım, kimbilir belki bu puanını bile az bulurum. :D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
sinemaya gitmek şart oldu oysaki sinema salonlarında film izlemeyi hiç sevmem :)

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
Nolan'ın beyninden istiyorum. Bu adam gerçekten çok sağlam yönetmen ve aksi iddia edilemez bence. Çok güzel yazılmış, çekilmiş ve oynanmış filmdi. Bilim-kurgu türünün değil ama 'uzay filmleri' arasında izlediğim en güzel filmdi diyebilirim. Tabi dikkatsiz bir insan olduğum için kafamın karıştığı yerler oldu ama büyük bir kısmı gayet açık bir şekilde anlatılmış filmde, bu nedenle çok karışık bir film sayılmazdı. Matthew McConaughey'nin video izleme sahnesindeki performansı hala aklımda. Jessica Chastain film boyunca hem oyuncluğu hem güzelliğiyle büyüledi. Anne Hathaway'e ne kadar bayılsam da çok kasmadan sade oynamış daha büyük oynamasını beklerdim açıkcası :)
Puanım; 9,5

Son düzenleme:

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Bilim-Kurgu filmlerini seven biri olarak filmi çok beğendim. Nolan'dan kötü film beklenemez zaten. Öte yandan Hans Zimmer müzikleriyle döktürmüş, yine harika müzikler var filmde. Maalesef internette sinema çekimi olarak izlediğim için görsel efektlerin tadını alamadım tam olarak internete düştüğünde tekrar izleyeceğim. Zekice hazırlanmış bir senaryo çok iyi oyunculuklarla süslenmiş tekrar tekrar izlenebilecek bir film. 9/10

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Abim bu filmi sinemada izledi çok övdü keza çevremde de bayağı övgüler duydum nete düşmüşse bugün indirip izlesem mi acaba. (b)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hobbit'in bile torrent sürümü çıktı bu Interstaller niye bu kadar gecikti? Rüyamda sinema çekimini izlemeye çalışıyordum bu filmin ordan aklıma geldi acaba kaç güne çıkar tahmini?
s3.gif

@destere @OzaN
Çıkması daha sürebilir. Nolan screener göndermek istememiş çoğu kişiye. Çünkü herkesin sinemada deneyimlemesini istemiş filmi. Akademi üyelerine gönderdiler mi bilmiyorum onlara gönderdilerse (ki göndermeme riskini almazlar herhalde) çıkabilir.

Fakat film gerçekten görselliğiyle çok öne çıkan bir film, düşük kalitede izlerseniz yazık olur. :(

DVD çıkış tarihi Mart. Şubat sonuna doğru HD olarak izlemek mümkün olur herhalde...