Başyapıt - 5 Heat / Büyük Hesaplaşma (1995) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Heat.jpg

Heat

Tür:
Suç, Dram, Gerilim
Süre: 170 dakika

Yönetmen: Michael Mann
Senaryo: Michael Mann

Oyuncular:
Al Pacino
Robert De Niro
Val Kilmer
Jon Voight

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.2/10
Rotten Tomatoes: 87%
Metacritic: 76/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Klasik suçlu polis filmi olarak düşündüm ama bir tık daha üst performans oldu. Kabarık güçlü oyuncu kadrosuna sahip. Bu tarz filmleri severim ama süre uzun olunca bir yerden sonra sıkıyor. Aksiyon sahneleri çok akıcıydı

Al Pacino ve Robert De Niro ikilisinin karşılıklı sahneleri çok fazla yoktu. Filmin ortalarında ilk karşılaşmaları oluyor ve bi de son sahnede izliyoruz. Bir biri ile çatışma sahneleri güzeldi ve polisin değilde diğerinin ölümü şaşırtmadı ama güzel bir son oldu.
Bu arada De Niro'nun partnerini canlandıran kız acayip şekilde Aslı Tandoğan'ı andırdı. Çok benzettim.

8.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sinema tarihinin önemli filmlerinden birisi. Önemli çünkü Al Pacino ve Robert De Niro'yu bir araya getiriyor. Filmde Robert De Niro ve Al Pacino oynamasa şu an yüzüne bakan olur muydu? Bence olmazdı ama bunun bir önemi yok sonuçta bir araya gelmişler. :)

Film aslında büyük oranda klasik bir hırsız-polis kovalamacası. Hatta gereğinden uzun, temposu biraz düşük olanından. Evet iki tarafın aile yaşantılarını da ele alması ve aslında benzer yönlerinin de olması falan ilgi çekici ama açık konuşalım bunlar filmi tek başına üst sınıfa taşımıyor...

Al Pacino ve Robert De Niro sinema tarihinin en önemli oyuncularından ikisi ve aynı dönemin oyuncuları. İkisi de Godfather 2 ile birlikte parlamış olmalarına karşın o filmde birlikte yer aldıkları sahne yok. Yıllar içinde ikisi de ününe ün katıyorlar ve 90'larda artık iyice usta statüsüne kavuşuyorlar. Robert De Niro iki Oscar'ını çok erken kazanıyor fakat Al Pacino'nun Oscar'a kavuşması çok uzun sürüyor ve onu da başardıktan sonra sıra seyirciye isteneni vermeye geliyor. Aynı devrin iki büyük yıldızını buluşturacak filme...

Filmin en iyi sahneleri şüphesiz ikilinin bir araya geldiği sahneler. Restorandaki efsane sahne için inanılmaz büyük özen gösterilmiş ve replik kalitesi zirve yapıyor. Filmin daha önceki kısımlarını ister sevin ister sevmeyin o sahneye gelince filme pür dikkat kesilmemek imkansız. Her yönüyle muhteşem... Çatışma sahneleri de kesinlikle başarılı. Al Pacino'nun Natalie Portman ile olan sahneleri de yine çok çok iyi...

Bence filmin 3 saati hak eden bir konusu yok, temponun çok düştüğü kısımlar var ve sıkıcı denilebilecek çok fazla kısım var. Fakat bununla birlikte pek çok efsane sahnesi de var. Hepsini toplayıp, çıkarıp, çarpıp, bölünce:

8/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Sinema tarihinin önemli filmlerinden birisi. Önemli çünkü Al Pacino ve Robert De Niro'yu bir araya getiriyor. Filmde Robert De Niro ve Al Pacino oynamasa şu an yüzüne bakan olur muydu? Bence olmazdı ama bunun bir önemi yok sonuçta bir araya gelmişler. :)

Film aslında büyük oranda klasik bir hırsız-polis kovalamacası. Hatta gereğinden uzun, temposu biraz düşük olanından. Evet iki tarafın aile yaşantılarını da ele alması ve aslında benzer yönlerinin de olması falan ilgi çekici ama açık konuşalım bunlar filmi tek başına üst sınıfa taşımıyor...

Al Pacino ve Robert De Niro sinema tarihinin en önemli oyuncularından ikisi ve aynı dönemin oyuncuları. İkisi de Godfather 2 ile birlikte parlamış olmalarına karşın o filmde birlikte yer aldıkları sahne yok. Yıllar içinde ikisi de ününe ün katıyorlar ve 90'larda artık iyice usta statüsüne kavuşuyorlar. Robert De Niro iki Oscar'ını çok erken kazanıyor fakat Al Pacino'nun Oscar'a kavuşması çok uzun sürüyor ve onu da başardıktan sonra sıra seyirciye isteneni vermeye geliyor. Aynı devrin iki büyük yıldızını buluşturacak filme...

Filmin en iyi sahneleri şüphesiz ikilinin bir araya geldiği sahneler. Restorandaki efsane sahne için inanılmaz büyük özen gösterilmiş ve replik kalitesi zirve yapıyor. Filmin daha önceki kısımlarını ister sevin ister sevmeyin o sahneye gelince filme pür dikkat kesilmemek imkansız. Her yönüyle muhteşem... Çatışma sahneleri de kesinlikle başarılı. Al Pacino'nun Natalie Portman ile olan sahneleri de yine çok çok iyi...

Bence filmin 3 saati hak eden bir konusu yok, temponun çok düştüğü kısımlar var ve sıkıcı denilebilecek çok fazla kısım var. Fakat bununla birlikte pek çok efsane sahnesi de var. Hepsini toplayıp, çıkarıp, çarpıp, bölünce:

8/10
Benim yapacağım yorumun puanına kadar birebir aynısını yapmışsın :A

• Harika
Reactions: bazinga

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Birçok sinemasevere göre sinema tarihinin en büyük iki oyuncusu aynı filmde buluşuyor, filmin türü ve konusu bu iki adamı bir araya getirmek için resmen biçilmiş kaftan ancak gelelim ve görelim ki bu film beni hiçbir zaman yeterince etkilemeyi başaramadı...

Olumsuz bir giriş yaptığım için önce olumsuz yönlerini sıralayayım ben de filmin. Her şeyden önce süresi haddinden fazla uzun... Michael Mann aksiyon sahnelerini çok iyi çekebilmesiyle ünlüdür, gerçek silahlar falan kullanır hatta bildiğim kadarıyla ama bu kadar uzun/uzatılmış aksiyon sahneleri beni bayıyor... Süresi uzun olmasına, karakterlerin ailelerine ve çevresindekilerle ilişkilerine değiniliyor olmasına rağmen bence başarılı bir hikaye ve hikaye anlatıcılığı da mevcut değil. Bunun yanı sıra hem filmin gidişatı, hem de sonu izleyiciyi şaşırtamıyor bence.

Olumlu yönleri ise belli, Al Pacino ve Robert De Niro... Bu ikilinin yan yana geldiği ve karşılıklı oynadıkları sahneler filmi ilgi çekici kılıyor. Özellikle yukarıdaki yorumlarda da bahsedildiği gibi restoranda çekilen sahne her şeyiyle muazzam. Oyuncu kadrosunun tamamı başarılı isimlerden oluştuğu için, oyunculukların tamamı başarılı. Aksiyon ve çatışma sahneleri gereğinden fazla uzun olsa da teknik açıdan bakıldığı zaman çok başarılı sahneler mevcut...

Özetle bu iki usta oyuncunun tarihte ilk kez karşılıklı olarak oynadığı bir film bence daha iyi olabilirdi, hatta olmalıydı.

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Üstteki yorumlara katılıyorum. Ekstra olarak diyebileceğim pek bir şey yok sanırım. Al Pacino ve De Niro etkisiyle öne çıkan bir yapım. Film gayet güzel aslında ama daha iyisi olabilirmiş. Bence hikaye biraz derinliksiz işlenmiş, üstelik 3 saat sürmesine rağmen. Özetle beğendiğim ama beklentimin biraz altında kaldığı bir filmdi. Al Pacino ve De Niro ikilisini daha iyi kullanabilirlermiş, oyunculuklarını gösterebilecekleri pek sahne yoktu. Al Pacino bonusuyla:
8/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,598
Puanı
860
Klasik hırsız polis filmi gözüyle bakmıştım ama kadrosunu görünce vazgeçtim. Sevdiğim tarzda bir filmdi ama çok uzundu. Gereksiz sahneleri de bence biraz fazlaydı. Aksiyon ve özellikle çatışma sahneleri çok güzeldi. Daha fazla olsa güzel olurdu.

De Niro ve Al Pacino'nun beraber olduğu ama Scorsese'nin olmadığı nadir filmlerden biri sanırım. İki usta ismin orta yaşlı karizmatik hallerine bayıldım. Keşke biraz fazla karşılıklı sahneleri olsaymış.

İki usta oyuncu olmasa muhtemel izlemeyi gerek duymazdım. Biraz da onlar yüzünden bu kadar yüksek puan veriyorum.

8/10

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Sırf oyuncu kadrosu için merak edip izlediğim bir film oldu. Ama süresi aşırı uzundu. Yani gece en sona bu filmi sakladım ama uyumamak için kendimi zor tuttum. :A 170 dakika bu hikaye için ciddi anlamda uzun bir süre. Sabah 5'e doğru filmi bitirmiştim, yarı uykulu halimle yorum yapacaktım ama vazgeçtim. :A

Al Pacino ve Robert De Niro ikilisini izlemek bile başlı başına keyif... Güzel bir hırsız - polis filmi olmuştu.
Aksiyon sahneleri, oyunculuklarla beraber filmi ayakta tutan faktörlerden biri.

Banka soygunu ve sonrası çatışma sahnesi oldukça doyurucuydu. Vincent'in helikopterle izleyip ardından Neil'in peşine düşmesi ve üstteki yorumlarda da yazıldığı gibi sonrasındaki o restoran sahnesinde birbirlerine meydan okumaları gerçekten çok iyiydi.

8/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
İki ustanın bir araya geldiği ve sinemanın önemli sayılabilecek filmlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten iki ustada filmde hakkını vermişler. İki zeki karakteri oynayan klasik bir hırsız polis kovalamacası gibi ilerleyen film bu kadar uzun tutulmasa daha da ilgi çekici bir hale gelebilirmiş. Tabi neredeyse tüm karakterlerin ailevi ilişkilerine ve özel hayatlarına da değindiği için bu sürenin uzun olmasını anlayabiliyorsunuz. Gerçi filmin derinliğini artıran unsurlardan biri de hikayenin bu yönde çeşitlendirilmesi olmuş.

95 yılına göre oldukça kaliteli çatışma sahneleri ve aksiyon sahneleri mevcut. Yönetmen başarılı bir iş çıkarmış. Soygun sahneleri de gerçekçi ve zekice planların olduğu soygunlar diyebiliriz. Pacino ve De Niro'nun karşılıklığı oldu malum sahne ve sonrası filmin tadı biraz daha yukarıya çıkıyor ve finalde gerilimin tavan yaptığı etkileyici sahnelerle devam ediyor. Farklı bir rota izlense belki daha çok hoşuma gidebilirdi. Neil tahmin edileni yapıp o adamın peşinden otele gitmeseydi yani... Yine de bu haliyle de güzel bir final olmuş. Yüzyüze geldikleri sahnede birbirlerine söylediklerinin filmin sonunda karşımıza çıkması etkisini artırdı bu sahnelerin...

Eli yüzü düzgün kaliteli bir film ancak çok daha büyük bir film olabilirdi. Yine de Pacino ve De Niro'yu bir araya getirmesi ve ikisinin şovlarını yapması bile başlı başına filmin değerini artıran bir şey. O yüzden çok da gömmeden ideal bir puanla noktalamak gerekiyor.

8/10

• Beğendim