2018 Green Book / Yeşil Rehber - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
5294714.jpg-c_215_290_x-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg

Yeşil Rehber - Green Book

Türü: Dram
Yönetmen: Peter Farrelly
Senaryo: Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly

Oyuncular:
Vigo Mortensen
Mahershala Ali
Linda Cardellini
Sebastian Maniscalco

Filmin Özeti:
Yeşil Rehber, ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır.

Filmin Fragmanı:

• Harika
Reactions: Çiğdem

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şu filmi sinemada izleyememek üzücü oldu. İlk haftasında sinemaya gittim ve salonun tüm gün boyunca kapatılıp tüm biletlerin alındığını öğrendim. Ertesi hafta da 3-4 salona düştü. Nişantaşı'na falan 2-3 saat yol çekemeyeceğim için de gidemedim. :( Screener bekleyeceğiz artık, kahrolsun bazı şeyler.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Filmi çok beğendim, şuana kadar izlediğim tüm filmlerde hep bir ırkçılık ve siyahi teması var ama bu filmde o detaya çok takılmadım ve kendini baştan sona sıkılmadan izlettirdi. Tony ile Dr Shirley'in yolculuğunu sıkılmadan keyifle izledim. Aslında baya dramatik olan kısımlar var ama Tony karakteri ile zaman zaman gülümsememize vesile oldu. Gerçek hayattan esinlenmiş filmler daha ilgi çekici oluyor ve dram ile "kimedi" iyi harmanlanmış. Filmde sadece siyahilere değil, Amerika'da beyaz bir göçmen bile olsan ırkçılığa maruz kalabiliyorsun. Filmin içinde çok derin mesajlar var. Filmdeki sanat, kurgu ve olayları işleyişi açısından Oscar adaylığı almış olmasına şaşırmadım.
Filmin en başında Tony'nin siyahilere bakış açısını görüyoruz ve evinde tamir yapan iki siyahi kişi birşeyler içti diye Tony iğrendiği için bardakları çöpe atıyor ama gel gör ki işe ihtiyacı olduğu için siyahi bir piyanistin emrinde çalışmak zorunda kalıyor ama bu ikili bu yolculukta birbirlerimden baya şeyler öğreniyor ve filmin sonunda o siyahilerin bardaklara dokunduğu için iğrenen Tony, siyahi olan piyanistin evinde Noel'de yemek yemesini seve seve istiyor. Filmde verilen mesajları çok beğendim.

9/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Filmi sinemada izledim. Bu filmi diğer ırkçılık filmlerinden ayıran yol teması oldu. Yol filmlerini severim o yüzden film de benim için gayet akıcı bir şekilde ilerledi. Viggo Mortensen ve Mahershala Ali iyi bir uyum yakalamışlar. Viggo Mortensen'in performansı 2018'de izlediğim en iyi performanstı.

Bana kalırsa ırkçılık temasıyla ilgili filmin hiçbir farklı yönü yok. Çok derin anlamlı bir film diyemem. Eğlenceli keyifli bir yol filmiydi.

7.5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,937
Puanı
1,061
Daha tüm yapımları izlemedim ama şimdiden söyleyebilirim ki Roma ve A Star Is Born'dan kat kat iyi bir film olmuş. Irkçılık kontenjanından aday olmuş gibi görünse de çok daha fazlasını vaat ediyor aslında.

Yol filmlerini izlemeyi severim çünkü iki zıt kutbun başına gelenleri izlemek eğlenceli olur. Burada da bilindik bir konu olmasına rağmen başrol karakterler sayesinde izlemesi eğlenceli bir yapıma dönüşüyor. Tony'nin pervasızlığı, Shirley'nin yaşadığı ayrımcılıklara rağmen asil duruşundan ödün vermemesi, iki farklı insanın nasıl arkadaş olduğunu görmek keyifliydi.

Viggo Mortensen ve Mahershala Ali o kadar uyumlu bir ikili olmuş ki film bittikten sonra keşke biraz daha uzun sürseydi de daha çok izleseydim dedim. Özellikle Tony'nin bazı sahnelerdeki mimikleri yardı. Filmin başı hariç gerçekten çok sempatik bir karakterdi. :Z Ali de rolü daha ciddi olmasına rağmen sade ve içten performansıyla neden dalının favorisi olduğunu göstermiş. Moonlight'taki 10-15 dakikalık rolüne göre daha fazla Oscar'ı hak ettiği kesin.

Tony'nin Shirley'e tavuk yedirmeye çalıştığı kısım ve Shirley'nin Tony'ye mektuplarında yardım ettiği sahneler bayağı tatlıydı. İnsanların Shirley'e karşı gösterdiği tutum izlerken sinir etti ama sondaki restoran sahnesinde yaptıklarıyla içimin yağlarını eritti. :A
Aslında öyle başyapıtlık bir senaryosu yok (özellikle bazı yerleri fazla tahmin edilebilir) ama başyapıt olsa kaç yazar ki. Ben beklediğimi fazlasıyla aldım o bana yeter. Belki iddialı bir cümle olacak sinemanın aslında kalplere hitap eden bir duygu işi olduğunu göstermesi nedeniyle yılın favorilerinden biri oldu benim için. Şiddetle tavsiye edilir. :D

8/10

Hoşuma giden repliklerden bazıları:
"Dünya ilk adımı karşıdan bekleyen yalnız insanlarla dolu."
"İnsanların kalbini değiştirmek cesaret ister."

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yüzümde tebessümle kapattım playerı:X Etkinlik boyunca izlediğim ırkçı filmlerinden cok cok ayrıydı. Hem etkileyici, hem sıcak, hem sempatikti bir film olmayı başarmiş.

Filmde olay döngüsü tersine dönuyor. Tony'nin şöforlüğünü Doktor yaptı:X Bunu söyledim çünkü senarist geçen yıllarda müslümanlar hakkında ırkçılık yapmiş ve gel gör ki bir filminde konu itibariyle ırkçılık yaptiğin milleten birine muhtaç duy:A Karma bu olsa gerek...

Bardak olayı net ve etkileyici olmuştu. Keza mektup olayları da çok sempatikti.

Filmin puanını son 2 filmi izledikten sonra üncellemeyi düşünüyorum. O yuzden etkinlik boyunca şuana kadar izlediğim en iyi film oldugu için 8/10 vereyim:X

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İşte bana ırkçılığı böyle işleyen filmlerle gelin. ? Filmin ortaya koyduğu yeni bir şey yok belki ama izleyici dostu, seyir zevki genel olarak yüksek, samimi bir film olmuş. Viggo Mortensen'i pek sevdiğim söylenemez, Captain Fantastic'te aldığı adaylığı çok sinir olmuştum ancak burada gayet iyi. İlk kez bu kadar beğendim, Oscar adaylığını hak ediyor. Mahershala Ali de çok iyi ama daha yeni Oscar aldı. İkinci Oscar kazandıracak bir performans yoktu ama alma ihtimali yüksek? Gönlümüz Richard E. Grant ile. :)

Tam yorum:

7.5/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Aaa çok güzel ve adaylardan içi dolu bir filmdi yani @MasacRE in favori içi boş filleri gibi değil arada içi doluda çıkıyor :A @MEnes geçen yıl tüfekli bir kadının kazanmasını istiyorduk ya burda da bu film kazanırsa üzülmem . Roma ve BlacKkKalansman kazanmasında yeter :A

İlk dövüş sahnesi çok güzeldi film benlik sahneyle başladı :F Tony ve arap piyanist çok güzel dost oldular :A Arap piyanistin ilk piyano şovu çok güzeldİ.Arabada tavuk yedikleri sahne çok komik doğaldı :F Tavuğu elle yemesi tony haklı ama camdan çöp atmasını yanlış buldum arap piyanistte hemen aldırdı zaten :A

Arap piyanistle hapise düşme sahneleri sonrasında arap piyanistin neyim ben diye isyanı güzel sahnelerdi tonyın silahla arap piyanisti kurtardı sahnede iyiydi çok değinecek sahne var bazıları aklımdan çıkmışta olabilir oscarda içi dolu film görmek güzel :A

Puanım 9 veriyorum Yenilmezler hala 1.favorim ama o aday değil sanırım ozaman bu olsun ve o tuhaf filmler olmasın. Gaga da alabilir :A @Forumdash @Harunnn60

Şu görüntünün ben sadece türk babalarında sanıyordum . Yabancılarda yapıyormuş :A @Sherlock
ed10251d9c9.png

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Aaa çok güzel ve adaylardan içi dolu bir filmdi yani @MasacRE in favori içi boş filleri gibi değil arada içi doluda çıkıyor :A @MEnes geçen yıl tüfekli bir kadının kazanmasını istiyorduk ya burda da bu film kazanırsa üzülmem . Roma ve BlacKkKalansman kazanmasında yeter :A

İlk dövüş sahnesi çok güzeldi film benlik sahneyle başladı :F Tony ve arap piyanist çok güzel dost oldular :A Arap piyanistin ilk piyano şovu çok güzeldİ.Arabada tavuk yedikleri sahne çok komik doğaldı :F Tavuğu elle yemesi tony haklı ama camdan çöp atmasını yanlış buldum arap piyanistte hemen aldırdı zaten :A

Arap piyanistle hapise düşme sahneleri sonrasında arap piyanistin neyim ben diye isyanı güzel sahnelerdi tonyın silahla arap piyanisti kurtardı sahnede iyiydi çok değinecek sahne var bazıları aklımdan çıkmışta olabilir oscarda içi dolu film görmek güzel :A

Puanım 9 veriyorum Yenilmezler hala 1.favorim ama o aday değil sanırım ozaman bu olsun ve o tuhaf filmler olmasın. Gaga da alabilir :A @Forumdash @Harunnn60

Şu görüntünün ben sadece türk babalarında sanıyordum . Yabancılarda yapıyormuş :A @Sherlock
ed10251d9c9.png
Bu yılki favorim bu film zaten. İlk defa ortak bir filmi beğendik. Şuan şoklardayım. :A

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Hakkımızı yeme ayoll destere ile tüfekli kadını tuttuk onda da birlikte düşünüyorduk :F Seçilen canavarlıyıda gemici filminden iyidir demiştik :F Bu yılda @MasacRE filmlerine geçit yok :A
Seçilen canavarlıya ben Dunkirk'ten iyi hiç bir zaman demedim. :A Hatta en iyi filmi aldı diye çok da kötü film olmamasına rağmen tiksindim o filmden. :A Ama bu sene Green Book gerçekten çok iyi film, her türlü destekçisiyim. :A

• Güldürdün

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Seçilen canavarlıya ben Dunkirk'ten iyi hiç bir zaman demedim. :A Hatta en iyi filmi aldı diye çok da kötü film olmamasına rağmen tiksindim o filmden. :A Ama bu sene Green Book gerçekten çok iyi film, her türlü destekçisiyim. :A
Aaa sen değil ayoll tüfekli kadın kazanamayınca destere ile biz kazanana en azından iyidir dedik :F

Bizimde birinci favorimiz tüfekli kadındı :A Eminim desterede bu filmi sevmiştir hangi mağarada izliyorsa şuan :F

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Aaa sen değil ayoll tüfekli kadın kazanamayınca destere ile biz kazanana en azından iyidir dedik :F

Bizimde birinci favorimiz tüfekli kadındı :A Eminim desterede bu filmi sevmiştir hangi mağarada izliyorsa şuan :F
Neyse işte, bu sene bu filmin kazanma ihtimali yok ama yine de aralarındaki en iyisi buydu yani. :A

• Harika

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

ed10251d9c9.png

“Yılın Filmi” kategorisinde bulunan filmler arasında net en iyisi. Bir film ırkçılığı eleştirecekse böyle eleştirmeli kesinlikle. Uzun uzun yorumu yapıp puanını verince daha da öveceğim zaten ancak net bir şekilde çok iyi film. :A

• Harika
  • Beğendim
Reactions: MEnes and Çiğdem

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

ed10251d9c9.png
Afrikalı Afrikalı ne Arabı ?

• Güldürdün

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Neyse işte, bu sene bu filmin kazanma ihtimali yok ama yine de aralarındaki en iyisi buydu yani. :A
“Yılın Filmi” kategorisinde bulunan filmler arasında net en iyisi. Bir film ırkçılığı eleştirecekse böyle eleştirmeli kesinlikle. Uzun uzun yorumu yapıp puanını verince daha da öveceğim zaten ancak net bir şekilde çok iyi film. :A
İçi boş film seçilmesin yeter :A Blakckklasman mıdır nedir :F Onunla Roma kazanmasın yeter diğerleri idare eder bu seçilmese bile :A

• Beğendim
  • Güldürdün
Reactions: Sherlock and MEnes

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Son yıllarda klasik haline gelen siyahilerle ilgili film modasına uyan bir yapım olsa da diğerlerinden ayrı bir noktada duruyor Green Book. Artık içimizi şişiren siyahlar çok zulüm görmüş konusunu insanı sıkmadan, daraltmadan eğlenceli, keyifli bir yol hikayesiyle sunmuş bizlere. Zaten birçok filmde bol dramla bu konu işlenmişken o işlere fazla girmeden ara ara ama etkili sahnelerle güzel güzel anlatmış derdini. Yönetmen de komedi çıkışlıymış, Salak ile Avanak'ı falan yönetmiş. O da etkisini hissettirmiş.

İki baş karakterimizin gelişimi de çok güzel işlenmiş. Özellikle daha ön planda olan Tony karakterinin filmin başında siyahilerin su içtiği bardakları çöpe atan bir insandan siyahi biri ile dostluk kuracak kıvama gelmesi çok iyi anlatılmıştı. Onların 8 haftalık bizim de 2 saatlik yolculuğumuzda ani çok büyük değişimler geçirmeyip yavaş yavaş ikisinin de birbirinden bir şeyler öğrenerek sürecin ilerlemesi ve Gerek Viggo Mortensen'in gerek Mahershala Ali'nin çok başarılı oyunculuklarıyla birlikte de çok iyi bir film çıkmış ortaya.

9/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Bana göre bu yılın en iyi filmi. Yıllardır sırf Oscar adaylığı alabilmek adına ırkçılık karşıtı bir temayla yapılmış olan filmler izliyoruz, bu filmler de hak etmedikleri halde ödüller alıyor. Uzun zamandır ırkçılığı bu kadar güzel ele alan ve eleştiren bir film izlememiştim.

Green Book, bir yol filmi. Irkçılığı öyle net, gözümüze soka soka eleştirmek yerine hikayenin belli noktalarında, ara ara eleştiriyor ve bu filmi gerçekten başarılı kılıyor. Bu da senaryonun başarısını gösteriyor, bu sene izlediğim filmler arasında senaryosu kusursuz diyebileceğim tek film bu olabilir.

Yönetmenlik konusunda Peter Farrelly oldukça başarılı bir iş çıkarmış, bu film daha iyi çekilemezdi muhtemelen. Kendisinin komedi geçmişi olmasına rağmen, bu film dram ağırlıklı olmasına rağmen oldukça iyi bir iş çıkarmış.

Oyunculuklar konusunda Viggo Mortensen harika bir iş çıkartmış, karakterinin değişimini muhteşem yansıtıyor ve bunu çok doğal bir oyunculuk ile yapıyor. Mahershala Ali ise yine harika, o da sürekli kendini geliştiren oyunculardan ki Moonlight ile Oscar'ı daha önce almıştı zaten.

Kısacası bu senenin bana göre bütünüyle en iyi filmi. Gerek yönetmenliği, gerek senaryosu, gerek oyunculuklarıyla oldukça iyi bir film, bana göre ise yılın en iyisi.