FK13 Girl with a Pearl Earring / İnci Küpeli Kız (2003) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

1631381012484.png

Girl with a Pearl Earring

Tür:
Biyografi, Dram, Romantik
Süre: 100 dakika

Yönetmen: Peter Webber
Senaryo: Tracy Chevalier, Olivia Hetreed

Oyuncular:
Scarlett Johansson
Colin Firth
Tom Wilkinson

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 6.9/10
Metacritic: 72/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Yok, yeter bu kadar. :A
Eternity and a Day izliyordum şimdi, There is No Evil filmine başlamıştım biraz dün, izleyecektim daha.Gerçi muhtemelen iki film de foruma ağır gelir, özellikle Eternity and a Day. Boş ver , yetsin en iyisi. Böylelikle 13 film olmuş oldu. :A

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Eternity and a Day izliyordum şimdi, There is No Evil filmine başlamıştım biraz dün, izleyecektim daha.Gerçi muhtemelen iki film de foruma ağır gelir, özellikle Eternity and a Day. Boş ver , yetsin en iyisi. Böylelikle 13 film olmuş oldu. :A
Listedeki seçilmeyen filmlerin çoğunu izlemeye devam edeceğim ben zaman içinde. En son izlediğiniz film konusunda görüşürüz kalan filmler için. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
17. yüzyıl için "Hollanda Altın Çağı" nitelendirilmesi yapılmaktadır. İşte o çağda, 1665'te öyle bir eser çıkmıştır ki Johannes Vermeer tarafından, bu eser günümüzde de Hollanda'da, Mauritshuis'te sergilenmektedir. Eser, filme de ismini veren "İnci Küpeli Kız" tablosudur. Filmin konusu her ne kadar gerçeğe dayansa da, Tracy Chevalier'in aynı isimli romanından uyarlama bir film.

1665 yılında geçen filmde Griet, babasının gözlerini bir iş kazasında kaybetmesi üzerine ailesini geçindirmek için Johannes Vermeer'in evinde hizmetçiliğe başlar. Zaman içinde Johannes Vermeer'in dikkatini çeken Griet, hizmetçilikten tablosunun yapıldığı birine dönüşür ama tabii bu statüsünü değiştirmez.

Filmin biyografik bir tarafı var bir kere kitap uyarlaması olsa da ve sıkmıyor. Sıkmıyor sıkmasına ama çok düz bir şekilde ilerliyor ve düz bir şekilde bitiyor. Peter Webber yönetmenliğinde çekilen bu film, İngiltere - Lüksemburg ortak yapımı. Scarlett Johansson'ı filmde filmde 19 yaşında, O dönemlerde Lost in Translation ile birlikte ilk çıkış noktası olan filmlerinden birisi. Kadroda ayrıca Colin Firth, Tom Wilkinson ve Cillian Murphy gibi başarılı isimler de var. Kısacası izlenebilecek tarzda olan ama düz bir şekilde ilerleyip biten bir film.

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Korktun demi ilk yorumlayan sen olamazsın diye :A
Şimdi bu filme geçiş yapacağım. Senin puanın pek iç açıcı değil ama bakalım :A
İlk yorumlayandan ziyade, konu açılmadan önce yorumlardım ya, o istikrar bozuldu yine. Bu etkinlikte yine bir filmde bozulmuştu. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Sıkıcı bir filmdi. Zaten böyle eski dönem filmlerini çok sevmiyorum. Aksiyonu veya heyecanlı sahneleri olmayan bir filmdi.
Bir hizmetçinin odak noktası olup evdeki kadınları huzursuz edişini izlediğimiz bir film oldu. Scarlett Johansson gençkende duru bir güzelliği varmış.

5.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Sıkıcı bir filmdi. Zaten böyle eski dönem filmlerini çok sevmiyorum. Aksiyonu veya heyecanlı sahneleri olmayan bir filmdi.
Bir hizmetçinin odak noktası olup evdeki kadınları huzursuz edişini izlediğimiz bir film oldu. Scarlett Johansson gençkende duru bir güzelliği varmış.

5.8/10
Düz hesap yapsaydın puanı keşke. :A

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Az izleyen var. bazinga zorlanmaz hesap ederken :A
6 olunca beğendim oluyor. İdare ederdi benim için film :A
Ben sıkılmamıştım izlerken ama çok düz geldi. Dönemi yansıtan kıyafetler çok hoştu mesela, çok kötü de değildi bence ama çok iyi de değildi. :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sanat tarihindeki önemli bir eserin arkasındaki gizem perdesine dair yoruma dayalı ilginç bir konuya sahip filmdi. Buna karşın bu konudaki ilginçlik filmin kendisine yansımamış. Filmdeki her şey çok sıradan ve sıkıcı geldi bana. Ressamlıkla, sanatçı ilhamıyla ilgili de çok daha iyi filmler izledik.

Scarlett Johansson başarılıymış o dönemden. Colin Firth de tanınmaz haldeydi.

Etkinliğe tatsız bir veda oldu, keşke daha iyi çıksaydı...

4/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Sanat tarihindeki önemli bir eserin arkasındaki gizem perdesine dair yoruma dayalı ilginç bir konuya sahip filmdi. Buna karşın bu konudaki ilginçlik filmin kendisine yansımamış. Filmdeki her şey çok sıradan ve sıkıcı geldi bana. Ressamlıkla, sanatçı ilhamıyla ilgili de çok daha iyi filmler izledik.

4/10
İlk izleseydin büyük ihtimalle izlemezdim :A :A
Aynı duyguyu almışız ama ben bonkör davranışım puanda :A çoğunlukta öyleyim zaten :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

4/10
Bu tatsız vedayı da ben değil, @Dosi hazırladı. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga and Dosi

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Gerçekten kötü bir filmdi maalesef...

Her şeyden önce filmde yaşanan olaylar fazlasıyla sıradandı. Sanat tarihi açısından çok önemli bir tablo ve bu tablonun ortaya çıkış süreci anlatılıyor, buraya kadar tamam ancak anlatılan bu hikayede hiçbir ilgi çekicilik yok. Yaşanan olaylar fazlasıyla sıradan, basit. Zaten bildiğim kadarıyla "İnci Küpeli Kız" tablosunun hikayesine dair net bir bulgu yok, ortada bir gizem var. Kaldı ki böyle olmasa bile filmler tarihsel gerçekliğe tam anlamıyla bağlı kalmak zorunda değil, bu sebeple neden çok daha ilginç bir senaryolaştırma yapılmamış anlayamadım açıkçası.

Prodüksiyon, bazı müzikler ve Scarlett Johansson dışında filmin başka da bir artısı yoktu maalesef...