Klasik Game of Thrones - Dizi Yorumları (Geçmiş Sezonlar: 1-2)

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
İlk 4 sezonu tam anlamıyla efsane, 5.ve 6.sezonları ortalamanın üstü, 7.sezon vasat ve 8.sezon ise çok büyük bir hayal kırıklığı, gelmiş geçmiş ve gelebilecek en berbat final sezonuydu.

Her ne kadar son 2 sezonu bizi üzdüğü için bu dizi gözümüzden düşse de o ilk 4 sezonunun hatrı çok büyük... İlk 4 sezonunu gerçekten özledim de... O yüzden kısmet ve nasip olur, şartlar uygun giderse 21 Aralık 2020'de diziye yeniden başlayacağım. Tam kışın iyice hissedilmeye başladığı ve havaların erken karardığı o günlerde efsane sezonları tekrar izlemek çok keyifli olacaktır...

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İlk 4 sezonu tam anlamıyla efsane, 5.ve 6.sezonları ortalamanın üstü, 7.sezon vasat ve 8.sezon ise çok büyük bir hayal kırıklığı, gelmiş geçmiş ve gelebilecek en berbat final sezonuydu.

Her ne kadar son 2 sezonu bizi üzdüğü için bu dizi gözümüzden düşse de o ilk 4 sezonunun hatrı çok büyük... İlk 4 sezonunu gerçekten özledim de... O yüzden kısmet ve nasip olur, şartlar uygun giderse 21 Aralık 2020'de diziye yeniden başlayacağım. Tam kışın iyice hissedilmeye başladığı ve havaların erken karardığı o günlerde efsane sezonları tekrar izlemek çok keyifli olacaktır...

Bu dizi gibi heyecan yaratan bir dizinin çok uzun yıllar geleceğini sanmıyorum maalesef. HBO Max, Türkiye'ye gelince başlarım ben de yeniden. :D (BluTV'de de var şu an ama maksat biraz daha zaman geçmesi. :A)

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x1

Oldukça güzel bir başlangıç bölümüydü ve gelecek bölümler adına kalite vaat eden bir yapısı vardı. Dizinin başlangıç jenerik müziği harika, atlamak mümkün değil. İlk bölüm olarak fazla karakter var gibi gözüktü ama birkaç ana karakter ve onların etrafında gelişen yan karakterler olacak gibi...

Sarışın kıza üzüldüm, abisi onu ordu kazanabilmek uğruna barbarlara sattı resmen.

Son sahne şok etkisi yarattı. Adam ikiz kız kardeşiyle kaçamak yaptığını gören küçük çocuğu aşağıya itti kimseye demesin diye. Acaba çocuk öldü mü merak ediyorum.

Dizinin ilk sahnesi korku filmi tadındaydı... Adamın kellesinin gitmesine üzüldüm...

8.5

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
1x1

Oldukça güzel bir başlangıç bölümüydü ve gelecek bölümler adına kalite vaat eden bir yapısı vardı. Dizinin başlangıç jenerik müziği harika, atlamak mümkün değil. İlk bölüm olarak fazla karakter var gibi gözüktü ama birkaç ana karakter ve onların etrafında gelişen yan karakterler olacak gibi...

Sarışın kıza üzüldüm, abisi onu ordu kazanabilmek uğruna barbarlara sattı resmen.

Son sahne şok etkisi yarattı. Adam ikiz kız kardeşiyle kaçamak yaptığını gören küçük çocuğu aşağıya itti kimseye demesin diye. Acaba çocuk öldü mü merak ediyorum.

Dizinin ilk sahnesi korku filmi tadındaydı... Adamın kellesinin gitmesine üzüldüm...

8.5
Başka dizi mi kalmadı da gittin yeniden GoT'a başladın :A Bir de daha önce izlememiş gibi yazmışsın, bu şekilde mi devam ettireceksin :A

Dur ben sana o çocuğa ne olduğunu söyleyeyim de belki vazgeçersin izlemekten :A

DİZİNİN FİNALİNE DAİR SPOİLER
O çocuk sakat kalıyor ve dizinin en sonunda kral oluyor.

Sarışın kızı da dizi boyunca şişirip şişirip çok büyük bir ters köşe yaparak en sonda gebertiyorlar...

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Başka dizi mi kalmadı da gittin yeniden GoT'a başladın :A Bir de daha önce izlememiş gibi yazmışsın, bu şekilde mi devam ettireceksin :A

Yaklaşık 6-7 sene geçmiştir ve hafıza sıfırlanıyor bir yerden sonra, üstelik dizi de kalmadı piyasada evet :A BB’yi 3 kez izledim, sıra GoT’u ikinci kez hatırlamakta. :A

Bu konu ilk 3 sezon için olduğu için spoiler kutusu biraz riskli olmuş dizinin ilk 3 sezonunda olanlar adına olur da bakarlarsa o yüzden alıntıya almadım sen de edüt bütüt halledersin artık :A

• Güldürdün
Reactions: MasacRE

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Yaklaşık 6-7 sene geçmiştir ve hafıza sıfırlanıyor bir yerden sonra, üstelik dizi de kalmadı piyasada evet :A BB’yi 3 kez izledim, sıra GoT’u ikinci kez hatırlamakta. :A

Bu konu ilk 3 sezon için olduğu için spoiler kutusu biraz riskli olmuş dizinin ilk 3 sezonunda olanlar adına olur da bakarlarsa o yüzden alıntıya almadım sen de edüt bütüt halledersin artık :A
Piyasada dizi çok aslında da sen yeni işlere pek şans vermiyor gibisin :A İlk sezonlarının üzerinden uzun zaman geçse de dizinin sonu daha çok taze. O yüzden tekrar izleme niyetin varsa bile çok erken bence :D

Dizi aşırı popüler olduğu için illa ki bir yerlerde görmüşlerdir sonunu da yine de diziyi bitirmeyen açmasın uyarısı eklerim :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Piyasada dizi çok aslında da sen yeni işlere pek şans vermiyor gibisin :A İlk sezonlarının üzerinden uzun zaman geçse de dizinin sonu daha çok taze. O yüzden tekrar izleme niyetin varsa bile çok erken bence :D

Dizi aşırı popüler olduğu için illa ki bir yerlerde görmüşlerdir sonunu da yine de diziyi bitirmeyen açmasın uyarısı eklerim :A
Normalde niyetim kışa doğru bir bölüm bir bölüm gitmekti ama yarının ne getireceği belli olmaz, hazır vakit varken aradan çıksın istedim. :A Çok kaliteli yapımları tekrar tekrar izleme huyum var, Dark’ı da bu sonbaharda ilk sezonu 4, ikinci sezonu 3, son sezonu 2.kez izlemiş olacağız kısmet olursa. :A

• Güldürdün
Reactions: MasacRE

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x2

Bir destanın ayak sesleri... İnce ince işlenen ve buram buram kalite kokan olay örgüsü ve işlenişiyle yine bir solukta biten kaliteli bir bölüm oldu. Birden fazla uzak mekan ve üç dört tane ana karakter etrafında dizinin dengeli bir şekilde dönmesi ve yormaması büyük bir avantaj. Klişeden uzak bir yapısı ve havası var.

Arya ve kasabın oğlu tahta kılıçla oynarken şımarık züppe şu kral çocuğu adı neyse olaya maydonoz olması ve sonrasında yaşananlar bölümün en keyifli kısmıydı. Özellikle ulu kurtun hamlesi. Kurtlar ne sadık bir hayvanmış. Önce şu tepeden atılan küçül çocuğun hayatını kurtardı sahiplenilen kurt, sonra da onun kardeşi onun kardeşinin hayatını kurtardı. Dağlık bir alanda yaşasam bir yavru kurt beslemek isterdim bu diziden sonra...

Jon Snow belli ki dizinin acı dolu elemanlarının başında gelecek, acıklı bir öyküsü var. Babasının annesinin kim olduğunu filan sorsa da babası sonraya erteledi. Bir dahaki görüşmelerinde anlatacakmış...

Sarışın kadın yani khalesi sahneleri biraz değişikti. Bu bölümde kadından malum detayları, tüyoları öğrenerek Murat komiseri, pardon Khal bilmem neyi bir nevi etkisi altına aldı. Onları eski Türk - Moğol kabilelerine benzetiyorum nedense...

Sansa ve annesi çok gıcıklar, bölümün en sinir bozucu karakterlerinden biriydiler.

9.2

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060

DİZİNİN FİNALİNE DAİR SPOİLER
O çocuk sakat kalıyor ve dizinin en sonunda kral oluyor.

Sarışın kızı da dizi boyunca şişirip şişirip çok büyük bir ters köşe yaparak en sonda gebertiyorlar...
Beni kaç kere bu diziye başlatmak istedi :A hem uzun, hem sonuna dair iyi şeyler duymadığım hem de en ufak bir ilgi uyandırma durumu olmadığı için yanından bile geçmeyeceğim bir dizi :A
Bana sürekli bitmiş ve süresi uzun diziler ile geliyor :A ben kısa sezonlu dizileri tercih ediyorum eğer çok önceden bitmişse.
------

Tarzı ve görsel bile ilgimi çekmiyor :A bu tarz dizileri sevmiyorum zaten.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Beni kaç kere bu diziye başlatmak istedi :A hem uzun, hem sonuna dair iyi şeyler duymadığım hem de en ufak bir ilgi uyandırma durumu olmadığı için yanından bile geçmeyeceğim bir dizi :A
Bana sürekli bitmiş ve süresi uzun diziler ile geliyor :A ben kısa sezonlu dizileri tercih ediyorum eğer çok önceden bitmişse.
------

Tarzı ve görsel bile ilgimi çekmiyor :A bu tarz dizileri sevmiyorum zaten.
Sonunun önemi yok çünkü işlenişi ince ince bir başyapıt eseri. Özellikle ilk 3-4 sezon için öyle diyorlar daha izlemedim tabii bilmiyorum bakacağız :A Son 2-3 sezonun kalitesinin düşmesi çoğu dizide görülen şey ama ilk sezonların hatrı çok daha yüksek olabiliyor. :A

Aslında birkaç bölüm alışsan bağımlısı olursun sonuçta yavaş tempoyu da hızlı akan dizileri de seviyorsun BCS ve SNK gibi ama şu dönemde bir şey diyemem belki ilerleyen on yılda diyelim. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Sonunun önemi yok çünkü işlenişi ince ince bir başyapıt eseri. Özellikle ilk 3-4 sezon için öyle diyorlar daha izlemedim tabii bilmiyorum bakacağız :A Son 2-3 sezonun kalitesinin düşmesi çoğu dizide görülen şey ama ilk sezonların hatrı çok daha yüksek olabiliyor. :A

Aslında birkaç bölüm alışsan bağımlısı olursun sonuçta yavaş tempoyu da hızlı akan dizileri de seviyorsun BCS ve SNK gibi ama şu dönemde bir şey diyemem belki ilerleyen on yılda diyelim. :A
Tarzım değil diyorum anlasana :A
İlerleyen 20 yılda bile bakmam :A
BB ayrı bir olaydı ve onun haricinde ben zaten final yapmış eski yabancı yapımları izlemeyen biriyim. Eski dizileri izleme huyum yok :A (komediler ayrı)

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x3

Yine kaliteyi hissettiren ortalama bir bölümdü. Birden fazla mekan ve ana karakter detayını çok iyi işliyor adamlar. Dizinin kendine has değişik bir gizem ve gerilim hissiyatı var. Zaten bu diziyi sürükleyen en önemli özelliklerden biri.

Şu Dohtrakileri eski Türklere çok benzetiyorum. Zaten büyük ihtimale eski Türkler ve Moğol kavimlerinden esinlenilmişlerdir.

Benjamin Stark’ın “ -Ama- sözcüğü kendisinden önceki cümleyi geçersiz kılar, demişti ağabeyim.” cümlesi çok klastı. Ortamlarda söylenebilecek bir söz..

Bran Stark neden kendisini iteni söylemedi bunun yerine bilmiyorum ayağına yattı anlamış değilim. Küçük bir çocuk sonuçta, yerinde kim olsa söylerdi.

Balish miydi neydi Serçeparmak dedikleri adamı da gözüm ısırmadı, sinsi bir karakter olduğu açık. Yanındaki kel eleman da değişik. İstihbarat alanında uzman anlaşılan. Bakalım şu bilmem ne çeliğinin bulunması üzerine neler olacak, Tyron’a mı kalacak suç..

8.7

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x4

Ned Stark tesadüf eseri Kral'ın bastard oğlunu buldu, demirci atolyesinde çalışıyormuş. Aynı zamanda bir önceki el'in okuduğu kitabı alıp okumaya başlaması da önemli bir detay gibi. Kesin bir iş çıkacak.

Ned bir yandan akıllı gibi gözüküyor ama diğer yandan da çok saf ve kuzeyli kafasında cidden. Şu Serçeparmak özellikle, o çok daha zeki gözüküyor...

Son sahnede Lady Stark'in Tyron'u o hamlesiyle kılıçları üzerine çektirmesi şok etti. Tyron'un hiçbir suçu yok halbuki, bakalım neler olacak sonraki bölümde...

8.8

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x5

Tyron’un esir alınmasına rağmen son anca Lady Stark’ı kurtarması ve Ned Stark ile Jammie Lannister’in kapışması nefes kesti. Ned Stark ayak bölgesine arkadan darbe aldı ve işi zora girdi.

Tyron’u götürdükleri şu Kartal kalesi midir nedir, korkunç bir yer ve çok yüksek...

8.7

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x6

“A crown for a king...”

Tyron’un duruşma sahnesi ve adını henüz tam bilmediğim elemanın onun adına dövüşmeyi kabul edip kurna bir şekilde kazanması ve Tyron’un serbest kalması bölümün önemli sahnelerindendi.

Khal Dhago’nun Visserys’a “crown mı istiyorsun? Al sana golden crown” dercesine başından aşağı kaynar eritilmiş altın döktüğü sahne epikti...Bu bölümde Dany’nin elinin yanmadığını gördük. Demek hakiki ejderha kanından geliyor.

Ned Stark tehlikeli sularda yüzmeye devam ediyor. Baratheon hanedanının erkeklerinin hep siyah saçlı olmasına rağmen Joffrey’in sarı saçlı olması ilk defa dikkatini çekti. Bakalım asıl olayı bulabilecek mi. Bu arada Sansa’dan nefret ediyorum...

8.7