Günlük ortalama -40 Derecede Yaşamaya Var mısınız?

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,268
Puanı
1,060
Sizi bu sıcak günlerde; belkide sıcak kelimesini lugatlarından çıkarmış olan bir şehre götürmeye karar verdim.

sibirya-yakutsk-haritasi.jpg

1632'de Lena Nehri kıyısında kurulan Yakutsk şehri, Rusya Federasyonu'na bağlı özerk Yakutistan Cumhuriyeti'nin de başkenti.

Kentte sıcaklık kışın eksi 64 dereceye kadar düşebiliyor. Yazları ise görülen en yüksek sıcaklık 25 derece.

Bu şehir öylesine soğuk ki -30 derecelerdeki hava sıcaklığı şehrin sakinleri için sıcak kabul ediliyor.

-71.2 DERECEYİ BİLE GÖRDÜ

Yakutsk çevresinde bulunan Oymyakon köyünde ise sıcaklık 1924 yılında -71.2 derece ölçülmüş ve burası dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak sayılmış.

Dondurucu soğuğa rağmen Yakutsk’ta hayat durmuyor. Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık eksi 52 derecenin altına inmediği sürece tatil edilmiyor.

Bölge mineral açısından ise oldukça zengin. Yakutsk dünyada elmas üretiminin beşte birinin gerçekleştirildiği ve Rusya’da bulunan altın madenlerinin yüzde 40’ının bulunduğu bir şehir. Ayrıca gaz ve petrol rezervleri de bulunmakta.

Yakutsk o kadar soğuk ki, burada hiçbir tarım ürünü yetişmiyor. İnsanların balık ve etle beslenmek zorunda kaldığı Yakutsk'taki market ve pazarlarda en çok et ve balık bulunuyor. Burada buzdolabı kullanmaya da gerek yok tabii. Soğuk nedeniyle pazarda satılan her şey doğal olarak derin dondurucudan çıkarılmış gibi buzla kaplı.

İnsanlar burada soğuk nedeniyle iç çamaşırı dahi tüm giyim ürünlerini yün ya da tiftikten tercih ediyor.

ARABALARINI YAZA KADAR ÇALIŞTIRMAK ZORUNDALAR!

Burada yaşayan araba sahipleri, eğer sıcacık garajları yoksa araçlarının motorlarını yaza kadar çalıştırmak zorundalar. Çünkü bir kez motor kapandığında arabalar buz dağı haline geliyor ve buzu eritip arabayı tekrar çalıştırmak çok zor oluyor.
maxresdefault (1).jpg

71d615c8882bc8b4d4c007202d7de721.jpg
yakutsky.jpg
kBMqLDi-lEaOy-saX6OWdg (1).jpg
8EnoczyW1EGaM3dTS9vg7g (1).jpg
38bf8bd2adfe48078b8ee347d59c5217.jpg
589daf3e67b0a91b70ccec0b.jpg

Not: Kente direk uçuş yok ama Rusya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Ntv Yaşam ve HT Yaşam

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Muhteşem bence, bağışıklık sistemimiz ve bünye burada yaşamaya alışkın olsa çok isterdim. Hatta tüm dünyanın böyle olmasını istiyorum, buzul çağ... Yazın 25 derece sıcaklık da yüksek, yazın bile en yüksek -1 derece olmalı. Hadi bazı günler güneşlenilsin taş çatlasın 10 derece sıcaklığa da tamam Temmuz Ağustos’ta o da bazı günler.

Tabi İstanbul’da bile Aralık’ta Ocakta ilk soğuklarda bile hemen üşütüp hasta oluyorum, boğaz şişiyor ama bu bünye soğuğa tam alışık olmadığı için. En fazla birkaç kere hastalanıp iyileşildi mi tüm dünyanın bağışıklık sistemi hazır hale gelir... Bir düğme olsa buzul çağa geçişe yönelik...

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Bununla ilgili bir video izlemiştim önceden buradan da tekrar hatırlamak güzel oldu. Ayrıca halkın soyu Türklere dayanmaktadır. Yani Asya'daki kardeşlerimiz :)

• Beğendim
Reactions: The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,268
Puanı
1,060
Şehirde doğalgaz var.
Ama doğalgaz ana hat üzerinden dağıtılıyor.
Doğalgaz istasyasonları var.

Toplu dağıtım olduğu için Aylık 150 tl civarı masrafları oluyormuş.
Zaten Şehir tamamen minarel,gaz,petrol rezervi,o nedenle 250 000 yakın insan yaşamaya devam ediyor.

@Tolstoyevski @Angelica @Emre Ozansoy @Dosi @bazinga @Sherlock @Gerekli24