Güneş’in En Ayrıntılı Fotoğrafı Çekildi!

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Hawai'de bulunan dev teleskop, Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) yardımıyla güneş ile ilgili ilkkez ayrıntılı fotoğraflar alınıp yayınlandı.

DKIST-sun.jpg

Hawai Üniversitesi profesörü Jeff Kuhn, yaptığı bir röportajda " Bu, Galileo Galilei'nin zamanından beri insanlığın güneşi dünyadan incelemesinde kaydettiği en büyük adım" ifadelerinde bulundu.

Foroğrafta gösterilen o sarı detaylara granül deniliyor. Güneş'in iç kısmından ısı yükseldiğinde, Güneş'in yüzeyinde bir desen oluşur. İsveç'in NyTeknik sitesindeki haberine göre gördüğümüz hücre yapısı, Teksas eyaletiyle karşılaştırılabilir boyuttadır.

Bu videoda da granürlerin nasıl hareket ettiğine şahit oluyoruz:

Kaynak: NyTeknik

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Başlığa karar vermek, konuyu tercüme edip hazırlamaktan daha fazla zorladı beni :A

Sevgili @Tolstoyevski 'ye başlık önerisi için teşekkür ederim :bhr:

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Her bir hücrenin Teksas büyüklüğünde olması gerçekten korkunç bir boyut güneşin tamamı düşünüldüğünde... Ama gel gör ki günün birinde bu korkunç büyüklükteki güneş bile sönüp parçalara ayrılacak, dünya ve onun üzerindeki nokta kadar insan yaşamı ne ki... Umarım Samanyolundan kaçmayı başarabilir gelecek nesiller.

Çeviri ve konu için emeğine sağlık @Dosi

• Harika
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ben de görüntüye waow demedim çünkü net değil ve fake gibi duruyor gerçek görüntüyse bile... Bir de neden 15 saniye? Sürekli her yerden paylaşılıyor ama uzun versiyonu falan yok mu bunun?
Bunu şimdilik ön foto olarak paylaşmışlar. Daha detaylısı ileriki zamanlarda paylaşılacak artı güneşe daha yakından bakılabilmesi için 7 şubatta yeni şeyler fırlatılacak. Şimdi ismini tercüme edemiyorum :A neyse ileriki zamanda yeni bilgiler ve paylaşimlar olacak.

Yalanoğlu yalan. :A Bu bildiğin yılan derisi huhahaha.
Yılan derisi böyle değil :A

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bunu şimdilik ön foto olarak paylaşmışlar. Daha detaylısı ileriki zamanlarda paylaşılacak artı güneşe daha yakından bakılabilmesi için 7 şubatta yeni şeyler fırlatılacak. Şimdi ismini tercüme edemiyorum :A neyse ileriki zamanda yeni bilgiler ve paylaşimlar olacak.

Yılan derisi böyle değil :A
Nasıl böyle değil? :A

• Güldürdün

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,847
Puanı
1,060
Valla çok değişik bir duygu güneşi böyle görmek ya

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Güzel ve bilgilendirici bir konu hoşuma gitti. :D Granül kelimesinin ne olduğunu biliyordum, bizim inşaat malzemelerinde de yer alıyor ama güneşin derisinde de yer aldığını görünce şaşırdım doğrusu. İlginç bir görüntü gerçekten. Her hücre yapısının boyunun Teksas eyaletiyle eşdeğer boyutta olması ise bambaşka bir durum...

• Beğendim

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Güzel ve bilgilendirici bir konu hoşuma gitti. :D Granül kelimesinin ne olduğunu biliyordum, bizim inşaat malzemelerinde de yer alıyor ama güneşin derisinde de yer aldığını görünce şaşırdım doğrusu. İlginç bir görüntü gerçekten. Her hücre yapısının boyunun Teksas eyaletiyle eşdeğer boyutta olması ise bambaşka bir durum...
Granülün açıklamasını kendin için yaptım :A onu bile biliyormuşsun, bir şeyide bilme be adam :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

Turkuazz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,197
Puanı
860
dünyanın muazzam aydınlatıcısı çoğu zaman batışını keyifli izlemek fotoğrafta muazzam konu çok başarılı 😍 😍

• Harika

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Mesleğimle ilgili oldu mu bilmeme veya en kötü ihtimal duymama ihtimalim çok düşük... :A Ama genel olarak bilmediğim şeyler de var tabi yok diyemem... :A

Güneş demişken sahi Dark adlı epik efsanevi Alman yapıtına başlıyordun gelişme var mi ne oldu ona :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes and Dosi

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Oscar'dan sonra kısmetse... :A

Gıpta ediyorum doğrusu, bu Lost’a, BB’ye, Steins Gate’e ilk kez başlayacak olmak gibi bir şey; hafızayı sildirip tekrardan izleme şansı olsa kesinlikle seçilecek dizilerden :A Ben de yakın zamanda üçüncü kez başlayacağım nasılsa 20 bölüm bir şey ve maalesef 30.bölümde final yaparak tadında bırakacaklar, bir bakıma güzel ama... :(

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Gıpta ediyorum doğrusu, bu Lost’a, BB’ye, Steins Gate’e ilk kez başlayacak olmak gibi bir şey; hafızayı sildirip tekrardan izleme şansı olsa kesinlikle seçilecek dizilerden :A Ben de yakın zamanda üçüncü kez başlayacağım nasılsa 20 bölüm bir şey ve maalesef 30.bölümde final yaparak tadında bırakacaklar, bir bakıma güzel ama... :(
Hiç sorma böyle epik dizilerde 0'dan hiç bir şey bilmeden başlama isteği oluyor bende de ama tabi izledik bir kere ne yapalım. :A En baştan kafalarında 30 bölüm planladılarsa ve böyle bitirelecekse saygı duyulup tekrar tekrar izlenesi bir yapım diyip geçeriz biz de. Ki çok sevilmesine rağmen 30. bölümde bitiyorsa demek ki baştan sonra böyle planlanmış. Bence makul, izleyince üzerine konuşuruz zaten bol bol. :D

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski