Gün Bitimi 1.Sezon 1.Bölüm "PİLOT"

Mr.At

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,080
Puanı
461
Web Sitesi
gecmisinmizikacisi.blogspot.com.tr

1.Sahne:
İklim hastane odasındaki yatağında uzanmaktadır. Hastanenin başhekimi yani babası Sinan odaya girer. Her zaman yaptığı gibi biricik kızının alnını öper.
Sinan: Benim güzel kızım, bugün nasıllarmış bakalım?
İklim: Anne olamayacak bir kadın ve annesi gibi ölecek biriyim baba, sen?
Sinan: Yapma böyle İklim, beni çok üzüyorsun.
İklim: Beni üzen ne biliyor musun baba? Şu odada yalnızım ve yabancısıyım bu odanın. Benim yatağım evde kaldı baba.
Sinan: Yatağını mı istiyorsun yani?
İklim: Hayır baba, saçımı istiyorum!
Kızının bu durumunu içten içten kan ağlayan Sinan odadan çıkar.
İklim hüznünü gömüp kalbine, kaleme “kağıda söz geçir” der gibi yazmaya başladı.
“ Turgut Uyar bir intikar akşamını yazdı. Edip Cansever ise mendilimde kan seslerini… Ben ne yazdım, ben utangaç kalemi kağıtla buluşturdum. Kelimeler doğduttum, ebeleri benim sobeleri belirsiz… Deniz tutan biri nasıl kaptan olduysa aşktan nefret eden biri de öyle romantik oldu. İki mum, bir şarap… Amma romantik! Bahsedilecek konular değil bunlar hayatım. Ölümden mi bahsetmeliyim? Hani şu müthiş ölümden! Hayır, hayır! Tecavüzlerden, kadın cinayetlerinden bahsetmeliyim. Zülme karşı gelin! Biz sizi tatmin etmek için yaratılmadık! Bizi ikidebir dövemezsiniz biz boks torbası değiliz. Hayır, hayır sinirlenmiycem. Sancılı bir doğum istemiyorum, kelimeler acısız olmalı… Ben acılıyım, hemde çok. Kemoterapiden duyduğum acı değil bu, kalbimdeki bütün kasabıyı yıkan bir deprem bu. Şuan pek iyi değilim, sonra konuşalım.”

2.Sahne:
Cihan çok sevdiği arabası Kıtt ile telsizden bildirilen yere varmıştır. Vaka bir cinayet vakasıdır.
Sülo: Komserim hoşgeldiniz.
Cihan: Elimizde ne var sülo?
Sülo: Abi yirmi üç yaşlarında bir kadın, üstünde kimlik bulamadık. Ama vücudundaki izlere bakılınca tecavüze uğradığını düşünmekteyim ben. Olay yeri inceleme çalışıyor, kanıtları laboratuarda inceledikleri anda sonuçlar elimizde olur.
Cihan: Çabuk olmalılarını söyle Sülo, çünkü bu şerefsizi hemen bulmak istiyorum.
Sülo: Tamamdır abi.
Cihan olay yerinden ayrılır. Kıtt ile merkeze doğru giderken gözüne kaldırımda baygın yatan kadına takılır. Arabayı durdurur. Kadını arabaya bindirip doğru hastaneye gider.

3.Sahne:
Selin hemşire ilaçlarını vermek için İklimin odasına girer. İklim ilaçları içmek istemez.
İklim: Zaten öleceğim, haplar bari boşa gitmesin Selin.
Selin: Çok yanlış düşünüyorsun İklim, yapma böyle.
İklim: Şu lanet ilaçları içeceğim ama dışarı çıkmama izin vereceksin.
Selin: Olmaz İklim.
İklim: Çıkmak istiyorum!!
Selin: Babana haber vermeliyim.
İklim Selin odadan çıkmadan kafasına vurup bayıltır. Yangın merdivenlerinin oradan aşağına iner, hastalığında ilk kez dışarı adım atar. Kaldırımda yürürken kaldırım taşında oturan bir çocuk ve köpek görür. Sadri Alışık’ın Avare filmindeki o meşhur söz aklına gelir: "Sokak köpeklerine selam vermek, adam olmaya çeyrek var demektir."
Onların yanına oturur.
İklim: Selam olsun sizlere köpek ve çocuk!
Dert: Selam abla, senin saçlarına noldu?
İklimin gözleri dolar, ama ciddiyetinde taviz vermez.
İklim: Şey ben… ııı yeni moda bu da. Bu arada adlarınız ne?
Golden cinsi köpeği sevmeye başlar.
Dert: Adım… Dert abla benim, köpeğimin adı da Hatır…
İklim: Dert mi neden dert?
Dert: Tam dert tasa zamanında doğmuşum da ondan, babam da dert koymuş. Sekiz çocuklu kırt kaanat geçinen bir ailenin dokuncu çocuğu olmak… İstenmeyen kişi oluyorsun o duvarları üstüne üstüne gelen koca evde…
İklimin aklına Sadri Alışık’ın başka filmi olan “Şaka ile Karışık” filmindeki “Ofsayt Osman” karakteri gelir. Oradaki mahkeme sahnesini düşünürken İklim bayılır. Çocuk telaşlanır, İklimi dürter.
Dert: Abla… abla, iyi misin?
Çocuk İklim uyanmayınca koşarak oradan Hatır ile kaçar. Biraz zaman geçtikten sonra yolda bir jeep görünür. Bu jeep Cihan’ın çok sevdiği arabası Kıtt’dır. Kaldırımda yatan İklimi gören Cihan arabayı durdurup İklimi kucaklayıp arabaya bindirir.
Arabayı çalıştırıp hastane doğru yol alırken ekran donar.

1.BÖLÜMÜN SONU

Son düzenleme:

Bully

Emekli
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Eline sağlık gardaşım ilk dram denemende sınıfı geçmişsin gibi. :)

Diyaloglarda güzel, derin ve anlamlı mesajlar yatıyordu, şair ruhunu dökmüşsün diyaloglarına. :X

Kısacası beğendim, ikinci bölümü bekliyorum. :)

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Çok güzel olmuş emeğine sağlık sonuna kadar okudum. Sadri Alışık kısımları gayet güzeldi :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Dert ile aynı kaderleri paylaşıyoruz galiba. Bende 8 kişilik ailenin dokuzuncu çocuğuyum. Hatır ile niye kaçtı orayı anlamadım, yakıştıramadım Dert'e. :)

Komedi de çok başarılıydın, görüyoruz ki dramda da gayet iyisin. Eline sağlık. @Mr.At

Son düzenleme:

Mr.At

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,080
Puanı
461
Web Sitesi
Eline sağlık gardaşım ilk dram denemende sınıfı geçmişsin gibi. :)

Diyaloglarda güzel, derin ve anlamlı mesajlar yatıyordu, şair ruhunu dökmüşsün diyaloglarına. :X

Kısacası beğendim, ikinci bölümü bekliyorum. :)
Ben de bekliyorum, teşekkür ederim patatesim :D

Dert ile aynı kaderleri paylaşıyoruz galiba. Bende 8 kişilik ailenin dokuzuncu çocuğuyum. Hatır ile niye kaçtı orayı anlamadım, yakıştıramadım Dert'e. :)

Komedi de çok başarılıydın, görüyoruz ki dramda da gayet iyisin. Eline sağlık. @Mr.At
Korkudan kaçtı, İklim öldü falan sandı üstüne kalmasın hesabı.
Sağ ol abi, inşallah sinemaya da atılıp güzel filmlere imzamı atarım. Bakalım, nasip kısmet.

Mr.At

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,080
Puanı
461
Web Sitesi
Güzel olmuş mantıklı bir senaryo.:) Gene doktor ve hastaneden vazgeçmemişsin.:D @Mr.At
Aslında hastanenin adını "İnanç Tuzukuru" yapacaktım hani "Doktor" dizisindeki hastane ama "Doktor"la ilgili başka planlarım var diye yapmadım. :))

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Ben de bekliyorum, teşekkür ederim patatesim :D

Korkudan kaçtı, İklim öldü falan sandı üstüne kalmasın hesabı.
Sağ ol abi, inşallah sinemaya da atılıp güzel filmlere imzamı atarım. Bakalım, nasip kısmet.
Öyle içten ve duygusal bir çocuk üstüme kalmaz diye korkmaz ya. Sanki bana yardım ederdi gibi geliyor. (ya da ben olsam öyle yapardım) Tabii yazarın hayal dünyasına karışılmaz. :)

Bunu laf olsun diye söylemiyorum, gerçekten yeteneğinin olduğunu düşünüyorum. Umarım ilerde hayallerini gerçekleştirirsin. Bu yetenek sende var çünkü...

Mr.At

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,080
Puanı
461
Web Sitesi
Öyle içten ve duygusal bir çocuk üstüme kalmaz diye korkmaz ya. Sanki bana yardım ederdi gibi geliyor. (ya da ben olsam öyle yapardım) Tabii yazarın hayal dünyasına karışılmaz. :)

Bunu laf olsun diye söylemiyorum, gerçekten yeteneğinin olduğunu düşünüyorum. Umarım ilerde hayallerini gerçekleştirirsin. Bu yetenek sende var çünkü...
Yetenek çok var da elimizden tutan olmadıkça aynı yerde sekmeye devam ederim.

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Yetenek çok var da elimizden tutan olmadıkça aynı yerde sekmeye devam ederim.
Yılda yaklaşık 100 film ve bir o kadar da dizi yapıyoruz. Bence senarist ve yönetmen sayısı yeterli değil. Ve bu sektör büyümeye de devam ediyor. ABD'den sonra en fazla dizi ihracatı yapan ülkeyiz, mutlaka sana da bir ekmek çıkar. Umudunu kaybetme, tabii evde oturup hiçbir şey yapmadan da benim elimden tutacaklar diye de bekleme. :)

Mr.At

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,080
Puanı
461
Web Sitesi
Yılda yaklaşık 100 film ve bir o kadar da dizi yapıyoruz. Bence senarist ve yönetmen sayısı yeterli değil. Ve bu sektör büyümeye de devam ediyor. ABD'den sonra en fazla dizi ihracatı yapan ülkeyiz, mutlaka sana da bir ekmek çıkar. Umudunu kaybetme, tabii evde oturup hiçbir şey yapmadan da benim elimden tutacaklar diye de bekleme. :)
Abi ben bu işten bahsetmiyorum, ben şiirde yazıyorum ve karakalemim iyi sayılır ama okulda bu konularda yardımcı olan hiçbir hoca olmadı. Eğitim sistemi berbat.

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Güzel bir giriş bölümü olmuş. Dikkatimi çekti dizin.:D @Mr.At

Benim biraz eksik hissettiğim betimleme eksikliği. İklimi, Hastaneyi daha doğru düşünüp aklımda tasarlaya bilmende cümlelerinin yardımcı olmasını isterdim.
İklim nasıl biri, kaç yaşında aynı şekilde babası nasıl biri. Cümlelerini yazarken bir kaç fiziksel özelliğini araya sıkıştırman benim açımdan iyi olurdu.:X
Ama pilot bölüm sonuçta. Kısa kesmek istemiş olmadan kaynaklı düşünüyorum.

Neyse eline emeğine sağlık. Ekran iyi yerde donmuş. Bekliyoruz devamını..

Mr.At

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,080
Puanı
461
Web Sitesi
Güzel bir giriş bölümü olmuş. Dikkatimi çekti dizin.:D @Mr.At

Benim biraz eksik hissettiğim betimleme eksikliği. İklimi, Hastaneyi daha doğru düşünüp aklımda tasarlaya bilmende cümlelerinin yardımcı olmasını isterdim.
İklim nasıl biri, kaç yaşında aynı şekilde babası nasıl biri. Cümlelerini yazarken bir kaç fiziksel özelliğini araya sıkıştırman benim açımdan iyi olurdu.:X
Ama pilot bölüm sonuçta. Kısa kesmek istemiş olmadan kaynaklı düşünüyorum.

Neyse eline emeğine sağlık. Ekran iyi yerde donmuş. Bekliyoruz devamını..
Yazarken aklıma gelmemiş ikinci bölümle sıkıştırırım belki geri dönüş sahneleri olur ikinci bölümde şuan kurgusunu yapmadım. Dizi 5 veye 6.bölümde bitebilir mini dizi formatında yapmayı düşünüyorum. Yorumun ve eleştirin için teşekkürler, dikkate alınacak.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Eline, emeğine sağlık. :X

Güzel olmuş gibi duruyor, ilk bölüme göre çok iyi bir giriş yapmışsın. :)