Gültepe İnsanları - 9. Bölüm

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061

- 9. BÖLÜM -
(Eşref dükkandaki işleri halletmeye, Suna ise çaresizce düşünmeye devam ederken içeriye sürpriz biri girer. Bu kişi Cevat'tır.)

Suna: (ayağa kalkarak) Cevat? Senin ne işin var burada?
Cevat: Seninle konuşmam lazım Suna...
Suna: Seninle konuşmamız gereken şeyleri konuştuğumuzu sanıyordum...
Cevat: Her şeyi konuşmadık ama...

(Cevat bunu söyledikten sonra cebinden küçük bir kutu çıkarır.)

Cevat: Benimle hayatını birleştirir misin?
Suna: (büyük bir şaşkınlıkla) Sen ciddi misin?
Cevat: Evet, hem de hiç olmadığım kadar...
Suna: Bunu başka bir kadının koynuna girmeden önce düşünecektin Cevat...
Cevat: Bu sefer öyle bir şey olmayacak, inan bana. Cesaretimi topladım artık. Al çocuklarını, benim evime yerleş. Ömrün boyunca rahat rahat yaşa, kurtul bu mahalleden. Kabul et Suna, burası sana göre değil...
Suna: Asıl senin hayatın bana göre değil. Ben buraya çok alıştım, bırakamam...

(Eşref'in sabrı sonunda taşar ve aletlerini bırakıp Cevat'ın yakasına yapışır.)

Eşref: Bak, Cevat Bey! Bırak bu kadının peşini! Yoksa...
Cevat: Ne olurmuş? Hem sen usta değil misin, seni ilgilendirmez bu işler...
Eşref: Değilim lan, değilim! (Cevat'ı ittirip dükkanın dışına çıkarak) Bir daha seni buralarda görürsem, seni silip atarım bu dünyadan!
Suna: Tamam, Eşref Bey. Sakin olun lütfen...

(Cevat, Eşref'ten kurtularak arabasına biner ve oradan uzaklaşır. Olayı merak eden mahalleli ise çoktan yanlarında bitivermiştir. Suna da, Eşref de hala olayın etkisi içerisindedir. O sırada kamera Fevzilerin evine döner. Gülümser kahvaltı hazırlamakta, diğer yandan da Gülali için çok üzülmektedir.)

Fevzi: Gülali hala çıkmadı odasından, babasının ölümü onu çok sarstı...
Gülümser: Biliyorum... Biliyorum, ama ne yapacağımı bilmiyorum. (gözlerinden yaşlar süzülerek) O bunlara hiç hazır değildi ki...
Reşat: Her insan gibi o da bir gün bu tür zorluklarla yüzleşmek zorunda kalacaktı abla, dert etme...
Gülümser: Nasıl etmeyeyim? O üzgünken ben böyle ayakta durabilir miyim? Hem o çok hassas bir çocuk, ben dayanamıyorum onu öyle görünce...
Reşat: Uçmayı seviyorsa düşmeyi de bilmek zorunda. O da alışacaktır buna, merak etme sen...

(Gülümser bu konuşmalara ikna olsa da hala içi cız etmektedir. Kamera ise bu sefer Seyfi'ye döner. Sabahleyin evine dönen Seyfi, bu sefer karşısında babasını bulur. Ziya, öfkeden deliye dönmüştür.)

Ziya: Nerede kaldın sen? Kaç saattir bekliyoruz seni. Senin yaşındakiler çoktan üniversiteye gidip kafasını dersten kaldırmıyor, sen hala serserilik peşindesin! Yeter artık!

(Ziya oğluna tokat atar. Seyfi ayağa kalkıp odasına geçmeye çalışırken babasından bir tokat daha yer. Sonra ise büyük bir kızgınlıkla tekrar ayağa kalkar ve babasına döner.)

Seyfi: Kendi acını sürekli benden çıkarma, tamam mı? Korkaklığını sert tokatlarının arkasında bırakmaktan, kendine zarar verip acı çektirmekten vazgeç, anladın mı? Boş hayallerin peşinden koşma! Kendine de, ailene de zarar verme. Ben okumayacağım! Ve ölsem bile sana boyun eğmeyeceğim! Ayrıca ben de sizinle uğraşmak zorunda değilim!

(Seyfi dışarıya çıkarken Ziya ise kalp krizi geçirerek bir anda yere yığılır. Nezahat ise acı havliyle bağırarak komşulardan yardım isterken, kamera okula döner. Murat koridorda yürürken Nurten ile Gülten'i görür ve onlara doğru yönelir.)

Murat: Merhaba Nurten...
Nurten: Merhaba Murat...
Gülten: Ben sizi yalnız bırakayım...
Murat: Şey diyecektim ben... Okuldan sonra şuradaki kafede buluşalım mı?
Nurten: Bilemedim ki şimdi...
Murat: Buluşalım işte, ne olacak ki...
Nurten: (onu uzaktan izleyen Gülten'e bakar ve onun kafa salladığını görünce konuşur) Tamam, kabul ediyorum. Okuldan sonra...
Murat: Okuldan sonra...

(Nurten ile Gülten oradan sevinçle uzaklaşırken Murat'ın da yüzü gülmektedir. Kamera ise dükkana geçer. Eşref yine iş başında, Suna ise olayın şokundadır.)

Suna: Gerçekten bunun olacağını bilmiyordum Eşref... Evlenme teklifi edeceği benim bile aklıma gelmezdi. Sessiz kalma lütfen, konuş benimle. Avut beni! Buna çok ihtiyacım var...
Eşref: Meziyet... Meziyet bunu söylemiş olabilir mi?
Suna: Meziyet mi? Ama o bunu yapamaz ki...
Eşref: (yüzünü Suna'ya dönerek) İntikam hırsı bir insana her şeyi yaptırabilir Suna, her şeyi...

(Suna yine derin düşüncelere dalarken kamera Nazlı'ya döner. Okuldan çıkıp eve gitmeye hazırlanan genç kızı biri kolundan yakalar ve kenara çeker. Bu kişi Levent'tir.)

Nazlı: Ne yapıyorsun be! Bırak kolumu!
Levent: Bak Nazlı! Benim kötü bir amacım yok. Aksine sana iyilik yapmaya çalışıyorum, ama bir türlü anlamıyorsun beni...
Nazlı: "İyilik" mi? Güldürme beni. İnsanları dövdürmek ne zamandan beri "iyilik" olmaya başladı acaba?
Levent: O ortaokul çocuğuyla birlikte olmanı dayanamıyorum, anlıyor musun? Beni bırakıp... Öyle bir çocuğa aşık olman...
Nazlı: Zekana bakınca asıl "çocuk" olan sensin. Bu yüzden Seyfi'ye de çocuk diyemezsin. Ortaokulda kalmış olabilir, ama o bunun çocuk olduğunu göstermez. Ondaki kalbin çeyreği sende olsaydı bana karşı daha anlayışlı olabilirdin...
Levent: Bir şey söyleyeceğim, ne ara Gültepe'yi sevmeye başladın sen? Daha dün oradan kurtulmak için çırpınıp duran o kız sen değil miydin?
Nazlı: O eski Nazlı'ydı. Gözü para pulda olan, senin gibilere değer veren... Ama ben değiştim Levent. Ve şunu bil ki, bir daha senin gibilere hayatta yüz vermem. Bundan emin ol...

(Nazlı Levent'ten kurtulup evine doğru yürümeye başlarken kamera Gülümser'e döner. Bulaşıkları yıkayan ve yine düşüncelere dalan kadın, telefonun çalmasıyla bir anda kendine gelir.)

Gülümser: Alo?
Görevli: Merhaba, ben cenaze işlerinden arıyorum. Eşinizin defin işlemleri için size ihtiyacımız var, gelebilir misiniz bir zahmet olmazsa?
Gülümser: Defin işlemleri mi?
Görevli: Evet, Gülümser Hanım. Refik Bey ile ilgili bazı bilgiler vermeniz gerekiyor...
Gülümser: (gözlerinden süzülen yaşları eliyle silerek) Tamam, geliyorum...

(Gülümser telefonu kapattıktan sonra Gülali mutfağa girer. Konuşmayı duyan Gülali, hemen annesine sarılır.)

Gülali: (ağlamaklı bir sesle) Her şeyi duydum... Babamın mezarına götür beni... Buna ihtiyacım var anne...
Gülümser: (duygusal bir ses tonuyla) Tamam, Gülali, tamam... Babana gideceğiz, hem de her gün... Yeter ki sen mutlu ol...

(Anne-oğlun bu sarılmasını gören Reşat ve Fevzi de duygusal anlar yaşarken, kamera Suna'ya geçer. Genç kadın eve gelmiş ve kimseyi bulamayınca şaşırmıştır. Koltuğa oturmak üzereyken sehpada küçük bir kağıda rastlar. Bu bir nottur. Meziyet içindeki her şeyi dökmüş ve evden ayrıldığını açıklamıştır. Suna yine şok olur ve koltuğa yığılır. Nota bakmaya devam ederken, gözlerinden yaşlar süzülmeye başlar.)

"Gözlerimiz / şeffaf / temiz / damlalardır. / Her damlada / demire can veren dehamızın / bir / küçücük / zerresi vardır...
Şeffaf / temiz / damlalarıyla gözlerimiz / bir umman içinde o kadar birleşti ki, / kaynayan suda buzu / nasıl eritirsiniz, / işte biz de / birbirimizde / öyle kaybolduk. / Yükseldi gözlerimizin şaheseri demire can veren dehayı bulduk.
Şeffaf / temiz / damlalarıyla gözlerimiz, / bir umman içinde birleşmeseydi eğer, / her zerre / dağılsaydı başka bir yere, / dinamolarla türbinleri çiftleştirerek, / çelik dağları suda kof bir kelek gibi döndüremezdik... / Ve gözlerimizi yakan / gecenin ateşini / şamasız kibrit gibi söndüremezdik... (Gözlerimiz, Nazım Hikmet)

Son düzenleme:

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061
@aserat54 okudum ama hiçbişey anlamadim ben ne diye 9. Bolumden baslatirsinki :(
Çünkü hikaye kaldığı yerden devam ediyor, 1. bölümden başlatmak mantıksız olurdu yeni bir hikayeye başlamadığım için. Sana tavsiyem, ilk 8 bölümü de izlemen. Buradakileri daha iyi anlayacağına eminim... :)

Süper bir bölüm olmuş. Nazlı'ya yine sinir oldum.​
Ben bayılıyorum oysa... :)
Teşekkür ederim, beğeneceğinden eminim. Gelecek bölüme ve yarınki Aşkın Alfabesi'ne de yorumlarını beklerim... :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bazı yelerden puan kırsamda güzel yazmışsın.:D Eline emeğine sağlık.:D

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
@aserat54 okudum ama hiçbişey anlamadim ben ne diye 9. Bolumden baslatirsinki :(
Çünkü hikaye kaldığı yerden devam ediyor, 1. bölümden başlatmak mantıksız olurdu yeni bir hikayeye başlamadığım için. Sana tavsiyem, ilk 8 bölümü de izlemen. Buradakileri daha iyi anlayacağına eminim... :)

Süper bir bölüm olmuş. Nazlı'ya yine sinir oldum.​
Ben bayılıyorum oysa... :)
Teşekkür ederim, beğeneceğinden eminim. Gelecek bölüme ve yarınki Aşkın Alfabesi'ne de yorumlarını beklerim... :)
Ilk 8 bölümü izleyemem ben hem yazililarim sebebiyle hemde 8 bölümün neresini izliyim ben :)
Benim adim gültepeyi takip etmeyen benim gibi kisiler var mesela @Çiğdem- . Anlamamiz için en basa özet koyaydin eyiydi :(

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061
Ilk 8 bölümü izleyemem ben hem yazililarim sebebiyle hemde 8 bölümün neresini izliyim ben :)
Benim adim gültepeyi takip etmeyen benim gibi kisiler var mesela @Çiğdem- . Anlamamiz için en basa özet koyaydin eyiydi :(
Yazacağım şimdi buraya, yazıya koysam fazla uzun olurdu. Biraz bekle @cookies... :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061
BİLMEYENLER İÇİN DİZİNİN KARAKTERLERİ:

Gülümser: Dizinin en güzel karakterlerinden biri bence. Eşi Refik hapisteyken, Gülali ile bir başına yaşayan bir kadın. O da mahallenin minibüs şoförü Halil ile yasak aşk yaşıyor. Kocası bundan şüphelenince başına işler geliyor. Sonrasında bir şekilde Halil'i öldürmek zorunda kalıyor. Namussuz kadın durumuna düşen Gülümser, çareyi Fevzilerde kalmakta buluyor.

Eşref: Yine sevdiğim bir başka karakter. Mahallenin ağır abisi. Suna ve Meziyet, ona aynı anda aşık oluyor. Ancak o Suna'yı seçiyor. Kardeşlerini öldürenlerden de intikam alınca hapiste yatmış, sonra da oranın müdürü olmuş. Komiser Yavuz'un eski arkadaşı, yeni düşmanı...

Halil: Gülümser'in yasak aşkı, mahallenin minibüs şoförü. Gülümser ile aşk yaşayan Halil, bir şekilde onun tarafından öldürülüyor. Onun haricinde çok da önemi yok...

Seyfi: Benim favori karakterim. Mahallenin bıçkını. Ortaokulda kalmış, okumak da istemiyor. Nurten ile aşk yaşamasına rağmen, sonralarda Nazlı ile yakınlaşıyor. Anne ve babası çok tutucu. Bir de bir abisi var.

Fevzi: Seyfi'nin en yakın arkadaşlarından. Babası üfürükçü çıkıp tutuklanıyor ve sonra da kendini asıyor. Abisi Reşat ile yaşıyor. Başına 8 bölüm boyunca birçok şey geliyor tabii. Onu da çok seviyorum şahsen...

Gülali: Benim pek sevemediğim bir karakter. Seyfi ve Fevzi ile zıt yönleri olsalar da üçü çok iyi arkadaş. Gülümser ile bir ara bozuşuyorlar, ama sonrasında barışıyorlar. Aslında daha bir sürü şey var, ama şimdilik bu kadarı yeter sana...

Suna: Ona da çok bayılıyorum. Eşi öldükten sonra Cevat isimli bir adamla metres hayatı yaşayan, ancak onun tarafından aldatıldıktan sonra baba ocağına geri döner. Eşref ile yakınlaşmak istemez, ancak ikisi de yeni bir ilişkinin temellerini atmaya başlamıştır bile.

Meziyet: En sevdiklerimden o da. Geçmişteki bir olay yüzünden Suna ile araları bozuk. Bu yüzden ondan nefret ediyor. Eşref'i de elinden alınca iyice sinirleniyor ve Suna ile adeta kutuplaşıyor.

Nazlı: Bayılıyorum ona. Suna'nın şımarık kızı. Daha doğrusu "kızıydı". İlk başlarda Gültepe'den nefret etse de Seyfi ile birlikte buraya olan görüşleri iyice değişiyor. Öte yandan Seyfi'nin abisi Basri de ona abayı yakmış durumda.

Murat: O da Suna'nın oğlu. Sevip sevmeme konusunda kararsızım ama. Sessiz sakin biri. İleride 3'lümüzle yakınlaşıp arkadaş olacak. Yavaş yavaş Nurten'e de aşık olacak.

Fuat Hoca (okul öğretmeni), Basri (Seyfi'nin hamal abisi), Reşat (Fevzi'nin abisi), Nurten (Seyfi'nin aşkı, daha sonra da Murat'ın), Gülten (Nurten'in kardeşi), Dursun Dede (Suna ve Meziyet'in babası) gibi daha birçok karakter var, ama şimdilik bunlar yeter... :)

@cookies, @Çiğdem-

2. dizi derken, benim 2. dizimi kasttettim ama... :)

Bazı replikleri sevmedim kötü değil onlarda aslında ama ben yetersiz buldum.:D

Okumaya devam ederim ama bu uzunlukta olsun lütfen.:D

Aynen.:D
Daha fazla kısaltamam zaten, ben aslında daha kısa yazacaktım, ama bu ölçü gayet iyi. Beğendiğine çok sevindim, gelecek bölüme de şimdiden beklerim yorumlarını... :)

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
BİLMEYENLER İÇİN DİZİNİN KARAKTERLERİ:

Gülümser: Dizinin en güzel karakterlerinden biri bence. Eşi Refik hapisteyken, Gülali ile bir başına yaşayan bir kadın. O da mahallenin minibüs şoförü Halil ile yasak aşk yaşıyor. Kocası bundan şüphelenince başına işler geliyor. Sonrasında bir şekilde Halil'i öldürmek zorunda kalıyor. Namussuz kadın durumuna düşen Gülümser, çareyi Fevzilerde kalmakta buluyor.

Eşref: Yine sevdiğim bir başka karakter. Mahallenin ağır abisi. Suna ve Meziyet, ona aynı anda aşık oluyor. Ancak o Suna'yı seçiyor. Kardeşlerini öldürenlerden de intikam alınca hapiste yatmış, sonra da oranın müdürü olmuş. Komiser Yavuz'un eski arkadaşı, yeni düşmanı...

Halil: Gülümser'in yasak aşkı, mahallenin minibüs şoförü. Gülümser ile aşk yaşayan Halil, bir şekilde onun tarafından öldürülüyor. Onun haricinde çok da önemi yok...

Seyfi: Benim favori karakterim. Mahallenin bıçkını. Ortaokulda kalmış, okumak da istemiyor. Nurten ile aşk yaşamasına rağmen, sonralarda Nazlı ile yakınlaşıyor. Anne ve babası çok tutucu. Bir de bir abisi var.

Fevzi: Seyfi'nin en yakın arkadaşlarından. Babası üfürükçü çıkıp tutuklanıyor ve sonra da kendini asıyor. Abisi Reşat ile yaşıyor. Başına 8 bölüm boyunca birçok şey geliyor tabii. Onu da çok seviyorum şahsen...

Gülali: Benim pek sevemediğim bir karakter. Seyfi ve Fevzi ile zıt yönleri olsalar da üçü çok iyi arkadaş. Gülümser ile bir ara bozuşuyorlar, ama sonrasında barışıyorlar. Aslında daha bir sürü şey var, ama şimdilik bu kadarı yeter sana...

Suna: Ona da çok bayılıyorum. Eşi öldükten sonra Cevat isimli bir adamla metres hayatı yaşayan, ancak onun tarafından aldatıldıktan sonra baba ocağına geri döner. Eşref ile yakınlaşmak istemez, ancak ikisi de yeni bir ilişkinin temellerini atmaya başlamıştır bile.

Meziyet: En sevdiklerimden o da. Geçmişteki bir olay yüzünden Suna ile araları bozuk. Bu yüzden ondan nefret ediyor. Eşref'i de elinden alınca iyice sinirleniyor ve Suna ile adeta kutuplaşıyor.

Nazlı: Bayılıyorum ona. Suna'nın şımarık kızı. Daha doğrusu "kızıydı". İlk başlarda Gültepe'den nefret etse de Seyfi ile birlikte buraya olan görüşleri iyice değişiyor. Öte yandan Seyfi'nin abisi Basri de ona abayı yakmış durumda.

Murat: O da Suna'nın oğlu. Sevip sevmeme konusunda kararsızım ama. Sessiz sakin biri. İleride 3'lümüzle yakınlaşıp arkadaş olacak. Yavaş yavaş Nurten'e de aşık olacak.

Fuat Hoca (okul öğretmeni), Basri (Seyfi'nin hamal abisi), Reşat (Fevzi'nin abisi), Nurten (Seyfi'nin aşkı, daha sonra da Murat'ın), Gülten (Nurten'in kardeşi), Dursun Dede (Suna ve Meziyet'in babası) gibi daha birçok karakter var, ama şimdilik bunlar yeter... :)

@cookies, @Çiğdem-

2. dizi derken, benim 2. dizimi kasttettim ama... :)

Daha fazla kısaltamam zaten, ben aslında daha kısa yazacaktım, ama bu ölçü gayet iyi. Beğendiğine çok sevindim, gelecek bölüme de şimdiden beklerim yorumlarını... :)

Basri o hamallik yapan çocuk degilmi tabi yüz vermez nazli ona :)

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061
Basri o hamallik yapan çocuk degilmi tabi yüz vermez nazli ona :)
Olacakları gelecek bölümlerde göreceğiz... :)

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061
Gayet güzeldi.​
Teşekkür ederim, sonraki bölümleri de takip edersin umarım... :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
bende birşey anlayamadım @aserat54
bu diziyi izleyemeyen birisi olarak anlamam çok zor devam olra yazıyorsun çünkü karakterleri konuyu bilmiyoruz (b)(b)(b)
yine gültepeyi yazsaydın ama en baztan kendş kurgunla yapsydın karakterleri konuyu en bastan anlatarak :-):-):-)

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061
bu diziyi izleyemeyen birisi olarak anlamam çok zor devam olra yazıyorsun çünkü karakterleri konuyu bilmiyoruz (b)(b)(b)
yine gültepeyi yazsaydın ama en baztan kendş kurgunla yapsydın karakterleri konuyu en bastan anlatarak :-):-):-)
Yukarıda karakter ile ilgili bilgiler yazıyor, oradan bakabilirsin... :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Yukarıda karakter ile ilgili bilgiler yazıyor, oradan bakabilirsin... :)
1-2 bölüm sonra konuyu naldıkça daha iyi anlarız sanırım :-):-):-)