Gülse Birsel - Biyografi

DR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
GÜLSE BİRSEL

aOK2oijFGNef7cBV0a608VA6.jpg

DOĞUM TARİHİ

Gülse Şener 11 Mart 1971 İstanbul doğumludur. Gazeteci, yazar, oyuncu, sunucu ve senaristlik yapan Gülse'nin kızlık soyadı Şener'dir. Evlendikten sonra soyadı değişerek Birsel olmuştur.

ÖZEL YAŞAMI

Gülse Birsel'in kendinden 15 yaş büyük bir ağabeyi ve 13 yaş büyük bir ablası vardır. Gülse adı kendisine babası ile annesinin isminin birleşmesinden gelmiştir. Babası GÜLtekin, Annesi SEmiha kendi isimlerinin ilk harflerini birleştirerek kızlarına Gülse adını koymuşlar. Gülse Birsel bu konuda son çocuk olduğu için annesi ile babasının yaratıcılığını kullandıklarını söyler.

Gülse Şener tıpkı kendi gibi gazeteci olan Murat Birsel ile 1999 yılında evlenmiştir. Ancak Gülse Birsel karakterine uymadığı düşüncesiyle çocuk sahibi olmaya sıcak bakmamıştır.

Gülse Birsel Nişantaşında yaşıyor ve Sushi'yi çok sever. Kendisi Nişantaşında yaşamaktan pek memnun değildir. Hatta bu konuyu "Nişantaş Beni Bitirecek!" yazısıyla "Yolculuk Nereye Hemşerim?" kitabında belirtmiştir.

kdEr5St9kO3h96ZYjLNZcllJ.jpg

EĞİTİMİ

Gülse Şener, liseyi Beyoğlu Anadolu Lisesinde okumuştur. Okuduğu dönemde 3 aylık yaz tatilinde İsviçre'ye giderek Leydi okulunda okumuştur.

Gülse Birsel orada geçirdiği 2 senelik dönemde, yemek yapmayı, çiçek aranjmanına bir çok şeyi öğrendiğini vurgulamıştır. Orta Doğu, Avrupa ve Güney Amerika'dan genç kız olarak dönmüştür.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde Lisans eğitimine devam etmiştir.

Gülse üniversitede okuduğu 2. senede gazeteciliğe merak sarmıştır ve o dönem Aktüel dergisinde muhabir olarak çalışmaya başlamıştır. 1994-1996'cı yıllarda ise Amerika, New York, Columbia Üniversitesi'nde sinema üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

BASIN - TV Hayatı - REKLAMLAR - SİNEMA

Gülse Birsel 1996'cı yılda Türkiye'ye dönmüş ve 3 ay boyunca atv'nin kahvaltı haberlerinin dış haberlerini yazmıştır.
Bir sene boyunca "Esquire" dergisinde yayın yönetmenliği yapmış Gülse, daha sonra ise "Harper's Bazaar" dergisinin yayın yönetmenliğini yapmıştır. O dönemde hem "Bazaar Gelin" hem "Orange" dergisinde çalışan, Gülse Şener 2001 ve 2002 yıllarında ise "Harper's Bazaar", "FHM", "House Beatufil" ve "Gezi" dergilerinin yayın danışmanlığı görevini üstlenmiştir.

2001 yılının son ayı Aralıkta ise "Sabah Gazetesi"nde köşe yazarlığına başlamıştır.

Gülse Birsel 2003'ün Mart ayında ilk kitabını çıkarmıştır. Bu kitab bazı köşe yazılarından ve g.a.g metinlerinden ibaret olmuştur. Gülse Birsel şimdiye kadar 5 eser yayınlamıştır ve eserleri genellikle mizah, eğlenceli ve kolay okunabilen eserler olmuştur. Yazdığı eserler hakkında ise "Kendi akışına bırakıyorum, çenesi açılınca ben sadece tuşlara basıyorum", "Aslında herkesin aklına gelebilecek şeyler, benim farkım oturup yazmak" sözlerini dile getirdi.

Gülse Birsel'in ilk televizyon hayatı atv kanalında başlamıştır. 2002 senesinin Mart ayında Gülse Birsel G.A.G programının metin yazarlığı ve sunuculuğunu yapmıştır. G.A.G reklam-eleştiri-komedi programıl olmuştur.

Gülse Birsel'in ilk dizisi ise efsane komedi dizisi "Avrupa Yakası" olmuştur. Avrupa Yakası 2004 senesinin Şubat ayında başlamıştır. Dizinin başrollerini Gazanfer Özcan, Hümeyra, Engin Günaydın gibi oyuncularla paylaşmıştır. Güzel oyuncu ve senarist Avrupa Yakasından bir çok efsane karakter çıkarmıştır. "Gaffur", "Dilber Hala", "Burhan Bey" bunlara sadece bir örnek. Oysa ki, Gülse Birsel'in yarattığı her karakter efsane olmuş ve reklam filmlerinde oynamıştır.

Avrupa Yakası tam 190 bölüm sürmüş ve her sezonunda daha da güzelleşerek efsane karakterler ile bütünleşerek akıllarda kalan bir dizi haline gelmiştir. Haziran 2009'da ise sona ermiştir.

zmeZMnp3pEyvrzNk8F9Rtmcf.jpg

Gülse Birsel bir çok reklamlarda da oynamıştır. Bunlara ;

TÜRKCELL

WhirPool

TTNET

LC Waikiki

BONUS

Gülse Birsel'in ilk sinema deneyimi ise 2005 senesine "Hırsız Var" filminde Binnur karakteri ile olmuştur. Daha sonra ise 2009 yılında "Yedi Kocalı Hürmüz" filminde Safinaz rolüne hayat vermiştir.

2012 yılının Ocak ayında, başrollerini Altan Erkekli, Füsun Demirel, Olgun Şimşek, Beyazıt Öztürk gibi oyuncularla beraber oynadığı "Yalan Dünya" dizisine başlamış, hem oyunculuk, hem senaristlik yapmıştır. Yalan Dünya'dan da tıpkı Avrupa Yakası gibi bir çok efsane karakter çıkmış. Oyuncuların neredeyse hepsi reklam yıldızı olmuştur.

Yalan Dünya halen devam etmektedir ve 3. sezonuna adım atacaktır.

Hem Avrupa Yakası hem Yalan Dünya komedi dalında bir sürü ödül toplamıştır.

08zIDFkT0iBkzoCATY80CmL7.jpg

Gülse Birsel bu işi o kadar çok seviyorum ki, yapmak için üzerinde para bile veririm sözleriyle bu işi çok sevdiğini komik bir dille ifade etmiştir.

KİTAPLARI

Gayet Ciddiyim
Hala Ciddiyim
Yolculuk Nereye Hemşerim?
Velek ki Ciddiyim
Yazlık

SİNEMA

ADIROLYIL
Hırsız VarBinnur2004
Yedi Kocalı HürmüzSafinaz2009

TELEVİZYON

ADIROLYIL
Eyvah Eski KocamNilüfer2003
Avrupa YakasıAslı Sütçüoğlu2004-2009
Ah KalbimKonuk Oyuncu2009
Yalan DünyaDeniz Alsancak2012-

jZpDZiKjKdEZmorHGsIHylgl.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,351
Puanı
1,061
çok güzel bir inceleme.Ellerine sağlık Revan:)
İyi bir senarist efsane olacak karakterler çıkarmayı çok iyi beceriyor.Karakterlerin bir birine benzememesine özen gösteriyor:)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. :) Bu arada 42 yaşında oldugunu bilmiyordum. :)

DR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
S.G.A.T. post: 1370514' Alıntı:
çok güzel bir inceleme.Ellerine sağlık Revan:)
İyi bir senarist efsane olacak karakterler çıkarmayı çok iyi beceriyor.Karakterlerin bir birine benzememesine özen gösteriyor:)

gundix123 post: 1370517' Alıntı:
Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. :) Bu arada 42 yaşında oldugunu bilmiyordum. :)
Teşekkürler Sağolun. :)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Eline Sağlik güzel hazırlanmış:) Gulse'yi taaa G.A.G zamanından beridir severek takip ederim:) ve edeceğim:)

Forumdash tarafından mobilden yazılmıştir

ABAY_06

Favori Üye
Reaksiyon puanı
18,146
Puanı
1,060
Eline sağlık güzel bi inceleme Gülse Birseli severim çok başarılı işinde.

DR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,181
Puanı
1,061
eline sağlık :)
yolculuk nereye hemşerim kitabı güzeldi en azından ilk sayfaları kalnını okuyacağım inşallah :X

Gk4y

Üye
Reaksiyon puanı
290
Puanı
144
2 saattir bu konuyu arıyom beğenmek için :A Çok iyi bir yazı olmuş @EveN , fotoğraflar videolar süper :-)
Gülse Birsel bana göre Türkiye'nin en iyi komedi yazarı. 1,5 saatlik komedi yazmak akıl almaz bir iş, buna rağmen 1,5 saat bizi güldürebiliyor, yazdığı her karakter fenomen olup en az 1 reklam filmde oynuyor. Kitapları zaten başka birşey, kitapta seninle konuşur gibi oluyosun. Gerçekten çok iyi bir yazar :-)
İyiki varsın Gülse :Z

Son düzenleme:

Frank Slade

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,355
Puanı
535
G.A.G reklam-eleştiri-komedi programıl olmuştur.

İlkinde programıL yazmışsın.
İkincisinde ise bir çok yazdıktan sonra reklamlarda yazmak yerine reklamda yazsan daha uygun olurmuş.Bunlara; diye yazıp videoların en altına "örnek verilebilir" yazsan olurmuş ama yazmadığın için a'yı kaldırman lazım.

Çok gıcık görünmüş olabilirim ama kusursuz olsun istedim.:D

Güzel olmuş.Özellikle baş harflerinden Gülse çıkartmaları iyiymiş.:X Çok fazla tanımıyordum ama sayende tanıdım.G.A.G'ı bilmiyordum.Avrupa yakasından beri tanıyorum.Kitap çıkardığındanda haberim yoktu.Bulabilirsem bir ara okurum belki.:) Tekrardan eline sağlık.:)

edit: Konuyu güncel sanıp uzun bir aradan sonra yorumlamışım.:F

Gk4y

Üye
Reaksiyon puanı
290
Puanı
144
G.A.G reklam-eleştiri-komedi programıl olmuştur.

İlkinde programıL yazmışsın.
İkincisinde ise bir çok yazdıktan sonra reklamlarda yazmak yerine reklamda yazsan daha uygun olurmuş.Bunlara; diye yazıp videoların en altına "örnek verilebilir" yazsan olurmuş ama yazmadığın için a'yı kaldırman lazım.

Çok gıcık görünmüş olabilirim ama kusursuz olsun istedim.:D

Güzel olmuş.Özellikle baş harflerinden Gülse çıkartmaları iyiymiş.:X Çok fazla tanımıyordum ama sayende tanıdım.G.A.G'ı bilmiyordum.Avrupa yakasından beri tanıyorum.Kitap çıkardığındanda haberim yoktu.Bulabilirsem bir ara okurum belki.:) Tekrardan eline sağlık.:)

edit: Konuyu güncel sanıp uzun bir aradan sonra yorumlamışım.:F
Ben hortlattım konuyu :bhr: