xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
2020 hepimiz için çok farklı bir yıl oldu. Ben de kendim kısaca bu yılın futbolda öne çıkan anlarını paylaşacağım. Sizler de konuda ekleme yapabilirsiniz.

Benim için ilk olay Medipol Başakşehir'in şampiyonluğu. 2019-2020 sezonunda Sivasspor ilk yarıyı lider bitirdi, şubat ayına kadar Fenerbahçe iddaa sitelerinde mutlak favoriydi, Galatasaray şubattan ligler ara verilene kadar bu ligin favorisi benim dedi, pandemi sonrası Trabzonspor yılların hasreti bitiyor dedi ve son sözü Medipol Başakşehir söyledi. Böylece Türk futbolunda yeni bir şampiyon ortaya çıkmış oldu.

2755917_810x458.jpg

2020 ayrıca Fenerbahçelilerin unutmak isteyeceği bir yıl oldu. Beşiktaş ve Trabzonspor'a karşı evindeki yenilmezlik serileri son buldu. Tabii ki hepsi hikaye Galatasaray serisi gerçekti fakat o da 3-1'lik skorla bitti. Bu maç ayrıca Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışından tamamen koptuğu maç oldu. Kötü gidiş sonrası taraftarın sevgilisi olarak gelen Ersun Yanal'ın da Fenerbahçe kariyeri sonlandı.

fenerbahce-galibiyeti-sonrasi-galatasaray-in-12947432_711_amp.jpg

Yaz transfer döneminin başlamasıyla birlikte iki ezeli rakip Fenerbahçe ve Galatasaray eski futbolcularını tekrar yuvaya kazandırdı. Öncelikle Fenerbahçe 2016 yılında olaylı şekilde yollarını ayırmış oldukları Gökhan Gönül ve Caner Erkin'in transferini açıkladı.

caner-gokhan_1389.jpg

Sonrasında Galatasaray 2011 yılında Atletico Madrid'e giden ve özellikle Fatih Terim'le yaşadığı sorunlardan dolayı arası Galatasaray taraftarıyla da açılan Arda Turan'la anlaştı. Arda Turan önce Fatih Terim'le sonrasında Galatasaray taraftarıyla arasındaki soğukluğu giderdi.

985d8d4416b84d848189fd1a9f621b05.jpg

Beşiktaş'ın efsane futbolcusu Sergen Yalçın Vodefona Park'ta taraftarın önünde imzayı attı. Abdullah Avcı'dan boşalan koltuğa geçen Yalçın şu ana kadar oldukça başarılı bir performans gösteriyor.

sergen-yalcin-imza-30012020_gtm691byqp5v1xma5cayp1m9o.jpg

Şampiyonlar Ligi grup aşamasında PSG-Başakşehir maçında temsilcimiz Başakşehir'in yardımcı hocası Webo'ya maçın 4.hakemi olan Rumen hakem tarafından ırkçı bir söylem söylendi. Bunun üzerine Başakşehir maçtan çekildi ve bu kararı PSG kulübü de destekledi. Özellikle Neymar ve Mbappe bu konuda oldukça sağlam durdular. Maç 1 gün sonra devam etti ve ırkçı hakem maçtan alındı.

5fcfe1a9554282233c543a83.jpg

1992 yılında kurulan Premier Lig'de henüz şampiyonluk yaşamamış ve en son ligin eski haliyle 1990 yılında şampiyon olan İngiliz devi Liverpool'un 30 yıllık hasreti son bulmuş oldu. Klopp yönetiminde 2 kez ŞL finaline çıkıp 2019'da kupayı müzesine götüren Liverpool için bu şampiyonluk sürpriz olmadı ve ligin altını üstüne getirip 30 yıllık hasrete son verdiler.

5f18c8fad3806c091c7827df.jpg

Dünya futboluna Bayern Münih imza vurdu. Şampiyonlar Ligi'ni kazanırken aynı zamanda Barcelona'yı da çeyrek finalde 8-2'yle bozguna uğrattılar.

20200823-2-44018088-57616970-web.jpg

Messi Barcelona yönetimine resmen ayrılmak istediğini bildirdi fakat sonrasında bu konu şimdilik kapandı. Messi'nin sözleşmesinin bitmesine 6 ay var ve Barça'yla sözleşme uzatması imkansız gibi. Arjantinli yıldızın sezon sonu PSG ya da Manchester City'e gideceği düşünülüyor.

skysports-messi-man-city_5079526.jpg

Ve son olarak 2020 bizden bir efsane daha aldı. Birçok kişiye göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyisi olan Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti. Bu haber başta ülkesi Arjantin olmak üzere efsanesi olduğu Napoli takımını da yasa boğdu.

5c8c740207291c1d74fd5f41.jpg

Son düzenleme:

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Öyle aceleden yazılmış gibi değil. Senin bu tarz konularını beğeniyorum. Daha önce bir kaç konun olmuştu bu tarz 😊
Beğendiğine sevindimssss.

En son Messili Barça Şl'yi alınca başarılı bir yıl geçmişti futbolda benim için sene 2015. O günden beri şu kasayız mlsf.

• Beğendim
Reactions: Dosi

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bu yılın Takımı Bayern Münih, teknik direktörü ise Hans Flick oldu. Kalecisinden santraforuna kadar muazzam bir performans. Barcelona'yı sahadan sildiler. Attığının yarısı kadar kaçırdığı maçta 9-10 olmasın diye hakemler uzatmayı az verdiler, Barcelona'lı futbolcular topu kaleden uzak tutmak için yırtındılar. İzleyen herkes 10-12 olabileceğini bilir, o kadar domine ve baskılı oynamıştı BM. Sonraki turlarda da bu üstünlük devam etti. Bu adamlar, bu oyun anlayışını 70-80 dakika boyunca devam ettiriyorlar. Yani Lyon ve PSG (Süper Kupa'da Sevilla) maçlarında fark atamamalarının sebebi bu (bu üç maçta da rakipler zorluydu ve maçların belirli dilimlerinde BM'ye zorluk da çıkarttılar, ayrı konu). 2 senedir düzenli futbol izliyorum, böyle bir takım görmedim. Sevilla maçının özetinde 50. dakikadaki pozisyonu açıp bakın, ne dediğimi anlayacaksınız.

TSL hakkında konuşmaya gerek yok. En önemlisi 3 Kadıköy serisi de bitti. Geriye kalan her şey aynı: topun oyunda kalma süresi, hakemler, VAR, büyük veya küçük farketmez herhangi bir takımda oynayan kurnaz lakin beceriksiz anadolu topçuları ve diğerleri...

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,432
Puanı
409
Çok güzel olmuş bir de Liverpool olayı var 30yıl sonra lig te şampiyon olmaya başardılar

• Beğendim
Reactions: xdragxx

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Bu yılın Takımı Bayern Münih, teknik direktörü ise Hans Flick oldu. Kalecisinden santraforuna kadar muazzam bir performans. Barcelona'yı sahadan sildiler. Attığının yarısı kadar kaçırdığı maçta 9-10 olmasın diye hakemler uzatmayı az verdiler, Barcelona'lı futbolcular topu kaleden uzak tutmak için yırtındılar. İzleyen herkes 10-12 olabileceğini bilir, o kadar domine ve baskılı oynamıştı BM. Sonraki turlarda da bu üstünlük devam etti. Bu adamlar, bu oyun anlayışını 70-80 dakika boyunca devam ettiriyorlar. Yani Lyon ve PSG (Süper Kupa'da Sevilla) maçlarında fark atamamalarının sebebi bu (bu üç maçta da rakipler zorluydu ve maçların belirli dilimlerinde BM'ye zorluk da çıkarttılar, ayrı konu). 2 senedir düzenli futbol izliyorum, böyle bir takım görmedim. Sevilla maçının özetinde 50. dakikadaki pozisyonu açıp bakın, ne dediğimi anlayacaksınız.

TSL hakkında konuşmaya gerek yok. En önemlisi 3 Kadıköy serisi de bitti. Geriye kalan her şey aynı: topun oyunda kalma süresi, hakemler, VAR, büyük veya küçük farketmez herhangi bir takımda oynayan kurnaz lakin beceriksiz anadolu topçuları ve diğerleri...
10 atmaları gerekse 10 atarları mlsf haklısın :A
------

Çok güzel olmuş bir de Liverpool olayı var 30yıl sonra lig te şampiyon olmaya başardılar
Aynen konuya ekleyelim bunu da.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Eline sağlık hocam, güzel derleme olmuş. :D @xdragxx

Şanlı Liverpool'umuzun lig şampiyonu olmasını es geçmen hoş olmamış yalnız...

Looking Around Premier League GIF by Liverpool FC

• Covid-19 sebebiyle dünya genelinde liglerin çoğunluğunun ertelenmesi ve maçların seyircisiz oynanması söylenebilir. Aynı şekilde Euro 2020'nin, 2021'e ertelenmesi de önemli bir gelişme...
  • Küme düşme kaldırıldı, ligde sürüyle takım mevcut.
  • Trabzonspor'un Avrupa kupalarından men edilmesi yine önemli bir gelişme.
  • Webo'ya yapılan ırkçılık ve dünya genelinde sergilenen duruş...

Futbolla alakalı olarak şimdilik aklıma gelenler bunlar. :A

xdragxx

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060

• Covid-19 sebebiyle dünya genelinde liglerin çoğunluğunun ertelenmesi ve maçların seyircisiz oynanması söylenebilir. Aynı şekilde Euro 2020'nin, 2021'e ertelenmesi de önemli bir gelişme...

Konu futbol zaten hocam basketbol olsa Kobe'yi falan da koyardım :A

Webo'ya yapılan ırkçılığı da ekleyecem konuya iyi hatırlattın, Liverpool aklımdaydı ama zaten 2019'da bitirmişlerdi işi ondan sonra boşver dedim :A

Diğer dediğin şeyler Covid'le alakalı o zaten kendisi başlı başına sıradışı bir olay o yüzden Covid'le alakalı gelişmeleri de eklemedim. Trabzon'un men edilmesi de artık alıştık Türk takımlarının men edilmesine :A
Önerilerin için teşekkürler hocam :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Konu futbol zaten hocam basketbol olsa Kobe'yi falan da koyardım :A

Webo'ya yapılan ırkçılığı da ekleyecem konuya iyi hatırlattın, Liverpool aklımdaydı ama zaten 2019'da bitirmişlerdi işi ondan sonra boşver dedim :A

Diğer dediğin şeyler Covid'le alakalı o zaten kendisi başlı başına sıradışı bir olay o yüzden Covid'le alakalı gelişmeleri de eklemedim. Trabzon'un men edilmesi de artık alıştık Türk takımlarının men edilmesine :A
Önerilerin için teşekkürler hocam :A
Olsun hocam 30 yıl sonra şampiyon oluyoruz, dile kolay... :A

Futbol ligleri özelinde demiştim zaten hocam ama haklısın çoğu Covid-19 ile bağlantılı, belki tek başına o eklenebilirdi ama hoş bir şey değil kendisi ve bıkkınlık derecesinde gördük kendisini bu yıl. :A O yüzden saygı duyuyorum bu kararına. :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Eline sağlık @xdragxx. Güzel bir özet olmuş. Bizim lig için bence en büyük olay Fenerbahçe'nin serilerinin hepsinin bu yıl olması. Futbolda ise kesinlikle Liverpool.
Sergen Yalçın umarım bizde olduğu sürece en az bir kupa kazanır umarım.

• Beğendim
Reactions: 12.Adam and xdragxx

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com

Liverpool mu? Bu şey değil mi ya, kümeye düşen Watford'dan 3 tane yiyip 27 maç sonra yenilen takım? 🤭 🤭

• Üzücü
Reactions: Sherlock

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Ellerine sağlık güzel bir liste olmuş. Bende bir kaç ekleme yapmak isterim:

- TFF, Süper Lig ve 1. Lig'de yabancı kuralında değişikliğe gitti.
- 2. Lig'de Samsunspor ile Bandırmaspor ve 3. Lig'de Serik Belediyespor, Kocaelispor ile Karacabey Belediyespor şampiyon ilan edildi.
- Hatayspor, Erzurumspor ve Karagümrük Süper Lig'e yükseldi.
- Trabzonspor, ZTK'yı kazandı.
- Emre Gönlüşen'i kaybettik.
- MHK Başkanı Zekeriya Alp istifa etti.
- Sevilla, 6. kez Avrupa Ligi'ni kazandı.
- Bayern Münih Avrupa Süper Kupası'nı kazandı.
- Rizespor'un eski oyuncusu Muhammed Abarhoun kanser yüzünden 31 yaşında vefat etti.
- Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem maç yönetti.
- A Milli Futbol Takımımız, 2022 Dünya Kupası elemelerinde Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık'la birlikte G Grubu'nda yer aldı.
- Fenerbahçe'nin eski hocası Otto Bariç, 87 yaşında vefat etti.
- Liverpool ile bir yılda 4 kupa kazanan Fransız teknik direktör Gerard Houllier, 73 yaşında vefat etti.
- Türk futbolu ve Trabzonspor'un efsane isimlerinden Özkan Sümer, 80 yaşında hayatını kaybetti.