FK13 Four Adventures of Reinette and Mirabelle (1987) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

1630862826887.png

Four Adventures of Reinette and Mirabelle / 4 aventures de Reinette et Mirabelle

Tür:
Komedi, Dram, Romantik
Süre: 99 dakika

Yönetmen: Éric Rohmer
Senaryo: Éric Rohmer, Joëlle Miquel

Oyuncular:
Joëlle Miquel
Jessica Forde
Mr. Housseau

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.6/10

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmde Mirabelle'nin lastiği patlar, ona Reinette yardım eder. Bütün bu olay kırsalda geçer, bu ikili birlikte kalmaya başlar ve filmdeki dört hikayeden birisini bu teşkil eder. Mirabelle, Reinette'ye Paris'te ev arkadaşı olmasına adına bir teklif sunar. Geri kalan üç hikaye kırsaldan şehre taşınır böylece.

Şehirde ev arkadaşı olan bu iki arkadaş, vicdanlarıyla baş başa bırakan hikayelerle karşı karşıya gelir. Nakit parayı kabul etmeyip bozuk para isteyen garson, süper marketten eşya çalan kadın, sessiz bir kadının tabloyu satma çabası gibi ilginç hikayeler dönüyor. Hepsi de bu iki karakterin etrafında dönüyor ve vicdanlarıyla hesaplaşıyorlar.

Daha çok iki karakter üzerinden vicdan meselesine dikkat çekilmeye çalışılan bir film, iki karakter odaklı ve karakterlerin hayatı da yüzeysel şekilde aktarılmıış, gerçi derinlemesine anlatış gibi bir amaç da yok. İzlenebilir düzeyde; biraz eğlenceli, biraz da düşündüren tarzda bir film.

6/10

05.09.2021

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Eric Rohmer'ın izlediğim yedinci filminde sanırım en sevdiğim bu oldu. :Z (Pauline at the Beach ile epey yakın yakınalar.)

Filme harika bir kırsal bölgede başlıyoruz ve iki karakterimizle burada tanışıyoruz. İki karakter birbirinden epey farklılar fakat kısa sürede iyi anlaşıyorlar. İki karakteri de ayrı ayrı çok sevdim. Oyuncular da şahanelerdi. Bu ilk kısımdaki doğa fenomeni konusu biraz The Green Ray'i andırdı ama buradaki konu hem daha güzel hem daha iyi işlenmiş...

Diğer üç kısım ise şehirde geçen kısa maceralar şeklinde. Hepsi kendi içinde felsefi konulara sahip. Fakat aynı zamanda hayatın içinden çok hafif, keyifli, hatta yer yer komik konular. Hepsinde ayrı ayrı eğlendim. Keşke dizi olsaydı da bu şekilde 20-30 bölüm daha izleseydik diye iç geçirmedim değil...

8/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Eric Rohmer'ın izlediğim yedinci filminde sanırım en sevdiğim bu oldu. :Z (Pauline at the Beach ile epey yakın yakınalar.)

Filme harika bir kırsal bölgede başlıyoruz ve iki karakterimizle burada tanışıyoruz. İki karakter birbirinden epey farklılar fakat kısa sürede iyi anlaşıyorlar. İki karakteri de ayrı ayrı çok sevdim. Oyuncular da şahanelerdi. Bu ilk kısımdaki doğa fenomeni konusu biraz The Green Ray'i andırdı ama buradaki konu hem daha güzel hem daha iyi işlenmiş...

Diğer üç kısım ise şehirde geçen kısa maceralar şeklinde. Hepsi kendi içinde felsefi konulara sahip. Fakat aynı zamanda hayatın içinden çok hafif, keyifli, hatta yer yer komik konular. Hepsinde ayrı ayrı eğlendim. Keşke dizi olsaydı da bu şekilde 20-30 bölüm daha izleseydik diye iç geçirmedim değil...

8/10
Ben düşük verdim, kesin @bazinga yüksek verir dedim, yanıltmadı. @Dosi de yüksek verir belki, bir tık aşağısı puan olur gerçi ama yüksek olur. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ben düşük verdim, kesin @bazinga yüksek verir dedim, yanıltmadı. @Dosi de yüksek verir belki, bir tık aşağısı puan olur gerçi ama yüksek olur. :A
Şuna yorum yazmayı unuttum.
Biraz baktım filme ama pek sarmadı gibi (ev arkadaşı olup dışarda yemek masasında buralar çok sakin' )denilen konuşma kısmında kapadım. Tam olarak konuya hakim olmak için senin mesajı okudum ve maşallah zaten herşeyi yazmışsın :A izlememe kararı aldım. Persona sonrası ara vermeden açmıştım ama :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Biraz baktım filme ama pek sarmadı gibi (ev arkadaşı olup dışarda yemek masasında buralar çok sakin' )denilen konuşma kısmında kapadım. Tam olarak konuya hakim olmak için senin mesajı okudum ve maşallah zaten herşeyi yazmışsın :A izlememe kararı aldım. Persona sonrası ara vermeden açmıştım ama :A
Biraz sabret, seveceksin bence devamını. Persona sonrası başlamak hata olmuş ve evet filmin başı biraz fazla durağan. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Biraz sabret, seveceksin bence devamını. Persona sonrası başlamak hata olmuş ve evet filmin başı biraz fazla durağan. :A
Hafta sonuna doğru deneyeyim yine bakalım :A o film sonrası bir süre dengem şaştı :A

PC gelemedi bir türlü. iPad'i kendimi oyunlar oynamak için feda etmek zorunda kalınca alıyorum. Anlaşma böyle :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Benim yorumumu okursan, muhtemelen sevmezsin. @bazinga'nın yorumunu okursan seversin muhtemelen. Ayrıca ben orada konuyu anlattım biraz, karakterlerin başına ne geleceğini kendin göreceksin. O açıklamalardan daha fazlası var. Bence @bazinga sevdiyse, sen de seversin. Diğerleri daha çok aldatma ve fantezi üzerine kurulu gibiydi, en sade olanı seçtim neredeyse, @bazinga da sevdi. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İlk denememde sadece 12 dakika izleyip bırakmıştım. Aşırı sıkıcı bir film sonrası bakmıştım diye. Neyseki 2. bir şans verdim.
Filmin kırsal alanda olan sahneler favorim oldu. Dedem köy dışında olan tarlasının oraya 2 odalı ev ve üstü açık bir mandıra yapmıştı ordan geçen çobanlar veya başka kişiler konaklasın diye. Orda bol bol sebze meyve yetiştirirdi ve bende onlara eşlik edip yardım ederdim sulama, toplama işlerinde. Bu filmde özellikle o yaşlı adamın çilek, fasulye vs anlatımı beni çocukluğuma götürdü.

Şehir kısmında ise sıkılırım sandım ama oldukça keyifli sahneleri izledik. Siyah saçlı kız çok saf. Çabuk kanan. İstasyon sahneleri güzeldi. İki kızın arkadaşlığınıda ayrıca beğendim.

7.5/10 (6.5 başta düşüncemdi ama ilk bölüm ile baya bağ kurdum :A )

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Beklentimin üstünde çıkan ve genel itibariyle çok beğendiğim bir film oldu. 4-5 farklı bölümden oluşması ve karakterlerin tanıştığı ilk kısımdan sonra bir ana hikaye üzerinden değil de birbiriyle bağıntısız durum komedisi tarzı bölümlerden oluşması sebebiyle bana da keşke dizi olsaymış dedirtti. :A

Genel olarak ahlak ve vicdan kavramları üzerinden ilerliyor film. Tüm bölümleri sevdiğimi söyleyebilirim. Aslında cafe sahnesi 1 tık abartı ve gereksiz geldi ama yine de keyif alarak izledim. Farklı bir akıcılığı vardı filmin.

Köylü ve şehirli iki ana karakterden oluşması itibariyle karakterler daha belirgin bir şekilde farklı ideolojilere sahip olsaydı ve daha derinine inilseydi daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

8/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Benim de geneli itibariyle gerçekten beğendiğim ve başarılı bulduğum bir film oldu.

Her şeyden önce izlerken hiç sıkılmadım, ana karakterlerimizin birbirlerinin tam anlamıyla zıttı iki karakter olmaları bunun en büyük etkenlerinden birisi bence. Üzerine bir de film, aralarındaki eğlenceli sahneler üzerinden ilerleyince ortaya oldukça akıcı bir film çıkmış gerçekten.

Kırsal bölgede geçen sahneler görüntü yönetimi yönünden oldukça doyurucuydu, filmin ikinci kısmında şehirde geçen sahneler ise daha eğlenceliydi. Durum komedileri üzerinden, kısa kısa sahneler aracılığı ile iki karakterimizin maceralarını izlemek son derece keyifliydi. Bir de birinci kısımda Mirabelle'in, ikinci kısımda ise Reinette'in karakterlerine tam anlamıyla zıt ortamlarda bulunuyor olmaları da bu duruma olumlu anlamda katkı sağlamış. Zıtlıklar üzerinden izlemesi son derece keyifli bir film ortaya çıkmış kısacası...